İçerik değiştir

- - - - -

Türk Halkının Arabesk Yavşaklığından Utanıyorum

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 62 yanıt verildi

#1 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 17.07.2010 - 10:42

Arabesk için daha önce de sert eleştiriler yapan Fazıl Say arabesk müzikle ilgili olarak Facebook sayfasında ağır eleştirilerde bulundu.

Say sayfasında şunları yazdı:

“Arabesk müzik, arabesk yaşam tarzının betimlemesidir. Aydınlığın, çağdaşlığın ve öncülüğün, sanatçılığın sırtına külfettir. Emek karşıtıdır, duyarsızlıktır ve yaratamamaktır! Etik dışı “yalan dolanla” doludur. Ortadoğu işi, 3. sınıf, acındırmaca, tembellik, yeteneksizlik, rant, çamur, muallaklıklar üzerinden yaşar. Arabesk müziği yapan yapsın! Bu sayfaya tek gık diyeni yukarıdaki sebeplerden hemen atacağım! Türk halkının arabesk yavşaklığından utanıyorum, utanıyorum, utanıyorum.”

Say daha önce “Sağır olduğum gün ben de arabesk müzik dinlemenin keyfini doya doya çıkaracağım” demiş, arabesk müziğinin ünlü ismi Orhan Gencebay da “Fazıl Say bizim için çok önemli bir sanatçıdır, çok değerlidir. Bu sözün onun tarafından söylendiğine inanmak istemiyorum” diyerek tepki göstermişti.

Say, Bach dinleyen "Arabeskten de hoşlanıyorum" der mi? Arabesk yaşam tarzına göre der! bana göre demez! Musevilere bir haksızlık yapıldı Türkiye'de. O gün o saat ilk yazılardan birini ben yazdım, ırkçılığa karşı. Burada da gericiliğe karşıyım, muallak, rant yemeye, yeteneksizliğe, hiç bir değerin kalmamış olmasına karşıyım" diyerek sözlerine devam etti.

http://www.t24.com.t...etay/84866.aspx

#2 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 17.07.2010 - 11:47

İki piyano çaldın diye sen çağdaş oldun yani. salak.

Değişiklikler Kaydedildi...

#3 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6.579 Mesaj

Gönderim zamanı 17.07.2010 - 13:02

boşları alan yok mu ya ?

Bu mesaj epru tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 17.07.2010 - 13:02

#4 Muziçko

Muziçko

V.I.P. Üye

• Dokunulmazlar
  • 12.098 Mesaj
  • İlgi Alanları:İhtiyaç anında camı kırınız!

Gönderim zamanı 17.07.2010 - 13:20

bu söyledikleri için iki gün sonra yanlış anlaşıldım diyecek *cool

Gönderilen Resim

Bu kadar da ısıtmazdı belki de bahar güneşleri,
her kaybedişin ardından hayat yeniden başlamasaydı eğer.

Gönderilen Resim

#5 gözün mü kaldı

gözün mü kaldı

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 271 Mesaj

Gönderim zamanı 17.07.2010 - 15:14

gecen hafta Öncel'imin bir yazısı vardı "delikanlı" başlığı altında.

gerçi konu ve hedef farklı idi ama o yazının ruhuna uygun geldi bu "itiraf" bana.

bugün bunu diyerek bir çıkış yapan sayın Fazıl Say'ın bunu bir uyku mahmurluğu delikanlılığıyla söylememiş olmasını , 3 gün sonra cıkıp her türlü gerekli gereksiz merciilerden özür dilememesini , beni yanlış anladılar aslında sölemek istediğim şuydu bla bla bla şeklinde teğet çizgiler atmamasını umuyorum.
nedense böyle umasım geldi.

garipmiş.
a perfect Lie...

#6 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 17.07.2010 - 23:51

halktan bi haber halkçı, atatürkten bi haber atatürkçü olan bu arakadaşın anasından piyanoyla çıktığı söyleniyo *ihi
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#7 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 18.07.2010 - 00:38

Bir yerde haklı.Halk müziği söyleyenlerin çok şikayet ettikleri olay veya sanat müziği söyleyenler içinde sorundu Sonra ne oldu sanat halk içindirciler galip geldi :P hee yapılan sanat ( ) kısmı tartışıldı durdu.

Sözün özü buna çok benzer lafları bir çok halk müziği veya sanat müziği sanatçısı söyleyemediler korktular.Sonuçta kaset konser malum meselelerden...Eee Fazıl zaten bu kesime kasette satmıyor, konserini izlemeye gelen de yok.O sebeple çok daha cesur.Düşündüklerini söylemede daha rahat.İşin kötü yanı o adam da kim diyemiyorsun o da sanatçı ise cümleye başlamak zor; yok zor değil de yaniii :P

Bi de arabesk dinlemeyin dememiş ki.Ben hem bach dinler hemde arabesk severim diyene laf şeetmiş :P Aslında bach güzel seçim bizde pek bach bilinmez vivaldi deseydi daha çok kızan çıkardı bence :P
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#8 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 18.07.2010 - 01:20

sayın fazıl say;
sen hiç orhan gencebay'dan vazgeç gönlüm isimli şarkıyı dinledin mi?
dinledin mi arkadaşım, bi dinle ondan sonra utan söylediklerinden, deyyus.

#9 waranko

waranko

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 760 Mesaj

Gönderim zamanı 19.07.2010 - 11:14

halktan bi haber halkçı, atatürkten bi haber atatürkçü olan bu arakadaşın anasından piyanoyla çıktığı söyleniyo *ihi

Sevgili pac

Başın bira Dağınık galiba.

Aslında Fazıl Say burada

Senin bu söylediğin değerlere sahip çıkıyor.

Kültürel değerlerimizin nasıl bir tehlike altında olduğunu anlatmaya çalışıyor.

#10 suheda

suheda

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 410 Mesaj

Gönderim zamanı 19.07.2010 - 13:50

Müziğin evrenselliğini benimseyememiş nohut taneli beynin "nasıl olurda benden çok dinlenir" çekemezliğinin saldırganlığı..
Arabesk tarzdan ne kadar hoşlanmazsamda şu kendini bişey sanıp diğerine attığı çamurla yükseleceğini sananlara inat savunasım geldi işte..

Şimdi canım Orhan amcadan bir "sevedim karagözlüm" dinlemek istedi..

Gönderilen Resim

#11 waranko

waranko

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 760 Mesaj

Gönderim zamanı 19.07.2010 - 18:38

Müziğin evrensel olduğuna inanırım. Kulağa hoş gelen hiçbir müzik türüne karşı değilim, dinlerim.
Lakin benim burada anlatmak istediğim şudur.
Günümüze dek her kavim ve ırk, kendine özgü müzik geliştirmiştir. Türk müziği, Arap müziği, Hint müziği, Çin müziği vb.
Müzik, her kültür’ün kendi mantık, estetik, ve semantiği içinde konuştuğu bir dil gibidir.
Türk milleti olarak kendi öz müziğimiz, “Türk sanat müziği” ve ''Türk halk müziğidir''.
Bu iki müzik türü melodileri ritimleri içinde Yüzyılların yaşanmışlığı vardır.
Yüzyıllar boyu Üst üste gele gele doğal mayasıyla halkın bağrında büyüye büyüye kökleri derinlerde bırakarak bu güne gelmiş Öz Müziğimizdir.
Bebelere Ninni
Ölülerin ardından ağıt olmuş.
Sevgiliye duygularını dile getirmek için Şarkı, Türkü olmuş.
Savaş meydanların da Askere moral vermek için Mehter müziği olmuş.
Çok İlginçtir.
Mehter yabancılara İlham Kaynağı Bize de Kahramanlık kaynağı olmuş.
Aslında Mehter müziği dünyada ilk Kurulan POP Orkestrası gibidir.
İlk Grup Müziğidir.
Bestekar Mozart ve Haydn da mehter müziğinden ilham alarak meşhur bestelerini meydana getirmişlerdir.
O hayran olduğumuz Mozart bile Türk müziğinden o kadar etkilenmiştir ki, batı tarzında “Türk Marşı”nı bestelemiştir.
Büyük Alman bestecisi Beethoven'in büyük senfonisinin son bölümü, mehterin kösüyle, davulu ve zurnasıyla seslendirilmiştir.
Mehter Estrümanları yeni şeyler yaratmak isteyen gençlere İlham vermiş daha sonraları Yeni bir müzik Türü doğmuş.
POP Müziğ|
Hani Bazılarının gavur Müziği deikleri. Popiler Müzik.
Ben bu Müziğe Uluslar arası müzik diyorum.

Biz Ata mirası DavuL'u Boyna Takılıp Çalınabileceğinden başka türlüsünü geliştiremedik geliştirenide asla kabul etmedik.
Yani Şunu demek istiyorum
POP müziğnde kullanılan “bateri” Osmanlı’nın savaşlarda kullandığı “kös” ve ''zil'' den etkilenerek YENİ BİR DÜZENEK HALİNE GETİRLEREK icat edilmiştir.
Davul (Bateri)bu gün POP Müziğinin Olmazsa olmaz Temel Estrümanlarından biridir.

Bizim kendi atalarımızın kullandığı estrümanlarımız bu haliyle bize hep uzak ve itici geldi. Gavur icadı diye Türk sanat ve Türk Halk Müziğinin dışında tutuldu kendini geliştiremedi.

Bu iki müzik de Bu halleriyle kaldı. Tek sesli den Çok sesliye bir türlü uyarlanamadı.
İşte tam da burada Sanayileşme ve ekonomik nedenlerle Köyden Şehre Akın başladı.
Köy yaşamı özlami ağır basınca Halkın Şehre Uyum sorunu başladı.
Emperyalizmin yeni-sömürgesi olan ülkemizde çarpık kapitalist üretim ilişkileri kendi çarpık kültürünü ve yozluğunu da beraberinde getirdi.

Ulusal değerlerine, halk kültürüne yabancılaşmış, düşünmeyen, üretmeyen, sorgulamayan, kendine dayatılan sömürü ve zulme karşı duyarsızlaşmış, aşağılanmayı, hor görülmeyi kanıksamış bir toplumu rahatça sömürmek ve yönetmek egemenler için elbette en kolay yoldur.

İşte bu sebeple düzene boyun eğmeyi, kaderciliği pekiştiren, bilinçleri uyuşturan yanıyla yıkıcı etkisi keşfedilen ARABESK müzik sahiplenilip göklere çıkarıldı.
Acılı Adana gibi.
Acılı Arabesk Halkın gönlünde Taht Kurdu.

Geçen Birkaç yıldır Özünü Kaybettirmeden Türk Sanat ve Türk Halk Müziğinde Çok sesli Çalışmaları yapılmaya başlandı. Sonuçta Güzel şeyler Olur da Arabek’in Beli Kırılır da Özümüze döneriz.

#12 waranko

waranko

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 760 Mesaj

Gönderim zamanı 24.07.2010 - 09:39

Atatürk ve diğer Dahiler gibi Fazıl Say da bu ülkeye LÜX gelir.
------------------------------------------
O ve arkadaşları

MARİNA’nın iki futbol sahası büyüklüğündeki çekek alanı tıklım tıklımdı.

Bodrum’da ne kadar sandalye varsa toplanmış ama yetmemişti. Binlerce insan dışarıda kalmıştı.
Fazıl Say ve arkadaşları kemanda Cihat Aşkın, viyolonselde Çağ Erçağ, bandeneonda Tolga Salman, bariton Güvenç Dağüstün, neyde Burcu Karadağ, viyolada Efdal Aytun, kemanda Sevilay Ulucan’ın verdiği konser olağanüstüydü.
Bu kadronun iki küçük sanatçısı vardı.
Biri piyanist Iraz Yıldız... Schubert’ten bir parça çaldı.
Öteki de Berfin Aksu kemanıyla Mendelssohn’un keman konçertosunun birinci bölümünü seslendirdi.
Birisi 12, diğeri 13 yaşında olan bu iki sanatçının büyük yetenekleriyle gelecekte uluslararası birer değer olacakları kesin.
Her ikisinin de çok çalışarak Fazıl Say’ın kendilerine verdiği bu büyük fırsatı kullanacaklarına inanıyorum.
¡ ¡ ¡
Konserden sonra çok kişi Fazıl Say’ın bir deha olduğuna, onun bu ülkeye Tanrı’nın bir armağan olarak gönderildiğine bir kez daha inandılar.
Gerçekten de Fazıl Say sadece büyük bir virtüöz değil.
O müziğe tapan, çaldığı yapıtlarla bütünleşen, onları bambaşka bir yorumla yoğuran, şekillendiren bir sanatçı.
Örneğin o gece Bach’ı çalarken, trans halinde seslendirdiği parçanın bestekârıyla konuşuyor, yaptığı yorumu onunla tartışıyor, bazen kızıyor, bazen anlaşıp gülüyor, bazen derin hüzünlere kapılıyor, bazen çılgınca coşuyor, bazen piyanonun tuşlarını okşuyor, bazen onları amansız darbelerle inletiyordu.
Önce Bach uyarlamasını, arkasından Veysel’in Kara Toprak’ını ve Gershwin’in Summer Time’ını çalarken bana göre Fazıl Say o sahnede değildi.
Bize başka âlemlerden gönderiyordu o müziği.
Sonra arkadaşlarıyla birlikte seslendirdiği Ulvi Cemal Erkin’in piyanolu beşlisini, Katibim’i, Nihavend Longa’yı, Brahms’ın 5 No’lu Macar dansını ve Libertango’yu binlerce kişi büyülenmiş gibi dinledi.
¡ ¡ ¡
Fazıl Say’ın arkadaşlarına gösterdiği saygı izleyicilerin takdirine neden oldu.
Kendisi de izleyicilerle birlikte onları alkışladı. Bu davranış büyük sanatçılığın bir başka boyutuydu.
Gelelim arkadaşlarına. Cihat Aşkın kemanını parmaklarıyla yedi bitirdi sanki.
O küçücük enstrümanı yeri geldi hüngür hüngür ağlattı, yeri geldi coşturdu, yeri geldi konuşturdu, dertlendirdi. O gerçek bir keman ustası.
Viyolonist Çağ Erçağ... Onu uzun uzun anlatmaya gerek yok. İnanıyorum ki yakın gelecekte dünya onu iyi, hem de çok iyi tanıyacak.
Sevil Ulucan, Eftal Altun, Tolga Salman ve Burcu Karadağ ustalıklarıyla bu olağanüstü ekibi tamamlıyorlar.
Bir noktayı özellikle belirtmek istiyorum.
Arabesk konusunda Fazıl Say’ın isyanını anlıyorum.
Çünkü ben de zaman zaman aynı isyan duygularına sürükleniyorum.
Toplumumuzun arabeskle ruhunun beslenmediğine; tersine, arabeskin toplumumuzun ruh halini olumsuz etkilediğine inanıyorum.
Dikkat ederseniz arabesk Türk popunu da tutsak aldı.
Özellikle yazar ve sanatçı arkadaşlar Fazıl Say’*gunızmasınlar, onun yanında yer alsınlar.
Toplumu karamsarlığa sürükleyen, beğeni zevkinin gelişmesini engelleyen bu devşirme melankolik müzikten toplumu kurtarmaya yardımcı olmamız gerekir.
Fazıl Say isyanında yerden göğe kadar haklıdır.
Dünyanın hiçbir toplumu (Araplar dahil) kimliksiz, ne olduğu belli olmayan böyle bir müziğe tutsak değildir.

Tufan TÜRENÇ- Hürriyet

Bu mesaj waranko tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 24.07.2010 - 10:20

#13 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 28.07.2010 - 15:30

Şaşardım Atatürk ismi geçmeseydi.
Neymiş ? Fazıl say ve diğerleri lüx gelirmiş, kıçımla gülüyorum.

Değişiklikler Kaydedildi...

#14 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 28.07.2010 - 15:56

fazıl say iyi bir sanatçı mıdır, bilmiyorum. ben hiç dinlemedim.
iyi bir sanatçıda olması gereken özellikler var mıdır onu da bilmiyorum. onlar nelerdir onu da bilmiyorum.

gelgelelim böyleyse bile iyi bir santçı olmak demek aynı zamanda iyi bir insan, her söylediği kabul edilebilir bir insan olduğu anlamına gelmez.

benim gördüğüm kadarıyla fazıl say cahil bir insandır. fazıl say cahil bir insandır demek iyi bir sanatçı değildir demek değildir. iyi bir sanatçı olması cahil olmadığı anlamına gelmez demektir.

daha bağlaç olan de'yi ve bağlaç olan ki'yi bile ayrı yazmasını bilmeyen bir vatandaş fazıl say.

bence artık fazıl say kendi işine baksın milletin müziğiyle neyim uğraşmasın. kimse de fazıl say iyi bir sanatçıdır diye her dediğini alkışlayacağız diye beklemesin.

ne lan bu. dünya çapınca sanatçı diye pembe mi sıçıyor bu adam? her dediğine haklı mı diyeceğiz yani.

#15 ebarah

ebarah

Onun için takıntı haline geldik

• Dokunulmazlar
  • 2.132 Mesaj

Gönderim zamanı 28.07.2010 - 16:22

Kullandığı kelimeyi doğru seçememiş olması nedeniyle aşırı tepki alıyor.

"Arabesk uyuşukluğu" seçeneği, bu kadar tepki görmezdi.

Bu mesaj ebarah tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 28.07.2010 - 16:23

580023663830.jpg

#16 waranko

waranko

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 760 Mesaj

Gönderim zamanı 28.07.2010 - 16:47

Şaşardım Atatürk ismi geçmeseydi.
Neymiş ? Fazıl say ve diğerleri lüx gelirmiş, kıçımla gülüyorum.

Bir terslık var zaten!!! Normaldir
http://www.operaturk...nser-verdi.html

http://www.emlakkuli...da_konser_verdi

Dahi insanları anlamaya yetisi olanlar da. Beş duyusunu SAÐLIKLI çalıştırma kabiliyetine sahip gerçek insanlardır.

#17 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 29.07.2010 - 10:34

Twitter'den cüneyt özdemir'le tartışmış fazıl say. cüneyt özdemir fena ayar vermiş. şu bölüm çok hoşuma gitti özellikle;

(...)

"Tuhaf bir durum daha var. Fazıl Say'ın açtığı tartışmalara dikkatli bakarsanız bütün yolların aslında Fazıl Say’ın dahiliğine çıktığını görüyorsunuz. Say ya da Fazıl Say’ı sevenler destekleyenler sözü döndürüyor dolaştırıyor ve Fazıl Say’ın dünya çapında nasıl bir müzisyen olduğuna dayatıyorlar. Pek çok kişi de bu evrensel değeri yerlere göklere biraz da bu yeteneği ünü şöhreti sayesinde nereye koyacağını bilemiyor.

Ben bunu bir ‘Türk kompleksi’ olarak tanımlıyorum.

En fenası Fazıl Say bu kendi şöhret-deha sarmalının içine hapsolmuş ve her geçen gün kendisinin kendi karikatürüne dönüştüğünün farkında değil.

Fazıl Say’ın eserlerinde yer verdiği sadece iki isimden yola çıkarak bir soru sormak istiyorum. Say’ın Nazım Hikmet oratoryosuna konu olan, komplolarla bu ülkenin cezaevlerinde yıllarca haksız yere yatan ve sadece siyasi düşüncelerinden dolayı vatanından kaçmak zorunda kalan Nazım Hikmet’in halkı için söylediği ‘yavşak’ demiyorum tek bir kötü kelimeyi hatırlıyor musunuz?

Ya da yine Say’ın hayatını bestelediği Aşık Veysel’in, hayatın ona sunduğu bunca yokluğa, fakirliğe, fukaralığa, haksızlığa rağmen bu ülkenin insanını hor gören ya da onlara karşı söylediği tek bir gönül incitici cümleyi söyleyebilir misiniz?

Bugün söylediği en ağır küfürlere rağmen efendiliğini bozmayan arabesk dünyasının 'baba'larına karşı sürekli öne sürdüğü, ipine sarıldığı Nazım’ı, Veysel’i bize bıraksın Fazıl Say… Onlar bu ülkenin insanlarının kalplerini kırarak değil gönüllerini feth ederek kazıdılar adlarını dünya tarihine. Her ikisi de tatmin edilmez bir dev egonun kullandığı figüranlar olmak istemezlerdi hayatta olsalardı. O yüzden altayapısını bile kuramadığı tuhaf bir tartışmaya bu ülkenin insanının hikayesini anlatarak evrenselleşen kahramanları kurban etmeye hakkı yok Fazıl Say’ın…

Temelini kendi dehası üzerine kurduğu bir arabesk tartışmasında Fazıl Say daha ne kadar rezil olmadan yol alır bilmiyorum. Açık söyleyeyim bilmek de istemiyorum… Kendi tabiri ile 120 ülkede konserler veren Salzburg fatihi bu küfürbaz adam ve dev egosu ile daha fazla uğraşmaya da niyetim yok.

Kendisine dün biraz da kızgınlıkla ‘Ben sana dahi olamazsın demedim…’ diyerek son cümlemi yazmış, gerisini tamamlamayı bu nobran adamın aklına ve vicdanına bırakmıştım.

Anlayacağını hiç zannetmiyorum ama yine de bir umutla “Dünya çapındaki dehan on para etmez şu kalbimizdeki aşk olmazsa …” diyerek Aşık Veysel’e bir selam edip, izninizle artık kenara çekileyim bu ‘say’gısız tartışmadan…"

http://www.gazetecil...-writer401.html

#18 mahfuz

mahfuz

Zaman buldukça takılır

• Yasaklılar
  • 133 Mesaj

Gönderim zamanı 29.07.2010 - 12:59

sümüklü böcek kabuğundan çıkmış da kabuuğunu beyenmemiş... bende asla arabesk dinlemem ama bu ... söylediğini de demem....
bu ülkenin ,,,Aydın,, geçinen...

Bu mesaj antiqa tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 29.07.2010 - 13:02
hakaret etmeden de derdimizi anlatabiliriz.

#19 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 29.07.2010 - 13:31

"Tartışma kapandı. Tüm bitlerden ,yavrularını arabeskçilerle karşılaştırdığım için özür dilerim. Hata yapmışım."

fazıl say

http://www.haberturk...tterdan-cikiyor

#20 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 29.07.2010 - 19:37

a . q mun conconu....

Bu mesaj WaLe tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 31.07.2010 - 11:58

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry