İçerik değiştir

- - - - -

Evrenin Genişlemesi

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 35 yanıt verildi

#21 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj
  • İlgi Alanları:bilimsel konular,aşk,romantizm,şiir,güncel,kadın hakları,şarkılar,sinema,net,tv,arkadaşlar

Gönderim zamanı 06.09.2006 - 00:39

sen islamın doğru yol oldugunu nerden biliyosun ,bu kadar eminsin yani,yada başka bir din in ,mevlana nın sözleri bana daha yakın gibi, iyi ahlaklı olmak gzüel bir şey ama ibadette baskı ve zorlamaya karşıyım bu insanı mutsuz eder ,evet içmdeki sesi dinliyorum beni terbiye ediyor,kimseyi dinlemeyen insan ın birini dinlemesi gerekir, bazen yanındaki arkadasında sana yardımcı olabilir ama kendi düşüncesinde yanılabilri insan O na sor ,tesaduflerde insanı yonlendiriyor tabi önce Tanrı ya şükret sana verdiği hayat için ondan sonra bakalım

#22 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 06.09.2006 - 20:18

Değerli naturel bu sayfada iki tane Kur'anın mucizesini yazdım

Bunlara mantıklı cevap verebilirseniz verin. Mantıklı cevabınız yok ise şayet bu forum sayfasına yazı yazmak için kendinizi kasmayın lütfen. Kendinizi bu sayfalarda yazı yazmak zorunda hisstmenize inanın ki gerek yok. İnanın ki bu sayfada yazı yazmak zorunda değilsiniz. Siz de buna inandırmaya çalışın kendiniz. Lütfen kitap ve site tanıtımı yaparak yazılarınızı okuyani nsanların zamanını boşa harcamayın.

selamlar

#23 böcük

böcük

YGOİ

• Üyeler
  • 915 Mesaj
  • İlgi Alanları:resim ,kitap,bilim,fizik, mavi,turkuaz,....

Gönderim zamanı 06.09.2006 - 22:57

mrb ya evrenin genişlemesi hakkında bişiler sölemek istiyorum:

Hubble ,gökyüzündeki takım yıldızlarını izlerken ışığın dalgalar halinde yayıldığı gerceğinden giderek son derece garip bir olayla karşılştı.Yıldızlardan gelen ışık optik tayfta(spektrum)kırmızı renge doğru bir kayma gösteriyordu.kırmızı renk fizik dilinde en uzun dalga boyunu gösterir.uzun dalga boyları halinde yayılan ses dalgaları nasıl uzaklaşan bir kaynağını temsil ediyorsa uzan dalga boyunda yayılan kırmızı renk ,ışık kaynağının gözlemciden uzaklaştığının bir göstergesidir.

valla bir fizikçi olarak bildiğim budur .bilginizeeeeee..
Çamura batmış bir midye kadar mutlu olabilir miyim?.

#24 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 07.09.2006 - 22:16

[quote] bu bir uydurmadır , [/quote]
Siz uydurmadır dediğniz için mi bu bir uydurmadır?

Sizin bu bir uydurmadır dediğiniz her şey bir uydurmamıdır?

Uydurmadır diyorsunuz madem neden bunu mantıkla açıklamıyorsunuz.

[QUOTE din eleştiriye izin vermiyor yargılayamzsın,red edemezsin din den çıakrsın gibi bir korku durumu var bunuda bir yerde okudum [/QUOTE]

Yazdığınız tutarsızlıklar bu kadarla kalsa iyi.

Kendi açtığınız forum sayfasında bir iddia ortaya atıyorsunz. Ancak gösterdiğiniz kaynak çok ilginç.

"Bir yerde okudum"

Bu nasıl bir kaynak gösteriş şeklidir anlayamadım. Bende ortaya bir iftira atsam sonra da kaynak olarak da "bir yer" desem ne kadar mantıklı olur.

Din eleştiriye izin vermiyor derken bile siz dini eleştiriyorsunuz.

Selamlar

Bu mesaj jakobe tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 07.09.2006 - 22:28

#25 _ORHAN_

_ORHAN_

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 32 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2006 - 12:25

Naturel, ben Psikoloji öğrencisiyim.Haliyle, bilinçaltıyla, dürtülerle, felsefeyle yakından ilgileniyorum. Ve elbette bilimle...Özel ilgil alanım da Astronomi olduğu için, Kur'an'ın öngördüğü pek çok gerçeğe şahit oldum. Evrenin genişlemesi de bilimsel açıdan mutlak bir gerçektir.Galaksilerin birbirinde uzaklaştığının gözlemlenmesi bu gerçeği doğrular. Kur'an'da bu genişlemeyi öngörmüştür. Kur'an'ın peygamber yazımı bir k,tap olduğunu düşünmek düpedüz önyargılı davranmaktır.
Dedim ya, bilinçaltıyla özel olarak ilgileniyorum. Şunu söyleyebilirim ki, bilinçaltı her insanda farklı şekilde oluşur, her insana farklı şeyler söyler. Evet, insanın benliği hakkında çok özel bilgilere sahiptir ama hepsi bu. Daha fazlası beklenemez. İç sesini dinleyerek, hayat hakkında, evren hakkında doğrulara ulaşamazsın. Bunun içi tarafsızca bilimi ve dini ayrı ayrı incelemeli ve önyargılardan arınmış bir şekilde yorumlamalısın.
Bu arada, Doğu Felsefelerine gelince. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Doğu Felsefeleri, insanlık adına işlenmiş suçlardır...

#26 mithrandir

mithrandir

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 154 Mesaj

Gönderim zamanı 03.10.2006 - 00:16

Arkadaşlar. Çok basitçe Ayet el kürsi için konuşuyorum. Bunu biraz düşünebiliriz sanırım. Tüm ilim Allah'ındır.

Tam böyle değildi ama... Yaklaşık olarak...
"...O izin vermeden hiçbir kul O'nun ilminden bişey kavrayıp kuşatamaz. O'nun hükmü (Kürsisi) yeri ve gökleri kapsar-kuşatır..."
Aslı için diyanetin sitesinden Bakara 255'e bakabilirsiniz.

Yapmayın arkadaşlar hepimiz müslümanız. Herşey O'ndan... O'ndan ne gelse güzel...

#27 mithrandir

mithrandir

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 154 Mesaj

Gönderim zamanı 03.10.2006 - 00:27

Bunun dışında tutucu çevrelerin evrim teorisini hala reddetmelerini anlamıyorum. Herşey gayet ortada. Ya koddan anlayanlarınız için bişey yazayım. Siz de anlaması zor olmayan bişey olduğunu anlayacaksınız.

şimdi evreni 1-3 arası yazılmış sayılar olarak alalım. biz bu 1-3 arası sayıyı pascalda şu şekilde ekrana yazdırabiliriz. ( Herşeyi 1 seferde yaratma örneği )

writeln(1);
writeln(2);
writeln(3);
readln;

Şimdi bunu big bang- evrim gibi teoriler ışığında yazalım.

for i:=1 to 3 do
writeln(i);
readln;

gördüğünüz gibi 2. kod daha fazla ilim içeriyor. O öyle bi kudret ki bir OL içerisine onca ilim ve kudret gizliyor. O öyle bir OL ki biz ademoğlunun aşık olduğu dünya hayatını milyarlarcasını, sonsuz katını BİR hamlede yaratıyor. O öyle bir emir ki ademoğlu acziyetini kavrayamayacak kadar o OL'un içinde kalıyor. O ÖYLE bir OL!

Big Bang teorisine göre 9 boyut o OL ile oluşuyor. Dikkat! Daha Bakara suresinin başlarında 7 kat gökten yani 9 boyuttan bahsediliyor. O öyle bi kudret. Hangi kul bu kudrete baş kaldırıyor? Hangisi O'nun rahmeti ve kudreti karşısında secdeye kapanıyor?

Allah hepimizi Kudretinin en azından kaldırabileceğimiz kadarını kavrayanlardan ve huzuruna çıkarken ( Namaz kılarken ) huşu içinde, Kalbi titreyerek çıkanlardan etsin.

#28 mithrandir

mithrandir

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 154 Mesaj

Gönderim zamanı 03.10.2006 - 00:38

Arkadaşlar kusuruma bakmayın. Naturelin son yazısını yeni gördüm.

Sayın naturel. İbadetlerde zorlama asla olmaz. Hemen Ayet el Kürsi'nin akabindeki ayet. Bakara 256. "Dinde zorlama yoktur..." diye başlıyor. Lütfen naturel. İstersen önce bi Kur'an'ı oku ve onu yaşamaya çalışan insanlara bak. Uygulamalarda yapılan yanlışlar kullara ait. Allah'a değil :)

Bu mesaj mithrandir tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 03.10.2006 - 00:40

#29 nova

nova

• Üyeler
  • 9 Mesaj

Gönderim zamanı 14.01.2007 - 23:07

Ayet'te anlatılan: Tanrı'ının herşeyi kaplayıp,kapsayacak göğün de yaratıcısı olduğu ve gerekirse onu bile daha istediği kadar genişletmeye muktedir olduğu konusudur.
Yani Ayet bütünsel olarak :Tanrı'nın yaratıcılık gücünün sonsuzluğu,sınırsızlığı ve büyüklüğünü anlatmaktadır.Gökyüzü bu anlamda bilinen en büyük ve kapsayıcı şey olduğu için örnek seçilmiştir.
Ayet'te modern fizikbilimin konu edindiği genişleme ile uzak yakın ilgisi yoktur.
Ayeti bu anlamda fizikbilime endekslemek yanlış.(Tanrı 1500 yıl sonra kullarınca anlaşılabilecek bir veriyi ne diye -üstelik alabildiğine dolambaçlı biçimde- "apaçık" diye tanımladığı kitabına alsın.?)
Hani neredeyse tüm bilimsel bulguların bir şekilde Kuran'da "var" olduğuna inanmak veya savunmak; dolaylı olarak Kuran dini İslamiyeti seçen Müslüman'ları aptal olarak göstermektir. (Çünkü "her şey" Kitap'larında yazdığı halde anlayamamaktadırlar ve neredeyse tüm bilimsel gelişme ve buluşlar -ilginçtir!- Kuran'a inanmayan -ve demekki inanmadığı halde dikkatle! okuyup inceleyip değerlendiren??- Hırıstiyanlar'ca ortaya konmaktadır.Bu bir çelişki değil mi.?

Dini bilimle veya bilimi dinl kavrayıp açıklamaya çalışmak, her ikisini de anlayamamak demektir.
Bilim bilim olarak, din din olarak kendi alanlarında kavranılmalı ve yaşanılmalıdır.

#30 lena

lena

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 105 Mesaj

Gönderim zamanı 15.01.2007 - 00:37

Fakat bu kadar ilmi veren kutsal kitaplarin gecikmesindeki anlam ne olabilir, sümer dininden evvel devreye konulabilirdi.
Hz. Ademle de ilimi yazan tevrin bir olabilirdi, veya daha evvel hz. Nuh zamaninda da ilimli kutsal bir kitap olurdu bilmem siz ne dersiniz.

#31 nova

nova

• Üyeler
  • 9 Mesaj

Gönderim zamanı 15.01.2007 - 18:30

Kutsal Kitaplar,dinler ilim filan vermek için değil (ilim ve bilim aynı anlamda sayılıyorsa tabii) din öğretisi için vardırlar.
Bilim farklı bir alan ve süreçtir. Dini bilim yerine ikame etmek isteyen tacirler dinle bilimi bulamaçlayıp kendilerince "ilim"! yaratıyor olabilir ama bununda ne dinle ne bilimle ilgisi olmaz.

#32 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 16.01.2007 - 12:38

Bilimadamları bile kabul ederken,sıradan insanların bu konuda yorum yapmasıda bir hayli ilginç..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#33 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4.490 Mesaj

Gönderim zamanı 16.01.2007 - 12:47

Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz (onu) genişleticiyiz. (Zariyat Suresi, 47)

Bu gerçeği 1400 yıldır biliyor olmak İslam alemine ne kazandırmış acaba?Biraz da onu tartışsak diyorum ben.
I find your lack of faith disturbing!

#34 S u N e e

S u N e e

Biricik kardeş :)

• Üyeler
  • 985 Mesaj

Gönderim zamanı 17.01.2007 - 04:43

Bu gerçeği 1400 yıldır biliyor olmak İslam alemine ne kazandırmış acaba?Biraz da onu tartışsak diyorum ben.

Ne güzel demişsin yüce insan :blush:

#35 Restless

Restless

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.009 Mesaj

Gönderim zamanı 22.01.2007 - 23:31

diğer etmenlerden başka en önemlisi İNANCI kuvvetlendirmeyi kazandırmış olamaz mı?inananlara neler kazandiğını tartısmak yerine inanmayanlara neler kaybettirdiğnii tartışılırsa daha çok şey anlatılmış ve kazandırılmış olur diye düşünüyorum..

Bu mesaj Restless tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 23.01.2007 - 00:09

∂öηємєм кαяαяıм∂αη кєѕιη αятıк αğℓαмα ѕıяαѕı ѕєηιη...

αятıк ηє ∂υαмѕıη ηє ∂є вє∂∂υαм..

#36 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 24.01.2007 - 01:01

Ayet'te anlatılan: Tanrı'ının herşeyi kaplayıp,kapsayacak göğün de yaratıcısı olduğu ve gerekirse onu bile daha istediği kadar genişletmeye muktedir olduğu konusudur.
Yani Ayet bütünsel olarak :Tanrı'nın yaratıcılık gücünün sonsuzluğu,sınırsızlığı ve büyüklüğünü anlatmaktadır.Gökyüzü bu anlamda bilinen en büyük ve kapsayıcı şey olduğu için örnek seçilmiştir.
Ayet'te modern fizikbilimin konu edindiği genişleme ile uzak yakın ilgisi yoktur.
Ayeti bu anlamda fizikbilime endekslemek yanlış.(Tanrı 1500 yıl sonra kullarınca anlaşılabilecek bir veriyi ne diye -üstelik alabildiğine dolambaçlı biçimde- "apaçık" diye tanımladığı kitabına alsın.?)
Hani neredeyse tüm bilimsel bulguların bir şekilde Kuran'da "var" olduğuna inanmak veya savunmak; dolaylı olarak Kuran dini İslamiyeti seçen Müslüman'ları aptal olarak göstermektir. (Çünkü "her şey" Kitap'larında yazdığı halde anlayamamaktadırlar ve neredeyse tüm bilimsel gelişme ve buluşlar -ilginçtir!- Kuran'a inanmayan -ve demekki inanmadığı halde dikkatle! okuyup inceleyip değerlendiren??- Hırıstiyanlar'ca ortaya konmaktadır.Bu bir çelişki değil mi.?

Dini bilimle veya bilimi dinl kavrayıp açıklamaya çalışmak, her ikisini de anlayamamak demektir.
Bilim bilim olarak, din din olarak kendi alanlarında kavranılmalı ve yaşanılmalıdır.

söz konusu ayetin arapça orjinalinde "genişleme" ifadesi geçiyor.
bunu kontrol etmek için de yapılaak en basit şey bir arapça sözlük alıp "musiun" kelimesinin anlamına bakmak olacaktır diye düşünüyorum.
benim elimdeki lügatta ve bir internet sitesinde timaş yayınlarının lügatında bu kelimenin anlamı "genişleten,genişlik veren" olarak anlamlandırılmış. Yani genişlik veren kelimesi orjinalinde var. yani apaçık yazmış.
aynı kökten türemiş kelimelerde yine kuranda genşlik anlamında kullanılmıştır.
bunlardan geniş anlamında olan bir kaç tanesinin yerini de söyleyebilirim.
oradan da bu kelimenin kökünün geniş anlamının olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Nisa suresi 97. ayet ,enam suresi -147. ayet, Ankebut suresi -56.ayet , Zümer suresi – 10. ayet. bu ayetlere de bakıldığında aynı kökten türeyen “vasiaa” geniş anlamında kullanıldığını görürsünüz.

Şu anda bu kelime geniş anlamında günümüz arapçasında da kullanılır. dolayısıyla sizin yorumlarınızın, sadece spekülasyondan öteye bir anlamı yoktur.

ancak geçmiş meallerde farklı bir şekilde yorumlanmaya çalışılmıştır bu ayet. fakat bunun sebebi kelimenin genişleme anlamının olmaması değil, sadece bu meali yapan insanın o ayeti anlamlandırmaya çalışırken kendi anlayışına göre bir sonuç çıkartma gayretidir. Yoksa ayetin orijinalinin anlamı o yapılan meallerdekinden farklıdır.

fakat bilimsel gerçeklerin ortaya çıkmasıyla evrenin genişlediğinin kanıtlanması, bu ayette geçen genişleme ifadesinin ne anlama geldiğini ortaya koymuştur. Bu yüzden geçmişte yapılan zorlama yorumlar terk edilmiş, kelimenin gerçek anlamı konmuştur.

1400 senen önce insanlar belki de evrenin ne olduğunu dahi bilmiyorlardı ki...vrenin genişlediği 1929 da ispatlanmış.yani o zamanki bilimle şimdiki bilim kıyaslanamaz.

Bilim bilim olarak, din din olarak kendi alanlarında kavranılmalı ve yaşanılmalıdır. demişsin. bende katılabilirim belki ama artık geç.

idelojiler için din reddedilmemeliydi derim bende! anlaşılmıştır umarım...

lena

kutsal kitapların gecikmesi diye bir şey yok ki...
Allah her kitabını zamanında göndermiştir. kuranı da koruyacağını vadetmiştir! kuran Allah tarafından korunacaktır.