İçerik değiştir

Muhammed Karikatürleri Niye Silindi?

• Kilitli Konu Bu konu kilitli
bu konuya 111 yanıt verildi

#21 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 12.02.2006 - 02:31

Sınava ihtiyaç yok maviergün. Biz neysek oyuz.
Ayrıca sparkplug değil de bir başkası yapsa bu engelleme olmayacaktı.
sparkplug, mesajlarıyla çoğu üyeyi kendine düşman etti. Neden boşu boşuna stres yaratalım ve işi uzattıkça uzatalım ki?
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#22 kara kız

kara kız

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 215 Mesaj
  • İlgi Alanları:öncelikle işim yani turizm sonra vakit bulduğumda kitap okumak bol bol müzik dinlemek hiç vazgeçmediğim hayallerim.....

Gönderim zamanı 25.02.2006 - 11:18

Kişisel ve asılsız önyargının sansür bahanesi olarak kullanılmasını şiddetle kınıyorum.

Bu forumda kuralları ihlal edici bir davranışım görüldüyse (ki geçmişte görüldü) yaptırımı neyse uygulansın (ki geçmişte uygulandı).

Ama bir insandan şüphelendiğiniz için onu sansürlemek hatta afaroz etmek, medeniyete sığmaz. İnsan haklarının ihlalidir.

Muhammed karikatürlerinin forumda yayınlanması, nesnel olarak forum kurallarını ihlal etmiyorsa (ki bence etmiyor) yayınlayan sırf benim diye çifte standart uygulanamaz. Adamına göre muamele olmaz.

arkadaşım ve tabi diğerleri eğer gerçekten laik demokratik düşünce özgürlüğü olan bi ülke içerisinde yaşıyorsak bırakın herkes düşüncelerini özgürce söylesin

bi kere o iğrenç karikatürler bizim gazetelerimizde yayınlansa ne olur yayınlan masa ne olur zaten internet denen bişey var istendiği zaman ulaşabilirsiniz zaten ülkemizde de, yayınlanan haberlerden de anlaşılacağı gibi gazetelerde yayınlanmadığı halde birçok gösteri oldu

daha fazla tartışmaya ne gerek var biz müslüman bi ülkede yaşamamıza rağmen içimizde inançlısı da var inançsızı da...

burada önemli olan birbirimize karşı saygılı olmak kimse benim peygamberime böyle yakışıksız şekilde şeyler yapamaz ben de kimsenin inancına saygısızlık yapmam

SEVDİÐİN KADAR SEVİLİRSİN

#23 S u N e e

S u N e e

Biricik kardeş :)

• Üyeler
  • 985 Mesaj

Gönderim zamanı 25.02.2006 - 14:04

Ayrıca sparkplug değil de bir başkası yapsa bu engelleme olmayacaktı.

ehe o zaman ben karikatürleri yayınlayabilirim

#24 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 25.02.2006 - 19:25

Resimlere koyduğumuz engelden bahsetmiyorum dana!
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#25 kara kız

kara kız

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 215 Mesaj
  • İlgi Alanları:öncelikle işim yani turizm sonra vakit bulduğumda kitap okumak bol bol müzik dinlemek hiç vazgeçmediğim hayallerim.....

Gönderim zamanı 02.03.2006 - 11:43

Ve daha da önemlisi sparkplug hesabım neden kilitlendi?

Ürdün ve Mısır gibi Müslüman ülkeler de dahil olmak üzere birçok modern ülkenin gazetelerinde yayınlanan Muhammed karikatürlerinin, kanunen laik olan Türkiye'ye hizmet eden bir forumda sansürlenmesi, laikliğin ihlali değil midir?

Dinin tartışılmasına adanmış bir forumda bu karikatürlerin tartışılmasının engellenmesi, forumun varoluş amacının ihlali değil midir?

Dinin tartışılmasına adanmış bir forumda dini tartışmak istemem karşılığında hesabımın kilitlenmesi şahsıma yapılmış bir saldırı değil midir?

Madem laik bir ülkede yaşıyoruz, bırakın dini konuları özgürce tartışalım. Bu karikatürler neymiş, ne değilmiş, görelim, kendimizce değerlendirelim, ve ifade edelim. Sansürle ve saldırı ile bir yere varılamaz.

ben öncelikle sizin "Muhammed" tabirinizden rahatsız oldum. Hz.Muhammed(S.A.V) sizin ne arkadaşınızdır ne de ismini rahatça kullanabileceğiniz sıradan biri..
hristiyan olmamama rağmen Hz.İsa'dan "İsa" diye bahsetmiyor,saygısızlık yapmamak için gerektiği gibi hitap ediyorum.inancınız beni ilgilendirmez,sadece inanmasanız bile gereği gibi haraket etmenizi dilerim.
bunu belirttikten sonra neden bu karikatür olayıyla ilgili sürekli laiklik nitelemesi yapıyorsunuz?
laiklik din düşmanlığı veya karşıtlığı değil, dini korumayı,onu hertürlü ortamda rencide etmeyi engelleyici bir sistemdir. bu karikatür hadisesi de laikliği zedelemektedir. dolayısıyla demek ki,siz ya laikliği yanlış biliyorsunuz ya da öyle tanımlamak işinize geliyor.
kaçınız karikatürleri gördü demişsiniz. ben gördüm ve utanç duydum. hayatımda gördüğüm en büyük saygısızlıktır. görmeden önce sadece resmedildiğini düşünüyor,bu kadar çizgiyi aşmış olabileceklerini tahmin etmiyordum. gördükten sonra asla kabul edilemez birşey olduğunu düşünüyorum.
sizde neden bu kadar hakaret dolu birşeyi böyle inatla savunuyorsunuz,anlam veremedim?ben Bursa Ulu Camii'ye budist olan Japonların bile cami kurallarına (belkide Müslümanlar'dan daha çok) uyarak girdiklerini ve bunu zorla değil isteyerek yaptıklarına şahit oldum..lütfen her ne kadar katılmasanızda sizde Japon'ları örnek alınız ve İslam kurallarına, yaşayışına saygı duyunuz...

tebrik ederim seni kar tanesi

keşke herkes senin gibi düşünebilseydi...zaten düşünselerdi bu durumlar ortaya çıkmazdı

SEVDİÐİN KADAR SEVİLİRSİN

#26 elma

elma

venus at her mirror

• Kurucular
  • 6.785 Mesaj

Gönderim zamanı 02.03.2006 - 14:21

Evet ben de tebrik ederim kendisini :P biricik arkadaşım kartanesi :-)

Bugün görücem onu Karakız tebriklerinizi bizzat iletirim:-)
"This desert flower
No sweet perfume that would torture you more than this..."

#27 mylittlepony

mylittlepony

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Yasaklılar
  • 27 Mesaj

Gönderim zamanı 02.03.2006 - 15:21

ben öncelikle sizin "Muhammed" tabirinizden rahatsız oldum. Hz.Muhammed(S.A.V) sizin ne arkadaşınızdır ne de ismini rahatça kullanabileceğiniz sıradan biri..
hristiyan olmamama rağmen Hz.İsa'dan "İsa" diye bahsetmiyor,saygısızlık yapmamak için gerektiği gibi hitap ediyorum.inancınız beni ilgilendirmez,sadece inanmasanız bile gereği gibi haraket etmenizi dilerim.

İsa için Hazreti hitabetini kullanmanız, Hıristiyan olmanızı gerektirmez. İslam da İsa'nın peygamberliğini tanır, dolayısı ile bir Müslüman da İsa için Hazreti hitabetini kullanmak zorundadır. Bir Müslüman'ın zaten yükümlü olduğu bir davranışı bir lütuf ya da jestmiş gibi göstermeniz komiktir.

Bana empoze etmeye çalıştığınız davranışa gelince, buna hakkınız yoktur. "Hazreti" hitabeti, layık görüldüğü kişinin dini otoritesinin ve öğretilerinin kabulü, bunun ötesinde Allah tarafından görevlendirilmiş bir peygamber olduğu inancını gerektirir. Ben hiçbir peygamberin ne otoritesini ve öğretilerini kabul ettiğim, ne de Allah tarafından görevlendirilmiş olduğuna inandığım için, kendilerine Hazreti hitabetini layık görmemem ve kullanmamam gayet doğaldır. Siz nasıl Saddam'a "cumhurbaşkanım" demiyorsanız ben de Muhammed'e veya diğer herhangi bir peygambere "Hazreti" demem.

#28 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 02.03.2006 - 15:26

bi git bi uzaklaş yaa.. kovuyoruz arkadaşım seni.. istemiyoruz aramızda.. daha ne diyelim yahu ?
Gönderilen Resim

#29 labada

labada

• Üyeler
  • 24 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 05:20

Bir forum kuralı ihlali gerçekleşmediği sürece kimseyi kovma hakkınız yoktur.

Bir insanı sevmemeniz o insana ayrımcı muamele yapmanızı meşru kılmaz.

#30 Zetro

Zetro

<3 Death Wish

• Üyeler
  • 1.108 Mesaj
  • İlgi Alanları:FRP, Rock Müzik, Bilim Kurgu, PC Games....

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 06:07

Bu konu hakkında internette buluğum bir kaç yazı aslında işlerin çok daha farklı olduğunu, onların bize bizim onlara kızdığımızdan daha çok kızdıklarını gösteriyo, mesala poster olarak olarak asılan bi yazıda:

Please leave

Dear muslims,

If you do not like my country, please leave.
If you do not like the way our women dress, please leave.
If you do not like our separation of politics and religion, please leave.
If you support violent responses to criticism of Islam, please leave.
If you support terrorism in any way, shape or form, please leave.
If you cannot accept satirical cartoons in our newspapers, please leave.
If you do not support democracy or the freedom of speech, please leave my country.

Sanırım birazda hak vermek gerekiyo çünkü onların ülkesinde onlardan çok farklı yaşamaya çalışan ve onları hor gören bir çok insan var.

Sorry

Sorry for giving you shelter and help
Sorry for giving you an education
Sorry for helping you financially
Sorry for allowing you to freely follow your faith in our Christian land
Sorry for sending aid to your countries
Sorry for not demanding blood revenge for the murders on our fellow countrymen, committed by muslims
Sorry for not running around with explosives on our bodies, when we feel offended( by you muslims )
Sorry for us not simply doing like your faith demands
But an excuse for uttering an opinion in our own country within our own laws - that you will never get !

Bu yazıda bir çok yerde karşımıza çıkıyorki, olaylar git igde kötüye gidiyor ve bence her iki tarafında suçu var.

Merak edenler için ise karikatürler: face-of-muhammed.blogspot link vermiyorum.

Don't worry about tomorrow
Take it today
Forget about the tip
We'll get hell to pay

#31 labada

labada

• Üyeler
  • 24 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 07:58

Ben link veriyorum:

http://face-of-muhammed.blogspot.com

Ayrıca sitede yayınlanmış bir yazı hoşuma gitti, alıntılamak ve çevirmek istiyorum:

Pen versus Sword

The pen:

* 1 newspaper publishes 12 satirical Muhammed cartoons

The sword:

* Moderate muslims protesting peacefully against unconditional freedom of speech, requesting punishments and press control
* Islamic countries boycott Danish industry
* Court orders ban the cartoons
* Islamic requests for future banning of religious mockering
* Islamic requests for severe punishment of responsible editors
* Muslim protesters issue death threats to all who publish cartoons
* Death threats to cartoonists and editors in most publishing countries
* Muslim death threats to supporters of free speech
* Jailings and persecutions of editors
* Muslims burning flags in 10+ countries
* Violent muslim protests in 10+ countries
* Attacking and burning of western businesses in muslim countries
* Attacks on churches and killing of a priest
* Attacking and burning of 10+ government consulates and embassies in 5 muslim countries

The pen:

* Republications of the cartoons in 130 newspapers in 49 other countries, as an act of sympathy and support of free speech.

Kaleme Karşı Kılıç:

Kalem:

* 1 gazete 12 hicvi Muhammed karikatürü yayınlar.

Kılıç:

* Ilımlı Müslümanlar şartsız ifade özgürlüğüne karşı barışçıl protestolar düzenlerler, cezalar ve basın kontrolü talep ederler.
* Müslüman ülkeler Danimarka endüstrisini boykot ederler.
* Mahkeme kararı ile [bazı ülkelerde] karikatürler yasaklanır.
* Gelecekte dinlerle alay edilmesinin yasaklanması yönünde İslami talepler
* Sorumlu yayın yönetmenlerinin ağır cezalandırılması yönünde İslami talepler
* Müslüman protestocular karikatürleri yayınlayan herkese ölüm tehditlerinde bulunurlar.
* Karikatürleri yayınlayan çoğu ülkede yayın yönetmenlerine ve karikatüristlere ölüm tehditleri
* Özgür ifade savunucularına Müslüman ölüm tehditleri
* Yayın yönetmenlerinin hapse atılması ve eziyet görmesi
* Müslümanlar 10'dan fazla ülkede bayrak yakarlar.
* 10'dan fazla ülkede vahşi Müslüman protestoları
* Müslüman ülkelerde batılı ticaretlere saldırılar ve kundaklamalar
* Kiliselere saldırılar ve bir papazın katli [Trabzon'daki cinayet atfediliyor]
* 5 Müslüman ülkesinde 10'dan fazla devlet konsolosluk ve elçilik binasına saldırılar ve kundaklamalar

Kalem:

* Anlayış ve özgür ifadeye destek adına, karikatürlerin 49 diğer ülkenin 130 gazetesinde tekrar yayınlanması

#32 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj
  • İlgi Alanları:inşaat müh.HARABE

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 11:10

aga bu ifade özgürlüğü deil terbiyesizliltir şunu sakın untma insan özgür bir varlık degildir çünkü düşünen anladıgını iştirak eden ve yorumlayan varlıktır bu varlık özgür olamaz çünkü hem artniyet hem de iyiniyet barındırır bu düşünceler bu nedenle insanın özgürlüğü her hangi bir insanın özgürlüğüne bırak geçmeyi dokundugunda bu terbiyesizlik hayasızlık ve kendini bilmezlik ve ayrıca kendini postmodern kılıfında gösteren bir hayvandır niye diyeceksiniz? çünkü şundan hayvanlar sınırsız özgürdür çünkü düşünen bir beyni yoktur içgüdü ile yaşar istediğini yapar istediğini yağmaz bunu da ona anlatamazsınız çünkü yapan hayvandır şimdi sana gelince kapanmış bir konuya mesaj atmanla ve atmış oldugun mesaj sayısına bakarak senin buraya geliş amacın fikir paylaşımı deil tamamiyle müslüman insanları provake etmektir bunda anlaşılmayacak bir şey yoktur işte bu tutumun yukarda belirtigim tipte kendisini insan zanneden hayvanlara aittir o neden ya bu yapıtıgın hareketten özür bekliyorum çünkü özgürlüğüme laf attın dile ve insanın en yücesi ol özür insani yüceltir dilemezsen de sen kendini hayvan yerine koyuyorsan banane Harabe milleti şunu untmayın insan özgür bir varlık degildir çünkü içgüdü ile yaşamaz eger birini kırdıysanız özür dileyin işte özür dilemek bizi hayvandan ayrı kılar ve bizi yüceltir..
herkes fanidir ama sözler bakidir.....

#33 labada

labada

• Üyeler
  • 24 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 11:23

Buyrun işte kılıç. Hatta pala.

Kendi değerlerini başkasına zorla kabul ettirmeye çalışan geri kafalı zihniyete en güzel örnek.

#34 Elric

Elric

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 11:24

arkadaşım ne yüzsüzmüşsün sen yaa.. cidden senin gibisini görmedim.. suratına tükürsek yağmur yağıyo diyeceksin nerdeyse..
Gönderilen Resim

#35 labada

labada

• Üyeler
  • 24 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 11:33

Asıl hatalı davranan tarafın sen olduğunu şu iletimde açıkladım.

Yetkini kötüye kullanarak haksızlığını haklılık gibi gösteremezsin.

#36 Elric

Elric

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 11:34

hastayım sana ve iletilerine..
Gönderilen Resim

#37 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj
  • İlgi Alanları:inşaat müh.HARABE

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 11:37

arkadaşlar ben geri kafalı mıyım bu eleştirimi hakaret mi lütfen bana açıklayın şimdi ben bu kendini bilmeze yanıt atarsam kesin uyarı alırımda işte ben bunu yapmak istemiyorum
herkes fanidir ama sözler bakidir.....

#38 labada

labada

• Üyeler
  • 24 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 11:44

Bak ben sana açıklayayım.

İslam, Müslümanlar'a Muhammed'in resimlerini çizmeyi yasaklar. Bu bir İslam kuralıdır ve sadece Müslümanlar'ı bağlar. Müslümanlar'ın başka dinlere mensup ya da hiçbir dine mensup olmayan insanlara İslam'ın gereklerini dayatma hakkı yoktur. Bir Hıristiyan seni vaftiz olmaya zorlayamayacağı gibi, sen de bir Gayrimüslüm'den İslam'ın gereklerine muhatap olmasını bekleyemezsin.

Bunu hala kavrayamamış olman ve aksi yönde inatlaşman geri kafalılıktır ve tek yönlülüktür.

#39 Elric

Elric

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 11:47

Bak ben sana açıklayayım.

İslam, Müslümanlar'a Muhammed'in resimlerini çizmeyi yasaklar. Bu bir İslam kuralıdır..

bildiğim kadarıyla kural değil bu saygı..
Gönderilen Resim

#40 kedimi_kim_yedi

kedimi_kim_yedi

Assassian

• Üyeler
  • 417 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2006 - 11:49

Yaf din nerde bu lavabo orda spark sen misin kuzum?Başka fikirlerin yok mu baska konularda bizlerle paylaşacağın(!!) deli gibim paso din ile alakalı yerlerde görüyoz seni?
Yağmurun yağması benim için romantik değildirr.ben sadece kurşunların yağmasını bilirim..ben bir deliyim benim tanrım yoktur bir çift göze bir gülerr yüZe taparımm.Ezbere bilirim yaşamayı.başlangıçların son bulduğu yere gidiyorumm....

1 kullanıcı bu konuya bakıyor

0 üye, 1 ziyaretçi, 0 gizli