İçerik değiştir

Tartışma Adabı

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 74 yanıt verildi

#1 ArGuS

ArGuS

๑۩۞۩๑Kime ne...

• Üyeler
  • 6.416 Mesaj
  • İlgi Alanları:2d, 3d görsel tasarımlar...

Gönderim zamanı 22.08.2006 - 03:58

Bence tartışma ;
Farklı düşüncedeki kişilerin bir araya gelerek konu hakkında ki, bilgi ve düşüncelerini karşısındaki kişi, kişilere seviyeli bir şekilde aktarmak ve karşısındaki kişinin düşüncelerini dikkatlice dinlemek, düşünce tarzını anlamaktır.
Tartışmaya başlarken bir şeyi göz önünde bulundurmak, belirtmek gerekiyor; düşünceleriniz kişiye mi yoksa düşünceye mi karşı...

Medenî insanlarız değil mi...

Sizce bir tartışma, tartışma konusu nasıl olmalı ?
Yanlışı gören ve önlemek için elini uzatmayan insan, yanlışı yapan kadar suçludur.

<!--aimg-->Gönderilen Resim<!--Resize_Images_Hint_Text--><!--/aimg-->

#2 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 13:49

Argus ne güzel yapmışta açmış bu konuyu, Bence farklı konuları boş yere işgal etmek yerine burada devam edelim derim ben. Daha önce belirttiğim fikri terar ediyorum. Kişilere karşı olmak yerine fikirlere karşı olalım. Fikirlerin yanlışlıklarını insanların kişiliklerine mal etmeden. Hakaret noktasına getirmeden ve sen yaptın bende yaparım demeden. Bence olgun kişi tartışırken karşısındakini aşşalayıcı cümleler kullanmaz. Uslup sakin ve temiz olmalı diyorum.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#3 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 13:55

Bencede uslüp doğru olmalı.Ama yinede silinen mesajımdakı şeyi tekrarlamak istiyorum..

Kimseye hakaret edilmesin diyenler,şuçladıkları kişilerden daha fazla hakaret ediyorlar..Sözümüde tekrar hatırlatayım ''Kişi kendisinde olmayan şeylerden çok bahsedermiş.''

Fikirlere karşı olmak kişiyede karşı olmaktır bence..Örn. vereyim..Sevgiliniz sizden ayrıldı,ayrılma fikri onundu..Onun fikrine karşı çıkarken,aslında o'nada karşı çıkmış olmuyomusunuz?Ne derseniz dinlemiyo,bu benim fikrim falan diyo....Sonra bu ayrılma fikrini aldığı için ondan nefret etmeye başlamıyormusunuz?
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#4 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 13:57

küçük insanlar insanları,
normal insanlar olayları,
büyük insanlar fikirleri tartışırlar.....

di mi sevgili Johor.. :)

In the end, it's not the years in your life that count.
it's the life in your years..

#5 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 14:03

sevgili aşk örneği bence tartoşma adabı için pek alakalı bir örnek olmamoş.O da şundandır ki ayrıldığınız ya da sizi terkeden sevgilinizden nefret edebilirsiniz, ona karşı olabilirsiniz çünkü arada duygular, kaybetme terkedilme gibi kişiyi sağlıklı düşünme modundan uzaklaştıracak etkiler vardır..

fakat bir tartışma, fikir bazındaki bir tartışmada aşk his vs.. olmadığından fikir kişiden çıkıyor elbette ki ama bu kişiden nefret etmemizi gerektirmez.. bu mantıkla yaklaşırsak, başka milletten insanlardan, diğer dinlere inananalardan, okuldaki öğretmenimizden ,kira zamamında aynı düşünmüyoruz diye ev sahibimizden hatta zaman zaman ailemizden de nefret etmemiz gerekir sanırım..

fikri tartışmalar okullardaki münazaraların daha gelişmişler ve yetişkinler için olanıdır..öyle anlatayım bari.Ortaokul ve lisede münazaralardan sonra hiç bir arkadaşımdan nefret etmedim şahsım adına, sadece farklı düşünüyor diye bu saatten sonra da etmem, hiç sanmıyorum..

Bu mesaj Elric tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 23.08.2006 - 15:41

#6 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 14:44

çok ilginç harbiden çok ilginç. Tartışma adabı diyoruz , üslup nasıl olmalı diyoruz, karşımızdakini incitmeden, o kişinin sinirlerini bozmadan, temiz düzgün ve seviyeli nasıl tartışılmalı diyoruz gelinen hale bak. Arkadaşlar tartışma kelimesi neden pek çoğumuzda kavga kelimesiyle eş anlamlı oluyor. Tartışma kelimesi neden bir konunun ele alınıp iyi kötü yönlerini irdelemek, aklı selim kişilerin,kültürlü kişilerin konu hakkındaki fikirlerini ama sadece kendi fikirlerini yazmak olamıyor, kimse kimsenin düşüncelerini saygı ile eleştirmiyor.

Gönderilen Resim

#7 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 14:48

fikir elbetteki fikirdir de... belli yine ikinci açıklama yapmak gerekiyo..

ayrılma olayı, manevi bir olay(sakın din de öyle diye atlamayınız devamını okumadan lütfen) yani aşıksınız terkediliyorsunuz yalnız kalıcaksınız gibi can acıtıcı sonuçlar nedeniyle tüm öfkeniz kişiye yönelir, olayları açıklamaları bile duymazsınız..

fakat siyasi fikirler, yönetim biçimleri ya da felsefi tartışmalar hatta daha basite indirgeyelim günlük haberler üzerine olan tartışmalar da bu tarz bir öfke çıkarmaya ne yer ne de gerek vardır.. sinirlenmeden tartışabilmek mümkündür.. bir de elbette ki herşeyi üzerimize alırsak elbette ki kişisel zannetme saçmalığına gireriz ki bu da zaten olayın en yanlış damarıdır..

kişilerin değil de fikirlerin olayların tartışabilmesi için savunulan fikre de hakim olmak gerekir haliyle bunu da es geçmeyelim değil mi..

umarım bu sefer anlaşılmıştır.... :)

#8 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 21:57

ohh çok şükür yarabbi ne güzel harabe sessiz sedasız hiç tarışan yok kafa dinliyoz :D

Gönderilen Resim

#9 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 22:47

Geçen dartışıoz biriylen, dedim abi bak Adabını bil de gonuş ben Dardışma Adabı dersi aldım öle kırmak incitmek yok ***erim seni dedim *zong

Aaaa ne güzel dartışıon lan nerden örendin dedü

Harabe.net ten dedim *secret

Ondan soracıma dedü kü ben de gelcem o foruma öretsinler bana da dedi

Dedim Argusa gitçen işin ehli o *yiğit

:mad1:
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#10 kara

kara

--giz----kara--

• Üyeler
  • 11.365 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 20:38

nasıl başlasam bilemiyorum... ne desem ne yapsamda kırmasam sizleri... içimden geldiğince hep ii olmaya çalıştım... canımı sıkan beni sinir eden şahıslara bile müsaama gösterdim bi yere kadar... ama dedim ya hepsi bi yere kadarmış...

ben ilk girdiğimde sakin huzurlu olan yeri istiyorum... tartışmak bu değil... bi çok kişinin yaptığı "karşımdakini nasıl alt ederim" hesabı... "onu nasıl rezil ederim" die düşünülüyor bence... insanlar birbirlerini yermek için ellerinden geleni ardlarına koymuyorlar...

eğer sevmiyorsanız birbinizi polemik yaratacak cevaplar vermez ve laf atmazsınız... bu kadar basit bu...

kendim için söylüyorum harabe artık benim için tat dökmüyor... çünkü hangi güncel konuyu açsam birbirine saldıran üyeler görüyorum... bu durum canımı sıkmasından öte üzüyor beni... ve sırf bu yüzden de oyun bahçesinden çıkmıyorum... benim yok mu sanki söyleyeceğim şeyler... evet var bende fikirlerimi sunmak, savunmak isterim... ama herkesce bilinen bazı kişiler fikir savunma olayını farklı algılayıp olayı "bana bunu diyemezsin", "hayır benim doğrularımı kabul ediceksin" tavırlarındalar... ve ben bu kişilerle uğraşmak istemiyorum... çünkü ne söylersen ne anlatırsan anlat yine kendi bildiklerini okuyacaklarından kendimi onlar için yormamaya karar verdim...

harabeden zevk almamaya başladım artık... ama yinede hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim... hepinizi çok ama çok sevdiğimide aklınızdan çıkarmayın...
bu bi veda değil... sadece ortalık sakinken bende bişiyler karalamak istedim o kadar...

#11 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 20:41

Bu yüzden bende girmiyorum pek tartışma mevzuularına..

Değişiklikler Kaydedildi...

#12 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 21:00

Gene herzaman olan şeyler oluyormuş gibi size de oluyor mu? Her konuda evet her konuda malesef gerçekten çok ama çok sevdiğim arkadaşlarımın birbirlerine laf yetiştirmek çabaları ve mücadeleleri.Ve onların bu hızına yetişemeyip ve usluba uyamayarak geri çekilmeleri fikirlerini rahatça yazamamaları benim de huzurumu kaçırdı. Bunu birilerinin önlemesi gerekiyor gibime geliyor.

Gönderilen Resim

#13 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 21:07

Bunu birilerinin önlemesi gerekiyor gibime geliyor.

Biz koyun sürüsü değiliz ki çobanımız bizi doğru yola çeksin.
Bunu yine bizim önlememiz gerekiyor.

#14 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 21:09

damam ben önnicem

adminlik yetkisi istiom :P

gereksiz tartışanı, iyi tartışamayanı fln paso banlıcam :)
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#15 kara

kara

--giz----kara--

• Üyeler
  • 11.365 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 21:10

dokuz dokuz kuzeeeennnn...

yapmayın ya... koyun sürüsü olunmasıyla ne alakası var... iradeleriyle bunu başaramıyorlarsa... başka kişilerin yardımıyla yapabilirler... yapmayın artık ya... offffffff.

#16 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 21:15

Biz koyun sürüsü değiliz ki çobanımız bizi doğru yola çeksin.
Bunu yine bizim önlememiz gerekiyor.

Dokuzcum her toplulukta olduğu gibi malesef bu topluluktada bazı düzen koyucular ve koruyucular var yanılıyormuyum. Onların bence daha itinalı olmaları ve polemiklere girmemeleri gerekiyor düşünüyorum.

Elbette koyun sürüsü değiliz arkadaşım ama toplum içinde yaşayan bireyler olarak bazı kurallara uyulmalı uymayanlarda gereğini görmeli ve bu gereğinide birileri yapmalı :P Benim demek istediğim birileri bu kişiler :)

Gönderilen Resim

#17 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 21:15

Bende onu diyorum ya zaten.
Bu tartışmalarda ahkam kesmeyi ancak kendi içimize halledebiliriz.

Şu son günlerde bende bir gerilme tartışma kavga havası var mı ?
Bende sinirleniyorum bazı olaylara. Sinirlenmek doğal o ayrı , ama yazıya dökmüyorum. Niye ? Korkuyorum çünkü tutamam kendimi sağa sola laf ederim diye. Ne bileyim ben yazarken karşıdaki de durmayacak ki . O'da laf edecek , ben durmucam karşılık vericem falan filan. O yüzden tutuyorum kendimi. Cici bir çocuk oldum. ( cici bir çocuk adayıyım yada ne biliim ) En iyisi bu , bana bu iyi geliyor.

#18 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 21:17

Bence forumun cici insanlarının cicilerindensin dokuzum her zaman seviyeli ve tartışma adabını iyi bilensin sinirlensen de bu gayet normal anlayış olduktan sonra gerisi boş

Gönderilen Resim

#19 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 21:21

Elbette koyun sürüsü değiliz arkadaşım ama toplum içinde yaşayan bireyler olarak bazı kurallara uyulmalı uymayanlarda gereğini görmeli ve bu gereğinide birileri yapmalı :P Benim demek istediğim birileri bu kişiler :)

Abi hayranım sana öncelikle bunu belirteyim. Kavga çıkmasın :P

Abi'm , şimdi sorun şu. Diyorsun ya bazı kurallara uymamız gerekiyor , uymazsak gereği yapılmalı diye. Al işte , daha bugün bir konu açılmış bununla ilgili. Çamur neden ceza almış ? Çamur çoktandır yanlış yapıyordu ve bunun için ceza aldı. Ama gel anlat bunu bazılarına. Burada herkes birbirini az çok tanıyor. Ve şimdiye kadar adminler kimseye ceza vermemiş. ( fazla vermemiş ) 7 günlük yazı yazma cezası verilince de göze batıyo ve yanlış birşey yapılmış havası veriliyo. Eğer tartışmalar adabında olmuyorsa ve buna yöneticiler,kurucular ceza veriyorsa ses çıkarmayalım o zaman. Herkes razı olsun. kimse kırılıp gücenmesin.

#20 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 21:30

bence o konuda Issız da haksız olduğunu biliyor çünkü konuştum onunla ama dostluk arkadaşlık ve duygusallık olunca haliylen savunma güdülerimiz harekete geçiriyor insanları ki bu normal. Bu durumlarda bence Adminlerin sağ duyularına ve adaletlerine güvenmekten başka çaremiz yok ayrıca mutlaka hepimiz 1-2 yönetici veya adminin msn adresine sahibiz kişisel sorun ve şikayetlerimizi oradan yaparak boşyere işgal altında tutmayız gibime geliyor canım forumumuzu.

Konseptegidennot : zaten alınan uyarı veya verilen cezaların hepsi bu adab olayından kaynaklanıyor :)

Gönderilen Resim