İçerik değiştir

Demokratik Toplum Partisi Kapatıldı.

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 99 yanıt verildi

#1 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 19:24

ANKARA - Yüksek Mahkeme Heyeti, davaya ilişkin 4. gün görüşmelerine saat 09.30'da başlamıştı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, DTP'nin kapatılmasına karar verildiğini açıkladı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25030653/

Haşim Kılıç'ın DTP'yi kapatma kararı:

GOFQJ657VuA

#2 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 19:25

hayırlısı olsun.

#3 pikaçu

pikaçu

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 2.230 Mesaj
  • İlgi Alanları:bıdı bıdı

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 19:25

ya ben vericektim mutlu haberi P:
SABIRRRR SABIRRR SABIR........

#4 pikaçu

pikaçu

• Üyeler
  • 2.230 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 19:27

arkadaşlar vatana millete hayırlı olsun olması gereken oldu kocaman bi geçmiş olsun bizlere rahat bi nefes alabiliriz artık oh be P:

#5 Muziçko

Muziçko

V.I.P. Üye

• Dokunulmazlar
  • 12.098 Mesaj
  • İlgi Alanları:İhtiyaç anında camı kırınız!

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 19:27

antikadan aldık işte P: hayırlı olsun hep açılcak değildk yaa kapanmak iyidir iyi *amigo

Gönderilen Resim

Bu kadar da ısıtmazdı belki de bahar güneşleri,
her kaybedişin ardından hayat yeniden başlamasaydı eğer.

Gönderilen Resim

#6 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 19:28

boşuna mı muhabir olduk biz.

iyi olacağını düşünmüyorum. şimdi bunlardan her türlü kahpelik beklenir. hayırlısı olur inşallah demekten başka bir şey gelmez elden.

#7 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 19:30

Güncelleme:
DTP kurucularının 5 yıl boyunca siyaset yapılmamasına karar verildi. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un millletvekilliği düşürüldü.

Partinin tüm mallarının da Hazine geçmesine karar verildi.

not: size ne oluyor be, ben haber verecektim P:
not-2: mesincıra bak antiqa *amigo
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#8 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 19:36

Olması gereken olmuş.

Fakaaaat.
Bundan sonra olacaklara dikkat etmek lazım..

Değişiklikler Kaydedildi...

#9 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 19:46

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, DTP'nin "temelli" kapatılmasına karar verildiğini açıkladı. Kılıç, kararın oybirliğiyle alındığını dile getirdi.

Genel Başkan Ahmet Türk ve Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk dahil 37 kişiye 5 yıl boyunca siyaset yasağı getirilmesine karar verildi.

KİMLER YASAKLI?
Abdulkadir Fırat, Abdullah İsnaç, Ahmet Ay, Ahmet Ertak, Ahmet Türk, Ali Bozan, Ayhan Ayaz, Aydın Budak, Ayhan Karabulut. Aysel tuğluk, Bedri Fırat, Cemal Kuhak, Deniz Yeşilyurt, Ferhan Türk, Fettah Dadaş, Hacı Üzen, Halit Kahraman, Hatice Adıbelli, Hilmi Aydoğdu, Hüseyin Bektaşoğlu, Hüseyin Kalkan, İbrahim Sungur, İzzet Belge, Kemal Aktaş, Leyla Zana, Mehmet Salih Sağlam, Mehmet Veysi Dilekçi, Metin Tekçe, Murat Avcı, Murat Taş, Musa Farisoğulları, Mustafa Tuç, Nejdet Atalay, Nurettin Demirtaş, Orhan Miroğlu, Sedat Yurttaş ve Salim Sadak.
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#10 Rabbit

Rabbit

bir ilgi delisi

• Yöneticiler
  • 11.851 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 19:54

işte güzel bir haber P:
hadi hayırlısı
"seni o kadar yakından görünce,
keşke yalnız bunun için sevseydim seni"

#11 pikaçu

pikaçu

• Üyeler
  • 2.230 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 19:56

asıl size ne oluyor bende gerçek hayatta muhabirim kardeşim daha doğrusu olucam 1 yıl kaldı P:

neyse bencede şimdi iyi oldu ama ALLAH korusun şehitler artmasa içim çok acıyo sonra *amigo

#12 _RomantizmA_

_RomantizmA_

Pembeler içinde uçuk MAVİ

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj
  • İlgi Alanları:sonsuzluk; ölüm...

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 20:01

Anayasa Mahkemesi’nin Demokratik Toplum Partisi’ni (DTP) kapatma kararını yabancı ajanslar acil koduyla duyurdu.

ASSOCIATED PRESS

Türk Anayasa Mahkemesi, Demokratik Toplum Partisi’ni PKK ile bağlantılarından ötürü kapattı. Mahkeme aynı zamanda ondan fazla parti üyesinin beş yıl boyunca diğer siyasi partilere katılmasını yasakladı ve DTP lideri Ahmet Türk dahil iki milletvekilini meclisten ihraç etti.

Verilen karar, PKK terörünü sonlandırmak için hükümetin Kürtlerle yürüttüğü uzlaşma çabalarını daha da güçleştirecek gibi gözüküyor.

REUTERS

Kapatma kararı, uzun yıllardır süren PKK sorununu sonlandırmak için gösterilen çabaları baltalayabilir.

Uzmanlar, mahkemenin verdiği kararın ülkedeki siyasi gerilimi artıracağını ve finans piyasaları tekrar açıldığında bir hassasiyet yaratabileceğini belirtti.

AFP

Türk Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Demokratik Toplum Partisi’nin PKK ile bağlantılarından dolayı kapatıldığını açıkladı.

Kılıç, 11 mahkeme üyesi oy birliği ile DTP’nin, “devletin, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğüne aykırı nitelikteki eylemlerin odak noktası haline geldiğine karar vermiştir” dedi.

kaynak

Bu mesaj _RomantizmA_ tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 11.12.2009 - 20:23

[Bebeğim Öldü]

Hayatımın gerçek öykülerine ayrılan bir filmin soundtrack’ındayım
Bir yazar mıyım yoksa tek şiirlik şair mi?
Notumu verdi hocalarım nasihati koydum cebime
Ve zorda kalana dek çıkarmadım..
Ve ben bozuk paraydım anlaşılamadan çiklet oldum
Ve ben bütündüm yaramı sevgilimde bırakıp yarımı sokağa attım
Canımı yolda buldum canıma teslim ettim; canına okudum
Canıma kastım…

#13 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 20:21

hiç bi şekilde iyi olmadı sanki.. zaten azmışlardı.. daha da azıtacaklar.. adım adım iç savaşa sürükleniyoruz gibi..
Gönderilen Resim

#14 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 20:22

AYNA'YA YASAK NİYE YOK

Anayasa Mahkemesi'nin siyaset yasağı getirdiği isimler arasında DTP Eşbaşkanı Emine Ayna'nın olmaması dikkat çekti.

Ayna, parti kapatma kararı öncesinde yaptığı bir konuşmada, "Tabanımız bize istifa edin dağa çıkın" diyor sözleriyle büyük tepki toplamıştı.

Ayna'nın bu sözlerine karşın Anayasa Mahkemesi'nin siyaset yasağı getirdiği 37 kişi arasında olmaması soru işaretleri yarattı. Ancak Ankara'da buna gerekçe olarak partinin kapatma davasının iki yıl önce açıldığı ve kapatma istemine ilişkin gerekçelerin o döneme ilişkin olduğu yorumları yapıldı.

Ankara'da DTP Genel Merkezi'ne gelen Ayna, kapatma kararına ilişkin soruları yanıtlamaksızın parti binasına girdiği öğrenildi.

#15 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 20:28

Ahmet Türk'ten ilk açıklama

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Anayasa Mahkemesi’nin kapatma kararını değerlendirdi. Açıklamayı yarın yapacaklarını belirten Türk, “Yasaklandığım için mücadelemiz bitmeyecek” diye konuştu. İşte Ahmet Türk’ün açıklamaları:

“TÜRKİYE’NİN BARIŞI YAKALAYACAÐINA İNANIYORUZ”

Kararı hepimiz izledik gördük. Tabii ki Türkiye, başından beri söyledik, sancılı bir süreci yaşıyor. Elbette ki demokratik siyasetin önünü kapatmak bir umutsuzluğu derinleştirir. Bu gerçektir. Ama biz buna rağmen Türkiye bir gün barışını yakalayacağına inanıyoruz. Bizim özlememiz bu sancılı sürecin uzamaması, herkesin yeniden düşünmesi.

“BU KARAR İNSANLARDA KIRILMA YARATACAK”

Türkiye parti kapatmakla bu sorunu çözemez. Türkiye ortak alıla diyalogla mantıklı ancak diyaloglarını çözebilir. Yarın parti olarak düşüncelerimizi açıklayacağız. Daha önce aldığımız kararların arkasındayız.

Demokrasi ve barış zafere ulaşacaktır, üstün gelecektir. Bu konuda endişem yok. Tabii ki böyle bir süreci insanlarda bir kırılma yaratır. Bu kırılmanın gerçekten çok daha yüksek noktaya taşınmaması için hepimiz bu süreci hassasiyetle izleyeceğiz. Amacımız sorunun çözümüdür. Mücadelemiz devam edecek. Bunun için benim Aysel Tuğluk’un, 37 kişinin yasaklanmış olması mücadelenin biteceği anlamına gelmez.

#16 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 20:31

Akp'den ilk açıklama

Anayasa Mahkemesi'nin DTP'nin kapatılması kararını açıklamasının ardından ilk değerlendirme AK Parti'den Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat ve AK Parti Grup Başkan vekili Mustafa Elitaş'tan geldi. AKP'li Fırat kararı "dağıtıcı" bulduğunu söylerken, Elitaş ise "Karara herkes saygı duymalı" dedi.

Ak Parti ADANA MİLLETVEKİLİ DENGİR MİR MEHMET FIRAT:

"Süreci mutlaka etkileyecektir. Türkiye’de maalesef siyasi partiler mezarlığı, dünyadaki en zengin siyasi parti kapatmaya sahip ülke Türkiye. Yasal değişiklerin yapılması lazım. Ancak Hukuku daha geniş anlamlı, çağın anlayışı içinde yorumladıkları takdirde beklide yasal değişiklere gerek kalmaz. Daha mantıklı ve hukuka uygun çizgiye çekilmesi mümkündür. Ama Anayasa Mahkememiz aldığı kararlarla genelde dağıtıcı yönde yorum yaptığını görüyoruz.

Sayın Ahmet Türk, siyaseten problemleri çözmenin yanında olan bir kişi. Aysel Tuğluk hakkındaki hangi deliller nedeniyle yasaklamaya gidildiğini söyleyebilmem mümkün değil.

Siyaset yalnızca parlamentoda yapılan bir eylem değildir. Partilerin kapatılmasının ve yasaklamaların bu kadar şiddetli hale getirilmesinin çok faydalı olduğu kanısında değilim"

Ak Parti GRUP BAŞKAN VEKİLİ MUSTAFA ELİTAŞ:

"Siyasi partilerin kapatılmasına karşıyız. Kapatılacağı mekan halktır. Ama karara herkes saygı duymalı. Herkes karara uymak mecburiyetindedir"

#17 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 20:36

Fatma Kurtulan'a, Sebahat Tuncel'e veya Emine Ayna'ya niye yasak gelmedi, ben de onu anlamadım..

Kapatılan DTP Milletvekilleri Listesi:

AYLA AKAT ATA - BATMAN
Gönderilen Resim

BENGİ YILDIZ - BATMAN
Gönderilen Resim

MEHMET NEZİR KARABAŞ - BİTLİS
Gönderilen Resim

AKIN BİRDAL - DİYARBAKIR
Gönderilen Resim

SELAHATTİN DEMİRTAŞ - DİYARBAKIR
Gönderilen Resim

GÜLTAN KIŞANAK - DİYARBAKIR
Gönderilen Resim

AYSEL TUÐLUK - DİYARBAKIR
Gönderilen Resim

HAMİT GEYLANİ - HAKKARİ
Gönderilen Resim

PERVİN BULDAN - IÐDIR
Gönderilen Resim

SEBAHAT TUNCEL - İSTANBUL
Gönderilen Resim

EMİNE AYNA - MARDİN
Gönderilen Resim

AHMET TÜRK - MARDİN
Gönderilen Resim

SIRRI SAKIK - MUŞ
Gönderilen Resim

M. NURİ YAMAN - MUŞ
Gönderilen Resim

OSMAN ÖZÇELİK - SİİRT
Gönderilen Resim

İBRAHİM BİNİCİ - ŞANLIURFA
http://www.tbmm.gov...._resim/6474.jpg

SEVAHİR BAYINDIR - ŞIRNAK
http://www.tbmm.gov...._resim/6481.jpg

HASİP KAPLAN - ŞIRNAK
http://www.tbmm.gov...._resim/6476.jpg

ŞERAFETTİN HALİS - TUNCELİ
http://www.tbmm.gov...._resim/6486.jpg

FATMA KURTULAN - VAN
http://www.tbmm.gov...._resim/6473.jpg

ÖZDAL ÜÇER - VAN
http://www.tbmm.gov...._resim/6484.jpg
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#18 ReALizm

ReALizm

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 344 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 20:38

Kapatılmasına çok sevindim ama bunlardan kurtuluş yok ki :(
Kapıdan kovsan bacadan giriyorlar, onursuz şer...ler

#19 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 20:45

DTP'liler B planını devreye soktu
Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un veklliğinin düşürülmesi ile grup hakkını yitiren DTP, yeni parti ve yeni grupla gelecek.

DTP kapatıldı. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un milletvekilliği düşürüldü. 21 sandalyeli DTP'nin TBMM'deki grubu da düştü. Ancak yeni bir parti kuracak DTP'liler, Ufuk Uras'ın katılımı ile 20 sandalyeye ulaşacak ve yeniden mecliste grup kuracaklar.

Kapatma davası öncesinde DTP'ye destek vereceğini çeşitli platformlarda dile getiren Ufuk Uras, kurulacak yeni partiye katılacak. yeni partinin 19 milletvekilli listesi ile meclis'te grup kurması mümkün değil. Ancak Uras'ın da bu partiye katılımı ile 20 sayısına ulaşılacak. Bu sayede Anayasa ve iç tüzük gereği; Meclis'te yeniden grup oluşturacaklar.

Grup olarak Meclis'te var olmanın getirileri olan daha fazla söz hakkı, komisyonlarda temsil, danışma kurulu ve başkanlık divanında temsil gibi haklardan da yararlanmaları mümkün olacak.

Yeni Parti
Haklarında yasak istenmeyen vekiller, kapatma kararı verilmesi durumunda ya istifa ederek sine-i millete dönecek ya da geçen yıl 'yedek parti' olarak kurulan Barış ve Demokrasi Partisi'ne (BDP) katılacak. DTP milletvekilleri toplu olarak BDP'ye katılacak ve bu parti çatısı altında TBMM'de siyaset yapmayı sürdürecek. Yeterli teşkilatlanmayı sağlayan ve son yerel seçimlere katılan BDP, DTP'lileri partiye kabul etmeye hazır. Diğer bir alternatif ise DTP'li milletvekillerinin topluca istifa ederek sine-i millete dönmesi. DTP'nin son günlerde yaptığı üst kurul toplantılarında sine-i millet kararı ağır basıyor.

Kaynak: Mynet
------------------------------------------------------------------

Umarım Ufuk Uras böyle bir b.ku yemez...

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…

#20 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2009 - 20:47

DTP'liler Taksim'e çıkıyor!
İstanbul Taksim'deki ara sokaklarda toplanan bir grup eylem yapıyor.

İl Başkanlığı önünde toplanan bir grup, kapatma kararını protesto ediyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet ekipleri, kararın açıklanmasının ardından Beyoğlu'ndaki İstanbul İl Başkanlığı önünde yoğun güvenlik önlemi aldı.

Kararın ardından Taksim'deki ara sokaklarda toplanan ve pankartlar açan bir grup, İl Başkanlığı binası önüne gelerek slogan atmaya başladı.

Bu arada, Tarlabaşı'ndan da küçük grupların Taksim'e doğru çıktıkları öğrenildi.

Öte yandan, İstanbul'un birçok ilçesinde, çıkabilecek olaylara karşı polis ekiplerinin güvenlik önlemi aldıkları belirtildi.

A.A.

----------------------------------------------------------------------------
DTP Genel Merkezi'nde izdiham
Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın ardından DTP’liler parti genel merkezinde kararı değerlendirmek üzere olağanüstü toplandı.
ANAKARA (ANKA)- DTP milletvekillerinin yaptığı toplantıya eş Başkan Emine Ayna da Diyarbakır ziyaretini iptal ederek katıldı.

Parti genel merkezi önünde yoğun güvenlik önlemi alındı. Partililerin izdiham oluşturduğu parti genel merkezinin önünde Türk Bayrağı açan iki eylemci olduğu görüldü. Güvenlik güçlerinin devreye girmesi sonucu, Türk Bayrağı açan iki kişi kısa bir açıklama yaparak bu eylemi sona erdirdi.

DTP’lilerin zaman zaman slogan attıkları DTP Genel Merkezi’nden Ahmet Türk’ün ayrılışı sırasında da izdiham yaşandı. Yoğun bir basın ordusunun izlediği DTP Genel Merkezi’nde partililerin değerlendirmeleri sürüyor.

Kaynak: mynet

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…