İçerik değiştir

- - - - -

Farklı Düşünüyorum Çünkü

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 98 yanıt verildi

#21 maviergün

maviergün

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 322 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 16:32

Yavru kuş, timsahın, duyguların olmasın!. Sana zarar verecek olanı dışarıda değil, bilincinde ara!
Kimse, senin kendine verdiğin zararı, sana veremez!.

çeşit çeşit gaflet vardır... kimi üzücü kimi de eğlendiricidir...

İnsanın toplumdan soyutlanıp kendisi ile baş başa bırakılarak
yaşadığı sorunların sadece kendinden kaynaklandığına
inandırılmaya çalışılması ne gafil bir yabancılaştırma çabasıdır.

(Özgür iradesini kullanabilen her birey sorumluluk gereği
davranışlarının da sonuçlarına katlanmayı elbet bilir!)
Bu Dünyada Çok Güzel Yaşanabilir Yeterki İsteyelim

#22 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 16:45

[quote name='maviergün' date='24-01-2006, 15:33'] !.[/QUOTE]

İnsanın toplumdan soyutlanıp kendisi ile baş başa bırakılarak
yaşadığı sorunların sadece kendinden kaynaklandığına
inandırılmaya çalışılması ne gafil bir yabancılaştırma çabasıdır.

[/quote]
Farkındalık (Osha'dan)
benim çok hoşuma giden bir yazı paylaşmak istedim

Ne zaman sevinç duyulsa, onun dışarıdan geldiğini hissedersin. Bir
arkadaşını görmüşsündür; kuşkusuz, sevinç, arkadaşından, onu görmekten
kaynaklanıyor gibi gelir. Gerçek durum bu değildir. Sevinç daima içindedir.
Arkadaş yalnızca bir duruma dönüşmüştür; arkadaş durumun ortaya çıkmasına yardım etmiştir, ama durum oradadır. Yalnızca sevinçle değil, her şeyle: öfkeyle, ıstırapla, mutlulukla - her şeyle öyledir. Diğerleri yalnızca içindeki gizli şeylerin ifade edildiği durumlardır. Onlar nedenler
değildirler, onlar sendeki bir şeyin nedeni değildirler. Her ne oluyorsa,
sana oluyor. Daima orada olmuştur; yalnızca bir dostunla bu buluşma gizli olan her neyse onu açığa vuran bir durum olmuştur. Gizli kaynaklardan çıkıp aleni, apaçık bir hale gelmiştir.

Bu olduğu zaman, içsel duyguya odaklanmış olarak kalın. O zaman yaşamda her
şeye karşı farklı bir tutum geliştireceksin. Duygular olumsuz bile olsa,
bunu gerçekleştir.

Öfkelendiğin zaman, sende bu duyguyu uyandıran insana odaklanma. O kişinin kenarda kalmasını sağla. Yalnızca öfke olursun, onu bütünlüğü içinde hissedersin- onun içerde olmasına izin ver. Mantıkla açıklama; ''bunu bu adam yarattı'' deme. Adamı kınama. O kişi yalnızca bir durum olmuştur. Gizli bir şey açığa çıktığı için ona karşı minnet duy. Bir yere çarpmıştır ve çarptığı yerde gizli bir yara vardır. Artık bunu biliyorsun-yara ol. Olumlu ya da olumsuz, bütün duygular için bunu kullanın, sende müthiş bir değişim olacak. Duygu olumsuzsa, o duygunun içinde olduğunu fark ederek ondan kurtulup özgürleşeceksin. Duygu olumluysa, duygunun kendisi olursun.
Duygu sevinçse, sevinç olursun. Duygu öfkeyse, öfke yavaş yavaş kaybolur.
......

Farkındalık her iki durumda da farklı işler. Zehirli bir duyguysa,
farkındalıkla ondan kurtulursun. İyi, bahtiyarlıkla dolu, coşku vericiyse,
onunla bir olursun; farkındalık onu derinleştirir.
"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#23 Ziyaretçi_oleganforsite_*

Ziyaretçi_oleganforsite_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 17:53

işte o dediğin bilim adamları kime göre bilim adamı neye göre bilim adamı, pozitif bilimden başka birşeyi kabul etmiyoruz, alternatif ya da doğa üstü bilimi diye birşey kabul edilemez.......

#24 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 20:46

Güzel pozitif bilim diyorsun, haklısın da. Peki o zmn bana mıknatısın niçin çift kutuplu olduğunu açıklarsan sevinirim :P

Not: Arkadaşlar karşınızdakinin fikrine hakaret ettiğinizin farkında bile değilsiniz, bi de aklınızca "bilim adamı" olacaksınız. Bilim adamı her görüşe saygı duyar, "Bu yanlış düşünce şimdi s..trin gidin bu bölümde sadece biz konuşçaz" edasıyla yazmaz.
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#25 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 21:12

abi senin kastin mi var bana anlamadim NE HAKARETİ KİMSE KİMSEYE GİTSİN DE DEMİYOR, NE ANLAMADIM SORUN, AYRICA BEN BİLİM ADAMI DEÐİLİM, FİLOZOFUM, BENİM İŞİM SORU SORMAK CEVAP BULAMAYINCA DA ÜSTELEMEK, hayret birşey eğer benim yazdıklarım hakaretse bana yazılanlar ne aşk mektupları mı?

ayrıca mıknatısın materyalinin doğasından asıllı çift kutuplu olması, oda üzerinde bulunduğu gezegenle ilintili, uzayda daha farklı tepkiler verir mıknatıslar. çok merak ediyorsan aç internetten google a yaz bu kadar zor değil 1 milyon tane açıklama çıkar, sırf mıknatıs sana açıklanmaz geliyor diye ilahi güce mi yoruyorsun bunu ?

:P

#26 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 21:17

ahahahahaa.. kapak toplatıyo adam herkese bir bir.. olegan ben de istiyorum kapağımı !
Gönderilen Resim

#27 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 21:25

tabi kardeş sen sadece ne kapağı istediğini söyle hemen vereyim makina yanımda tıktık kapak basabiliyorum, :P

#28 Elric

Elric

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 21:26

cıkk anlamamışsın sen ne demek istediğimi.. neyse..
Gönderilen Resim

#29 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 11:29

Sayılmaz.

Senden benim yorumlarıma yanıt vermeni talep etmedim. Sorduğum soru oleganforsite'a yönlendirilmişti.

Ama benim soruma bu yanıtı verebiliyorsan denilecek başka söz de bırakmıyorsun bana. Saygısızsın.

Konu hakkında kanıtla destekleyebildiğim, uzman görüşünü yansıtan, bilgilendirici bir yanıt verdim. Saygısızlık ithamını bu nedenle kabul etmiyorum ve muhatap almıyorum.

#30 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 11:32

Ben sana doğrudur, yanlıştır mı dedim? Görüşlere saygılı olmanı istedim. İnançlara saygılı olmanı istedim.

En başta muhatap almadığımı ben söylediğim hâlde sen benim soruma yanıt verdin. Boş konuşma.
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#31 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 11:35

iyi de güzel kardeşim bu kitabın Türkçe mealide var ve bu tercümeleri bilim adamları yapıyor(hani bilime güveniyosun ya)...

Din uzmanı bir insana bilim adamı demek doğru değildir. Teoloji doktorası yapmış olsa ve doktora sıfatı dolayısı ile teknik açıdan "doktor" ünvanına layık olsa bile, teoloji, bilimsel metodun gerektirdiği hipotez / deney / kanıt veya yanılsama zorunluluğunu tatmin eden bir alan değildir. Sözel bir alandır. Bilim sayılmaz. Bilim tanımının gereklerini karşılamaz. Dolayısı ile de ulemaya bilim adamı denemez.

#32 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 11:41

Ben sana doğrudur, yanlıştır mı dedim? Görüşlere saygılı olmanı istedim. İnançlara saygılı olmanı istedim.

En başta muhatap almadığımı ben söylediğim hâlde sen benim soruma yanıt verdin. Boş konuşma.

Ben nesnel doğruyu ve yanlışı kanıtlarla ortaya koyma hakkına sahibim. Sen de yanlış olduğu herkesçe malum ve yanlışlığı nesnel olarak kanıtlanmış bir yalana inanmaya devam etme hakkına sahipsin. Beni muhatap almayabilirsin, gerekirse ortaya konuşurum.

#33 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 11:46

Ben neye inandığımı söylemedim sparkplug. Bunun hakkında yorum yapma. Ayrıca her söylenilene yanıt vermek zorunda değilsin.

Saygılı olmanı istiyorum. Fazla birşey mi? Eğer buna da yanıt verip "ben saygısızlık etmiyorum" diyeceksen senin psikolojik problemlerin olduğuna inanırım. Sadece tartışma -daha doğrusu bir mücadele- için geldiğin bu ortamda gerginlikten başka birşey yaratmadığın aşikârdır.
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#34 Elric

Elric

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 13:46

bravo..
Gönderilen Resim

#35 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 10:45

Ben neye inandığımı söylemedim sparkplug. Bunun hakkında yorum yapma. Ayrıca her söylenilene yanıt vermek zorunda değilsin.

Saygılı olmanı istiyorum. Fazla birşey mi? Eğer buna da yanıt verip "ben saygısızlık etmiyorum" diyeceksen senin psikolojik problemlerin olduğuna inanırım. Sadece tartışma -daha doğrusu bir mücadele- için geldiğin bu ortamda gerginlikten başka birşey yaratmadığın aşikârdır.

Ben şahsen bir şahsın, iddiasının, "inancına saygı" kisvesi altında doğruymuş gibi algılanmasını zorlamasını, ve iddiasıyla çelişen bulguları ortaya koyan diğer bir şahsın katılımının "inanca saygısızlık" ithamı ile sindirilmeye çalışılmasını asıl saygısızlık olarak yorumluyorum.

Kuran'ın bir insan tarafından yazılmış olduğu ve/veya insan tarafından yazılmış nitelikte olduğu (özellikle Kuran'daki 100 kadar dilbilgisi ve kelime bilgisi hatası sebebiyle) İslam tarihinde birçok ulema tarafından telaffuz edilmiş bulgulardır. Bu ulemaların bulguları tarihi gerçeklerdir, inkar edilemezler. Hayatını Kuran'ı etüt etmeye adamış bu şahısların bulguları herhalde ki bilinçsizlik veya saygısızlık olarak nitelendirilemez.

Konuyla ilgili kaynaktan alıntı yaptım ve bibliyografik bilgi sundum, dileyen daha derin araştırma yapabilir.

#36 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 11:00

Söyler misin bana, "gel sen de inan" denildi mi? "Bu senin için de doğrudur" denildi mi? Senin inancına saygı duyulmadı mı?

Algılamakta güçlük çekiyorsun sen. Gerçekten problemlerin var..
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#37 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 11:19

Söyler misin bana, "gel sen de inan" denildi mi? "Bu senin için de doğrudur" denildi mi? Senin inancına saygı duyulmadı mı?

Rica etsem, aynı soruları ben sana soruyormuşum gibi kendine sorar mısın?

Ben burada tarihi bazı gerçeklerden sözediyorum. Kuran'ın insan tarafından yazılmış olabileceği iddiasının saygısızlık olarak algılanmasının gerekmediği, bazı ulemaların bile aynı fikirde olduğunu kanıtlıyorum. Bu gerçekleri bilmek herkesin hakkıdır, çünkü bu gerçekler konu ile alakalıdır. Bu şekilde bilinçlenmiş okuyucu elbette son kararı kendisi verecektir.

#38 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 11:48

Uzatmasan artık? Biz "bazı" olmayan ulemalara inanıyoruz o hâlde. Kabullen artık.

Ne çene varmış sende anlayamadım.
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#39 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 12:11

Kuran'daki 100 kadar dilbilgisi ve kelime bilgisi hatası, Kuran'ın insan tarafından yazılmış olduğu veya insan tarafından yazılmış nitelikte olduğu bulgusunu daha muhtemel kılar niteliktedir.

Marjinal inancını bir insanı saygısızlıkla suçlamak için kullanamazsın.

Not: Haksız ithamlara karşı susmam.

#40 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 12:16

Sen buna inanıyorsun. Şunu anla ki; herkesin bu görüşüne saygısı var. Tabii ki saygı çerçevesinde eleştirilebilir bu yorum. Ama sen bunun tam tersini yapmaktasın. Bunu anlamışsındır. Anladığını da biliyorum, ama sendeki şu galibiyet/yenilgi hırsı olmasa bir de..

Nota yanıt: Haksızlık ha? İşte bu komikti..
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif