İçerik değiştir

- - - - -

Vahdettin Hain miydi?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 120 yanıt verildi

#1 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 15:47

Şöyle bir dolaştım siyaset formunda da Turgut Özal'ın Hain olup olmadığını, İsmet İnönün hain olup olmadığını tartışmışsınız ama Vahdettini göremedim ve bu konuyu ben açmak istedim. Evet Vahdettin Hain miydi? Hainse neden? değilse Neden? Saygılar...
Galata Kulesi'nin aklı olsaydı, Kız Kulesi'ne evlenme teklif ederdi...

#2 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 16:40

Öncelikle böyle bir tartışmayı yapabilmek için geniş bir tarih bilgisine sahip olunması gerekmekte diye düşünüyorum. Öncelikle şunu çok iyi biliyoruz ki Mustafa Kemal'in Samsun'a gitmesi Vahdettin'in onayladığı ve Anadolu'da Milli mücadeleyi öregütlemesini sağlamak amacıyla düşünülmüştür. Mustafa Kemal'in özellikle Trablus ve daha da önemlisi Çanakkale'de ordu ve halk üzerinde yarattığı büyük etkiler sayesinde Istanbul hükümeti tarafından özellikle seçilmiştir.

Gelelim hikayenin gelişimine . Atatürk'ün örgütlemedeki başarısı ve daha kongreler zamanında bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti fikri Istanbul'u rahatsız etmiş ve rejime bir tehdit olarak görülmüştür. Elbette doğal olarak mevcut idari iradeye karşı her hükümetin yapacağı yapılmış ve Mustafa Kemal hain ilan edilmiştir. Tıpkı bugün Türkiye Cumhuriyeti rejimine karşı bir rejim oluşturmak isteyen birinin hain ilan edileceği gibi o zaman ki hükümette Atatürk'ü hain ilan etmesi idarecilik gereğidir.

Vahdettin kendisi için hain olan kişilerin yakalanmasında Ingiliz hükümeti ile ortaklık yapmış ve bunun içinde Yunan piyonlarını kullanmıştır. Bu bağlamda bana göre Vahdettin bugünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin haini ama o zamanki Osmanlının meşru müdafasını yapmaya çalıştı diye düşünüyorum.

Bana katılmayan arkadaşların sinirlerini aldırıp öyle yorum yazmalarınıda naçizhane rica ederim.
Saygılar.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#3 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 18:18

Evet arkadaşlar bir tek daaank mı yorum yapacak başka yorum yapacak yada bilgisini paylaşacak yok mu?

#4 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 18:28

Sevmem Osmanlıyı, vahdettinide sevmem babasınıda hatta onun babasını da :)

Fatih dahil hepsi haindir !!

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#5 kayip84

kayip84

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 7 Mesaj
  • İlgi Alanları:tartışma programları....

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 19:37

mustafa kemal atatürk'ü evet vahdettin göndermiştir samsun'a ama milli mücadeleyi başlatması için değil samsunda ki halkın işgal kuvvetlerine karşı yapmış olduğu mücadeleyi durdurması için 9. kolordu müfettişi olarak samsun'a gitmiştir... gerisini anlatmaya gerek yok zaten sanırsam...

#6 Ziyaretçi_TAVIR_*

Ziyaretçi_TAVIR_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 20:04

değerli wale muhakkak osmanlı devletinin hataları olmuştur bazı konularda.ama yalnız bu tarih iyisiyle kötüsüyle bizimdir.

almanlar bile bu gün hitlere ne olursa olsun sahip çıkıyor.......

bu devlet 600 küsür yıl bu dünyayı islam adaletinden en küçük taviz vermeden yönetmiştir...........

gönül ister bir şeyler daha yazayım ama zaman yok sonra devam ederiz.....

türk ün tarihi iyisiyle kötüsüyle bizimdir.................

#7 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 20:07

Vahdettin Atatürk'ü eski bir ittihatçı olduğu ve orduda saygı duyulan bir komutan olduğu ve her ham kendisini tahttan indirme beklentisi içerisinde bulundığu için Anadolu ya göndermek istemiştir.Sonuçta bitmiş tükenmiş Anadolu da ne yapabilirdi ki koskoca İngiliz Fransız ordusuna karşı...

Sadece kendi koltuğunu korumak açısından bakarsanız tabi ki hain değildir...
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#8 kayip84

kayip84

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 7 Mesaj
  • İlgi Alanları:tartışma programları....

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 20:08

kardeşim tarihimiz inkar etmiyoruz onların iyisiyle kötüsüyle kabul ediyoruz mecburen...

tarihini bilmeyen bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir...
(m.k.atatürk)

#9 Ziyaretçi_TAVIR_*

Ziyaretçi_TAVIR_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 20:13

arkadaşlar bencede vahdeddin hain değildi.

yıllardan beri birileri osmanlı devletini çıkar amaçlı kullandı.......

işte osmanlı şöyleydi böyle idi vesaire........

bu gün ABD bile yönetim şeklini osmanlıdan almış...

eyalet usulü..........

birileri bize osmanlıyı öcü gibi gösteriyor..........

laiklik elden gidecek ya.........o bakımdan..........

türk tarihini cumhuriyet ile sınırlamaya çalışıyorlar..........

#10 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 20:15

Osmanlı benim atam değildir, benim atalarım osmanlının atasıdır S.G.

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#11 Ziyaretçi_TAVIR_*

Ziyaretçi_TAVIR_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 20:22

kalıp bilgileri paylaşmak isterdim ama otağ dan çağırılıyorum.............

devam edeceğiz inşallah......... *böö

#12 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 20:37

Konuyu ben açtım ama şimdilik bir yorum yapmayacağım biraz daha görmek isityorum arkadaşlarımın bu konu hakkındaki yorumlarını ve düşüncelerini...

#13 Ziyaretçi_TAVIR_*

Ziyaretçi_TAVIR_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 20:44

sultan vahdeddinin kendi kaleminden savunmasını sizinle paylaşmak istiyorum...

kısa ve öz...

KAÇMADIM, HİCRET ETTİM: ‘Her tarafı istilá eden inkılap ve ihtiras içerisinde bunaldım. Bana teklif edilen şekildeki hiláfete ne karşı koyma, ne de başeğme imkánı görmeyerek kamuoyunda sükûn ve durumda açıklık belirinceye kadar tehlikeli bölgeden geçici olarak ayrılmaya karar verdim. Gitmekle, vekili olduğum şánı yüce peygamberin yaptığını yaptım, kaçmadım, hicret ettim

İHANET ETMEDİM: ‘Talih ve kader bizi vatanımızdan ayırdı ve nihayet gurbetlere attı. Allah’ın takdiri ve kısmetimiz böyleymiş. ...Gerçi málum sebepler yüzünden dinime, vatanıma ve milletime arzu ettiğim kadar hizmete vakit ve imkán bulamadım ise de, asla ihanet etmedim. Şimdi burada zelil ve sefil bir halde kalmaktansa, Anadolu’da at sırtında olmalıydık. Ecdádımın sarıkları, aynı zamanda kefenleriydi. ...Anadolu’ya gidip ordunun başına geçmem konusunu dünürüm Sadrazam Tevfik Paşa’ya açtığım zaman, büyük bir muhalefete uğradım. ‘Böyle bir avantüre giremezsiniz. Biz, Mustafa Kemal Paşa ile haberleştik. Zaferden sonra, size bağlılığını bildirecek. Onun istemediği, sadece Damad Ferid Paşa’dır. Galip gelirse zafer sizin, Allah göstermesin yenilirse de bu yenilgi onun hesabına olacaktır. Vaktiyle Enver ve Talát yenilmişlerdi ve onların hatalarını düzeltmek için galip devletlerle şimdi siz mücadele içerisindesiniz. Anadolu’ya gidip mağlup olursanız vaziyeti kim kurtarır?’ deyip Anadolu’ya gitmeme máni oldu.

SEVR’İ İMZALAMAYACAKTIM

O Sevr Andlaşması ki, elime ilk aldığımda keskin bir acı ve korkulu bir ürperti hissettim. ...Sevr bana göre ne bir andlaşmaydı ne de bir pakttı; kötülüğün baştan aşağı ta kendisiydi.

Bana gelince; mecburi ve geçici imza taktiğiyle biraz zaman kazanmaya çalıştım. Saltanat Şûrası’nı da zaten her türlü mes’uliyeti üzerime alarak galipleri ve zaferlerinden sonra Türkiye’ye karşı aşırı düşmanca bir tavır içine giren bu memleketlerin kamuoyunu biraz sakinleştirmek için teşkil etmiştim. Gelişmeleri bu şekilde beklerken biraz zaman kazanmaya çalıştım, zira olayların gidişatını normale sadece zaman çevirebilirdi.

...Eğer işler kötü gider ve bu oyalamakta muvaffak olamazsam, andlaşmayı imzalamaktansa tahttan feragat etmeye kararlıydım

paşayı ben gönderdim.............

PAŞA’YI BEN GÖNDERDİM: ‘Bugün içinde bulunduğum ve hak etmediğim düşmanlıktan rahatlık ve mutluluk duyuyorum. ...Bu, bana huzur da getiriyor. Eğer yaşarsam ve mücadeleden muzaffer çıkarsam, ‘bir kötülüğe batıp çıkmıştım’ diye teselli bulacağım. Düşmanlığa karşı mücadelenin yoğun, acı verici ama dayanılmaz olmadığına inandığım için kendimi feda ederek çok sevdiğim memleketimi kurtarmış olmaktan mutluluk duyacağım.

Memleket sevgim bana, İstanbul düşman süngüleri altındayken Mustafa Kemal Paşa’yı Yunanlıların üzerine göndermek gibi ağır bir kararı aldırarak iláhi bir mutluluğun da zevkini tattırdı

MEMLEKETE PARATONER OLDUM: ‘Karşınızda köklerinden koparılmış, bir girdapla sahile fırlatılıp atılmış bir kazazede var. Ben bu kargaşa içerisinde önümde daha ne kadar yol kaldığından habersizim ve bu işin neticesini de sadece Allah biliyor. ...Ne yapabiliriz ki? Kader, bu konuda düşündüğümden farklı bir yol çizdi

................................................................................
........................ALINTI

BU SEBEBLERE BİNAEN BEN SULTANIN HAİN OLDUÐUNA İNANMIYORUM....

#14 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 20:53

öncelikle şunu söylemeliyim; OSmanlı'nın Türk politikasını herzaman eleştirmiş ve sisteme aykırı olduğunu bile bile kendi inandıklarım üzerine yansıtmışımdır.

Ancak "hain" kavramı ve Vahdettin Han durumunu objektif bir bakış açısı ve o günün koşullarında değerlendirip tarihe haksızlık etmemek gerekir...

tarih sadece siyaset değil aynı zamanda sosyolojidir.

hadi birlikte empati kuralım...

düşününki; 600 senelik bir sülalenin 20.yya ulaşmayı başarmış bir parçasısınız. dedeleriniz cihanı sallamış, hanedanın sürekliliği için türlü politikalar ve uygulamalar yapılmış sizden önce...sülalenizin adını duyan titrer olmuş korkudan, yüzyılların osmanlısı gün gelmiş," ben güçlüyüm" diye burun kıvırdıklarına muhtaç hale gelmiş, hanedan küstahlığı diyoruz buna... elinizde bir sürü ihanet ve sadece bir taht kalmış, topraklarınız talan edilmiş, buda yetmezmiş gibi monarşi karşıtları yeni oluşumlar içine girmiş... gözünüzün önünde parçası olduğunuz tarih yerle bir oluyor..

sonra biri (ingilizler) geliyor ya bu antlaşmayı imzalarsın ya sana bıraktığımız iki karış toprağıda işgal ederiz diyor.

işte bu noktada olmaz diyor Vahdettin Han, ben şanlı tarihime de benden sonrakilere de bunun hesabını veremem... sen bilirsin diyorlar ve ingiliz güdümlü Yunan ordusu eskişehire doğru harekete geçiyor... Vahdettin anlıyor ki; başka çaresi yok... kalanları da kaybedip son umudu tüketmektense, imzalıyor sevr antlaşmasını...

ve biz ne haddimize ki; bugün burada, 2006 yılı koşullarında ve kulaktan dolma bilgilerle bir tarihi hain ilan ediyoruz... tekrar söylüyorum Osmanlıyı tasvip etmiyorum ama Ben Vahdettin olsam ben O cihan hanedanının torunu olsam önce kimi düşünürdüm...???? monarşi ile yetiştirilmiş olsam ve bağımsızlık nedir, millet nedir bilmiyor olsam, acaba hanedanımın sürekliliğini düşünmezmiydim.. aklıma gelirmiydi yeni bir devlet olmak ANAdolu da,içime sinermiydi...siz vahdettin olsanız Aklınıza gelirmiydi...

#15 Ziyaretçi_TAVIR_*

Ziyaretçi_TAVIR_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 21:01

vallahi doğru kelam üzerine kelam etmemek gerekir....

cumhuriyet tarihinde de böyle hadiseleri yaşadık...

yani konjektör içerisinde bulunduğunuz şartlar bazı zamanlar istemediğiniz şeyleri yapmaya mecbur bıraktırıyor sizi...

AB, apo itinin asılmaması vesaire...

bence üzerine fazla düşülmemesi gereken bir konu...

akılcı olmak lazım...

BU SEFER SAHİDEN GİDİYORUM....... *böö

Bu mesaj TAVIR tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 04.08.2006 - 21:14

#16 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 21:26

Sevr antlaşmasının ne olduğunu ve sonuçlarının nerelere gelebileceğini bilerek imzalamalanmasını emretmiştir.
Amacı sadece ve sadece kurtarıcı olarak gördüğü İngiliz mandası için İngilizlere yaranmaktı.Ona göre hatta biçok kişiye göre kimse üzerinde güneş batmayan bir imparatorlukla mücadele edemezdi...

Atatürk ü desteklediği için mi onu vatan haini ilan etti...Hilafet ordusu kurup Anadolu ya yolladı.

Kendi yaşamını kurtarmaktan başka bir şeyi düşünmeyen bir kişiydi.Bu yönden haklıdır herkesden kendi yaşamını feda etmesini bekleyemezsiniz.Belki bu yönüyle sadece aciz ve zavallı bir insandı o kadar!

...ki yaşamını da kurtarmıştır!
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#17 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 05.08.2006 - 13:40

Bir Tarih öğrencisi olarak görmek istiyorum arkadaşlarımın bu konu hakkındaki görüşlerini. Hadi yokmu başka yorum yapacak yada bildiklerini paylaşacak...

#18 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 12.08.2006 - 20:05

ve biz ne haddimize ki; bugün burada, 2006 yılı koşullarında ve kulaktan dolma bilgilerle bir tarihi hain ilan ediyoruz...

Ben bir Türk olarak değil Vahddettin, Fatih dahil olmak üzere tüm osmanlıyı hain olarak görüyorum. Türklere ve Türklüğe ihanet etmişlerdir.

Birde Atatürkün kaleminden çıkan Nutuk' a hiç bakma şansınız oldumu..

ve Damat Ferit Hainmiydi sorusuyla başka bir açı vereyim konuya.. Evet Damat Ferit hainmiydi ?

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#19 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 12.08.2006 - 20:30

İşte konunu tam can damarı... Evet abi Damat Ferit haindi... Sevr antlaşmasının imzalanması taraftarıydı ve nitekimde hükümeti döneminde imzalandı... Ama vahdettin hain değildi. Damat ferit asılmamak için ölümden kaçmıştır. Ancak vahdettin ölümden kaçmamaış bilakis Atatürk Cumhuriyetinin önü açmak için ülkeyi terketmiştir. Atatürk Damat ferite inanılmaz bir kin duymaktaydı ama Vahdettin için böyle bir kin söz konusu değildi..

#20 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 12.08.2006 - 20:37

İşte o Damat Ferit, Vahdettin zamanında toplam 5 kere sadrazamlığa getirilmiştir.

Ayrıca Hüseyin Büyük Nutuk'a bi ara bi bak daha girişinde Atatürk

"Saltanat ve hilâfet makamında oturan Vahdettin soysuzlaşmış, şahsını ve bir de tahtını koruyabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa 'nın başkanlığındaki hükûmet âciz, haysiyetsiz ve korkak. Yalnız padişahın iradesine boyun eğmekte ve onunla birlikte kendilerini koruyabilecekleri herhangi bir duruma razı."

der.

Gönderilen Resim

Paul Valéry