İçerik değiştir

- - - - -

Dindeki Çelişkiler Ve Agnostisizm

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 125 yanıt verildi

#101 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 20.07.2009 - 12:51

Somut kanıt bulamadığın her şeye acaba gözüyle bakarsan Dünya yaşanmaz bir hal alır....Bu bir iman meselesidir.İnanır ve iman edersin ve İman ettiklerinle yaşarsın.Tam tersi inanmaz ve iman etmezsin bununla da yaşarsın.Bu sana asla iman etmediğin şeylere hakaret hakkı vermez.Kendi kafa karışıklıklarınızı bizim çözmemizi beklemeyin,siz karıştırdığınıza göre bunun çözümü yine sizde....
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#102 MPac

MPac

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 13 Mesaj

Gönderim zamanı 20.07.2009 - 13:20

Somut kanıt bulamadığın her şeye acaba gözüyle bakarsan Dünya yaşanmaz bir hal alır.

Yaşanmaz değil de anlaşılmaz desek daha iyi olur. Ayrıca bilim de dünyanın bilinmezliğini çözmeye çalışıyor.

Bu sana asla iman etmediğin şeylere hakaret hakkı vermez.

1. Kasıtlı olarak söylediğini sanmıyorum ama söylediğinden biz imansızmışız gibi anlaşılıyor. Biz doğruluğuna kesin olarak inanmadığımıza iman etmeyiz dedim.
2. Ben hakaret etmedin. Duyduğum ve çeşitli yerlerde okuduğum olayaı söyledim. Ayrıca bunu Hz. Muhammed için söyledim. Tanrı'yla bir alakası yok

Konu biraz dada uzayacak ama bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

İmam-ı Buhari'nin ünlü hadisinde Ayşe bizzat kendi ağızıyla dile getiriyor;

-"Ve dokuz yaşındayken benimle gerdeğe girdi. Medine'ye göçmüştük. Haris İbn Hazrec oğullarına konuk olduk. O sırada sıtmaya yakalandım. Saçlarım döküldü. Saçlarım yeniden geldi; bölükler oluştu. Annem Ümmü Ruman bana geldi. Arkadaşlarım ile birlikte salıncakta sallanıyorduk. Annem beni çağırdı. Yanına gittim. Benden ne istediğini bilmiyordum. Elimi tutup alıp götürdü. Evin kapısına gelince durdu. Soluk soluğa kalmıştım. Sonunda soluğum biraz yatıştı. Annem, sonra biraz su alıp yüzüme başıma değdirdi. Sonra beni eve soktu. Bir de baktım ki bir takım Medineli kadınlar. Evdeler. Bana şöyle demeye başladılar:

-Hayırlı, bereketli olsun. İyi şanslar.

Annem beni bu kadınlara teslim etti. Bunlar benim saçımı başımı yıkadılar, beni güzel bir biçimde hazırladılar. Peygamberle birden karşılaşmaktan başka hiçbir şey beni korkutmamıştı. Kadınlar, beni ona teslim ettiler. Ve ben o sıralar 9 yaşındaydım."

Bu mesaj MPac tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 20.07.2009 - 13:33

#103 TgK

TgK

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 305 Mesaj

Gönderim zamanı 20.07.2009 - 13:32

İmam Buhari'nin ünlü hadisinde Hz. Ayşe dile getiriyormuş. Arkadaş, hadisin ne demek olduğunu öğrenin önce... Güldürmeyin beni yahu... :: Bir de cevap veriyoruz...

#104 MPac

MPac

• Üyeler
  • 13 Mesaj

Gönderim zamanı 20.07.2009 - 13:36

Yalanlamak için önce bir kanıtın olmalı. Bir kanıt göster yerden göğe kadar haklısın der yanlış bilgiden dolayı affınıza sığınayım. Diyelim ki o yanlıştı.

Kitabu Menakıbı’l-Ensar/44; Tecrid
Hadis no:1553; Müslim, e’s-Sahih
Kitabu’n-Nikah/69
Hadis no:1422
Muhammed Ali Tehanevi
Keşşafu ıstılaha-tı’l-Fünun 1/788
M. Sofuoğlu (Cilt 4, Syf - 318,319)

Peki bu kaynakalrın hepsi yalan mı arkadaşlar?

Bu mesaj MPac tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 20.07.2009 - 13:40

#105 TgK

TgK

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 305 Mesaj

Gönderim zamanı 20.07.2009 - 15:45

Tövbe ya Rabb'im! :)

http://www.tdk.gov.t...mp;Kelime=hadis

Hadisi Hz. Ayşe'nin söylemiş olmasına şaşırdım ben arkadaşım. Hayır, Hz. Ayşe bildirmiş olsa tamam, ama senin örnek verdiğin yerde Hz. Ayşe'nin ağzından anlatılıyor. Yani, o hadis nasıl hadis? :D

#106 MPac

MPac

• Üyeler
  • 13 Mesaj

Gönderim zamanı 20.07.2009 - 17:19

Peki ya diğer kaynaklar?

#107 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6.579 Mesaj

Gönderim zamanı 20.07.2009 - 17:33

ben bişey sorabilir miyim mpac? bana rüya gördüğünü ispat edebilir misin ?

#108 MPac

MPac

• Üyeler
  • 13 Mesaj

Gönderim zamanı 20.07.2009 - 19:17

ben bişey sorabilir miyim mpac? bana rüya gördüğünü ispat edebilir misin ?

İspatlyamam tabi gördüğümü sadece ben bilirim çünkü bu sadece benim zihnimde olmuştur.

Peki bunu neden sordun?

#109 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6.579 Mesaj

Gönderim zamanı 20.07.2009 - 22:48

ispat edemiyosun,somut bi kanıt koyamıyosun ama rüya gördüğünü biliyosun değil mi? agnostik arkadaşlar rüyanın olmadığını kanıtlayabilirler mi ya da olduğunu, hakkaten ya? kanıtlayamazlarsa somut olmayann soyut bi kavrama inanmış sayılmıyolar mı ? e o zaman bu ne yaman çelişkidir kendi içinizde ki.. (cevab olarak zihin oyunlarından falan bahsetmeyin,öne sürdüğünüz bu teziniz de soyut bi kavram olduğu için - yani zihin - geçerliliğini siz daha *zih* derken kaybediyor)

felsefenin felsefesini yaparken detayları atlıyosunuz.. ki zaten felsefe yeteri kadar -öööö- getirirken, böyle gereksiz sorgulamalarla inancınızla, zihninizle oynuyorsunuz..: )

#110 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 20.07.2009 - 22:52

dinsiz imansız tayfasının zaten kaybedecek bi şeyi olmadığı için böyle konulara girmemeyi yeğlerim :iloveyou:
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#111 MPac

MPac

• Üyeler
  • 13 Mesaj

Gönderim zamanı 21.07.2009 - 00:00

Belki de hepiniz benden yaşça büyüksünüz onun için elimden geldiğince hakaret veya kötü bir söz söylemeden düşüncelerimi söyledim ama zeka yaşı benden kat ve kat küçük olan bazı kıtlar olduğu gerçeğini de söymeden geçemem lütfen herkes üstüne alınmasın.

ispat edemiyosun,somut bi kanıt koyamıyosun ama rüya gördüğünü biliyosun değil mi? agnostik arkadaşlar rüyanın olmadığını kanıtlayabilirler mi ya da olduğunu, hakkaten ya? kanıtlayamazlarsa somut olmayann soyut bi kavrama inanmış sayılmıyolar mı ? e o zaman bu ne yaman çelişkidir kendi içinizde ki.. ( cevab olarak zihin oyunlarından bahsetmeyin,öne sürdüğünüz bu teziniz de soyut bi kavram olduğu için - yani zihin - geçerliliğini siz daha *zih* derken kaybediyor )

felsefenin felsefesini yaparken detayları atlıyosunuz.. ki zaten felsefe yeteri kadar -öööö- getirirken, böyle gereksiz sorgulamalarla inancınızla, zihninizle oynuyorsunuz..: )

Bir yanda bilinçaltında gerçekleşen saniyelik düşsel görüntü bir yanda da tapılması sözkonusu olan bi ilah var. Rüyayı en fazla şunu gördüm, böyle oldu diye arkadaşlarına anlatır geçersin. Hiçbir şekilde hayatını değiştirmez veya şekillendirmez. Ama bir Tanrı'ya tapmak insanın hayatında her konuda her şekilde değişikliğe yol açar. Anlatmak istediğim ikisi arasındaki önemdi. Dikkat çekmek istediğin noktada haklısın. Ama rüyayı kanıtlamanın veya kanıtlamamanın hiçbir önemi yoktur. Ama sözkonusu Tanrı olunca her şekilde tartışma yapılmalması oldukça normaldir.

#112 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6.579 Mesaj

Gönderim zamanı 21.07.2009 - 00:19

eheh.. bak yavrucum benim detayım şöyle bişey.. "agnostisizm, soyut olan hiç bi kavramı yani alenen ispatlanamayan, meçhul olan,bilinemeyen ve sırf bazı varsayımlarla var olduğu düşünülen,elle tutulur hiç bi donesi olmayan kavramı kabul etmez..inandırıcı bulmaz ve inanmaz.. buraya kadar yanlış mıyım ? değil miyim ?
o zaman diyorum ki, agnostisizmi, işinize geldiği noktada devreye sokup işinize gelmediği nokta da devreden çıkarıp, "vay efendim aynı şey mi biri tanrı biri rüya biri hayat değiştirir biri bişey kaybettirmez bıdı bıdı bıdı" diyemezsiniz.. ya agnostiksinizdir,ya da değilsinizdir..agnostikseniz size güzelce soruyorum; rüya gördüğünüzü ispat edemiyosunuz,ama görüyosunuz, gördüğünüzü biliyo ve inanıyorsunuz gördüğünüze..somut bişey yok ama inanıyosunuz işte..çünkü aslında siz her ne kadar somut bi yöntemle açıklama getiremeseniz de onun olduğunu biliyosunuz..hımm o vakit şöyle bişey diyebiliriz dimi ; " görebilen gözler için Tanrı'ya olan inanç da tam da böyle bişeydir..." basit bi rüya mantığıyla yaklaşarak dahi belki de günlerce kafanı karıştıran tanrı var mı sorusuna ufakda olsa bi cevap alabilirsin bu biçimde hı ne dersin ?..haa, yok ben,copy paste yapıp garip sorular sorup, mantıklı cevaplar alıcam dersen de, ben mani olmayayım..yalnız o yol biraz uzun oğnçün dedimidi :iloveyou:

*kıt beynimle ben böyle düşünüyorum, bakalım engin cevab sisteminle sen ne yanıt vereceksin..

daha açık bişey söyliyim mi, bi agnostiğe göre yeterli görmüyorum seni.. çok zayıfsın..copy paste yöntemi ile sorulan sorular alınan cevaplar falan bunlar garip..bilgi ve birikimin eksik olduğu yerde de saçma sapan dürtülere eğilim hep olacaktır..tır..tır..tır.. (yankı sanki )

#113 MPac

MPac

• Üyeler
  • 13 Mesaj

Gönderim zamanı 21.07.2009 - 11:07

Öncelikle kıt diye ben sana dememiştim o yanlış anlamayı bir düzeltelim. Hem benim koyalayıp yapıştırdığım Ayşe'nin ağzından söylendi denilen parça ve kaynaklardır. Kendi düşüncelerim diye başka yazıları kopyalayacak kadar alçak da değilim.

Rüyayı zihnimizde de olsa görebiliyoruz ama Tanrı öyle bişey değil ki. Psikolojik bir inanç meselesi. Bana göre Tanrı, dünyada öyle ya da böyle bir şekilde haksızlık görenlerin sığınmak ve inanmak istediği, en büyük gücün kendi tarafında görmek istediği sınırsız güçleri olan bir ilahtır.

Bu mesaj MPac tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 21.07.2009 - 11:07

#114 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 21.07.2009 - 12:02

Agnostiklik kendi içinde çelişkilerle dolu,en büyük marifet saydığı şey Allahı varlığını tartışmaya açmak,dinsizim demenin az dikkat çekerek ve akıl bulandırmaya çalışarak uygyulanmaya çalışmak....

Lafa bak "Ayrıca bunu Hz. Muhammed için söyledim. Tanrı'yla bir alakası yok"böyle bir savunma olabilir mi?
Ben içinde iman olduğuna inanıyorum, bilinç altıda olsa peygamberimden bahsederken Hz. ifadesini kullanmışsın,bana sorarsan eksikliğin İslamı araştırmamak ve yanlı birilerinin büyüsüne kapılıp düşünüp yazmak....
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#115 mitch

mitch

• Üyeler
  • 5 Mesaj

Gönderim zamanı 20.09.2009 - 15:27

İlginç. Peki agnostizmin temelini ne oluşturuyor. Sadece dinlerde saptadığınız çelişkilermi sizi bu inanç şeklini benimsemenize itti değilse ne ?

Önce şunu çok iyi bilmeniz gerekiyor: Agnostizm bir inanç değildir. İnanç inanıldığı için inançtır. Dinlerin hepsi kendi özellikleri çerçevesinde inanç gerektirir. Bazıları ise Kayıtsız, şartsız, ispatsız inanılmasını ister.

Peki Kainatın oluşumunu nasıl açıklıyorsunuz ?

Bu sorunun cevabını siz biliyormusunuz? Sanırım biliyorsunuz çünkü Agnostik arkadaşın böyle bir iddiası olmamıştı.

Ha! Eğer siz biliyor da onun bildiğiyle karşılaştırmak istiyorsanız bunu size ben açıklayayım: Aradan bir asırdan fazla zaman geçti. Einsten'in o teorisi süper bilgisayar aracılığıyla ancak doğrulanabildi. Neydi bu doğrulanan şey? kütlenin enerjiye ya da enerjinin kütleye dönüşebileceğini gösteren e=mc2 formülü.

Bu ne demek? İçinde bulunduğumuz Evrenin sayısını asla tahmin bile edemeyeceğimiz kez tekrar oluşup yok olması demektir.

Özgür irade konusuna gelirsek, Yukarda bulunan iddialara yine Kur'an kendisi cevaplıyor:

En'am 111-Biz onlara melekleri de indirseydik, kendileriyle ölüler de konuşsaydı ve her şeyi karşılarında (hakikatın şahidleri olarak) toplasaydık Allah dilemedikçe yine de iman edecek değillerdi. Fakat onların çoğu bilmiyorlar.

Burada Allah cümle içinde - Allah dilemedikçe yine de iman edecek değillerdi, demiş.

112-İşte böylece biz her Peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman kıldık. Bunlar aldatmak için birbirlerine yaldızlı laflar fısıldarlar. Rabbin dileseydi bunu yapamazlardı. O halde onları iftiralarıyla baş başa bırak.

Yine diğer ayetin devamı olan bu ayette de görüleceği gibi; İşte böylece biz her Peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman kıldık. Bunlar aldatmak için birbirlerine yaldızlı laflar fısıldarlar. Rabbin dileseydi bunu yapamazlardı. diyor.

Şimdi bu iki ayetten özgür iradenizin olduğunu çıkarabilirmisiniz?

Bunun gibi daha bir çok ayet var.

#116 Sarmısak

Sarmısak

• Üyeler
  • 5 Mesaj

Gönderim zamanı 19.05.2012 - 22:02

Selam!
Siteye sırf bazı yanlış anlaşılmaları gidermek için geldim. Öncelikle agnostisizm düşüncesini benimsemiş kişiye "agnostik" denir. Bunun yanında agnostisizm, dinleri reddeder. Şüpheci yaklaşımı dinsel bir tanrıya karşı değildir, dinlerdeki çelişkiler ve mantıksızlıklara bakarak dinleri reddedebilir. Bahsedilen şüpheci yaklaşım olası bir "yaratıcı güç"e karşıdır. Ayrıca agnostisizm kendi içinde gruplara ayrılır. Mesajı uzatmak istemiyorum, merak edenler için:
http://tr.wikipedia....iki/Agnostisizm
(Umarım reklam olmamıştır)
Bu arada ben agnostik ateistim, yanlış anlaşılmalar olmasın.

#117 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 25.05.2012 - 14:12

O zaman sen de kendi dininde çelişki içerisindesin demek.Hem agnostik olup tanrı olup olmadığı kesin değildir derken aynı zamanda ateistim deyip tanrı yoktur diyorsun.
Bi de dinsel tanrı denmiş ya. O ne ola ki?
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#118 Sarmısak

Sarmısak

• Üyeler
  • 5 Mesaj

Gönderim zamanı 27.05.2012 - 18:18

-

Bu mesaj Sarmısak tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 27.05.2012 - 18:28

#119 Sarmısak

Sarmısak

• Üyeler
  • 5 Mesaj

Gönderim zamanı 27.05.2012 - 18:27

Sayın @shy,
Agnostisizm bir din değildir. Linke baktınız mı acaba?
Dinsel tanrıdan kastım Zeus, Allah, Ganesha...
Ben mantıksız ve çelişkili bir tanrıya doğal olarak "olamaz" diyebilirim. Fakat elimizde bilimsel bir veri olmamasına karşın çelişki bulundurmayan ve akla yatkın tanrı modellerine "bilmiyorum" derim. Deist veya pandeist tanrı modelleri mesela. Burada tanrıdan kastın ne olduğuna bağlıdır aslında... Sadece "tanrı" derseniz ignostik bir bakış sergilerim.

#120 kar tanesi

kar tanesi

Her zaman aramızda :)

• Üyeler
  • 200 Mesaj
  • İlgi Alanları:Soru sormak..

Gönderim zamanı 04.06.2012 - 15:15

Güncellenmiş olmasından dolayı şöyle genel olarak hızlıca bu konuya baktım da. Aklıma bir kıssadan hisse geldi;

Hz. Ali (r.a) bir gün camide namaz kılarken, bir kafir gelir ve ona der ki: "Ya Ali. Sen bu kadar namaz kılıyorsun, ibadet ediyorsun, ama ya Allah yoksa?" der..

Hz. Ali (r.a) de şöyle cevap verir: "Allah yoksa benim yaptıklarım boşa gider, ya eğer varsa senin halin nicedir?" der :)

Hz. Ali'nin bu cevabı elbette ki Allah'ın varlığına olan bir şüphe içermemekte, sadece "anlayana anladığı dilden" cevap vermekle ilgili.

Hepimizin bir son nefesi var ve henüz inanmayanlar için de geçmiş değildir.... Allah cümlemize akıl fikir versin (Amin) :)