İçerik değiştir

Muhammed Karikatürleri Niye Silindi?

• Kilitli Konu Bu konu kilitli
bu konuya 111 yanıt verildi

#41 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj
  • İlgi Alanları:inşaat müh.HARABE

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 11:52

bunu küçükken üfürükçü ile kesin bir anısı var ondan böle :wub: aga spark tek diyecegim ayıp ediyorsun lütfen benden özür diler misin bu beni kırdı ve despotça deil insanlık namına bunu senden istiyorum
herkes fanidir ama sözler bakidir.....

#42 labada

labada

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 24 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 11:54

Bak ben sana açıklayayım.

İslam, Müslümanlar'a Muhammed'in resimlerini çizmeyi yasaklar. Bu bir İslam kuralıdır..

bildiğim kadarıyla kural değil bu saygı..

Saygıyla alakası yok. Hıristiyanlık'ta neden İsa ve Meryem'in resim ve heykelleri hep kullanılıyor öyleyse? Onlar peygamberlerine saygı duymuyorlar mı? Elbette duyuyorlar. Demek ki iddianın geçerliliği yoktur.

İslam'daki resim çizme yasağı, Kuran'da geçen putlara tapma yasağının bazı ulemalar tarafından çok ciddiye alınarak, insanın herhangi bir resme tapabileceği ihtimaline karşı tüm resimlerin yasaklanmasına kadar götürülmüştür. Muhammed'in resimlerinin bile putlaştırılabileceği düşünüldüğünden, bu resimler bile yasaklanmıştır. Kuran'da birebir belirtilen bir yasaktan ziyade, köktendinci İslami kültürde kanıksanmış bir ulema yorumu sözkonusudur. Bu yorum elbette sadece Müslümanlar'ı bağlar, hatta sadece köktendinci Müslümanlar'ı bağlar, çünkü herkes Kuran'ın putlara tapma yasağını bu vahamette yorumlamayacaktır.

Bu mesaj labada tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 03.03.2006 - 12:06

#43 labada

labada

• Üyeler
  • 24 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 11:59

tek diyecegim ayıp ediyorsun lütfen benden özür diler misin bu beni kırdı ve despotça deil insanlık namına bunu senden istiyorum

Ayıp eden sensin. Kendi değer yargılarını başkalarına empoze edemezsin. Eğer sıradan bir tartışma yüzünden bile duyguların inciniyorsa o halde tartışma forumlarına girmeyeceksin. Tartışma, fikirlerine meydan okunmasını, eleştirilmeyi, yerine göre hicvi içerir. Bunları kabullenemiyorsan tartışma ortamlarında bulunmayacaksın.

#44 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 12:02

bildiğim kadarıyla kural değil bu saygı..

Çoğu Müslüman bunun farkında değil aslında. Kulaktan dolma bilgilerle dolduruşa getirilmişler ve gerçekten de Kur'an'da bunun geçtiğini sanıyorlar..

Tamam; sen, ben veya tanıdığın bir başkası bunun "saygıdan" ileri geldiğini söyleyebiliriz, ama köktendinciler sayesinde bazen iş çığrından çıkıyor ve spark gibi insanlar da bunları görüyorlar..
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#45 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 12:03

Ayıp eden sensin. Kendi değer yargılarını başkalarına empoze edemezsin.

Soru : Çelişki bu yazının neresinde ?

smiley-sport036.gif  

#46 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 12:08

Demek ki iddianın geçerliliği yoktur.

ulen lanet olsun ya.. iddiam geçerli değilmiş.. artık yaşamamın bi anlamı kalmadı..
Gönderilen Resim

#47 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj
  • İlgi Alanları:sanane

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 13:59

Bak ben sana açıklayayım.

İslam, Müslümanlar'a Muhammed'in resimlerini çizmeyi yasaklar. Bu bir İslam kuralıdır ve sadece Müslümanlar'ı bağlar. Müslümanlar'ın başka dinlere mensup ya da hiçbir dine mensup olmayan insanlara İslam'ın gereklerini dayatma hakkı yoktur. Bir Hıristiyan seni vaftiz olmaya zorlayamayacağı gibi, sen de bir Gayrimüslüm'den İslam'ın gereklerine muhatap olmasını bekleyemezsin.

Bunu hala kavrayamamış olman ve aksi yönde inatlaşman geri kafalılıktır ve tek yönlülüktür.

zaten o da resim değil karikatür
zaten hiç bir müslüman resmini bilmiyor ki
karikatürün içeriğine bazıları tepki göteriyor gayet de normal
senin burada eleştirebileceğin tek nokta bazılarının tepki yöntemleri(o da ben duymak istersem!!!)
bende krikatürü gördüm bende koyabilirdim buraya bence bayağı kişi merak edip onlarda görmüşlerdir.ama buraya konması rahatsız ediyor. demokrasi diye azık düşünceyi tepeme çıkaracak halimde yok

#48 labada

labada

• Üyeler
  • 24 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 14:22

Karikatür ve resim arasında kesin bir ayrım yoktur. Her karikatür bir resimdir -- izlenimci bir resimdir, ama izlenimcilik adında bir sanat akımı bile mevcuttur.

İsteyen istediğine medeni çerçeve içinde tepki gösterebilir. Zaten çizilen karikatürler de Müslümanlar'a karşı bir tepkidir. İslam terörizmine, kadınlara yapılan zulme, İslam'ın ikiyüzlülüğüne tepki ifade edilmiştir.

#49 labada

labada

• Üyeler
  • 24 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 14:24

Fakat şunu da belirtmek gerekir ki, 12 karikatüristin eserlerine tepki göstermek amacı ile karikatürlerin çizimi veya yayınlanması ile uzaktan yakından alakası olmayan Danimarka endüstrisini boykot etmek saçmadır. Danimarka endüstrisi konunun muhatabı değildir, gösterilen tepkinin de muhatabı olmamalıdır.

#50 elma

elma

venus at her mirror

• Kurucular
  • 6.785 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 23:49

Şimdi de labada olmuşsun, hayırlı olsun!

Karikatür konusunu temcit pilavı gibi önümüze getirmekten bıkmadın mı hala?
"This desert flower
No sweet perfume that would torture you more than this..."

#51 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 23:51

Bizde bu zat'ın yazdıklarına mesaj yazmamalıyız.

Değişiklikler Kaydedildi...

#52 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 23:55

dokuza katılıyor ve ekliorm

abi yaa war ya dün bi karikatür gördüm wışşşşşşşşşşş :)
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#53 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 04.03.2006 - 01:53

Yeni nick'ler açmaya hevesli değilim, ancak eski nick'lerim birer birer yasaklandığı için, ve haksız bulduğum bu uygulamaya karşı beyan ettiğim itirazlarım dikkate alınmadığı için, yeni nick'ler kullanarak itirazlarımı kamuoyuna açık şekilde beyan etmek durumunda bırakıldım.

Neyse ki artık sparkplug nick'im kullanıma açılmış durumdadır ve diğer nick'lere ihtiyaç kalmamıştır.

#54 sonkale30

sonkale30

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 230 Mesaj
  • İlgi Alanları:fikir, siyaset, harp

Gönderim zamanı 04.03.2006 - 03:36

arkadaşlar: bu adamların kutsal addettikleri bir şey yok... (karikatürü savunanları diyorum) kutsalı, veya inanmanın mahiyetini anlayacak çapı onlardan beklememek lazım.
inanmak ve kutsallık mefhumları yüzde yüz insanî bir vaka...
Nietzsche'nin meşhur bir sözü var:
"biz tanrıyı ve kutsalı öldürdük" diye.
batılı, kilise sisteminin acımasızlığına şahit oldu ve tanrıyı (kafasında) öldürdü. insanın fıtratında inanmak var. ve batı kutsallarını öldürdüğü için bu sahayı dolduracak keyfiyette bir şey bulamadı. sonunda herkesin bildiği üzere makine bilmecesi batıyı bunalıma soktu. bu yeni tanrı mıdır vs.
bizdeki batı artığı mankafalar ise, onların yaşadığı süreci yaşamamışken - ki daha "süreç"e bile aşina değil- iş olsun hesabına demokrasi yaveleriyle inkar ve iftiralara, hakaret ve edepsizliğe çanak oluyorlar.
en basitinden, batının yaşadığı ruhî buhranın sebebi nedir; 3. düya ülkeleride dahil genel olarak buhranın kaynağı nedir?
fazla uzatmaya değmez...
BİZ KUTSALIMIZI ÖLDÜRMEDİK. KALDI Kİ ONUNLA DALGA GEÇİLMESİNE MÜSAMAHA GÖSTERELİM.
BİZİM KUTSALIMIZ DİRİDİR. yok demokrasiymiş, yok laiklikmiş vs... yok ya!!!
benim dinim, senin ağzına sakızdı!!!
neyse kötü bitecek

#55 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 04.03.2006 - 06:37

arkadaşlar: bu adamların kutsal addettikleri bir şey yok...

Katılmıyorum. 12 karikatüristin en azından bazılarının Hıristiyan olduğu kayda geçmiş bir gerçektir. Yani "bu adamların" kutsal addettikleri bir şeyler vardır. Fakat belki sizin kutsal addettiklerinizle örtüşmemektedir, ve örtüşmesini de talep edemezsiniz.

#56 sonkale30

sonkale30

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 230 Mesaj

Gönderim zamanı 04.03.2006 - 07:52

lafı anlamadan laf yetiştiriyorsun
hıristiyanlar da dahil, batı kutsalını öldürmüştür. ya yazıyı iyice oku; veya bir abi bul kendine yazmana yardımcı olsun. (şöyle batı düşüncesinden az çok çakan, iki kelimeyle apışmak yerine 24 saatin iki dakikasını olsun düşünmeyle geçiren)

#57 kara kız

kara kız

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 215 Mesaj
  • İlgi Alanları:öncelikle işim yani turizm sonra vakit bulduğumda kitap okumak bol bol müzik dinlemek hiç vazgeçmediğim hayallerim.....

Gönderim zamanı 04.03.2006 - 10:40

yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum son kale

biz kutsalımızı öldürmedik öldürtmeyiz de.....

aslında bu konu kapanmalı diye düşünüyorum artık inanca saygı istiyorum sadece

SEVDİÐİN KADAR SEVİLİRSİN

#58 sonkale30

sonkale30

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 230 Mesaj

Gönderim zamanı 04.03.2006 - 10:50

doğru... bence de artık bırakmalı... biz mesele konuşalım diyoruz spark vs. beylik laflarla üste çıkmaya çalışıyor. yok ifade özgürlüğüymüş. neye inanıyorsan onu ifade ettiğini de anlamıyor mu bu adam. bir şeyin ifade edilişinin şartı bu... ifade ve inanma arasındaki bağı görmez, (gerisi kötü gelecek) boşver.

#59 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj
  • İlgi Alanları:inşaat müh.HARABE

Gönderim zamanı 04.03.2006 - 11:28

spark gücünü ve bu siteye sülük gibi yapışmasının nedeni onu kafamıza çok takıyor onu dogru yola çevirmek istiyor ve kışkırtmalarına geliyor olmamızdır.Bu zat daha kim oldugunu açıklamaktan korkan gerçek dünyasında buraya yazdıgından farklı bir profil çizen kötü bir çocukluk geçirmiş ve kökten dinci bir ailenin bu durumundan çok çekmiş ezik ve korkak bir karakterdir. yanlışları her defasında suratına bir şamar gibi vurulan ama ezik kaldıgı çocukluk dönemince çekmiş oldugu acı sebebiyle lafların altında kalmak istemeyen ayrıca kendisini ve insanları sevmeyen son derece bencil bir zat ve bu zata alınabilecek en iyi ve kesin sonuç verecek önlem onu yok gibi saymak ve iletilerine yanıt atmamak harabe gençliği biliyoruz ki bu zat artık kabak tadı vermeye başladı o yüzden sizin desteğinizle artık bu zat yok sayalım ne yazarsa yazsın cevap atmayalım ne konu başlıgı açarsa açsın okumayalım bunun sonucunda buraya ait olmadıgını anlayacaktır çünkü bu zat sürekli didişmekten muhalefetten çok hoşlanan piskolojik destege son derecede ihtiyacı olan bir zattır.....
SAYGILARIMLA ve sizden bu iletime destek bekliyorum
herkes fanidir ama sözler bakidir.....

#60 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 04.03.2006 - 11:37

Neye dayanarak destek? Neden insanları eleştirelim fikirler dururken?
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

1 kullanıcı bu konuya bakıyor

0 üye, 1 ziyaretçi, 0 gizli