İçerik değiştir

- - - - -

NAMAZ ve KUR'AN-I KERIM hakkında

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 79 yanıt verildi

#1 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj
  • İlgi Alanları:ilgisiz alakasiz..

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 09:54

*sorular hakkında yorum yaparken cok uzun yazilari copy-paste etmeyiniz
* bilginizden emin oldugunuzda yorum yapiniz, aksi halde yanlis yonlendirmeye maruz kalmayalım
* DIKKAT : kavga veya tartismaya sebep olacak soru veya cevaplari geri donusume sorgusuz sualsiz tasiyacagim. bilginize..
* cvp verenlere de tesekkür ediyim simdiden .)

1- 5 vakit amaz kılan birisi, isyerinde giyimi sebebiyle (temiz olmak kaydiyla) pantalonla, kisa kollu tisortle, corapsiz ama tabi basi kapali namaz kilabilir mi?
2- yine isyerinde bulunmasi sebebiyle, yüzdeki makyaji tam olarak silmeden alinan abdest gecerli midir?
3- yukarda soylediklerim namaz kilmaya uygun degildir deyip ayni gunun aksami namazi kaza yapmak mi daha dogrudur yoksa, bu sekilde alinan abdest ve o giyimlerle kilinan namaz kabul olur mu?
4-turkce ile yazilmis kurani okuyarak hatim edilebilir mi? hem turkce hem de anlamını mı okumalıyız?
5- hatim etmeye karar veren biri euzu besmele cekerek kur'anı hemen okumaya baslayabilir mi? yoksa hatime basladigini belli eden ayri bir duasi var mi?

kolay ama kafami karistiran sorular iste .)
“Sen; onun sorduklarına cevap vermeye bile tenezzül etmezsin, o seni susturduğunu sanar. Hayat işte.”

#2 MegolamaniaC

MegolamaniaC

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.581 Mesaj
  • İlgi Alanları:Kitap okumak, sinema, gezi, spor ( yüzme, yürüyüş, bisiklet)

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 11:28

canım sadece 4. konuyu biliyorum hatim demek kuranın kendi diliyle okunmasıymış. Ve bu farz değil sünnetmiş. Kuranın anlamını okumak hatim sayılmıyor fakat bu ya farz ya da çok sevaptı unuttum :)
Akşam ben de anlamını okumaya başladım ordan biliyorum bu sorunun cevabını :P
DERLER DERLER... YAPMASAN DA YAPTI DERLER...

#3 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 11:41

Bende namaz kılıyorum..Ama iş yerinde pek uygun olamayacağından,kaçırdığım namazları kazaya bırakıyorum.. (Sonuçta namaza başlamış olmak önemlidir,senin niyetin bellidir..ALLAH her konuda bizlere kolaylık göstermiştir ermiştir..Eğer öyle olmasa idi,kaza namazı diye birşey olmazdı.. )

İş yerinde kılmama sebebim ise,her ne kadar temiz gözüksede ayakkabı ile dolaşılan bir yer ve ben namaz için bu temizliğin yeterli olacağına inanmıyorum..Üstün başında keza öyle..

Makyaj konusu ise ,benim bildiğim kadarıyla şöyle..Eğer namaz abdesti aldıktan sonra,makyaj yaparsan,namaz kılabilirsin..Ama abdestin yok ve makyajlı isen makyajını çıkartıp öyle abdest alman gerekiyor..

Ayrıca kısa kollu tişörtle namaz kılınabileceğini sanmıyorum..Dha doğrusu ben kılmıyorum ve o şekilde kılanı da görmedim..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#4 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 11:42

aaa yıkıldım :(
e onca okudugum sayfa n'olucak

benim fikrim söyleydi : kuranı türkce olarak okuyabilirim, ama anlamını anlamadıktan sonra ne diye okuyacağım ki? yani allah "oku" derken anla anlamında oku demistir diye düsünmüstüm. turkceden okuyup ayni zamanda türkce mealini de okuyup anlamaya calisiyordum. boylece hatim gerceklesir saniyordum.

illa arapca okunmasi gerekiyorsa cok üzülcem :(
“Sen; onun sorduklarına cevap vermeye bile tenezzül etmezsin, o seni susturduğunu sanar. Hayat işte.”

#5 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 11:52

Yaz ayları bilirsiniz sıcak olur. Kısa kollu tişört olur üstümüzde. Şimdi onunla kılmak günahmı ki ?

Değişiklikler Kaydedildi...

#6 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 11:54

ya
nerd ebizim cengiz üyemiz seval üyemiz, bu tarz konularda bilgisi olan üyelerimiz :hıh:

#7 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 11:57

Yaz ayları bilirsiniz sıcak olur. Kısa kollu tişört olur üstümüzde. Şimdi onunla kılmak günahmı ki ?

o zaman dokuzharf başörtülü dolaşan kadınlarda açsınlar üstlerini,nasılsa hava sıcak??

* * *

Susuyorum..

#8 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 12:00

Ya bişi demedim sordum sadece. Ne bağırıyosun. :(

Değişiklikler Kaydedildi...

#9 MegolamaniaC

MegolamaniaC

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.581 Mesaj

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 12:25

ya bişi dicem! Kuranı anlamak önemli olna zaten.Arapçasını okusan evet sevap da, anlmadıktan sonra :( Bence herkesin ilk önce anlaması gerekiyor, araştırmak gerekiyor. Anla ki kendine göre yaşa dinini cahilce değil, bilerek en azından. Ben böyle düşünüyorum. Ayrıca önemli olan kuranı hatim etmek değil anlamak. Tamamının türkçe meali var onu okumak.
Küçükdidipnot: Hatim demek Kuranı kendi diliyle baştan sonuna dek okumak(mış). :(

#10 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 12:25

Kendi bildiklerimi, güvendiğim kişilerden bugüne kadar öğrendiklerimi paylaşayım:

1- Pantolonla namazın sakıncası yok. Ama ziyneti örterek, yani göğüslerin üzerini (degaje miydi bunun adı) ve kolları kapatarak, dizlerin altına kadar etek giyerek namaz kılınabiliyor.
2- Makyajla abdestin bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Sen veya tanıdığımız başka bir bayan en fazla ne kadar makyaj yapmış olabilir ki? :)
3- "İslam kolaylık sağlar, zorluk çıkarmaz"
4- Türkçesini de oku, Arapçasını da. "Türkçesini okursan kabul olmaz" diye birşey yok. Ama Kur'an'ın ilk olarak Arapça hazırlandığını düşünürsek Arapçasını okumak daha büyük sevap bana kalırsa.
5- Bu senin içinde :)

Ek: 1. soru için; başın örtülmesi gerektiğine inanmıyorum!

Bu mesaj Mel G. tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 04.10.2006 - 12:29

2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#11 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 12:27

aaa yıkıldım :)
e onca okudugum sayfa n'olucak

benim fikrim söyleydi : kuranı türkce olarak okuyabilirim, ama anlamını anlamadıktan sonra ne diye okuyacağım ki? yani allah "oku" derken anla anlamında oku demistir diye düsünmüstüm. turkceden okuyup ayni zamanda türkce mealini de okuyup anlamaya calisiyordum. boylece hatim gerceklesir saniyordum.

illa arapca okunmasi gerekiyorsa cok üzülcem :(

tanrica türkçe de okuyabilirsin.. arapça bilmiyorsan bilmediğin bir şeyi okumanın bir faydasını göremiyorum..

#12 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 13:02

ya ben birşeyi tam acıklayamadım sanırım.

hem türkçe mealini (anlamını) okuyorum.
hem de arapca okunuşunun türkçe yazılmışını okuyorum.

yani arapça okumuş ama arap alfabesiyle okumamış oluyorum.
zuzu bu da ilk haliyle okumak degil midir?

#13 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 13:18

göğüslerin üzerini (degaje miydi bunun adı) ve kolları kapatarak, dizlerin altına kadar etek giyerek namaz kılınabiliyor.

Ek: 1. soru için; başın örtülmesi gerektiğine inanmıyorum!

Mel G. inanamıyorum sana,bu nasıl bi çelişki?Kolları kapat ama başı aç diyorsun..Yanlışlıkla yazdın herhalde.

* * *

Susuyorum..

#14 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 13:54

Gayet açık ve net yazmışım. Başka konularda defalarca söyledim ben. Başın kapatılmasının gerektiğine inanmıyorum ve saçma geliyor. Kanıt da bulunamıyor, ama hâlâ diretiliyor.

Başka konu açarsan orada bildiklerimizi paylaşırız :)
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#15 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 14:15

-İçkinin içilmesi açıkça haram kılınmış kanıtta var, müslümanım deyen herkes içkiden kendini sakınıyor mu ?
-Yalan Söylemek kesinlikle haram kılınmış kanıtı var, müslümanım deyen herkes doğru konuşuyor mu ?
-Müslümanı hıristiyan veya diyer diğer dinlere mensup insanlardan ayıran en önemli özellik namaz, kılınması için kanıtta var. Eeeeee müslümanım diyen herkes namaz kılıyor mu ?
-Faiz kanıtlarıyla sabit haram, müslümanım deyenlerde faiz yiyiyor.
-Gıybet yine kesinlikle haram, müslümanız deyip hergün birbirimizin etini yemiyormuyuz ?
-Hırsızlık yapmak haram kanıtı meşhur, müslümanım deyip çalıp çırpan yok mu ?
-Oruç tutmak ki namaz gibi en önemli farzlardan bir tanesi, müslümanım deyen herkes oruç tutuyor mu ?
-Zengin müslümanların zekat vermesi yine çok önemli kanıtlı bir farz, her zengin müslüman zekatını veriyor mu ?

Kanıtlı emirleri yapıyormuyuzki örtüde kanıt arıyoruz, kanıt olsa ne değişecekti ?

#16 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 14:18

*sorular hakkında yorum yaparken cok uzun yazilari copy-paste etmeyiniz
* bilginizden emin oldugunuzda yorum yapiniz, aksi halde yanlis yonlendirmeye maruz kalmayalım
* DIKKAT : kavga veya tartismaya sebep olacak soru veya cevaplari geri donusume sorgusuz sualsiz tasiyacagim. bilginize..
* cvp verenlere de tesekkür ediyim simdiden .)

1- 5 vakit amaz kılan birisi, isyerinde giyimi sebebiyle (temiz olmak kaydiyla) pantalonla, kisa kollu tisortle, corapsiz ama tabi basi kapali namaz kilabilir mi?
2- yine isyerinde bulunmasi sebebiyle, yüzdeki makyaji tam olarak silmeden alinan abdest gecerli midir?
3- yukarda soylediklerim namaz kilmaya uygun degildir deyip ayni gunun aksami namazi kaza yapmak mi daha dogrudur yoksa, bu sekilde alinan abdest ve o giyimlerle kilinan namaz kabul olur mu?
4-turkce ile yazilmis kurani okuyarak hatim edilebilir mi? hem turkce hem de anlamını mı okumalıyız?
5- hatim etmeye karar veren biri euzu besmele cekerek kur'anı hemen okumaya baslayabilir mi? yoksa hatime basladigini belli eden ayri bir duasi var mi?

kolay ama kafami karistiran sorular iste .)

1. soru için kılanabilir, kadınların namahrem ve giyinme olayı bir yabancının olması durumuyla alakalıdır. yanlız başına olunca t,shirtin kısa ve ya uzun olması zaten önemli değildir.
2. soru için makyaj konusu için bir çok görüş var,okuyup senin mantığınla karar vermen daha doğru olur, böylece içine siner diye düşünüyorum. bana göre abdest kabul oluyordur.
3.soru için bence kabul oalcaktır. su yokken insanlar teyemmüm ile abdest alır ve namaz kılar. senin durumunda biraz mecburuiyet oluyor ( makyaj dışında :D ).
4. soru için hatim yapmak için arapça okumak gerekiyor.
5. soru için hatim duası var.
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#17 mithrandir

mithrandir

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 154 Mesaj

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 21:55

Arkadaşlar başörtüsü konusunda size bir tavsiye vereyim. Diyanetin sitesine girin. Meale bakın.

Nur 30-31-60. ayetlerde gayet açık bir şekilde yazıyor. Örtünmek kötü değildir arkadaşlar.

Bu arada "İkra"... "Oku" değil. "Naklet" demek arkadaşlar. Yazılı metin gelmiş olsaydı peygamber efendimizin katipleri olmazdı. Allah alemlere rahmet olsun diye o kul üzerinden kullarına emirlerini dağıtıyor. O kuluna "apaçık bir tebliğ" düşüyor.

Arkadaşlar. Mübareğin mealini muhakkak okuyun. Bir de kalan sorularınızı diyanete sorabilirsiniz.

www.diyanet.gov.tr

Allah ibadetlerinizi kabul etsin.

#18 Restless

Restless

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.009 Mesaj

Gönderim zamanı 05.10.2006 - 00:03

namaz kılarken topuklarının ve bileklerinin kapanması gerekıyorki basın veya başka biyerin acık kalsın.yazılan yorumlara ınanamıyorum.ayrıca kadının giyimi namehrem kişiden ziyade namazda allahın huzurunda oldugundan dikkat edilmeli daha sonra diğer etmenler yerine getirilmeli.yalnızken o zman cırılcıplak kılalım ki buda bazılarına göre mensuptur sanırsam ağzı olan konusuyo demekten başka bişey diyemiyorum ve bu kadar sert cıkmamın sebebi Kuranda kadınların örtünmesi emrediliyor namazdayken örtünmeleri emrediliyor bununlada kalmıyor kitaplarda yazılıyorken hala bası acık namaz kılmak denilince sinirleniyorum..
AKIL FİKİR İHSAN EYLE ALLAHIM!
∂öηємєм кαяαяıм∂αη кєѕιη αятıк αğℓαмα ѕıяαѕı ѕєηιη...

αятıк ηє ∂υαмѕıη ηє ∂є вє∂∂υαм..

#19 MegolamaniaC

MegolamaniaC

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.581 Mesaj

Gönderim zamanı 05.10.2006 - 08:11

ya ben birşeyi tam acıklayamadım sanırım.

hem türkçe mealini (anlamını) okuyorum.
hem de arapca okunuşunun türkçe yazılmışını okuyorum.

yani arapça okumuş ama arap alfabesiyle okumamış oluyorum.
zuzu bu da ilk haliyle okumak degil midir?

Hangi okuyuş Kuran hatmi olur?

Kuran hatmi veya hatim indirmekle ilgili sorular, halkımızın en çok sorduğu sorular arasındadır.

Hatim nedir, nasıl yapılır, hangi okuyuş gerçek bir Kuran hatmi olur?

Hatim, Kuran'ın baştan sona okunması demektir. Hatmin nasıl yapılacağı sorusuna cevap bulmak içinse, Kuran okumanın ne demek olduğunu anlamak lazımdır. Kuran, kendisini okumanın ne anlama geldiğine açıklık getirmiştir. Kuran, kendisini bir tibyan ve mübeyyin olarak tanıtmaktadır. Bunların manası ise anlaşılmak ve anlatılmak üzre okunan şey demektir. Öte yandan Kuran, kendisini okumanın bir tedebbür yani derinden ve inceden düşünme faaliyeti olması gerektiğine dikkat çekmektedir. Birçok ayet, Kuran'ın anlaşılmak için vahyedildiğini ısrarlı bir biçimde ifadeye koymaktadır. Hz. Peygamber, ashabına Kuran okumayı en büyük ibadetlerden ve insanı yücelten kutsal faaliyetlerden biri olarak tanıtıyordu. Çünkü sahabiler Kuran'ın ne demek istediğini çok iyi anlayan insanlardı.

O halde Kuran okumanın İslam dini açısından esas anlamı, Kuran'ı anlamaktır. Kuran'ı anlamadan okumak ise, Kuran okumak değil, Kuran okuduğunu zannetmektir.

Bu ön bilgilere dayanarak şunu tespit etmek zorundayız: Kuran hatmi, Kuran'ı baştan sona anlayarak okumaktır. Bu okuyuş Arapça bilenler için elbette ki orijinal metinden olmalıdır. Arapça bilmeyenlerin indirecekleri makbul hatim ise Kuran'ın, bildikleri dildeki mealini okumak olacaktır. Ancak Kuran ilahi bir kelam olduğundan onun orijinal metninin okunması, anlamını bilmesek de bize sevap kazandırır. Maksat sevap kazanmaksa, Allah bunu bize niyetimize göre verir. Önemli olan, Kuran'ın bize yüklediği esas görevin yerine getirilmesidir. Bu görev, tedebbür yani Kuran'ı okuyup anlama görevidir.

Anlayarak okuyan en iyi okuyuşu gerçekleştirmiş olur. Ve anlayarak okuyan en iyi hatmi de yapmış olur.

Anlamadan okuyanlara sevap veren Allah, anlayarak okuyana nasıl olur da sevap vermez!?

bknz: http://arsiv.hurriye...yasam/06yas.htm

#20 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj

Gönderim zamanı 05.10.2006 - 09:15

zaten kabul olduguna inanarak yapıyordum. birde bilenler tarafindan tastiklenmesi daha gonulden yapmama sebep oldu
tesekkür ederim .)