İçerik değiştir

- - - - -

Muhammed Karikatürleri

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 54 yanıt verildi

#21 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 02.02.2006 - 14:43

ben müslümanımda bugüne kadar hiç duymadım isaya musaya hakaret içeren sözler veya karikatürler bunun sebebini neye bağlarsın buda üç...

:msn111:
"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#22 maviergün

maviergün

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 322 Mesaj

Gönderim zamanı 02.02.2006 - 19:03

Karikatür: İnsan ve toplumla ilgili her tür olayı konu alarak abartılı bir
biçimde belirten, düşündürücü ve güldürücü resim. (TDK Sözlüğü)

Hakkında espri yapılmamış ya da doğrudan dalga geçilmemiş
-özellikle de ünlü- insanlar var mıdır, sorusu gereksiz bir sorudur
çünkü yanıtı her zaman için "hayır" olacaktır.
Peygamberler arasında en çok dalga geçilmiş olan da İsa dır,
çünkü batı dünyasında son beşyüz yıldır kilise ve çevresinin direnişine
rağmen tabular yıkılarak toplumsal hoşgörüye daha çok yer açılmaktadır.
Musa ve Muhammed için de birçok fıkra vardır ve bu fıkraların her geçen
gün yayıldığını görmek öncelikli olarak dinsizliğin değil hoş görünün
geliştiğini göstermektedir.
Ne yazıkki cahil ve yoksul İslam dünyasının tek muhalif geçer akçesi
olan anti-batıcı, anti-hıristiyan anlayış ile avultulmaya, uyutulmaya
çalışlıdığı bir dönemdeyiz. Kapalı ve baskıcı yönetimler halklarını sürekli
dış tehlikelerle korkuturlar, bu bir kozdur, halkın dikkatini kendi iç sorunlarından
uzaklaştırmanın en kolay yolu dış düşmanları göstermektir.
İranın kullandığı nükleer silah tehdidi de bir koz niteliğindedir ve İranın kötü
koşullarının tartışılmasını engellemek için bu koz kullanılmaktadır.
Bu karikatür ile yönetimler mükemmel bir propagandaya daha kavuşmuşlardır,
ancak kısa ve orta vadede sıkıntı verse de uzun vadede müslümanların
da yararlanacakları bir olay olarak tarihteki yerini alacaktır.
İslam dünyası şu anki yönetim, dinsel ve geleneksel yaşam biçimlerini
değiştiremediği sürece batının parmağında oynattığı hammadde-pazar kaynağı
olmaya devam edecektir.

Müslümanların tüm karikatürlere öfkeyle değil hoş görü ile bakmaya başladığı
zamanlar gelirse, yaşanılır toplumsal ortamlar yaratabileceklerdir.
Bu Dünyada Çok Güzel Yaşanabilir Yeterki İsteyelim

#23 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 02.02.2006 - 19:15

ProzaC'ın yazdığı mesajı tekrar tekrar okumanı tavsiye ederim. İslam dünyası katı kuralları olan , asık suratlı insanlar değiller. Karikatürlere bakar , fıkralar dinler , komedi programlarını izlerler ve gülerler.

Danimarka'nın özgürlük dediği şey bir toplumun inandığı dinin Peygamberine laf etmekse o ülkeyi tanımam.

Neydi özgürlükle ilgili söz ? Biraz düşünün hatırlarsınız...

sadeceüsttekiüyeyeözelnot: " -Pavarotti dinleyen vatan hainleri vatandaşlıktan çıkarılsın! " Bu imza neyi anlatmakta ?

Değişiklikler Kaydedildi...

#24 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 02.02.2006 - 23:33

Bu karikatür(!!!) üzerine yapılan yorumlar. !tıklayınız.

Değişiklikler Kaydedildi...

#25 Bulutsuzluk

Bulutsuzluk

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.309 Mesaj
  • İlgi Alanları:Olmak istediği...

Gönderim zamanı 03.02.2006 - 02:18

Bazı şeyler normal değildir. Peygamber efendimizin resmedilmesi de normal değildir. İsa peygamberimizin de karikatürüze ve fıkraya düşme durumuda normal değildir. Bunu normal gören beyinlere Kuran'ı Kerim gönderilmiştir. Dahası bir başka kitap da gelmeyecektir. Normal beyinden kastı açmak için haddime düşmez ya bize düşen haksızlık karşısında susmamakdır. Ben bu sorumluluğu üstümden atarak belgeleyeyim.

Binaleyh peygamberler terörist değildir.

Fundemental görüşün-ki açılımı köktenciliktir. içinde hakkı şeriat yatar. Öçü gözüyle bakıpta,sözde modern-ki asıl açmazda burada yatıyor. Böyle konuları normal karşılayan beyinler beni ürpertiyor.

Sonuç olarak sparg'ın söylevleriyle ben dinime daha bir bağlanıyorumda. Aynı safta yer aldığımı sandığım brütüsler-ki nereye çekerseniz orada kapatırım açmazınızı. İşte benim anlamadığım ve kendimi içten içe yediğim mevzuda budur.

Sonradan görme bir dünyalıyım. Kabul ediyorum. Lakin sparg'a ithafen yazılan yazılarda musayı,isayı görmezlikten gelmekle de islam yaşanmaz diye biliyorum. Son peygamberimiz,efendimize yapılan bu saygısızlığı esefle kınıyor. Ve bu durumu normalmiş gibi gösteren beyinlerede doğru yaşamaları,en azından doğru düşünme konusunda dua ediyorum.

Bu içsel bir sıkıntıdır. Ne zamandır dile getirecektim de ,vesile oldu böyle bir durum. Aslına bakarsanız Kurban bayramında Zekeriya BEYAZ gibi bir beynin ürettikleri-ki işte köktenci değildir. Kimin safında olduğunuzu bilmenizde yardımcı olabilir belki bu şahıs. (elinde bıçağıyla,abartısız kuş kesen birinide biliyorum. ) Konu dışına çıkmış olabilirim. Hatta,eksik bir çok şeyin olduğunu da.

Saygılar...

Bu mesaj bulutsuzluk tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 03.02.2006 - 02:20

Asrın yeni bir umdesi var, hak kapanındır.
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Neyzen'im...

#26 maviergün

maviergün

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 322 Mesaj

Gönderim zamanı 03.02.2006 - 03:19

Bir üstteki üyeye not:
Pavarotti dinleyen hainlerin haberi

Bu mesaj maviergün tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 03.02.2006 - 03:23

#27 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 03.02.2006 - 13:18

müslümanlara kökten dinci diyenler kökten dinsizmi oluyor bu bir...
bende müslümanım ama bugüne kadar hiçkimseye niye vahşet uygulamadım bu iki...
ben müslümanımda bugüne kadar hiç duymadım isaya musaya hakaret içeren sözler veya karikatürler bunun sebebini neye bağlarsın buda üç...

Köktendinci, inançlarına kökünden bağlı, dini kitaplarındaki emirlere harfiyen inanan ve uygulayan, inanmayanlara ve uygulamayanlara hoşgörüsüzce ya da vahşice tepki veren, çoğunlukla köktendinci yönetim (İslam bağlamında şeriat) isteyen kesimdir. Dindar olmayan kesimin kökten bağlı olduğu, din kitabına eşdeğer şekilde mükemmeliyeti varsayılan bir kaynak varolmadığına göre, köktendinsiz terimi anlamsızdır.

Sen din uğruna kimseye vahşet uygulamadıysan ya da köktendinciliğin karakteristik özelliklerini taşımıyorsan köktendinci değilsin. Her mümin köktendinci değildir. Köktendinciler, müminlerin bir alt kümesidir. Örneğin Muhammed bir köktendinciydi çünkü İslam adına birçok cinayet işledi.

Museviler'e ve Hıristiyanlar'a hakaret içeren yayınlar bulmak için çok aramak gerekmemektedir. Zaman, Vakit gibi köktendinci yayınlar ve kimi milliyetçi yayınlar, antisemit, antisebatayist, antihıristiyan köşe yazılarına ve karikatürlere sıkça yer vermektedir. Hatta nesnel ve tarafsız olması gereken bazı televizyon ana haber bültenlerinde bile, sözde laik olan ülkemizde herkes teoride din seçme özgürlüğüne sahipken, Müslüman olmayan dinler yerilmektedir. ATV'de Raelizm "sapkın tarikat" olarak tanıtılmış, Star'da Scientology "sapık tarikat" olarak tanımlanmış, birçok haber kanalında Tuğçe Kazaz'ın Hıristiyanlık'a geçişinden alaycı ve küçümseyici bir dille sözedilmiştir.

#28 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 03.02.2006 - 13:21

Danimarka'nın özgürlük dediği şey bir toplumun inandığı dinin Peygamberine laf etmekse o ülkeyi tanımam.

Peygambere laf etmeyi yasaklayan yönetim biçimine şeriat denir.

Şeriatçı mısın?

#29 maviergün

maviergün

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 322 Mesaj

Gönderim zamanı 03.02.2006 - 13:25

Ürdün'de karikatürleri basan El Şiran gazetesinden:
"Acaba İslama hangisi daha çok zarar veriyor? Bu karikatürler mi,
yoksa insanları kaçırarak kameralar önünde boğazlayan eylemcinin
ya da Amman'daki bir düğün töreninin ortasında kendini havaya uçuran
bir intihar bombacısının görüntüleri mi"(Milliyet)

İslamın da kendi orta çağ karanlığını aşması dileğiyle.

#30 Bulutsuzluk

Bulutsuzluk

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.309 Mesaj
  • İlgi Alanları:Olmak istediği...

Gönderim zamanı 03.02.2006 - 13:30

Benim de anlatmak istediğim de bu sevgili maviergün.

Ek olarak sparg Köktenci dinin terim olarak anlamı ''Köktendinci, inançlarına kökünden bağlı, dini kitaplarındaki emirlere harfiyen inanan ve uygulayan.'''a kadar doğrudur da. Sonraki açıklamaların tam senlik olmuş. Bu arada harfiyen uyma konusunu da çarptırma durumun da var ya neyse.

Ya ben somutlaştırmak istiyorum bu durumu.

İnananlara ithafen. Ve sıkça karşılaştığım bir soruyu tekrarında sizinle paylaşmak istiyorum.

Yalan konuşmak günahmıdır. ya da içki içmek =) takdir edersiniz ki dinimizde içki içmek haramdır. Bir inananın günah olduğunu bile,bile çeşitli bahanelerle bunu yapmasımıdır normal şey. İşte bu yüzden sparg beni korkutmuyor.

Bu arada sparg içki içmek günahmıdır? değilse neden değildir?
Asrın yeni bir umdesi var, hak kapanındır.
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Neyzen'im...

#31 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 03.02.2006 - 13:55

Neden zamane ateistleri zincirlerini koparmış kuduz it gibi dine saldırıyorlar anlamıyorum.

tamam inançları onları gerçekleri göremeyecek kadar kör etmiş iide banene ne oluyo neden ısırmaya çalışıyorum onları diğe acaba kendilerini sorguyorlarmıdır

neden saldırgansınız,?

Birilerinin maneviyatına saldırmakmıdır entelektüellik ?

PReNS NoT : Hakaret değildir, Teşbihde kusur olmaz mantığı ile yazılmıştır

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#32 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 03.02.2006 - 19:11

lütfen öyle deme onlar bizi bilinçlendirmek için burdalar...yanlışlıkları düzeltmek için...sen tanrının olduğunumu sanıyosun hala...ohooo ne zamandır adamla dialog halindesin daha öğrenemedin demek...ayıp lan sana prens
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#33 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 03.02.2006 - 23:57

Cross-posting (aynı mesajı konu ile alakasız şekilde birden fazla konu başlığına aynen yapıştırmak) forum kurallarına aykırıdır.

Şikayet edildin.

#34 maviergün

maviergün

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 322 Mesaj

Gönderim zamanı 04.02.2006 - 02:06

Neden zamane ateistleri zincirlerini koparmış kuduz it gibi dine saldırıyorlar anlamıyorum.

PReNS NoT : Hakaret değildir, Teşbihde kusur olmaz mantığı ile yazılmıştır

"Aferin!"
Teşbihte kusur olmaz mantığı ile sana göre yanıt olarak yazılabilecek pek
çok saçma ifadeyi ben gereksiz görüp iade anlayışı ile yazmıyorum ve bunu
anlaman için yalnızca "Aferin!", diyorum.

Not: Bu türden yaklaşımlarla hiçbir yere varılamayacağını anlamanız dileğiyle.

#35 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 04.02.2006 - 16:11

Bu şunu öğrenmeniz için di;

İnanmama özgürlüğünüz, inanların maneviyatına saldırmakta serbestsiniz anlamına gelmez.

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#36 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 04.02.2006 - 23:21

öhömm.. herhangi bi gazetenin bu karikatürleri yayımlaması bence yanlış ki zaten papa olsun veya başka dini liderler olsun bu karikatürlerin kişilerin özgürlüklerine yapılan birer müdahele olduğunu açıkladılar.. şimdi benim dokunmak istediğim nokta şu:
evet her ne kadar yapılan yanlış olsa da verilen tepkiler çok mu haklı ? zaten dünya çapında kötü bi imajı olan müslümanlığın gösterdiği tepkiyi göz önüne alırsak, ki yakılan danimarka bayrakları benim değinmek istediğim nokta, bu tepki imajı daha da kötü hale getirmiyor mu?

not: düşük cümleler için kusura bakmayın..
Gönderilen Resim

#37 PaTRiCK

PaTRiCK

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 42 Mesaj
  • İlgi Alanları:Çok fazla ..!

Gönderim zamanı 05.02.2006 - 03:55

Köktnci die bişi yok, her müslüman rahatsız oLur bundan, Hz. Muhammed'i çekemeyenlerin dengesizlikLeri .. Müslümanlar neden İsa ile dalga geçmiyolar, bi sorunarı yok ki, ama adamların Hz. Muhammed ile sorunları var, zaten onla rkendileri sorun, medenidirler, her dine saygılıdırlar bi de canlarım benim ..

#38 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 05.02.2006 - 13:28

Öfkenin 5 temel nedeni

BİR: Müslümanlar arasında Peygamber sevgisi ve saygısı o kadar büyük ve vazgeçilmezdir ki, Peygamber’in adının geçmesinde bile yapılması gereken bazı ritüeller vardır. Böylesine büyük saygı duyulan bir Peygamber’in, çirkin bir şekilde karikatürize edilmesi, İslam’a inananlarda müthiş bir incinmişlik duygusu yaratmıştır.

İKİ: Yenilmiş bir medeniyetin çocukları olan Müslümanlar, Batı kaynaklı hakaretleri, o yenilmişlik duygusuyla birlikte değerlendiriyorlar. Karikatürlerdeki hakaretin çarpan etkisi yaratması bu yüzdendir.

ÜÇ: "Bizde düşünce özgürlüğü kutsaldır" filan tarzında mazeretler, Müslümanlar tarafından inandırıcı bulunmamaktadır. Müslüman dünyası, Batı’nın İslam’ı ve Müslümanları küçümsediğini düşünmektedir. Öfke biraz da bu küçümsemeye yöneliktir.

DÖRT: Başka bazı değerleri koruma konusunda "düşünce özgürlüğü kutsaldır" mazeretine sığınmayan Batı’nın, konu İslam olunca bu mazereti öne sürdüğü değerlendirmesi yapılmaktadır. Yani Müslümanlar, o kahrolası çifte standart meselesinin burada da devreye girdiğini düşünmektedir.

BEŞ: İslam dünyasındaki ruh hali şudur: "Afganistan ve Irak işgal altında, Suriye ve İran hedefte... Hem ülkelerimizi işgal ediyorlar, hem de Peygamberimize en aşağılık bir şekilde saldırıyorlar." İşte bu ruh hali öfkeyi beslemektedir.

AHMET HAKAN

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#39 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 05.02.2006 - 14:33

Şahsıma yapılmış en büyük hakaret, kanımca, Prens/WaLe'in sözleri değil (ne isterse söyleyebilir, konuşma özgürlüğüne saygı duyarım, iftira olmadığı sürece de sorun etmem), ona, bana ettiği sözleri birebir iade etmeme rağmen, benim davranışımın, onun davranışının aldığı cezadan daha büyük bir cezaya layık görülmesidir.

Birebir aynı sözler için Prens/WaLe basit bir uyarı ile kurtulurken bana 30 günlük yasaklama layık görülmüştür.

Bu davranış, bu forumdaki çifte standardın bir yansımasıdır.

Bu davranışı kınıyorum.

Buna mukabil olarak, Mel G.'nin, bana verdiği cezaya olan itirazımı muhatap almasını, ve kararını yeniden gözden geçirip cezayı kaldırmasını takdir ediyorum.

Bir insanın önceki davranışında bir hata görebilmesi ve geri adım atabilmesi, bir olgunluk göstergesidir.

Hepimize örnek olmasını diliyorum.

#40 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 05.02.2006 - 15:01

Muhammed'in katil olduğunu, katliam yaptığını inkar edeniniz var mı?

Sorarım ki ne farkın var o karikatürleri yayınlayanlardan ? !!

Nie yakıyor insanlar konsoloslukları, nie isyan ediyorlar niye boykot ediyorlar. Neden ?

Aha senin gibilerin inançlarını alaya aldıkları ve kutsal saydıklarına hakaret edildiği için.

Gönderilen Resim

Paul Valéry