İçerik değiştir

- - - - -

Dindeki Çelişkiler Ve Agnostisizm

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 125 yanıt verildi

#61 agnostist

agnostist

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 23:42

Arkadaşım bir sorumda benim var peki bu inandığın şeylerin sana yararı ne?

Yani tanrı varsa sen bu inaçla tanrıya inanmış mı oluyon mesela, yok yoksa( ki bilmediğin için sölüyom; haşa... ) senin fikrine inanmakla yani bir dine tabi olmamanın yada bilememenin sana katkısı ne?

pesimist;
bana faydası olup olmaması önemli değil.
ben doğruya bakarım.
agnostisizm doğrudur.
çünkü bilim ne tanrının varlığını ispatladı
ne de tanrının yokluğunu ispatladı.
o halde doğru olan tanrıyı bilemeyeceğimizdir.
yarın tanrı sorsa bana; neden agnostik oldun ey kulum dese; allahım doğru olan buydu bilim bunu gösteriyordu derim.

Bu mesaj agnostist tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.10.2006 - 23:45

#62 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 23:49

Tanrı yoksa(haşa) bizim kaybedebileceğimiz hiç bir şey yok...

ya varsa sen neleri kaybedeceksin?

ayrıca Tanrı'yı bulmak istiyorsan çevrene iyice bak özellikle canlılar alemindeki kusursuz yaradılışa...

ne eksik ne fazla tıkır tıkır işleyen bir düzen...

Bu mesaj TAVIR tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.10.2006 - 23:52

#63 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 11.10.2006 - 00:01

tavır; haklısın.

ama eğer tanrı varsa neden bana hep acı çektirdi?
bana acı çektiren bir tanrıyı nasıl severim?
hayatım boyunca acı çektim ben.dışlandım, ezildim.neden tapayım bu varlığa ben?

Bu mesaj agnostist tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 11.10.2006 - 00:01

#64 elma

elma

venus at her mirror

• Kurucular
  • 6.785 Mesaj

Gönderim zamanı 11.10.2006 - 00:13

Yani bir anlamda işini garantiye alıyosun.
"Ortada" kuyu var yandan geç değil de "yanda" kuyu var ortadan geç hesabı.

Ben de birşey sormak istiyorum vücudunuzdaki ki her türlü fizyolojik, anatomik, histolojik, embriyolojik,psikolojik,nörolojik,fiziksel,kimyasal olayı algılayabiliyor musunuz? Eğer algılıyorsanız nasıl açıklıyorsunuz? Bilim sadece var olanı ortaya çıkarmış ve algılarımıza sunmuştur, mükemmel mekanizmanın işleyişini gözler önüne sermiştir, onları var etmemiştir. Bu hassas mekanizmaları göz önüne getirirsek tanrının bilimin ötesinde olduğunu anlamak zor olmasa gerek.

Yani siz bu durumda: uluslararası anlamda prestijli bir bilimsel dergide tıpkı DNA nın keşfedilmesi gibi tanrının da keşfedilmesini mi bekliyorsunuz? Hayatınızı bilim adamlarınamı endekslediniz eğer öyleyse neden huzursuzluklarınızı da onlara danışmıyorsunuz?

"This desert flower
No sweet perfume that would torture you more than this..."

#65 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 11.10.2006 - 00:24

archangel;
evet ben hayatımı bilim adamlarına endeksledim.
vücudumdaki dediğiniz olayları bilim adamları doktorlar algılar merak etmeyin.bi kanserle aids var algılayamadıkları.
nasıl mı açıklarım?
bilim ve tıp açıklıyor zaten.
bu hassas mekanizmayı tanrının var ettiğine emin misiniz?kanıtınız var mı?ya tesadüfse?
atatürk tabiat dinine inanırmış.beni tabiat var etti dermiş.öyle duydum.
evet ben uluslararası anlamda prestijli bir bilimsel dergide tıpkı dna gibi tanrının keşfedilmesini bekleyeceğim.işte o zaman şeksiz gümansız inanacağım tanrıya.

ha bu arada işim de garanti evet :)

Bu mesaj agnostist tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 11.10.2006 - 00:31

#66 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Gönderim zamanı 11.10.2006 - 00:51

Arkadaşım lütfen Atatürk'ü falan katma kendi düşüncelerini yaz sorun olmaz ama eğer kanıtın yoksa o konu hakkında yorum yapma!

Bir de bence kafandaki sorunların cevapları karşında gözlerini aç ve geç aynanın karşısına kendine bak...

Umarım sorularının cevabının kendi içinde olduğunu anlarsın, anlarız... Sağlıcakla kal...

...:::--------------------------------------------------------:::...
BİTTİ!

CAN_i
...:::--------------------------------------------------------:::...

#67 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 11.10.2006 - 08:25

bu hassas mekanizmayı tanrının var ettiğine emin misiniz?kanıtınız var mı?ya tesadüfse?

Zaten emin olduğumuz için Allah'ın varlığına ve birliğine inanıyoruz değerli arkadaşım...

Peki sana bir soru sorayım ilk hücre nasıl ortaya çıkmıştır bana bunun izahını yapabilir misin?

Bilim adamlarının bile yanıtlayamadığı bu soru bir Yaratıcının varolduğunun apaçık bir ispatıdır..

Canlılığı oluşturan tüm amino asitler, proteinler, lipitler, karbon, fosfor, kalsiyum, karoten gibi elementlerin hepsi bir kazana konsa; sonra bu kazan ısıtılsa, soğutulsa, yıldırımlara maruz kalsa, elektrik verilse ve istenen her türlü teknolojik cihazla karıştırılsa, istenen her türlü işlem uygulansa, bu karışımdan tek bir canlı hücresi dahi çıkmaz. Milyarlarca hatta trilyonlarca sene, babadan oğula vasiyet edilerek bu deney devam ettirilse yine de şuursuz atomlar, bilinçli bir tasarım ürünü olan hücreyi meydana getiremezler...(İlk Hücre...)

Bu matematiksel olarak bile imkansızdır...

#68 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 11.10.2006 - 15:04

siz beni anlamıyorsunuz veya anlamak istemiyorsunuz.
ben tanrı yok demiyorum.
ben diyorum ki tanrının varlığını ispatlayacak bilimsel bir kanıt yoktur.
aynı şekilde yokluğunu ispatlayacak bilimsel bir kanıt ta yoktur.

Bu mesaj agnostist tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 11.10.2006 - 15:05

#69 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 11.10.2006 - 15:15

nasıl bir kanıt bulmamız lazım acaba

#70 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 11.10.2006 - 15:16

Herşey bilimsel açıklanamaz zaten..

Birde vicdan diye birşey var..Mesela ruh diye birşey var..Ruhuda ispatlasın bilim o zaman..Açıkça belgelesin..İşte insan ruhu budur diye..

Saçmalamaktan öteye gidemeyeceksin..Mantık biraz mantık..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#71 JoHoR

JoHoR

Approved

• Üyeler
  • 808 Mesaj
  • İlgi Alanları:İllustrasyon, Sinema, Astroloji, Felsefe Tarihi, Siyaset.

Gönderim zamanı 11.10.2006 - 16:14

Tamamen katılıyorum :)
Hem Agnostist'e hem de Glamora.
Evet Allahın valığını ispat edecek ya da olmadığını bir bilimsel hükme bağlayacak hiç bir bilimsel kanıt yoktur.
Ancak
Var olan bütün bilimsel yasalar ve kuramlar zaten bir yaratıcının varlığını basbas bağarır.
Buna inanmak da yürek işidir. Akıl bizi imana götürür ancak İman da yürek de olgunlaşır.
Not:
Bir şeyler daha ekleme ihtiyacı hissediyorum. Sana acı çektirenin
Allah olduğuna inanıyorsun ama Allahın varlığına inanmıyorsun.
Evrendeki her şey uyum içinde çalışıyor olsaydı o zaman acı da olmazdı.
Vücudumuz da zararlı bir durumla karşılaştığında vücudumuzun sigortası sana fiziksel bir acı vermez mi?
O zaman düşünmez misin kendime dikkat etmeliyim. Yapmadığım şeyler var (İlaçlarımı almalıyım gibi).
Ya da yaptığım yanlışlar var (Dikkatsiz davrandım ve hasta oldum gibi). Evrenin Matematiği fiziği fizikötesi de aynı şekilde çalışır.
Yaptıklarınla ya da yapmadıklarınla acı çeker ya da mutlu olursun.

Salih Gönüller

#72 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 11.10.2006 - 16:32

''Allahın olduğuna inanıyorsun ama Allahın varlığına inanmıyorsun.''

johor;
ben allaha inanıyorum veya inanmıyorum gibi bir şey demedim.
bu sadece bir varsayım anladın mı?
ben islam dininin tanrı anlayışını eleştirdim.
yoksa tanrı diye bir şey belki de hiç yoktur.
unutma ben bir agnostiğim.
agnostikler hiç bir zaman tanrı var veya tanrı yok gibi kesin tümceler kullanmazlar.

yine de mantıklı açıklamaların için çok teşekkür ederim.

Bu mesaj agnostist tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 11.10.2006 - 16:33

#73 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 11.10.2006 - 16:34

''Birde vicdan diye birşey var..Mesela ruh diye birşey var..Ruhuda ispatlasın bilim o zaman..Açıkça belgelesin..İşte insan ruhu budur diye..''
:)

glamor;
gerçekten bu sorunu yanıtlayamayacağım.
araştırmam gerek.
ama şu kadarını söyleyeyim:
bütün insanlar ruha inanır.ama bütün insanlar tanrıya inanmaz.
demekki ruh ile tanrının kabul edilebilirlik oranları çok farklı.

Bu mesaj agnostist tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 11.10.2006 - 16:39

#74 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 11.10.2006 - 16:52

agnostist
* sana inanarak bu kadar sorun ve acılarınla boğuştuğunu düşünerek soruyorum bu soruyu, Bu forum sayfalarından dinde ki çelişkileri ya da agnostisizmi açıklayınca hangi sorunların nasıl ve ne şekilde halloldu ya da çözüme ulaştı ?
Bunlarla uğraşmak yerine sorunlarına çözüm araman ya da sorunlarını maddeler halindeyazıp hep birlikte çözüm üretmeye çalışmamız daha güzel olur sanırım. Hem daha gerçekci bir yaklaşım olur. tanrıya inan ya da inanma hep birlikte var olan bir soruna bir sorununu çözmüş oluruz.
tanrının var olup ya da olmadığını insnalık tarihi boyunca tartıştı insanlar fakat dünya doğal döngüsüne devam etti, zamanda keza aynı şekilde akıp gitti. O nednele sen kendini kurtarmalısın.
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#75 Restless

Restless

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.009 Mesaj

Gönderim zamanı 11.10.2006 - 20:55

evet ben uluslararası anlamda prestijli bir bilimsel dergide tıpkı dna gibi tanrının keşfedilmesini bekleyeceğim.işte o zaman şeksiz gümansız inanacağım tanrıya.

ne zaman ölüceğini biliyomusun agnostiz?ya sen oldukten sonra cıkarsa o bılımsel yazı..

bilim sadece senin için değil hepimiz için cok önemli...bunun aksını kımse söylemez.

"…Kulları içinde ise Allah'tan ancak alim olanlar 'içleri titreyerek-korkar...' (fatır suresi,28)

ne güzel açıklanmış bak...

bilimle iç içe olan ,evreni,insan veya canlıların yapısındakı kusursuzluğu,uyumu gören ve insanlığa yararlı olmus insanlardan

Einstein, Newton, Pascal, Galile, Max Planck, Faraday, Kelvin, Maxwell, Kepler, William Thompson, Robert Boyle, Iona William Petty, Michael Faraday, Gregory Mendel, Louis Pasteur, John Dalton, Blaise Pascal, John Ray

bunlar allaha ve dine inançlarıyla tanınmaktalar...

gene günümüzdeki bir cok bilim adamı allahın varlıgını tasdık edıyor ve bilimi allahı tanımanın bir yolu olarak görüyor..

bilim adamları,bilim insanları bunların içindelerken ve bunları söylüyorlarken sen HALA bilimden acıklama bekliyosun....
∂öηємєм кαяαяıм∂αη кєѕιη αятıк αğℓαмα ѕıяαѕı ѕєηιη...

αятıк ηє ∂υαмѕıη ηє ∂є вє∂∂υαм..

#76 mithrandir

mithrandir

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 154 Mesaj

Gönderim zamanı 12.10.2006 - 05:26

Bilim ne kadar güvenilir bişey sayın agnosist? Newton'un yerçekimi kanununun yanlış olduğu daha 2. dünya savaşı döneminde anlaşıldı. Einstein düzeltti. En sonunda olay ne hale geldi biliyosun. Bir formül. Bu formüle göre kütleler birbirlerini çekiyorlar. Nikolai Tesla birçok sağlam buluşa imzasını attı. En sonunda ne buldu? Formüller! Pekala o formüller düzenini ortaya çıkaran ne? Şöyle sorayım. En ünlü fizikçilerin tamamı çok dindar adamlardı. Sebep ne? Şu!

Bilim kesinlikle bişeyin nedenini açıklamadı. Nasılını açıkladı. Bilim formülleri buldu. Şu şöyle oluyor. Peki neden? Bilmem? Yani elelktronun içinde bi hesap makinesi mi var ki farklı sıcaklıklarda farklı enerji düzeylerinde (ama her seferinde sabitinde) oluyor? :) E ne idda ediyoruz ki :P Biz zaten nasılları çözüyoruz. Asıl nasılları öğrenip nedenleri pas geçmenin bilimde yeri yok ;)

En basidinden evrimsel sürecin başını angstrom ölçeğinde incelediğinde KESİNLİKLE tesadüf olamayacağını, ilk birleşimin aşmış bir ilimle yapılabileceğini anlarsın. O ilk birleşimden sonra döngüye alınıp tekrar aşmış ötesi bi ilimle bazı kurallar ortaya koyar ve bak bunlar bu sırayla ortaya çıktı, böyle oldu dersin. İyi de bu niye oldu? Yok! Bilimde niyelerin cevabı yoktur. Bi tavsiyede bulunayım. Bilime güvenirken, onu tam anlamı ile oku. Bir de bu söylediklerime göre oku.

Burada şunu bilmen gerekiyor. Bunca adam kendi faydaları için değil, Rahman'ın Rahmet'inden sen de yararlan diye dil döküyor. O'nu tanımamak sana hiçbişey kazandırmaz. Bilimle her an O'nun kudretinin bir kısmına daha şahit oluyoruz. Ama o kadar. O'nun kudretini daha fazla biliyoruz. Bize her gün gözümüzün içine içine sokulan bu kudreti reddetmek mi düşer? Hayran kalmak mı? O bir OL ile, biz görelim diye bunca evreni yarattı da biz gözümüzü mü kapadık? Hah işte asıl bizi gayet nankör bür konuma saokacak olan bu ki... Sen sen ol O'na nankörlük etme. O, sana her öğününü ve sahip olduğun ve o çok güvendiğin bilimi nasip eden... O, sana her nefesini nasip eden... O, sana bi şans veren... Şimdi o nankörlüğü hala yapacak mısın?

Hz. İbrahim. Sadece ona bak. Anlayacaksın.

#77 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 23:09

..........bu hassas mekanizmayı tanrının var ettiğine emin misiniz?kanıtınız var mı?ya tesadüfse?..........

Ben de size birr soru sorayım müsadenizle :

Nasıl olursa bir atom kendi kendine oluşur. O atomdan tesadüfen başkaları da oluşur. Tesadüfe bakın bir araya gelip elementleri , aynı şekilde oluşan elementler yine tesadüf eseri…. Tabi her seferinde her bir en küçük parça tesadüf eseri oluşup tesadüf eseri diğeri ile birleşip tesadüf eseri ortaya devam eden birbirini tamamlayan bir bütünü oluşturmaktadır. Ve şu tesadüfe bakın ki ortamda –öyle ya oksijen ,su ,besin… zinciri de tesadüf eseri hep tam kıvamında hazır oluşup orada beklemektedirler….Evet bu elementler tesadüf eseri başka oluşan elementlerle birleşmekte, şartlar buna müsait olmakta ve moleküller oluşmaktadır. Tesadüfe bakınız ki moleküller öyle böyle oluşan başka moleküllerle birleşip aminiasitleri oluşturmaktadır…. Bu şekilde tesadüf eseir oluşan başka başka amniasitlerle birleşen bu zincir peptit, onlar tesadüf eseri başkaları ile birleşip polipeptit , onlar tesadüf esei başka oluşanlarla birleşip protein, …. Onlar … hücre ….onlar doku,organ,sistem ve sonuşta organizma –canlıyı-oluşturmaktadır…Ve her bir en küçük atom tesadüf eseri oluşup birleşirken ahenk-bütün oluşturmakta birbirini yok etmeden bir uyum içinde birleşirken her parça aynı zamanda çevre şartları da bunu engelleyecek bir konumda oılmayacak özelliklere sahip plmaktadır. Ve bu organizma tesadüf eseri hayatını devam ettirecek çevresel şartların tam ortasında –ki tüm bu şartlar da aynı bir tesadüf eseri oluşma zincirinin sonucudur.- bulunmakta ve kendi gibi …..ohooooo ho, tesadüf eseri oluşan başka ir organizma ile uyum içinde üreme özelliklerine sahip olup havadan suya ,oradan toprak,ışık, yeme , barınma….tüm şartların tesadüf eseri tam olması gerektiği şekilde oluştuğu bir alemde devamlı şansları yaver gidip çoğalıp zamanla da farklı türlere geçebilmiştir….

Buna ancak masal denebilirken – hani şu uzun fasülyelere tırmanıp gökyüzüne tırmanılan masallar gibi….- bunu bilemsellik adına “oldu” diye savunacaksınız. Sonra da bilimsellikten bahsedeceksiniz. Biz de sizi dinleyeceğiz. öyle mi?

Yok daha neler….

#78 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 23:56

jakobe;
ben tesadüf eseridir demedim, tesadüf eseri olabilir dedim.
iki cümle arasındaki farka dikkat.
unutma ben agnostiğim.her zaman ya tanrı varsa demişimdir.
ama ne yazık ki anlattıklarınız kanıt değil.
gene olmadı diyorum.
anlattıklarınız kanıt olsa tüm dünya teist olurdu.
kusura bakma.
gene olmadı.
inanmamız için yeterli değil.

Bu mesaj agnostist tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 13.10.2006 - 23:58

#79 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 10:00

Sana göre yeterli değil.!

Değişiklikler Kaydedildi...

#80 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 23:14

jakobe;
ben tesadüf eseridir demedim, tesadüf eseri olabilir dedim.
iki cümle arasındaki farka dikkat.
unutma ben agnostiğim.her zaman ya tanrı varsa demişimdir.
ama ne yazık ki anlattıklarınız kanıt değil.
gene olmadı diyorum.
anlattıklarınız kanıt olsa tüm dünya teist olurdu.
kusura bakma.
gene olmadı.
inanmamız için yeterli değil.

Oldu demiyorsunuz lakin olabilir diyorsunuz. Bu kadar tesadüfün art arda olması sizce nasıl "oldu" veya "olabilir" oluyor. Madem bunlar bir tesadüf "olabilir" neden bizim evdeki domatesler, biberler, yumurtalar filan hiç birleşip kendi kendilerine melemen olmuyorlar. Nedrn her seferinde ben bunları bir araya getirmek zorundayım. v.s. v.s. gibi gayet basit bir örnek.