İçerik değiştir

- - - - -

özel okullarda hukuk öğrenimi

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 48 yanıt verildi

#1 angell

angell

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 29 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 14:52

bu konu hakkında ki düşüncelerinizi açıklarsanız sevinirim

#2 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 14:57

Özel okullar kalkmalıdır, bırak hukuk eğitimini tıp eğitimi de veriliyor (yeditepede vardı yanlışım varsa düzeltin.). Elalemin zengin çocuğu geliyor, babası parayı basıyo öss de 2 soru yapıp istediği diplomayı (evet yine parayla) alıyor. Ben ne anladım bu eğitimden?

Böyle eşitsizlikler devam ettiği sürece bu ülke hiçbir zaman düzelemez. 3. dünya ülkesi olarak (sömürge olarak) kalırız.
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 15:14

drizzt doğru demiş, okumayı isteyen pırıl pırıl gençler de maddi olanaksızlıklar yüzünden eğitim göremesin yazık...

#4 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 16:05

Özel okullar kalkmamalıdır bütün okullar özel okul standartını yakalamalıdır.

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#5 Roland

Roland

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 18:42

Prensçim senin özel okul standartı dediğin sanırım bilkent, koç fln :wave: diğer özel okullarda zaten genelde devlet okulundaki hocalar ek olarak gidiyorlar (e adam haklı git sen doç. ol ama 900 ytl para versinler), ayrıca çoğu özel okullarda özellikle liselerde öğretim rezalet ben 7 senedir özel ders veriyorum ordan biliyorum :P . Eğitim-Öğretim de büyük reformlar olmak zorunda, ayrıca özel okullar kalkmak zorundadır. Niçin benim babam 10.000€ veremiyo diye ben istediğim bölümü yaylana yaylana bitirip üstüne bilgisayar alanında master yapamıorm? Eğitim-Öğretim sistemi bile halka sırtını çevirirse vay bu ülkenin haline :)

#6 maviergün

maviergün

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 322 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 18:44

Özel eğitime karşı olmalar falan nedir böyle...cık cık cık...

Zengin adamın çocuğu asgari ücretle yaşayamaz-yaşamamalı,
o babasının yaşam koşullarının altında bir yaşam sürdürmemeli,
yoksa sistemin geleceği tehlikeye girer, aptal da olsa okumalıdır,
parayla değil mi, liyakat dediğin nedir ki,
ama fakirin çoçuğu nasılsa alışmış kötü koşullara, onun ya çok zeki olması
ya da birilerinin vicdanına görünmesi gerekir ki iyi bir eğitim alabilsin.
Eşit eğitim hakkı istemek, fakirliği ortadan kaldırmaya çalışmak
anlamına da gelebilir ki bu dünyanın genel kabul gören güzide yönetim
anlayışı ile çelişen bir durumdur.
Bu Dünyada Çok Güzel Yaşanabilir Yeterki İsteyelim

#7 angell

angell

• Üyeler
  • 29 Mesaj

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 20:29

düşündüğüm gibi oldu özel okullara karşı olan düşmanlık burada da kendini gösterdi.Ben özel okulda hukuk öğrenimi görüyorum ve bu tavrı maalesef anlamıyorum unutmayınız ki özel okullar da burslu öğrencilere hizmet veriyor yani özel okullar sırf zengin kesime yada çoğunuzun tabiririyle hiç bir yeri kazanamamış öğrencilere ögrenim vermiyor
şunuda unutmamak gerekir ki özel okullardan mezun olmak o kadar da kolay değil

#8 Roland

Roland

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 20:43

Bursluya lafım yok hakkıyla orda, benim lafım parayla okuyup "hiçbirşey öğrenmeden" mezun olanlara. Bunlardan devlet üniversitelerinde de çook var. Koç veya bilkentte okumuyorsan Özel okuldan mezun olmak çok da zor değil !!!

#9 angell

angell

• Üyeler
  • 29 Mesaj

Gönderim zamanı 27.01.2006 - 20:30

Bay drizzt koç ve bilkent harici özel okullardan mezun olmanın kolay olduğunu nereden biliyorsunuz??emin olmadığınız şeyler hakkında bu kadar kesin konuşmanız çok yanlış

Bu okullardaki hocaların çoğu devlet okullarından üstelik özellikle yüksek puanlarla öğrenci alan devlet okullarından geliyor anlatılan konuların içeriği aynı

Tek şuçumuz üniiversite sınavında yüksek puan alamamak ki ben üniversite sınavı için verilen 3 saatin bir kıstas olduğu bu sisteme çok karşıyım!!!!!
Sizin gibi düşünen kişilerin olması çok kötü

#10 Roland

Roland

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 27.01.2006 - 21:25

Canım cierim herkimsen, ben koç üniversitesine (bazı sebeplerden ötürü) gidip geliyorum, ayrıca ablam koçta BURSLU master yaptı. Diğer kıytırık özel üniversitelerde parayla okuyan arkadaşlarım da var, sonuç olarak durumu biliyorum. Şahsi fikrim parayı basarak okumanın yanlış olduğudur! Benimle aynı puanı yapıp da özel okulda mühendislik okuyan arkadaşlarım var, peki benim suçum ne?

3 saatin kıstas olduğu sisteme çok karşıymışsın, o sistem olmasa herkes eşit olarak, seçilerek biryerlere gelse özel okuldaki çoğu baba parasıyla okuyan gencin oralarda olamayacağını da biliyorsundur. Sistem seni koruyor ama sen sisteme karşısın bu da güzel bişey *böö

Benim fikrimi değiştiremezsin :P özel okullara karşı çok büyük bir önyargım var! (özel ders verdiğim "tikky" gençliği gördükçe bu önyargım daha katı bir hal almakta) sen sana işverecek olanların fikrini değiştir bence, aa doğru onlar da sistem yandaşı değil mi? e o zmn sen takıl kardeşim rahat rahat oku sonra da bizim okul çoook zor bak boğaziçinden hoca geliyor derse uff uff ne zor yaaa diye dert yan :D

Hadi sana iyi günleeeeeeer

Not: Derslerine iyi çalış genç

Dip Not: Patates patates

#11 flame

flame

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.503 Mesaj

Gönderim zamanı 27.01.2006 - 21:33

bendendeanlamsızbirnot:domates bider patlıcan
ya bencede eşitlik diye yırtılan bu ülkenin böle bi haksızlığa niye hiç bir yerden ses gelmiyor.nedenözel hakkeden hakkettiği yerde değilde diğerleri istediği bölüme giriyor
ama boşverin ya bu ülkede kim hakkettiği yerdeki
sabah öle akşam elimizde biralar
sallana sallana alsancaktan aşağı
bir konakta karşıyakada
ben o yari arar dururum

#12 angell

angell

• Üyeler
  • 29 Mesaj

Gönderim zamanı 28.01.2006 - 15:20

asıl sen her kimsen baay drizztttt
Gerçekten komiksin öyle ordan burdan duymayla olmaz bu işler senin düşünceni değiştirmeyi istediğim yok zaten lütfen senin düşüncen değişmesin sen beni güldürdün allah da seni güldürsün :wave:

ayrıca sen söyledin ya ben hemen ders çalışmaya başlarım merak etme :msn111:

#13 angell

angell

• Üyeler
  • 29 Mesaj

Gönderim zamanı 28.01.2006 - 15:22

bay drizzt
aa bide özel der veriyormuşsun madem bizim gibilerden hoşlanmıyosun o işi yapma bence yazık sana :wave:

#14 elma

elma

venus at her mirror

• Kurucular
  • 6.785 Mesaj

Gönderim zamanı 28.01.2006 - 15:57

bay drizzt
aa bide özel der veriyormuşsun madem bizim gibilerden hoşlanmıyosun o işi yapma bence yazık sana :D

sanırım idrak yolarında enfeksiyon var. drizzt sizin gibileri sevmediğini değil sizin gibilerin yetiştirildiği sistemi sevmediğinden bahsediyor.

ayrıca drizzt gibiler o işleri yapmazsa özel üniversiteler sokaktan öğrenci toplamaya başlarlar.

şükret ki onun gibi zeki insanlar var da bazılarını adam edip sınavda üç beş soru yapmalarına ön ayak oluyorlar.

özel okul meselesine gelince şahsen ankarada başkent ve bilkentten mezun olan öğrencilere tek kelime lafım yok.

ama örneğin atılım üniversitesi resmen askeriye ye dönmüş durumda.kantin koridorlarında herkes selam çakıyor birbirine..öğrencilerin çogu yaşını başını almış insanlar ve parayı basıp kariyer yapıyorlar, bunların çoğu tezsiz master öğrencileri..

ve üniversite evrensel niteliğini (universal-üniversite) çokdan kaybedip birilerinin ticarethanesi haline gelmiş durumda.

bi de aynı üniversitenin hukuk fakültesinde öğrenci olan arkadaşlarım var benim yaşlarımda.. aldıkları derslerin yarısınddan kalıyorlar , sonra okul yazın "yaz okulu" adı altında bi program başlatıyor insanlar yine parayı basıp, lise seviyesinde ki soruları cevaplandırıp dersleri geçiyorlar..sonra da gelip "ayy çalışmaktan anamız ağladı diyolar"

özel okullara bunları sölüyorum ama devlet üniversitelerinin çoğunda da benzer durumlar söz konusu. sorun devletin eğitimi politik bir kaygı haline getirmesi. çünkü:

çünkü eğitim kişiliği biçimlendirir.
toplumsal modelleri aktarır.
politik düşünceleri aktarır.
toplumsal statülerin dağılımında ve toplumsal konumların oluşmasında etkilidir
toplumsal normlara kaynaklık eder.
siyasal değişmenin etkili araçlarından biridir.
eğitimin kendisi direk siyasal tartışmalara konu olur.

bunlardan dolayı eğitim bugün siyasal sorunların odağını oluşturmuş durumda.

ama eğitim hakkı doğası gereği bütün insanlar için koşulsuz olarak değişmez biçimde önemli olan bir haktır ve yasa gereği belli bir yere kadar devlet eliyle parasızdır. ben bu hakkı kullanıyorsam, para vererek eğitim gören bir kişiden hiçbir ayrıcalığımın olmaması da diğer bir hakkımdır.

hakkımı kimselere yedirtmem :wave:

"This desert flower
No sweet perfume that would torture you more than this..."

#15 elma

elma

venus at her mirror

• Kurucular
  • 6.785 Mesaj

Gönderim zamanı 28.01.2006 - 16:15

not: eğitimin ayrıma tabi tutulmama hakkı vardır. bu hakkın ihlali adaletsizliktir. kişi kendine uygun bir eğitim hakkı bulamıyorsa kişinin eğitim hakı çiğneniyor demektir.

sen kendine uygun bir eğitim kurumu bulmuşsun biz de bulmuşuz. ama senin içine kurt düşmüş gibi, biz niye böle başlıklar açmıyoruz?

farkındaysan içinde bulunduğun durum için kaygıların var, birilerinin bu konuyu desteklemesini bekliyorsun.

burdanda şöle bişiy çıkarim hemen: söz meclisten dışarı özel okulda sırf para basıp okuyanların çoğunda kendine güven eksikliği var, toplum içinde yadırganma korkuları var..

kahretsin param yok (ama çenem var) :wave:
"This desert flower

#16 angell

angell

• Üyeler
  • 29 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 19:59

not: eğitimin ayrıma tabi tutulmama hakkı vardır. bu hakkın ihlali adaletsizliktir. kişi kendine uygun bir eğitim hakkı bulamıyorsa kişinin eğitim hakı çiğneniyor demektir.

sen kendine uygun bir eğitim kurumu bulmuşsun biz de bulmuşuz. ama senin içine kurt düşmüş gibi, biz niye böle başlıklar açmıyoruz?

farkındaysan içinde bulunduğun durum için kaygıların var, birilerinin bu konuyu desteklemesini bekliyorsun.

burdanda şöle bişiy çıkarim hemen: söz meclisten dışarı özel okulda sırf para basıp okuyanların çoğunda kendine güven eksikliği var, toplum içinde yadırganma korkuları var..

kahretsin param yok (ama çenem var) (:

burdanda şöle bişiy çıkarim hemen: söz meclisten dışarı özel okulda sırf para basıp okuyanların çoğunda kendine güven eksikliği var, toplum içinde yadırganma korkuları var....
elma...
bun senin düşüncen ama merak etme senin söyylediğin kesim azınlık çogumuzun okulu bitirdiğinde işi hazır...
yadırgansaydık toplumda yer edinemezdik değilmi :mad1:
üstelik bizim toplum içinde yadırganmamızı gerektirecek bir neden de yok............................
sözüm meclisten dışarı yadırganabileceklerini başkaları düşünsün

#17 elma

elma

venus at her mirror

• Kurucular
  • 6.785 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 20:28

elma...
bun senin düşüncen ama merak etme senin söyylediğin kesim azınlık çogumuzun okulu bitirdiğinde işi hazır...
yadırgansaydık toplumda yer edinemezdik değilmi :D
üstelik bizim toplum içinde yadırganmamızı gerektirecek bir neden de yok............................
sözüm meclisten dışarı  yadırganabileceklerini başkaları düşünsün

sevgili angell ;

1. çoğumuzun işi hazır demişsin, bizim işimiz neden hazır değil?
"siz" diye nitelendirilen kesimin "biz" diye nitelendirilen kesimden ne farkı, ne fazlası var? hiç düşündünmü?
Dolarları basmadığımız içinmi ACABA?

2.yadırgansaydık toplumda yer edinemezdik demişsin. ben yadırganıyorsunuz demedim yadırganma korkunuz var dedim, bu konudaki fikrim halen sabittir. çoğunun kendine güveni yoktur.

ayrıca toplumun neresinde nasıl bir yer edindiğinizi açıklarmısın, ben anlayamadım :(

3.yadırganabileceklerini başkaları düşünsün demişsin, bu cümleyi de anlamadım, düşük cümleler kuruyorsun, sen hukuk fakültesinde okuyordun değilmi? :P

4.bu konuyu neden açtığını da çok merak ediyorum. beni aydınlatırsan memnun olurum. neden bizim tavrımızı merak ettin?

özel okullara karşı bir düşmalıktan söz etmisin önceki mesajlarında, şöyle söliyim: SİSTEMİN ELEŞTİRİSİ YAPILIYOR, KİŞİLERİN YADA KURUMLARIN DEÐİL.

"This desert flower

#18 Roland

Roland

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 21:02

sevgili angell, git okulunu bitir avukat ol para kazan. Senin + babanın parasıyla özgüven de satınalırsın.

Not: Senin yerin hazırsa benim yerim daha hazır güzelim, sizin gibilerden para kazanıyorum unuttun mu :D belki sana da ders vermişimdir bi hafızanı zorla bakim.

Dip Not: Çok param olmasa da kendime güvenim ve kendime olan bir saygım var

Süper Dip Not: Teşekkürler saygılar sevgiler

#19 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 30.01.2006 - 01:06

Donkişotun ruhu diğe bir tiyatro oyunu vardı. (Denio bilir :P) Oyun idealit bir öğretmenle onun idolü olan ancak zamanla kapıitalist düzenin adamı olmuş bir öğretmenin diyalogları şeklinde geçiyor.

İdol olan öğretmenin kapitalist sistemene nasıl geçtiğini bir hikaye ile anlatır eski öğrencisine.

Okulda bir hizmetli vardır hatırlarmısın der. Bir gün sağnak yağmurda eve doğru giderken tabi su içinde ve perişan bir halde. yanımda bir araba durdu baktım bizim hizmetli . Araba o zaman çok lüks.

- hocam gideceğin yere bırakayım.

(çaresiz kabul ettim çünkü zatürre olmamam mümkün değil, hani hasta olduğuma üzülmemde siz öğrencilerimin derslerden geri kalmasına çok üzülürüm.)

Muhabbet muhabbeti açarken, sordum.
Araba !!
hayırdır nerden bu para !!
bu kadar ii kazanıyorsun nie hizmelilik yapıyorsun die sordum der.

- Hocam ben aslında bisikletçiyim, yani bir atölyem var. Okulda benim pazarlama yerim. Bir öğrenci, iki öğrenci, iki öğrenci dört öğrenci anlarsın ya !!! Böyle böyle şükür kazanıyoruz.

Nie altın yumurtlayan tavuğumu keseyim ki dedi.

O an dank etti. der ve uzarrrr gider..

Burdan alınacak ders. Drizzz mevcutiyetinin temeline muhalefet olma!! Düzenin adamı ol !! :P

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#20 angell

angell

• Üyeler
  • 29 Mesaj

Gönderim zamanı 30.01.2006 - 15:22

drizzt saygılı birisi olduğunuz kullandığınız kelimelerden belli bu kadar da komplekli olmanıza gerek yok biz parayla hiçbişeyi satın almıyoruz ama eminim demek ki sizin paranız olsaydı satın alırdınız artık size cevap bile yazmıycam gerek yok
Ayrıca ben ders alıcağım insanları çok iyi seçerim bu kadar düşmanca fikirleri olan insanlardan hep uzak durmuşumdur :mad1:
emin olun çok düşündüm ama sizin gibi düşünen kişiler hiç etrafımda olmadı :mad1: