İçerik değiştir

- - - - -

Muhammed Karikatürleri

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 54 yanıt verildi

#1 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 14:15

Köktendinci Müslümanlar, 5 ay kadar önce bir Danimarka gazetesinde yayımlanan peygamber Muhammed konulu 12 karikatüre tepki göstermekte ve hatta sorumlu şahıslara ölüm tehditlerinde bulunmaktadırlar.

Bu tepkilerin ve tehditlerin motivasyonlaırnı inceleyelim.

İki sebeple tepki gösterilmektedir.

1) İslam'da Muhammed'in resmedilmesi günah sayılmaktadır. Dolayısı ile Muhammed'in resmedilmesine tepki gösterilmektedir.

2) Karikatürlerin bazılarında Muhammed, İslam dünyasının bir sembolü olarak kullanılarak, köktendinci İslamcıların terörist eylemlerini yansıtır biçimde resmedilmektedir. Bu karakterizasyona tepki gösterilmektedir.

İki tepki de yersizdir:

1) Muhammed'in resmedilmemesi emri sadece Müslümanları bağlar. Müslüman olmayan birini bağlamaz. Dolayısı ile bu tepki geçersizdir.

2) Muhammed'in terörist olarak resmedilmesinin Müslümanlar tarafından saygısızlık olarak algılanması ise, Müslümanlar'ın İsa'nın tanrısal doğasını inkar etmesinden daha küstahça değildir. Bu anlamda Kuran'ın ta kendisi Hıristiyanlık'a karşı küstahtır. Dolayısı ile bir peygamberin, müminleri tarafından inanılan doğasını inkar eden ya da sözkonusu doğaya hakaret eden her yayın sansürlenmeli ise, Muhammed karikatürlerinden önce Kuran'ın kendisi sansürlenmelidir. Yok eğer Müslümanlar Kuran'ın sansürlenmesine karşı çıkıyorlarsa, Muhammed karikatürlerinin sansürlenmesini ya da yayınlanmaları için özür dilenmesini talep etmeye hakları yoktur.

#2 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 14:21

Ama karşı taraf özür diledi değilmi?Demekki karşı taraf bir yanlış yaptıki özür diledi.Yoksa neden özür dilensinki,durduk yere?
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#3 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 14:42

Senin de başına bir silah dayayıp ölümle tehdit edelim bakalım her ne istenirse papağan gibi söylüyor musun söylemiyor musun.

#4 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 15:05

1) İslam'da Muhammed'in resmedilmesi günah sayılmaktadır. Dolayısı ile Muhammed'in resmedilmesine tepki gösterilmektedir.

günah sayılmaktadır ibaresi yanlış. muhammedin resmi yapılmadığından dolayı müslümanlar yapılan resimleri aslına uygun olmayıp hayali olduğu (uydurma) olduğu için karşı çıkarlar. müslümanlığın ilk çıktığı devirlerde putperestlik vardı. putperestlik islamiyet tarafından sevilmez. bu nedenle müslümanlar muhammedin heyekl ya da resmine karşı çıkarlar. bir başka nedende. hristiyanlıkta bulunan resim ve heykellerin benzerinin islamiyette oluşması korkusudur. islami kesimlerde hristiyanlığa benzer bir görüntünün oluşması istenmemektedir. resim çizdirmek günahdeğildir. tepkinin temelinde putlaştırılmaya olan tepki vardır.
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#5 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 15:11

Günah olması için Kur'an'da yazması gerekir hem, di mi ProzaC?
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#6 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 15:15

Prozac teşekkür ederim beni yazmakatn kurtardın bu üye size teşekkür eder sölediklerinizi destekler..

smiley-sport036.gif  

#7 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 15:16

islami olarak kuranı temel alıyorsak yazması gerekir. kuranda güaholduğuna dair bir ayet yoktur. alimlerin çoğunun resimleri var zaten. mevlana,fatih sultan mehmet gibi. ayrıca günümüzde yaşayan bir müslümanın resminin ya da fotografını olmaması imkansız gibidir. günah olduğunu söylemek yanlış bu nedenle. islamiyetin çekincesi günah olduğu için değil benim görüşüm.

#8 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 15:35

Kuran'da resimlere karşı olarak yorumlanabilecek ayetler, şirki (yani Allah'a ortak koşulmasını) yasaklayan ayetlerdir. Resimlerin (özellikle sevgi ya da saygı duyulan varlıkların ya da insanların resimlerinin) put olarak yorumlanması doğrultusunda resimlerin günah olduğu iddia edilebilir. Buna mukabil olarak bir hadise göre melekler resimlerden ve köpeklerden nefret eder, bunların bulunduğu evlere girmezler.

#9 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 15:38

Hurafelere inanmaya başlamışsın spark.. dogru yolun yanlış sapagındasın..

smiley-sport036.gif  

#10 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 15:55

daha öncede yazmıştım. hadislerin geçerliliğini tartışmak bana düşmez ama ben geçerli olduklarını kabul etmem. bu nedenle köpekler ve resimlerle ilgili ayet için yorumda bulunmam mantıksız olur.
şirk ileilgili ayetler konusuna gelince. benim dediklerimle aynı doğrultuda söyledikleri zaten. ama burda günaholan resim değil putlaştırma eylemi doğal olarak şirktir. resimin günah olması miyavın söylediği gibi hurafedir.

#11 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 16:31

Resimlerin İslam'ca günah sayılıp sayılmadığı asıl konuya teğettir. Köktendinci Müslümanlar her türlü resmi günah saymakta, şeriat kanunları bunu emretmekte, İslam ülkelerindeki ulemalar Kuran'ı bu şekilde yorumlamaktadır. Asıl tartışılması gereken konu, köktendinci Müslümanlar'ın duruma verdikleri tepkinin doğru olup olmadığı, ve verdikleri tepki aracılığı ile haklarında zaten varolan önyargıları daha da derinleştirip derinleştirmedikleridir.

Başkalarının kutsal saydığı varlıklara hakaret etmekten çekinmeyen, hatta kendi dini kitapları bu doğrultuda hakaretler içeren bir grup olan Müslümanlar, ne hakla başka insanları kendi dinlerine hakaret etmekle itham etmektedirler?

#12 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 16:43

Gidip onlara sorsana. Burası onun ortamı mı? "Biz" (yazar burada iğneleme yapmaktadır) mi savunalım istiyorsun yani?
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#13 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 16:46

Forum katılımcılarının Muhammed karikatürlerine nasıl tepki verdiklerini ve bu tepkilerini hangi sebeplere dayandırdıklarını duymak sanırım ilginç olur.

#14 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 16:47

Tabii, eminim sen bunu merak ediyorsun..
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#15 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 16:55

forumda kökten dinci ( ki bu ne demekse ) biri olduğunu söylemek zor. ayrıca miyav ben ve mel g. ye ait düşünceleri okudun. bu seni memnun etmedi sanırım.

#16 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 17:14

Şu ana kadar sadece resimlerin İslam'ca günah sayılıp sayılmadığı tartışıldı. Bu sebep, Muhammed karikatürlerinin Müslümanlar'ca hakaret edici bulunmasının sadece bir sebebidir. Diğer sebep, yani Muhammed'in bir terörist olarak resmedilmesinin hakaret edici boyutu, bu konu başlığı altında hiç tartışılmadı. Benim ilgimi çeken bu ikinci unsura olan tepkilerdir.

#17 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 23:54

haberlerle senin yorumların ayrı.
zamanında der spiegel de bir reism yayınlamıştı aynı tepki oluşmuştu. her zamnaki amacın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

#18 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 23:54

günah sayılmaktadır ibaresi yanlış. muhammedin resmi yapılmadığından dolayı müslümanlar yapılan resimleri aslına uygun olmayıp hayali olduğu (uydurma) olduğu için karşı çıkarlar. müslümanlığın ilk çıktığı devirlerde putperestlik vardı. putperestlik islamiyet tarafından sevilmez. bu nedenle müslümanlar muhammedin heykel ya da resmine karşı çıkarlar. bir başka nedende. hristiyanlıkta bulunan resim ve heykellerin benzerinin islamiyette oluşması korkusudur. islami kesimlerde hristiyanlığa benzer bir görüntünün oluşması istenmemektedir. resim çizdirmek günah değildir. tepkinin temelinde putlaştırılmaya olan tepki vardır.

:) tamamıyla doğru.
teşekkür ediyorum ProzaC.

Değişiklikler Kaydedildi...

#19 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 02.02.2006 - 00:48

amacın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

Vahşet yanlısı olan ben değil köktendinci Müslümanlar'dır.

Beğenmedikleri karikatürler karşılığında yaptıkları tehditler ve saldırılar aracılığı ile bunu kanıtlamışlardır.

#20 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 02.02.2006 - 14:11

müslümanlara kökten dinci diyenler kökten dinsizmi oluyor bu bir...
bende müslümanım ama bugüne kadar hiçkimseye niye vahşet uygulamadım bu iki...
ben müslümanımda bugüne kadar hiç duymadım isaya musaya hakaret içeren sözler veya karikatürler bunun sebebini neye bağlarsın buda üç...
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan