İçerik değiştir

Aşk mı ? Para mı ?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 239 yanıt verildi

Anket: Hangisi sizce önemli ? (68 üye oy kullandı)

Hangisi sizce önemli ?

1. Aşk (36 oy [52.94%])

Oyların yüzdesi: 52.94%

2. Para (32 oy [47.06%])

Oyların yüzdesi: 47.06%

Oy Ver Ziyaretçiler oy veremez

#121 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 25.09.2006 - 16:17

Sevgili Daaankk ve Sevgili Wili;
İkinizinde affına sığınarak size şöyle bir soru sormak istiyorum ve inanınız cevabınızı çok merak ediyorum.
Biliyoruzki insanların sınırsız ihtiyaçları vardır, bu sınırsız ihtiyaçlarını sınırlı yani kıt kaynaklarla karşılamak zorundadır. Bu yüzden dünya üzerinde yaşayan herkesin aynı standartta lüks bir hayat yaşaması da söz konusu değildir. Bireyler çalışma performansına göre hayat satandartlarını şekillendirecektir, bu hepimizin bildiği bir konu, benim merak ettiğim şu; Sizi çok seven sevdiğinizle, şu anda yaşadığınız sıradan hayatınızı mı tercih ederdiniz, yoksa sevdiğiniz olmadan veya sizi sevdiğiniz kadar sevemeyecek birisi ile lüks ve bol paralı bir hayatımı tercih ederdiniz ? bu soruya cevabınız ne olurdu ?
Selam ve saygılar.

Dipnot: Sevgili Daaankk, sizin ismi yazmak gerçekten zormuş önce ezberledim bir d, üç a, bir n ve iki k diye, sonrada gelip isminizi öyle yazdım. :) :)

#122 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 25.09.2006 - 16:33

Cevap mı vericem peki.
Eğer şuanda kapalı bir ortamda üşümeden, ıslanmadan oturup internet kullanabilecek bir hayata sahipsem ve bu standartlarımda elbette sevdiğimle hayatımın sonuna kadar aynı standartlarda yaşamayı isterim. Ama soru bence hangisi yaşamda önce gelir veya hangisi olmadan yaşanmaz ise para olmadan yaşanmaz.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#123 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 25.09.2006 - 16:49

Hangisi sizce önemli ?
Aşk [ 20 ] [50.00%]
Para [ 20 ] [50.00%]
Toplam Oy Sayısı: 40

Bu anket için zaten oy kullandınız..

Biri olmadan yaşanmaz diye bir soru yok.. Yaşamak için gereken zorunlulukda saten seçilen para.. Ama o zorunluluk saten bir seçim yapmasanda hayatında sadece seçiminde hangisi önemli ?
Para ile Aşk arasından birini seçiceksin.. Ve önem verdiğini göstereceksin..

smiley-sport036.gif  

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 25.09.2006 - 17:39

ben de cevap verim daaankkk +1974 :)

#125 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 25.09.2006 - 17:47

Anlaşılması zor insanlarsınız :P
Konu para mı aşk mı? Aşk diyeyim, çalışıp nasıl olsa param olur buna cevap olamaz ki. Tek secenek li cevap nerde? Sonra da para yı secen insanlar paracı, maddeci olup cıkıyor sayenizde.

Bir de evleniriz ne var, aşkımız yeter demez misiniz şaşdım kaldım :huh: Ben sizi evlenince göreceğim. Makarna, kuru ekmek bile alamayıp aşk aşk diye kıvrandığınız bu günlere acaba nasıl bakıcaksınız? Para yı seçenler eminim bir porche leri olsun diye yazmadılar :) (hiç de fena olmaz yani) Hayatını devam ettirebilmek için böyle dediklerine eminim.. Kimse bu ay elektrik faturasını ödiyemedim, kesildi diyen eşine, olsun battaniye altında otururuz, cocuklar da ders çalışmasınlar bugün ne var, onları da battaniye altına saralım, mum ışığında romantik romantik otururuz diyecek birini artı bunun uzun süre devam etmesi sonucu huzuru kaçmıyacak biri olacak sanmıyorum :) Demem diyenlere de o hikaye de bir de cocuk olduğunu hatırlatırım ;) Karda ayaz da elde çamaşır yıkayacak birini, hele ki hazır bebek bezi alamayıp, amerikan bezlerini elde citilicek? Kim ben yaparım diyor? <_<
Neyse canım aşk diyen bi adam bulup bütün bu işleri ona yaptırmak var aslında :P

O yüzden derim yine de aşk gelip geçicidir ve karın doyurmaz. Ve asla uzun yıllar boyu sürmez...

Aşkın gözü kördür diye boşuna dememişler :grin:

Göbeğim çatladı bunu anlatıcam ben diye.... Ama nedense paracı olduk....
Galata Kulesi'nin aklı olsaydı, Kız Kulesi'ne evlenme teklif ederdi...

#126 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 25.09.2006 - 17:54

evet sevgili gölge şu kanatim kesindir. son yorumun + 1971
Yalnız istatistik rakamları değiti aşk'ı tıklayanlara sevgili wili ve daaank'ı da ekle sonra rakamları yeniden görelim.
Onlar soruyu ilk başta yanlış anlamışlar..... :huh:

#127 Bulutsuzluk

Bulutsuzluk

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.309 Mesaj
  • İlgi Alanları:Olmak istediği...

Gönderim zamanı 25.09.2006 - 23:23

Yanlış anlaşılmaya müsait bir denklemden ibaret. Ne kadar birbirinden saklasan da parasız saadet,mutlak saadete ulaşmak için de aşık olmak gerekir. Her gece rüyalara girilen 20 ytl nin arkasındaki yeşil banknotlar olmadığı aşikarda, rüyalarımızdaki sevgiliye ilanı aşk için de en uygun yere gitmekden geçen pantolununu her hangi bir cebinde unutulma lüksü olmayan maddeden geçtiği de tescillidir. Sebebsiz bahanelerle sinemada sevgilinin yüzünde kaybolmadan önce,gişelerde belirtilen maddeyi geçmen gerekecektir.

Sevmediğini belirttiğin her iki durumdan da ayrı yaşamak ne mümkün ;=)
Asrın yeni bir umdesi var, hak kapanındır.
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Neyzen'im...

#128 Bulutsuzluk

Bulutsuzluk

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.309 Mesaj
  • İlgi Alanları:Olmak istediği...

Gönderim zamanı 25.09.2006 - 23:29

Ha aşk mı ? yoksa kötü yapılmış bir güllaç sonrasında sevgilim güllaç harikamı olmuş mu diye soru sormadığınız için sizi şiddetle kınıyorum.

Her durumda senin için yapılan bir emeğin karşılığına mükafat kondurmak gerekir. Ya güllaç güzel olsaydı. ;=)

Not: Elimde bir tabak,iyi yapılmış bir güllaç var. Yemek isteyenlere duyrulur ;=)
Asrın yeni bir umdesi var, hak kapanındır.
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Neyzen'im...

#129 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 25.09.2006 - 23:32

Yengemizin yaptığı o güllaç'tan yemek umarım bizede nasip olur Abi'm.
Afiyet bal şeker olsun..
:P

Değişiklikler Kaydedildi...

#130 _ORHAN_

_ORHAN_

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 32 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2006 - 11:22

Diyorum ki, önce şu soruya cevap verelim. Aşk nedir?
Aslında çok basit. Aşk, hormondur. Yani kendi biyo-kimyasal tepkimelerimiz sonucu, zihnimizden gelen komutlarla, karıun boşluğumuzda tuhaf hisler yaratan bir olay sadece.
Eh kaldı ki; aşkı, karın boşluğumuzdaki bu tuhaf olguyu doyurmak için yaşarız. Demek ki, aşk aslında bencilce, kendimizi düşünerek yaşadığımız bir olay.Demek ki, aşkta da aslında kendi huzurumuzu sağlamaya çalışıyoruz ve başarabilirsek mutlu oluyoruz. Yazık ki, bu hormonlar hep aynı şekilde çalışmıyor. Karın boşluğumuzdaki o tuhaf his bir süre sonra yok oluyor. Aşk bitiyor... Ya sonra... Uğruna dünyaları reddettiğimiz -bencilce- sevgilimizi artık istemediğimiz zaman ne olacak? Hemen kendimize yeni bir aşk mı arayacağız? Bulabilecek miyiz? Bulsak bile, yine hemen biteceğini bilmeyecek miyiz?
Oysa paramıza sahip çıksak, aşkın sadece hormonal bir aksiyon olduğunu unutmadan daha önemli değerler olduğunu bilsek ve o değerlere tutunsak, aşkı da insanlık denen bütünün bir parçası olarak görüp, mantıklı bir şekilde yaşasak, bencillilkten uzaklaşıp, vatana millete hayırlı birer insan olsak fena mı?

#131 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2006 - 12:14

Aşk nedir ?
Aşk; karşında ki kişiden karşılık beklemeden, onu unutana kadar sevmektir Aşk,
Hiç tanımasanda, nöbet tutan askerin sağ salim evine dönmesi için, dua etmektir aşk,
üşüyen bir çocuğun ellerini, avuçlarınla ısıtmaya çalışmaktır aşk,
son lokmanı, arkadaşınla paylaşmaktır aşk,
karşıdan karşıya geçmekte güçlük çekene, yardımcı olmaktır aşk,
titreyen sevgiline ceketini giydirmektir aşk,
bayrağa sarılı tabutları görünce gözlerin buğulanmasıdır aşk,
topuğundan kan alınınca bebeğinin, hissettiği acıyı hissetmektir aşk,
bir ağacı toprağa dikip, ona su vermektir aşk,
karşındakinin gözlerine bakıp, seni seviyorum diyebilmektir aşk,
aşk sevgidir, aşk paylaşmaktır, aşk sevmektir, aşk korumaktır, aşk sorumluluktur,
aşk kocaman bir yürek ister ve elbetteki cesaret ister.
Para nedir ?
para; Bir arkadaşımız forumun "Güncel" kısmına akbaba ve çocuk diye yeni bir konu başlığı açmış, işte o çocuğu o akbabaya teslim etmektir para...

#132 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2006 - 12:22

Öhöööö...
Aşk Bir Klasördür.. Dilimde tüy bitti.. *utan
[Aşk]..

smiley-sport036.gif  

#133 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2006 - 12:27

Dünyada bir çok insan,aşkın tanımını yapamazken,harabe üyeleri patır patır tanım yapmaya başlamışlar..Aşk'ın tanımı zor yapılır bence arkadaşlar..Zor yapılır derken,o kadar çok söylenecek söz vardırki onun için,insan hangisini söyleyeceğini bilemez..Kimi için acı çekmektir,kimi için heyacan,kimi için sadece beraber olmak,kimi için sex,kimi için sadece bir bakış,kimi için onun kokusu vs...

O yüzdendir ki aşk tanımı yapmak için kasmayalım..Herkese göre değişiyor işte...
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#134 _ORHAN_

_ORHAN_

• Üyeler
  • 32 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2006 - 12:33

Glamor, aşka yüklenen anlamlar değişir ama tanım değişmez. Aşk, hormonal bir faaliyettir.( Bilimseldir, kesindir.) Bu faaliyet farklı farklı tanımlanamaz. Ancak ve ancak, yüklenen anlamlar değişir. Fakat, yüklenen anlamalar aslında aşkın ne olduğunu değiştirmez. Aşk, hormondur. Her yerdei herkeste böyledir.

#135 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2006 - 12:38

orhan : Aşk, hormonal bir faaliyettir.( Bilimseldir, kesindir.)

Maneviyatda maddiyat da beyindedir..
Hormonlarının seni götürecegi yer aşk dan çok yatakdır..
Onada aşk deil şehvet denir..
Bunun açıklasının siz daha iyi bilirsiniz..

smiley-sport036.gif  

#136 _ORHAN_

_ORHAN_

• Üyeler
  • 32 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2006 - 12:41

Gölge, hormonların bizi götüreceğiğ yer aşka yüklenen anlamla biçimlenir işte. Glamor, aşkın farklı niteliklerinden bahsetti. Korku, cinsellik vs... İşte bunlar aşka yüklenen anlamladır ve nasıl bir anlam yüklenirse, hormonal faaliyet bizi oraya sürükler.

#137 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2006 - 12:42

Sevgili GLAmor, aşk'ın tanımı bana göre yazdıklarım ve yazılanlardan çıkarılacak sonuç, bu yüzden de ankette hiç düşünmeden aşk dedim, siz neden anlamında tereddüt ettiğiniz bir konunun anketinde oy kullandınız gerçekten merak ettim.
Bana göre bu anket;
Gönderilen Resim

Bu resimdeki akbaba mı çocuk mu oylamasıydı, görülüyorki akbaba önde zaten öyle olmasıda gerekmiyormuydu ?

Dipnot: Parayı tıklayanlardan para araçtır amaç değildir deyenler yukarıdaki yorumumun kapsamı dışındadır çünkü onlar soruyu zaten yanlış anlamışlar.

#138 _ORHAN_

_ORHAN_

• Üyeler
  • 32 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2006 - 12:51

suustundeyurumek, parayı her zaman bir araç olarak görmüş biri olarak bu ankette para şıkkını seçerken soruyu kesinlikle doğru anladım. Soruda ki, iki olguda bir araçtır. Bizden istenen de bu iki araçtan hangisinin seçileceğidir. Ben de parayı seçtiğimi söyledim. Ankettele, eklediğiniz resim kıyaslanamaz. Keza o resimde paranın günümüzde kazandığı güç vurgulanır ki, aşkın bu değerlendirme de yere yoktur.
Paranın günümüzdeki gücünden rahatsız olan biriyim. Bunun sebebininde paranın amaç haline gelmiş olması olduğunu söyleyebilirim.
Para da bir araç olmalıydı oysa. Aynı, aşkı da araçlıktan çıkarıp hayat amacı haline getiren insanların, aşk acısı yüzünden, hayatın bütün değerlerini hiçe sayarcasına yaşamlarına son vermeleri gibi, para da saplantısal bir hal kazanmış ve haksız bir yere getirilmiştir.
-Fakat, tekrarlıyorum ki, soruda aşk ve para denen iki araç olgudan hangisinin daha etkili olduğu soruluyor. Buna cevabımda kesinlikle paradır.

#139 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2006 - 13:06

Sevgili GLAmor, aşk'ın tanımı bana göre yazdıklarım ve yazılanlardan çıkarılacak sonuç, bu yüzden de ankette hiç düşünmeden aşk dedim, siz neden anlamında tereddüt ettiğiniz bir konunun anketinde oy kullandınız gerçekten merak ettim.
Bana göre bu anket;
Gönderilen Resim

Bu resimdeki akbaba mı çocuk mu oylamasıydı, görülüyorki akbaba önde zaten öyle olmasıda gerekmiyormuydu ?

Dipnot: Parayı tıklayanlardan para araçtır amaç değildir deyenler yukarıdaki yorumumun kapsamı dışındadır çünkü onlar soruyu zaten yanlış anlamışlar.

Sevgili
S.Ü.Y ,

Bu tarz resimlerle acıtasyon yapmayın..Konuyu saptırmayın..Para olsaydı o insanlar o haldemi olulradı merak ettim..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#140 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2006 - 13:17

Sevgili ORHAN;
Yorumunuza daha sağlık anlam verebilmemiz için bir iki noktaya açıklık getirmelisiniz,
Soruda ki, iki olguda bir araçtır

Birincisi bu cümleniz, paranın bir mübadele aracı olması hasebiyle hiç kuşkusuz araçtır. Aşk neyin veya ne aracıdır size göre, önce bunu bilmemiz gerekiyorki yorumunuzu doğru bir şekilde değerlendirebilelim.
Paranın günümüzdeki gücünden rahatsız olan biriyim. Bunun sebebininde paranın amaç haline gelmiş olması olduğunu söyleyebilirim.

Bu cümleniz sizin zaten aşktan yana olduğunuzu gösteriyor.
aşkı da araçlıktan çıkarıp hayat amacı haline getiren insanların, aşk acısı yüzünden, hayatın bütün değerlerini hiçe sayarcasına yaşamlarına son vermeleri gibi, para da saplantısal bir hal kazanmış ve haksız bir yere getirilmiştir.

Bu cümlenize ise katılmak mümkün değil bir iki münferit hadise dışında aşk yüzünden kendisine zarar veren kişi ya da kişileri hiç duymuyorum ve kesinlikle aşkı sadece bir kıza olan tutku ve sevi olarak değerlendirmemek kanaatindeyim ama para yüzünden kıtaları katedip bir çok aşkı oratadan kaldıranlar halen daha gözlerimiz önünde değil mi ?
son olarak soruyu nasıl anladığınızı gerçekten anlayamadım şu cümlenize bakarsak,
Fakat, tekrarlıyorum ki, soruda aşk ve para denen iki araç olgudan hangisinin daha etkili olduğu soruluyor. Buna cevabımda kesinlikle paradır.

Eğer aşk ve paranın etkisi soruluyorsa ki zannetmiyorum çünkü günümüz kapitalist dünyasında paradan daha etkili ne olabilir ki ?

Selam ve saygılar.