İçerik değiştir

- - - - -

NAMAZ ve KUR'AN-I KERIM hakkında

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 79 yanıt verildi

#21 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 05.10.2006 - 09:54

namaz kılarken topuklarının ve bileklerinin kapanması gerekıyorki basın veya başka biyerin acık kalsın.yazılan yorumlara ınanamıyorum.ayrıca kadının giyimi namehrem kişiden ziyade namazda allahın huzurunda oldugundan dikkat edilmeli daha sonra diğer etmenler yerine getirilmeli.yalnızken o zman cırılcıplak kılalım ki buda bazılarına göre mensuptur sanırsam ağzı olan konusuyo demekten başka bişey diyemiyorum ve bu kadar sert cıkmamın sebebi Kuranda kadınların örtünmesi emrediliyor namazdayken örtünmeleri emrediliyor bununlada kalmıyor kitaplarda yazılıyorken hala bası acık namaz kılmak denilince sinirleniyorum..
AKIL FİKİR İHSAN EYLE ALLAHIM!

Restlessim canım +sana milyonlarca kere..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#22 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 05.10.2006 - 11:24

namazdayken örtünmeleri emrediliyor

Nerde? :D

Sıkmayın yahu.. Diyanet İşleri Başkanlığı bile birbirine girip toplantılar yapıyor bunun üzerine. Siz direk çözümlemiş gibi konuşuyorsunuz.
Alim olan sizseniz sizin sözünüzden çıkmayalım!
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#23 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 05.10.2006 - 16:00

namaz kılarken topuklarının ve bileklerinin kapanması gerekıyorki basın veya başka biyerin acık kalsın.yazılan yorumlara ınanamıyorum.ayrıca kadının giyimi namehrem kişiden ziyade namazda allahın huzurunda oldugundan dikkat edilmeli daha sonra diğer etmenler yerine getirilmeli.yalnızken o zman cırılcıplak kılalım ki buda bazılarına göre mensuptur sanırsam ağzı olan konusuyo demekten başka bişey diyemiyorum ve bu kadar sert cıkmamın sebebi Kuranda kadınların örtünmesi emrediliyor namazdayken örtünmeleri emrediliyor bununlada kalmıyor kitaplarda yazılıyorken hala bası acık namaz kılmak denilince sinirleniyorum..
AKIL FİKİR İHSAN EYLE ALLAHIM!

Bende sana hayret etmekteyim,
Allahın yarattığı bedenlerimizi bir başka ruh görmüyorken allahtanmı sakınıcaz ya saklıycaz bizler kuluz, ve allah herşeyi görendir,bilendir...
Eğer insan yanlızsa namaz kıldığı yerde kılık,kıyafet şartı diye bir şey yoktur.
İSlam mantık dinidir, Mantığınla bile bulurusn bunu...
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#24 Serra

Serra

I'm Back !!

• Üyeler
  • 8.125 Mesaj

Gönderim zamanı 05.10.2006 - 20:07

Sıkmayın yahu.. Diyanet İşleri Başkanlığı bile birbirine girip toplantılar yapıyor bunun üzerine. Siz direk çözümlemiş gibi konuşuyorsunuz.
Alim olan sizseniz sizin sözünüzden çıkmayalım!

Mel G. :
el-ahzab suresi 59. ayet:
ey peygamber, hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle: (bir ihtiyaç için dışarı çıktıklarında,vucütlarını baştan aşağı örten bir çerşaf gibi) örtülerine sarınsınlar. bu onların iffetli tanınıp eziyet edilmemelerine daha uygundur. allah çok bağışlayıcıdır çok merhametlidir...

====>allah hanımların dışarı çıkarken mahremlerine karşı örtünmelerini istiyor. bu ibadetten daha mı önemli..?

aradaki bu bağlantıyı kuramıycak kadar daraldı mı beyniniz? sorarım size...hiç araştıramıycak kadar aciz misiniz..? bi hanımın mahreminin yakınından geçerken kokular sürüp,ziynet eşyalarını göze batırırı derecede kullanması bile haramken başın örtülmesi sana nasıl saçma gelebilir..! allah aşkına..! mantık yürütün biraz...olmadı araştırıverin..

yalnış anlaşılmasın..inanmıyor olabilirsiniz...buna karışamam...ama burda islamiyeti tartışıyorsak lütfen gönderilen klavıuza göre hareket edelim...

Bu mesaj Serra tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 05.10.2006 - 20:13

Yokluğun bu bahar biter mi ?
Ya da bu
Son;Bahar biter mi ?

#25 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 05.10.2006 - 21:08

Celallenme Serra.

Namazda örtünmenin nerede geçtiğini sordum ben.
Beynime hakaret etme mümkünse :P
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#26 Restless

Restless

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.009 Mesaj

Gönderim zamanı 05.10.2006 - 21:10

m.gibson serranın verdiği cevap dısında fazla bi yorum yapmak istemiyorum.sonuna kadar katılıyorum sölediklerine.yazdıklarımı kafamdan uydurmuyorum uyduramam.alim değilim.fakat cıkıpta abuk sabuk dini fetva niteliği altında kuranla alakası olmayan seyler söyleyen insan hiç değilim, olmam.

prozzi;islam dini mantıktır kendın yurütebilirsin diyosun...bu sadece islamda değil her yerde bellidir matematiktede fiziktede günlük yasantıdada böyledir. bir formul bir araç verilmiştir sen ona göre yorum yaparsın mantığını yürütürsün.islamdada KURANDIR.kurandaki ayette başın örtülmesi emrediliyorken hangi mantık namaz kılarken basın acılmasını normal karşılar ve nasıl bi mantıktır ki bunu düşünebilir?

bakara suresi

7.ayet

ALLAH ONLARIN KALPLERİNİ VE KULAKLARINI MÜHÜRLEMİŞTİR,GÖZLERİNİN ÜZERLERİNDE PERDELER VARDIR VE BÜYÜK AZAP ONLARADIR...

konuya döndüğümüzde:başı acık namaz kılınamaz;islam dininin kitabı kuranda belirtilmiştir örtünmek..o halde inan insan;(ki allahın ayetini yalanlayıp aksini söleyip şirk koşmayan insan)bu kurala uyar.uymalıdır....
∂öηємєм кαяαяıм∂αη кєѕιη αятıк αğℓαмα ѕıяαѕı ѕєηιη...

αятıк ηє ∂υαмѕıη ηє ∂є вє∂∂υαм..

#27 Serra

Serra

I'm Back !!

• Üyeler
  • 8.125 Mesaj

Gönderim zamanı 05.10.2006 - 21:11

tanrı bu kadar bağlantı kuramıycak olduğunuzu düşünmemiş demekki...onu yazmaya gerek görmemiş bak...aman neyse...
bu arada hakaret etmedim sana :P
Ya da bu
Son;Bahar biter mi ?

#28 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 05.10.2006 - 21:15

Olur mu öyle şey Serra ya :)

Gerçekten araştırmamızı istiyorsan sen de araştır.
Diyanet'in sitesine girip bakabilirsin. Başı açık namaz kılmak hâlâ gündemde olan ve tartışılan bir konu. Ama Kur'an'da yazmıyor, dikkatini çekerim :P
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#29 Serra

Serra

I'm Back !!

• Üyeler
  • 8.125 Mesaj

Gönderim zamanı 05.10.2006 - 21:18

üfff...yuh daha ne diyim...aman sen öle diosan "sana göre" öle olsun...nası sığdırabiliosunuz bunu mantığınıza anlamıorum...ben bile bunu böle kabul etmişken...neyse...tartışmıycam...
Ya da bu
Son;Bahar biter mi ?

#30 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 05.10.2006 - 21:21

araya girip şu ufak hatırlatmayı yapacağım sadece...

yazdıklarınızn hepsi türkçe meal.Biliyorsunuz ya da duymuşsunuzdur ki arapça kelimelerin türkçeye çevrilmesinde bazı farklılıklar olabiliyor.
Bu anlamsal farklılıklar örtünme konusunda da alimler arasında tartışılıyor.
Tüm örtünmenin(bu ne demek demeyin genel anlamda her zamanı kastettim) bile tartışıldığı bir dönemde, namaz kılarken neden zorunlu olsun diye bir fikir oluşuyor bende.
Özellikle de kişi yalnızsa ya da hemcinsleri ile bir aradaysa ki zaten erkeklerle beraber namaz kılınmıyor neden bu kadar kapanma zorunluluğu olsun ki..

Mantık dini kısmına katılıyorum ve esas olanın gönülden geçen olduğuna ve bunu da Tanrının bileceğine kabul edeceğine inanıyorum...

Naçizane fikrim budur...

In the end, it's not the years in your life that count.
it's the life in your years..

#31 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 06.10.2006 - 08:48

Bilmeyenler öğrensin..

Namazın Farzları

Namazın farzları 12'dir. Bunlardan altısı namazın dışındadır, bunlara "Namazın Şartları" denir. Altısı da namazın içindedir. Bunlara da "Namazın Rükünleri" denir.

Namazın sahih olabilmesi için oniki farzın eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekir.

Namazın Şartları:

1) Hadesten Taharet: Hades denilen manevî kirin giderilmesi için, abdest almak, gerekli hallerde gusül yapmaktır.

2) Necasetten Taharet: Namaz kılacak kişinin, bedeninde, üzerindeki elbisede ve namaz kılacağı yerde pislik varsa bunları temizlemektir.

3) Setr-i Avret: Namaz kılacak kişinin vücudunda örtünmesi gereken yerleri örtmesi demektir.

Erkeklerin: Göbek ile diz kapağı arasını (dizkapağı dahil),

Kadınların: Yüz, el ve ayaklardan başka vücudunun her tarafını örtmeleri gerekir.

4) İstikbal-i Kıble: Namazı kıbleye dönerek kılmaktır. Kıble, Mekke şehrindeki kutsal bina olan Kâbe yönüdür. Kâbe, Hz. İbrahim ve Hz. İsmail tarafından yapılmıştır.

5) Vakit: Namazları kendi vakitleri içinde kılmaktır.Vakti gelmeden bir namazı kılmak caiz değildir.

6) Niyet: Hangi namazı kıldığını bilmek ve kalbinde hatırlamaktır. Niyetin dil ile söylenmesi sünnettir.

T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı

Bence namazda örtünmek,tamamen maneviyatla alakalı..ALLAH'a olan saygıyla alakalı..Namaz kılarken ALLAH'ın huzurundasınız,ona secde ediyorsunuz..O'nun rızası için namaz kılıyorsunuz..Yaratana gösterilen saygıyla alakalı..Öyle olmasaydı,insanlar asırlardır,bu şekilde namaz kılmazlardı..

Ha birde,diyanet işlerinin yazısı bu..Çok istenilmişte Diyanetin sayfasına giripte bakın diye..Ondan ekliyim dedim..Ayrıca baş örtmekle ilgili ayette sunacağım..

* * *

Susuyorum..

#32 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 06.10.2006 - 09:21

Bunlarda baş örtüsüyle alakalı...

"Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüzkadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz."
(Nur: 31)

"Ey Ademoğulları! Size avret yerlerinizi örtecek bir elbise, bir de giyinip süsleneceğniz elbise indirdik. Takva elbisesi ise, o hepsinden daha hayırlıdır. Bu Allah'ın ayetlerindendir. Ta ki iyice düşünsünler."
(Araf Suresi 26)

Bu da İncil'den..
"Kadınların örtünmelerini, erkeklerin kadınlar karşısındaki üstünlüğünü ifade etmesiyle açıklamıştır. "Pavlus'a göre, son derece alımlı bir şey olan kadının uzun saçı, ona örtülmesi için verilmiştir." (İncil, Korintoslulara Mektuplar : 39)

* * *

Susuyorum..

#33 Serra

Serra

I'm Back !!

• Üyeler
  • 8.125 Mesaj

Gönderim zamanı 06.10.2006 - 13:51

başkaca diyeceğim yoktur...:)
Ya da bu
Son;Bahar biter mi ?

#34 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj
  • İlgi Alanları:ilgisiz alakasiz..

Gönderim zamanı 06.10.2006 - 14:16

peki sabah namazını hangi saatler icinde kılmalıyız ve neden?
“Sen; onun sorduklarına cevap vermeye bile tenezzül etmezsin, o seni susturduğunu sanar. Hayat işte.”

#35 mithrandir

mithrandir

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 154 Mesaj

Gönderim zamanı 06.10.2006 - 14:48

Size Nur(30,31,60) yardımcı olur, kafanızdaki soru işaretlerini çözer demiştim. Kimse bakmamış arkadaşlar. Afferim. Yazıyorum. Emre uymak size kalmış. Bu ayetler tamamen diyanetin kabul ettiği tercümeden alınmıştır. Bu, bilip bilmeden tartışmamanızı yorumlarınızı daha sağlam yapmanız için bi rica arkadaşlar. Eğer isterseniz "konu" araması da yapabileceğiniz bu ayet veritabanından faydalanmanızı tavsiye ediyorum. Ve Allah'tan başka veli tanımamanızı. Bunu meali okuyan arkadaşlar zaten bilirler.

Nur Suresi'nden alıntılar...
30 - Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır.

31 - Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi)* görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)**lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!

60 - Artık evlenme ümidi beslemeyen, hayızdan ve doğumdan kesilmiş yaşlı kadınların zinetlerini göstermeksizin dış elbiselerini çıkarmalarında kendileri için bir günah yoktur. Ama yine sakınmaları onlar için daha hayırlıdır. Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

* ve **daki parantezler diyanetin yorumları olabilir. Ama...

Gördüğünüz üzre başörtüsü kesinlikle emrediliyor. Arkadaşlar... Şimdi yazacaklarımı dikkatli okumanız yararınızadır.

Peygamberimiz devrinde diz altı-göbek üstü giyinen KADINLARIN namaz kıldığı biliniyor. Ama bu kadınlar ya çok yoksul ( elbise alamayacak kadar ) ya cariye ( ki efendileri elbise vermeyince söyleyebilecek bişey kalmıyor. ). Eğer örtünemeyecek kadar yoksulsanız Huzura çıkamayacak mısınız? Tabii ki çıkabileceksiniz. Asıl sorun şu ki. Allah'a şükür kimse bizim devrimizde o kadar yoksul değil. Hani yoklukta şarap da içilir domuz eti de yenir ya... Yoklukta örtünmeden de kılınır.

Namaz çok önemlidir. PEygamber efendimiz Bedir Savaşında müminleri ikiye bölüp savaş esnasında namaz kıldırmıştır. Dikkat!!! Namaz çok önemlidir. Kimin huzuruna çıktığınızı unutmayın. Cumhurbaşkanının huzuruna çıkmak için 1 ay sonrasına randevu alıp 2 saat rotarla kabul edilenlere söylüyorum. O.. ALLAH... Sizi 5 vakit huzuruna kabul ediyor. Sizi ertelemiyor. Kendi adıma çağırıldığım anda gitmezsem yeterince kul olamayacakmışım gibi geliyor. Ben kim oluyorum o beni kabul ediyor da ben gitmiyorum?

Arkadaşlar... Namaz kılın...

Çok basit bir öneride bulunabilirim. Bir torba içerisinde örtünebileceğiniz bişeyler götürüp bu fırsatı, Huzura çıkma fırsatını değerlendirebilirsiniz.

Örtünme meselesinin üzerine daha çok konuşabilirim. ALLAH M.Kemal'den razı olsun. M. Kemal Rehberimiz Kur'an-ı Kerim'i ilk defa türççeye çevirten türk hükümdarı (Hükümdar tarzı bir kullanımı da sabaha kadar tartışabilirim. Lütfen yorum yapmayın.) Hepimiz onun adına birer fatiha okuyabiliriz şimdi değil mi?

#36 mithrandir

mithrandir

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 154 Mesaj

Gönderim zamanı 06.10.2006 - 14:52

Tanrıça... Sabah namazı tam olarak diyanetin, güneşin belirlenen açılarında kılınıyor. Asıl uygulanışta tan ağarmaya başladıktan sonra güneşin doğuşuna kadar kılınabilir sabah namazı. Diyanet bu işi bi standarda bağlamıştır. Güneş, doğmadan 15 derece aşağıdayken sabah namazı biter diyanete göre. E elimizdeki en güvenilir kanak da onlar olduğu için diyanete güvenebiliriz.

Neden? Şundan... Peygamber efendimiz miraca çıktığında ona bu şekilde farz kılınmış. Çıkmadan önce ne oluyormuş? Sahabaler akşamdan sabaha kadar secde ediyorlarmış. Bu da böyle...

Bu mesaj mithrandir tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 06.10.2006 - 14:55

#37 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2006 - 01:48

Ha birde,diyanet işlerinin yazısı bu..Çok istenilmişte Diyanetin sayfasına giripte bakın diye..Ondan ekliyim dedim..

http://www.diyanet.g...p?id=35&sorgu=1

http://www.diyanet.g...rular.asp?id=91

Başı açık namaz hâlâ tartışılıyor diyorum! Diyanetçe öngörülen örtünerek namaz kılmaktır, ama bu Müslümanlığın bir şartı değildir. Bana veya benim gibi düşünenlere ispat etmek istediğiniz nedir, anlamakta güçlük çekiyorum..

Size Nur(30,31,60) yardımcı olur, kafanızdaki soru işaretlerini çözer demiştim. Kimse bakmamış arkadaşlar. Afferim.

Ben bakmıştım, başı açık/kapalı namazla ilgili bir ifade görememiştim..

5. soru için hatim duası var.

Hatim Duası okumak zorunluluk değildir ve Kur'an hatmedildikten sonra okunabilir.
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#38 Restless

Restless

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.009 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2006 - 22:29

Bana veya benim gibi düşünenlere ispat etmek istediğiniz nedir, anlamakta güçlük çekiyorum

sayın mel GİBSON sana ve sizin gibilere diye bi kavram yok ve cok manasız.kuran ve din konusunda nesnel ve evrensel yargılar belirten kitaplar doğrultusunda kişi bası acık namaz kılmayı mantığına yediribiliyor ve bunu doğru kabul ediyorsa o onun düşüncesidir...

ayrıca diyanet başı açık olanların tövbe etmelerini belirten bi acıklamasıda var.o zaman namazdayken yani islamın bir şartını yerine getirirken sence hangisi daha uygun olabilir ki?
∂öηємєм кαяαяıм∂αη кєѕιη αятıк αğℓαмα ѕıяαѕı ѕєηιη...

αятıк ηє ∂υαмѕıη ηє ∂є вє∂∂υαм..

#39 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 07.10.2006 - 23:04

Düşünceyi empoze etmeye çalışmak ayrı, düşünceyi paylaşmak ayrı Restless. Ben olanı söylüyorum. Başı açık namaz kılmanın isteğe bağlı olduğu konusunda mütabıkız.

Fikrimi söyleyeyim: Gereksiz.
"Açın başınızı, öyle kılın" demiyorum. Ama mevcut metalar doğrultusunda, bu bana gereksiz geliyor..
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#40 mithrandir

mithrandir

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 154 Mesaj

Gönderim zamanı 08.10.2006 - 05:24

Neyi tartışıyoruz? Önce bi kılsınlar da... Kılarken bunun tedbirini almak çok zor değil. Bir torbanın içinde sürekli günler için terlik taşıyan bir bayanın bir eşarp taşımaktan üşenmemesi yeterli olur... Tedbir için bile olsa...