Jump to content

Bir Türk Olarak Kürtlere Soruyorum...

• Please log in to reply
51 replies to this topic

#21 alsancakE24

alsancakE24

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 2,849 posts

Posted 20.11.2009 - 17:03

Benim aklıma başka sorular da geliyor..

Şöyle ki;
Sevgili Kürt asıllı yurttaşlarımız(!) devlete karşı denedikleri kalkışma provalarının 100'de birini kendilerini asırlardır asıl sömüren, ezen, ortaçağ düzeninde yaşatan ve hatta katleden feodaliteye(ağalık, aşiret, vs) ve kul olarak gören şeyhlerine, şıhlarına neden göstermiyorlar/gösteremiyorlar?..

Türkiye Cumhuriyeti'ne zılgıt çeken Kürt kadınları, aynı zılgıtı tavuk gibi boğazlanmalarına neden olan töre dedikleri ilkel ve insanlık dışı iğrenç yasalara neden çekmiyorlar?

Elbette cahil ve yoksullarından söz etmiyorum; ama hangi Kürt eliti, milliyetçisi, DTP'si, pkk'sı yani Kürt "kaymak tabakası" , içinde yaşadıkları bu insanlık dışı düzenlerinin değişmesi yönünde söylem/eylem koyuyor?..Eylemi geçtik, neden tek bir "gık"bile çıkarmıyorlar?

Petkaları mı sıkmıyor yoksa kuruluşundan bu yana emperyalizm destekli kirli isyanlarıyla ağır bedeller ödettikleri Cumhuriyetimize sorumluluğunu yükledikleri geri kalmışlık, bu "kaymak tabaka"nın işine mi geliyor?

Demek ki neymiş?..
Demek ki hak, hukuk, adalet gibi masum(!) istekler aslında hikayeymiş !!!

Edited by alsancakE24, 21.11.2009 - 21:19.

#22 milas

milas

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 939 posts

Posted 20.11.2009 - 17:36

RASKOLNİK

Nüfus planlaması yapılmalıdır. Kürt nüfus artışı durdurulup, batı bölgelerinde yer alan şehirlerdeki sosyolojik dengeyi bozan, güzelim şehirleri yaşanmaz hale getiren göçlere son verilmelidir.
"""""""""""

demek ki TAYYİP te 3 çocuk diye ısrar ederken haklıymış *zong
necip fazıl a sormuşlar; edebi nerden öğrendin, cevap vermiş edep sizden

#23 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9,354 posts

Posted 20.11.2009 - 17:37

İyi de ben haksız demedim ki. *zong

#24 BucuK

BucuK

: вєş’є вєş vαя :

• Dokunulmazlar
  • 6,410 posts
  • İlgi Alanları:* qαγєτ ίlqίsίz *

Posted 20.11.2009 - 18:01

baya baya dangalakça bi yazı.
bütün kürt kardeşlerimizi o bölgede varolan olumsuzlukların sorumlusu kabul etmek çok mantıksız, en başta böyle bir genelleme insanlığa sığmaz.
yazıyı yazan zat acaba türklerin yaptığı kötü iş ve eylemlerin tamamını yapmış gibi kendii üzerine alır mı? ya da beğenen arkadaşlar bahsettiğim kötü iş ve eylemlerin tamamında bulundular mı? elbette hayır, diğer bölgelerde olduğu gibi kürt kardeşlerimizin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde de iyi ve kötü kişler var, sadece kötü yönleri alıp bütüne maletmek ne kadar akıl karı sizce?

bence bu tür söylemler, kürt kardeşlerimizin kardeşlik duygularına zarar verir, yanlız ve itilmiş hale sokar; bu da kürt kökenli kardeşlerimizi devlet ve milletten ayrıştırılıp pkk yandaşı olmalarını sağlar(yazının amacı da bence bu). tabi bir kısmını... çünkü her bölgede olduğu gibi kürtlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde de devletine her koşulda, kayıtsız-şartsız, güvenen-arka çıkan kardeşlerimiz de var.

+ "bir türk olarak" yazıyı yazan bölücü zatın annesini sevgilerimle yadediyorum *zong

Allah'tan bütün Türk'ler yazar gibi dangalak ve benim gibi terbiyesiz değil

stop.

Edited by on3bucuk, 20.11.2009 - 18:09.

#25 Do'Urden

Do'Urden

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 649 posts

Posted 20.11.2009 - 19:25

Felsefe bolumune actıgım Turkluk ve turk mılletı kavramları hakkındakı makaleyı okudunuz mu?

Kısmen -yuzeysel olarak soylemek ıstedıklerıme benzer ıfadeler var. Burada bu sorunu tartısırken Orada da boluculuk ve turk kavramını tartısabılırız.

Ulus devlet mıyız?
o halde turk olarak yazmak yada kurte yazmak ne demektır..
bız boyle dusundugumuz ıcın anayasadan turkluk tanımı kaldırılıp turk mılletı ıafedesı gerceklestırıldı..
Boyle bır sekılde sıyasete alet olması turk kavramının AKP'nın sucu sayılmaz.. Bızım tepkısızlıgımızınde sucu..Bızden cesaret alıyor

Dıyenler olmus bız kurtlerın tamamını hedef almıyoruz..
O halde ne dıye yazı begenıp duruyor,lehınde elestırıler yapıyoruz? Hadı konuyu acan arkadas bana gore bır yanlıs yapmıs..ama sız tum kurtlerı carmıha germedıgınızı soyluyorsunuz bu durumda sıze gore de yanlıs sayılmaz mı?

boyle dusunupte bu baslıgı elestıren kac kısı var?
Yazıyı yazdım dıye yaftalamaktan neredeyse gerı kalınmadı.. Bu cok yanlıs bır tutum. Konuya bırde boyle olmadıgımı amacımın ne oldugunu ızah etmek zorunda kaldım. Luzumsuz bır yazıyı yazma ıhtıyacı hıssettım.

etnık kavram dıye bırsey yok.. bunu eger agzımıza alıp durursak..ıkı de bır ne mutlu turkum! dıyene der durursak arkadaslar ıkı mıllet tek devlet sozlerı orataya cıkacaktır

Mutlak surette her mılletın kendı bayragını,dılını ve yasam bıcımını secme hakkı vardır

anayasaya konan turk mılletı kavramı kesın surette sakıncalıdır..kurt sorunu laflarının alenen dıllendırılmesı sakıncalıdır. Yapılan eylemlerı tumune fatura etmek daha da sakıncalıdır.

bu sorun demokratık acılım ıle cozulmez.sorun demokrası degıl kı? Sorun demokratık haklarını kullansalarda bızım onları bu ulkede hala daha kurt olarak gormemızden kaynaklanıyor.

Saygılarımla
"Partimizin güttüğü bütün bu esaslar, Kamâlizm prensipleridir" M.Kemal

"En iyi kuram 'Zamana bağlı olarak yanlışlanabilir" Karl Popper

"Düşünce özgürlüğü lehindeki temel sav, bütün inançlarımızın kuşku götürür olmasıdır Bertrand Russel

"Soyut ve Somut kavramlar hiçbirşekilde İlişkilendirilemez ve Örneklendirilemezler" Mw

#26 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9,354 posts

Posted 20.11.2009 - 20:26

Allah size hidayet versin. Ya da tez zamanda başımıza bir musibet salsın. Yoksa akıllanacağımız yok. İlla yumurta kapıya dayanacak. Bakalım o zaman Kürt kardeşleriniz rahmet okuyacaklar mı size...

#27 Do'Urden

Do'Urden

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 649 posts

Posted 20.11.2009 - 20:38

Sevgili Rodion Rakolnikov,

daha acık konusmanız mumkun mu? Ayrıca muhtemelen rahmet okumayacaklardır.. Rahmet okuyackları duruma geldıklerınde zaten bu tarz problemler kalmayacaktır.

"En buyuk devrım dusunce devrımıdır " hegel'ın dıalektık materyalızmının ozu.. kafa yapısı degısmelı ınsanların,bunu etkıleyen faktorler de oyle..

Fakat ben ılk sıralamaya egıtımı oturtuyorum.
Daha sonra ekonomık kalkınma
Sonrakı etapta demokratık hak ve taleplere gerek kalmayacaktır.zaten dedıgım gıbı sorunda bu degıldır.

Bu aslında ıngılızlerın osmanlı yıkılmadan once azınlıklara haklarını verın dırektıflerıyle aynı

Tarıh tekerrur edıyor sayın Rodion, o zamanda boyle bır sorun yoktu fakat varmıs gıbı davrandılar..cehaletın uzerınde bu tarz yonlendırmeler sorgusuz bırsekılde dogru kabul edılıyor

Aslında bu tarz soylemler ellerındekı tek kıtap ve dogru kıtap olarak goruluyor.dogrunun kıtabı.

Cehalet bızım afyonumuz sevgılı rodion.

"Düşünce özgürlüğü lehindeki temel sav, bütün inançlarımızın kuşku götürür olmasıdır Bertrand Russel

"Soyut ve Somut kavramlar hiçbirşekilde İlişkilendirilemez ve Örneklendirilemezler" Mw

#28 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9,354 posts

Posted 20.11.2009 - 20:57

Boşver sevgili Makrow. Boşver...

#29 Do'Urden

Do'Urden

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 649 posts

Posted 20.11.2009 - 21:25

Sevgili Rodion yazdılarım cok mu utopik sizce?

sizinle bir dusuncemı paylasayım..

" yere cop atanları gorursunuz bazen.. sorsan cop yokmu elınde ıkı dakıka daha tutup cope atamadın mı desen verecegı cevap , koca dunya,koca sehır benım attıgım bır ıkı cople mı pıslenecek olur.

Mantıklı ..mantıklı degıl mı?hakıkatende koca dunya onun attıgı cople kırlenemez..""
Fakat sorun su kı bu arkadasımız gıbı dusunenen epey bır ınsan var

**
Demem o ki Sevgili rodion siz inanmazsanız ,o inanmazsa ,ben inanmazsam kim inanır?

Insanı hayvanlardan ayıran dusunebılme gucu degıl..hayvanlarda dusunur.Yorum yapabılmedır..
Insanlar ruyalarını gerceklestırmek ıcın yorum yaparlar ama Sevgili Rodion..

Saygılarımla

#30 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16,791 posts

Posted 21.11.2009 - 12:10

Önce güvenlik gerekir.Diğerleri onu takip edebilir yalnızca...

Oraya gönderdiklerinizi size naaş olarak gönderirlerse hiç bir şey olmaz.
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Posted Image

#31 milas

milas

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 939 posts

Posted 23.11.2009 - 14:00

İyi de ben haksız demedim ki. :)

siz haksız dediniz diye bir şey söylemedim kardeş, vesilenizle bir hakkı teslim ettim.
Yanlış anlaşılma olmasın...SElamlar
necip fazıl a sormuşlar; edebi nerden öğrendin, cevap vermiş edep sizden

#32 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6,730 posts

Posted 23.11.2009 - 14:59

Bilgili sahibi olmadığından mantığıyla yorum yapmaya alışmış ancak çokta duygusal olduğundan mantıığını duygularının yönettiği bir millet olarak böyle yazarlar, böyle programlar, böyle medya, böyle STÖ ve böyle siyasiler dahaa çooook yönlendirir ve kullanır bizi.

Şunu aldın, bunu verdin, onu vermedin gibi bakkal hesabıyla açıklanamaz bu işler.

Karı koca kavgasımı bu ?!

13,5 + 1965

Edited by WaLe, 23.11.2009 - 15:28.

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Posted Image

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#33 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9,354 posts

Posted 23.11.2009 - 15:23

Bence çok realist bir yazı. Bu yazıyı çoğaltıp her eve, her Türk aileye göndermek lazım.

Kürt kardeşlerimizin kardeşlik duygularına zarar verirmişiz. Kürt kardeşlerimizin çok şeyinde sanki. Habur sınır kapısındaki pkk gösterisinden hangi Kürt kardeşiniz rahatsız oldu ? Millet gerildikçe geriliyor. Şehit yakınları, gaziler haklı olarak kızıyor. Hangi Kürt kardeşinizin umurunda bunlar ? Giden, harcanan, ölen hep bizden ama mağdur olanlar yine Kürt kardeşleriniz, ağlayanlar yine Kürt kardeşleriniz. Ama Wale'nin de dediği gibi, biz de böyle iktidar, böyle medya, böyle cemaatler ve STÖ'leri varken daha çok severiz Kürt kardeşlerimizi.

#34 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6,730 posts

Posted 23.11.2009 - 15:35

Böyle bir realist yazı da bir kürt'ün ağzından yazıldığını düşünün,

Bu ülkeyi beraber kurmuştuk,

Önce bizi redettiniz,

Sonra bize Türk dediniz,

Sonra köylerimizin ismini değiştirdiniz,

Sonra dilimizi yasakladığınız

vs. vs. vs. diye giden.

Sana ne kadar gerçek dışı gelcekse bir kürte de o kadar realist gelebilecek yazı kaleme alsa yazar : )

Sonra her kürt aileye gönderse

Sonra ?

: )

Edited by Melih, 23.11.2009 - 16:19.

Posted Image

Paul Valéry

#35 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9,354 posts

Posted 23.11.2009 - 16:36

Keşke yazılıp da gönderilse. İnan çok mutlu olurdum.

Biz de verirdik cevabını.

Derdik;

Neden İstiklal Savaşı'nda İngilizlerle ya da başkalarıyla Türklere karşı işbirliği yaptınız ?

Neden sürekli isyan çıkardınız ?

Neden fırsat buldukça Türkleri katlettiniz ?

Neden Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaşayan Türkleri asimile ettiniz ?

Neden pkk'yı kurdunuz ?

Neden pkk'ya yardım ettiniz ?

Neden bölücülük yapıyorsunuz ?

Sonra ?

:=)

Mesele bu da değil. Geçelim bütün bunları, hiç yaşanmamış farzedelim. Mesele, kendini Kürt bilenlerin özeleştiri yapmaktan yoksun olup, yaşanan her olumsuzluğu Türklerin ve devletin üzerine yıkmasıdır. Sen kafana kuş sıçmasını bile devletten bilirsen, birileri de çıkar tepkisini koyar yani.. Mesele budur. :=(

#36 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6,730 posts

Posted 23.11.2009 - 17:03

Mesele iki toplumun ortak yaşam kültürü oluşturamamış olmasıdır.

Her soruya bir mantıkla cevap verilebilir.

yani sen,

Neden İstiklal Savaşı'nda İngilizlerle ya da başkalarıyla Türklere karşı işbirliği yaptınız ? diye sorarsın,

O da biz "Kürdistan Teali Cemiyeti" ni kurduğumuz da Atatürk daha samsuna çıkmamıştı der ve ekler ingilizlerle sadece biz mi işbirliği ettik der ve padişahını, sadrazamına kadar götürür ve konu neden sonuç ilişkisinden çıkıp kimin haklı kimin haksız olduğunu belirleme savaşına döner yıllar geçer ve hala haklı haksız savaşı sürer giderrr.

ve dediğim gibi

bu meseleler bakkal hesabı ile çözülmez.

Ne alıp ne verdiğin ile değil Neler yapabileceğini ortaya koyup eyleme dönüştürürsün.

Posted Image

Paul Valéry

#37 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9,354 posts

Posted 23.11.2009 - 17:25

Ortak yaşama kültürünün oluşturulamamasının nedeni, başkalarına benzemesi gerekirken, başkalarını kendilerine benzetmeye çalışan malum topluluktur.

Bunun yanı sıra sorunun çözümüne dair kendimce çözüm önerileri sunmuşum. Ama adım gibi eminim ki yine o malum topluluk bundan da fazlasını isteyecektir. :=)

Devlet, etnik kör olmalıdır. Yapılacak düzenlemeler ile televizyon, gazete, radyo, dil gibi konular özel sektörlere bırakılmalı ve bu yöndeki etnik talepler özel sektörler tarafından karşılanmalıdır. Çünkü egemenlik haklarının kullanımında etnisiteye vurgu yapılması üniter yapıya aykırı bir durumdur. Bu, sorunu bireysel haklar meselesi olmaktan çıkarıp, kollektif haklar meselesi olmaya getirir ki bu da üniter yapının, yani Anayasa'nın ilk üç maddesinin sorgulanması demektir. Bu da bizi iki milletten oluşan bir devlet tanımına götürür ve çözülmeye zemin hazırlar.

Anayasa değiştirilmelidir. Siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin, çeşitli derneklerin, gerekirse bölücü terör örgütünün sivil uzantılarının da katılım göstereceği bir mutabakat ile hiçbir etnik kökene vurgu yapılmayan sivil bir Anayasa hazırlanmalıdır.

Eğitim reformu yapılmalıdır. Sivil Anayasa'da olduğu gibi çağdaş, etnisiteye vurgu yapılmayan bir eğitim sistemi oluşturulmalıdır.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan vatandaşlarımızın bireysel özgürlüğünü engelleyen faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Feodal yapıya, aşiret sistemine son verilmeli, töre cinayetlerinin, başlık parası karşılığında evlendirilmelerin önüne geçilmelidir.

Bölgeye ekonomik ve kalıcı yatırımlar yapılmalıdır. Bölgede yaşayan halkın refah seviyesi yükseltilmeli ve işsizlik oranı olabildiğince aşağıya çekilmelidir.

Nüfus planlaması yapılmalıdır. Kürt nüfus artışı durdurulup, batı bölgelerinde yer alan şehirlerdeki sosyolojik dengeyi bozan, güzelim şehirleri yaşanmaz hale getiren göçlere son verilmelidir.

#38 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7,424 posts

Posted 23.11.2009 - 17:51

-özel sektör zaten televizyonunu neyim yapıyor. mesela roj tv var. ::
-anayasa zaten değiştirilmeli. bunu chp de hep söylüyor ama akp değiştirmemeli diyor. :P
-eğitim reformu da zaten yapılmalı. bu kürt meselesiyle alakalı da değil. sorun var zaten bu eğitim sisteminde.
-Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan vatandaşlarımızın bireysel özgürlüğünü engelleyen faktörler ortadan kaldırılmalıdır. evet kaldırılmalıdır. da ne mesela. nasıl kaldırılmalıdır. bireysel özgürlüğünü engelleyen faktörler nelerdir? sadece feodal yapı, aşiret sistemi, başlık parası mıdır?
-bölgeye ekonomik yatırımlar zaten yapılıyor. daha ne yapacaksın. daha geçen gün tayyip cumhuriyet tarihinde bilmem ne kadar yapılmışken bizim dönemimizde iki katı yatırım yapıldı diyordu. bütün yatırımları o bölgeye mi aktaralım yane :)
kaldı ki bölgeye ekonomik yatırım yapılması için işadamlarının da oralarda işler kurması lazım. ama pkk'dan korkularına oraya yatırım yapmak istemeyenler bile var.
-nüfus planlaması da zaten yapılıyor. ama kimler yapıyor? kalkıp da birilerinin nüfus artışını durdurmak normal yollardan devlet eliyle nasıl yapılır? :)

#39 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9,354 posts

Posted 23.11.2009 - 18:08

-özel sektör zaten televizyonunu neyim yapıyor. mesela roj tv var. :P

İşte yapmaya devam etsin. Hatta bu televizyonların sayısını arttırsın. Bunun yanı sıra gazetelere, dergilere, kitaplara da el atsın. Kürtçe kursları açsın.

-anayasa zaten değiştirilmeli. bunu chp de hep söylüyor ama akp değiştirmemeli diyor. :)

İktidar her şeyde olduğu gibi bunu da sürüncemede bırakmaya devam eder. :)

-eğitim reformu da zaten yapılmalı. bu kürt meselesiyle alakalı da değil. sorun var zaten bu eğitim sisteminde.

Harika.

-Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan vatandaşlarımızın bireysel özgürlüğünü engelleyen faktörler ortadan kaldırılmalıdır. evet kaldırılmalıdır. da ne mesela. nasıl kaldırılmalıdır. bireysel özgürlüğünü engelleyen faktörler nelerdir? sadece feodal yapı, aşiret sistemi, başlık parası mıdır?

Aynen öyle. Başka ne sorun vardır sence ?

-bölgeye ekonomik yatırımlar zaten yapılıyor. daha ne yapacaksın. daha geçen gün tayyip cumhuriyet tarihinde bilmem ne kadar yapılmışken bizim dönemimizde iki katı yatırım yapıldı diyordu. bütün yatırımları o bölgeye mi aktaralım yane :)
kaldı ki bölgeye ekonomik yatırım yapılması için işadamlarının da oralarda işler kurması lazım. ama pkk'dan korkularına oraya yatırım yapmak istemeyenler bile var.

Bölgeye yatırım yapılıyorsa biz daha ne yapalım ? Onların yerine de bizim çalışacak halimiz yok ya... Olmadı her ay para gönderelim. Onlar da yan gelip yatsınlar. pkk'dan korkuyorlarmış. Ben besliyorum sanki pkk'yı.

-nüfus planlaması da zaten yapılıyor. ama kimler yapıyor? kalkıp da birilerinin nüfus artışını durdurmak normal yollardan devlet eliyle nasıl yapılır? :)

Öyle bir yapılır ki aklın hayalin şaşar. :) Yeter ki bunu yapacak irade olsun. Birçok Avrupa ülkesinde etnik suç haritasi çıkarılıp ona göre etnik kökeni farklı olan vatandaşlara yaptırımlar uygulanıyor, önlemler alınıyor. Birileri Avrupa'yı bu konuda da örnek alsa keşke. ::

#40 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13,198 posts
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Posted 23.11.2009 - 18:12

peki kim değiştiricekmiş anayasayı antiqa =)

benim bildiğim anayasayı iktidar ağırlıklı bi oluşumun yapmasının mümkün olduğu yada darbe =)
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

Similar Topics Collapse

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users