İçerik değiştir

- - - - -

Farklı Düşünüyorum Çünkü

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 98 yanıt verildi

#1 maviergün

maviergün

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 322 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 00:54

Mensubu olduğu etnik köken, din, siyasal görüş ile ilgili
yapılan olumsuz eleştiriler karşısında, kişinin sanki kendine
yönelik bir saldırı da bulunulmuşçasına öfke ile tepki vermesinin
normal kabul edildiği bir toplumsal ortam içerisindeyiz.

Din, siyasal görüş v.b. kurumsal yapılar, tercihler bireyin
toplumsal yaşamı içerisinde sahip olduğu kimlikler biçiminde
değerlendirilebileceği gibi, onun kendisine yaşam amacı olarak
gördüğü değişmez doğrular olarak da karşımıza çıkmaktadır.
Oysa çoğunluk için özgür irade ile seçilmemiş dayatmalar
bütününün parçalarıdır dinsel, siyasal kimlikler.
Toplumsal güvenliğin sağlanmasında geçmişten gelen kültürel
birikimlerin hep tek seçeneklerle dayatılması neredeyse olağan bir
durumdur. Mevcut normların, değerlerin dışına çıkılmasının ‘yıkım
yaratacağı’ tehdidi değişmeye karşı koymanın önemli nedenlerinden biridir.
Diğer yandan kendisi gibi olmayanları dışlama -düşman ilan etme- anlayışı da,
toplumsal bütünlük, gerektiğinde de kendinden olmayanı sömürmeyi,
‘düşman’a saldırıp onu yağmalamayı da kolaylaştırmak açısında da anlamlıdır.

Ancak her geçen gün birbirlerini daha çok tanıma fırsatı bulan ‘farklı insanlar’
dünyanın kötü çehresinin değişmesi için belki de son fırsattır.
Benim dinim, mezhebim, siyasal görüşüm, en yücesidir, en iyi millet biziz gibi
her geçen gün daha çok tartışılan anlayışlar yüzünden yaşanan yıkımlardan
ders çıkarıp daha iyi bir dünya için neler yapılmalı onun derdine düşülmelidir.
Ne varki empati geliştirme ve soğukkanlılıkla yaklaşma özelliklerimizi daha da
geliştirmek zorundayız.

Ben “DİNSİZİM VE TANRISIZIM ÇÜNKÜ” adlı yazımda inananları aşağılamayı değil,
inananların, kendilerinden farklı düşünen birinin içinde tepkisellik de barındıran
reddetme gerekçelerini görmelerini, anlamalarını amaçlamıştım. Forumu tanıyabildiğim
kadarıyla, tek sesli bir toplumda olmayı isteyenlerin harabede mutsuz olacağını sanıyorum.
Diğer yandan eğer yanlış anladımsa, “Din ve Ahlak” bölümünde yalnızca İslam dininin
övülmesi, olumlu değerlendirilmesi söz konusu ise bunun da açıkça belirtilmiş olması gerekirdi.
Bu Dünyada Çok Güzel Yaşanabilir Yeterki İsteyelim

#2 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 01:01

Diğer yandan eğer yanlış anladımsa, “Din ve Ahlak” bölümünde yalnızca İslam dininin
övülmesi, olumlu değerlendirilmesi söz konusu ise bunun da açıkça belirtilmiş olması gerekirdi.

Kısa süre önceye kadar öyleydi. Ama sonrasında ben geldim, ve azim ve sebatla bir çuval incirin içine ettim. İyi de etmişim çünkü incirler zaten çürüktü. Bu gerçeği ifşa etme onuru bana nail oldu.

Daha da sonralarında beni görüp heveslenen birkaç özgür düşünür arkadaş da sağolsunlar foruma katılarak, daha önceleri küflü bir monokültüre mahkum kalmış bu izbe köşeyi renklendirdiler, canlandırdılar, asrileştirdiler. Vatana millete hayırlı uğurlu olsun.

#3 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 01:20

spark senin yorumlarına bayılıyorum :P))))))))))

#4 Ziyaretçi_oleganforsite_*

Ziyaretçi_oleganforsite_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 02:56

Kardeşim sen yapmasan ben yapmasam o yapmasa kim milleti uyandıracak kalkın ulan yanlış yolda gidiyor vatan elden gidiyor diyecek bana söylermisin ?

İrticai faaliyeti ancak böyle durdurabiliriz, eleştirerek. insanların inançlarına saygı duymak falan bunlar asıl mevzu değil, zaten inancı olması gerektiği gibi sadece kendine olan bir müslümanla tartışma böyle gerçekleşmez ya da birçok insan gibi böyle tepkiler vermez başka fikre saygılı müslüman.

şurada yazıştığımız insanlar yazdıkları modele baıkılırsa bizi bir çoğunluktayken yakalayabilseler sırf öyle düşünmüyoruz diye öldürecekler yani, ne hırs ne kin ne nefret bu dünyanın gerçeklerine karşı ben anlamadım ?

hep aynı anlayış hakim, müslümanlık ta hükümet te eleştirilemez, sadece olumlu sözler söylenebilir, Hitler Almanyası gibi, ama bugünkü bu Türkiye Atatürk Türkiyesi değil artık, bugünkü bu Türkiye İngiliz-Amerikan-Arap Türkiyesi, ne oryantalizm olması gerektiği gibi ne de batıcılık.

Batıcı olmayı kapitalistçe ve saygısız kaygısız yaşamak ve bilimum ahlaktan uzaklaşmak algılanırken, oryantalizm ise araptan daha arap müslümandan daha müslüman olmak olarak algılanıyor. Yani bu ikisinin çarpık karışımından ortaya kakofoni çıkıyor, Ki burada özellikle BAkü'de Türk öğrencinin bu west-orient karışımından ne çıkıyor buyrun hep beraber bakalım,

Sıradan zamanda içki içip(her gece birileri sahoş ve bağırıyor AHEY AHEY diye), her türlü zinayı (göz zinası da dahil) yapıp, küfürlü konuşmak dahil her türlü islam da tanımladıkları kendi ahlaklarına ters düşüp sonra da dini bir dönem ramazan gibi geldiğinde günah çıkartırcasına elinde yemek gördüklerine tekme tokat dalmak, kurban kesmeyene kafir diye bakmak, camiye gitmeye o dönemde dışlama yapmak, ilk toplumsal olayda aradan çıkıp ya allah bismillah allahu ekber diye ortalığı karıştırmak gibi hareketlerde bulunuyor bu insanlar, hepsi de senin benim gibi öz milletimiz, türkiye de de daha farklı yaşamıyorlar.

bizden de saygı duyma ve zorla hoş görme hakkımızı kullanmamızı bekliyorlar, ne islam faşizmidir bu böyle.?!?! hiçbirşey de yasal ve adaletli kılamaz bu davranışları, bu arada o çok sevdiğimiz arap müslüman kardeşlerimiz bizim ülkemizdeki müslümanları ne msülüman ne adam sayıyorlar haberiniz ola, herkesin eğlencesi olduk, çünkü arap sırf özgürlük var diye ramazanda bizim ülkemize gelirken artık sadece ramazanda falan gelemiyor adamlar azerbaycana falana daha özgür saygılı yerlere gidiyorlar.

buyrun burdan yakın................ :msn111:

#5 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 06:38

araplar bizi müslüman saysa ne olur saymasa ne olur....

bırak Allah aşkına :)

#6 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 09:48

Adamlar İslam'ı icat etti. Telif hakları mevcut. Elbette lisansörlerini değerlendirme haklarına sahptirler.

#7 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 10:02

:) :)

#8 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 10:48

şurada yazıştığımız insanlar yazdıkları modele baıkılırsa bizi bir çoğunluktayken yakalayabilseler sırf öyle düşünmüyoruz diye öldürecekler yani, ne hırs ne kin ne nefret bu dünyanın gerçeklerine karşı ben anlamadım ?

Anlamamışsın evet.

Yüzlerce kez üzerine basarak söylendi. Dilersen Arama işlevini kullanarak bakabilirsin. Kullanıcılar sizlerden inandıkları şeye saygı duymanızı bekledi. Zor mu bunu yapmak?
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#9 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 11:05

İyi de arkadaşım bu bölümün amacı tartışmak zaten, ve aksini sipat edebilenin etmesi, eleştirilerin rahatsız edici olması doğal saygısızlık nasıl olur biliyormusun ben muhammeddin sakalıytla alay edersem, allaha açıkça küfür edersem vs gibi durumlarda ben saygısız olurum, ama din ve ahlak bölümü var ben de gördüm geldim dini eleştiriyorum mantıksızlıkların altını çiziyorum karşı taraftan şiddetli cevaplar geliyor hakaret ediliyor onun üzerine ben de kendimi savunmak için hakaret ederim Kİ zaten yine hakaret bile kişisel hakaret dine küfür etmiyoruz, tartışmanın ve eleştirmenin kuralları bunlar, acımasız ve kayırmasız olmak.

neyi umuyordu insanlar din ve ahlak bölümünde, herkes kurandan falan sureler yazsın tüm üyeler kabul etsin ve islamı övelim, birçok gerçeği de o arada gözardı edelim. ben anlamadım bu işten birşey, ilerleme karşıt güçlerin rekabetiyle gerçekleşir üstelik bunu bir sosyalist söylüyor, düşün sosyalsitler bile rekabetin değerini anlamışken nedendir ki bu rekabete ve eleştiriye karşı olmak,? çok istirham ediyorum lütfen, hemen kızmayın,

saygısızlık olduğunu hisseden olursa sadece bu bölümde yazılanlara bakmasın, ben gidip başka bölümde islamla ilgili laf etmiyorum ki bölümün adı belli amacı belli, bende gelmişim burada tartışma var girmişim,

hoşuna gitmeyen tüm arkadaşlar için söylüyorum, ayrıca tahminimce herkes kendi çapında eğleniyor bu tartışmalar esnasında arada sinirlenmeler olsa da, zaten tartışmak rekabet etmek isteyenler gelip kapışıyor, işin eğlence yönü de devam ediyor bir yandan.

herkes içindekileri söyleyip rahatlıyor bunda anlaşılmayacak birşey yok, inanca saygısızlık ancak ve ancak küfür edilmesiyle ya da yere halı edilmesiyle olur Kİ ner benim ne de başka karşı görüşlü bir arkadaşın böyle bir terbiyesizliğine rastlamadım şu ana kadar sadece kendilerine hakaret gelince savunma yaptılar hakarete karşılık olarak.

#10 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 11:09

Hiçbir şey anlamamışsın söylediklerimden. Din & Ahlâk forumunu baştan tekrar okumanı rica ediyorum. Kur'an'ın Müslümanlar tarafından "kutsal kitap" olarak kâbul edildiğini bilirsin. En ufak misal, Kur'an'a "bir Arabın yazdığı kitap" demek hakaret sayılmaz mı?

Tartışmayın demiyorum. Her dinde yanlış gördüğünüzü tartışın. Engelledim mi ben bunu? Ama seviyesinde tartışın.
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#11 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 11:25

herkesin görüş açısı olarak ele alabilirsin, inanan için kutsal kitap iken inanmayan için insan elinden çıkma bir kitap Kİ zaten dediğim her iki açıdan çok yanlış sayılmaz, sonuçta kuran indikten bir süre sonra ezbere bilenlerce kağıda döküldü, yazanlar da araptı, benim ayrıldığım nokta kuranın inmemiş olması tamamen insan elinden çıkma olması, karşı taraf ise kuranın allahtan geldiğini varsayıyor aynı noktamız; geldikten sonra muhammedin ezberinden yazıcılara aktarılmış olması, yazıcılar da yazdılar, bu kadar basit üstünde bu kadar durmak gerekmiyor arabın yazdığı kitap sözüne en azından, bence böyle.........

#12 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 12:40

Akıllı insan, olmuşun tartışmasını bırakır; içinde bulunduğu sıkıntıdan çıkmanın çarelerini arar.
Karşınızdakinin hükmünü değiştirtmeye kalkmayınız!. Onunla bunu tartışmayınız dahi!.
O öyle istiyorsa; peki, deyip; kendi yolunuzu yeniden düzenleyiniz!.
Akan sudan ibret alınız… Karşısına kaya çıkınca, yolunu değiştirip ilerlemesine devam eder!.
Herkes, takdirindekine ulaşmak için, gerekeni yapmaktadır…
Nasibi olan, nasibini almak için; nasipsiz olan da elindeki nimeti tepmek için, gerekeni yapmaktadır!.
Siz hak bildiğiniz yolda, tek başınıza kalsanız da imanınız istikâmetinde yolunuza devam ediniz!.
İlmi tepen, gafleti seçmiştir!.. Tercihinin sonuçlarını yaşamaya da mahkûmdur!.

Bu mesaj cengiz tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 24.01.2006 - 13:11

"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#13 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 12:42

Cengiz hoşgeldin özlemiştik seni :)

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#14 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 12:45

En ufak misal, Kur'an'a "bir Arabın yazdığı kitap" demek hakaret sayılmaz mı?

Sayılmaz. Müslümanlığın ilk yıllarında, özgür düşünce kaba kuvvetle sindirilmeden önce, benzer fikirler öne süren ulemalar mevcuttu.

Daha fazla bilgi için şu iletimi okuyabilirsiniz:

http://www.harabe.ne...=15

#15 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 13:56

bu konuyla ilgili birkaç bölüm açıldı ama şurda yakalladım anlamadığım bir noktayı sorayım olegana...arabın yazdığı kitap olarak görüyosun Kuran'ı,tabii keyfin bilir ne istersen onu dersin...iyi de güzel kardeşim bu kitabın Türkçe mealide var ve bu tercümeleri bilim adamları yapıyor(hani bilime güveniyosun ya)...Türkçe meallerine ne diyorsun peki bu kitabın...türkün yazdığı kitap mı?
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#16 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 14:00

Cengiz hoşgeldin özlemiştik seni :P

bende sizleri özledim!
ama yazılarını takip ediyorum!
sadece arkadaşlar forma yakışmayan konular açtığı için girmek istemedim

#17 maviergün

maviergün

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 322 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 14:02

Akıllı insan, olmuşun tartışmasını bırakır; içinde bulunduğu sıkıntıdan çıkmanın çarelerini arar.

İçinde bulunulan sıkıntının çaresini bulabilmek için
sıkıntının kaynağını çözümlemek durumundayız.

Bugünün sorunları biraz da dünün çözümlerinden
kaynaklanır.
Bu Dünyada Çok Güzel Yaşanabilir Yeterki İsteyelim

#18 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 14:22

[quote name='maviergün' date='24-01-2006, 13:03']
[/QUOTE]
İçinde bulunulan sıkıntının çaresini bulabilmek için
sıkıntının kaynağını çözümlemek durumundayız.

Bugünün sorunları biraz da dünün çözümlerinden
kaynaklanır. [/quote]
Yanlışa yola açan bakış açısı korunduğu sürece, yanlışın veya hatanın telafisi mümkün değildir!
Yitirmekten değil, yitirmekten dolayı karşınıza gelecek faturasından endişelenin!.
Şartlanmanız, duygularınız veya yanlış değer yargılarınız nedeniyle ortaya koyduğunuz fiilin uzanacağı sonuçları düşünemiyorsanız, sıkıntılarınız, yangınlarınız asla son bulmaz.
Sonuçları düşünülmeden ve getirecekleri hesaplanılmadan atılan adımların çoğunlukla telafisi olmaz!. Çünkü, onlar, makas değiştirmeye yol açar!.
Sistem'de ise geri dönüş imkansızdır!.
Yazık o kişiye ki, dünyada bırakıp gidecekleri ve bir daha hiç beraber olmayacakları yüzünden, ebedi hayatın getireceği ebedi nimetleri teper!.
Yavru kuş, timsahın, duyguların olmasın!. Sana zarar verecek olanı dışarıda değil, bilincinde ara!
Kimse, senin kendine verdiğin zararı, sana veremez!.

#19 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 14:51

Allah "ismi" ile işaret edileni anlamamış olanların, içinde yaşadıkları düzen ve sistemi yani "DİN"i kavramış olmaları kesinlikle mümkün değildir!… Bu durumda, içinde yaşadıkları günleri, olayları değerlendirmeleri de asla mümkün olmaz!.
İnsanlar, içinde yaşadıkları sistem ve düzeni anlamadıkları için de ne eşlerinin hakkını verirler; ne işlerinin hakkını verirler; ne de aşlarının haklarını verirler!.
Hayali dünyalarının, evrensel gerçeklerle bütünleşmediğini fark ettikleri zaman da iş işten geçmiş olur!.

#20 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 14:59

Sayılmaz.

Senden benim yorumlarıma yanıt vermeni talep etmedim. Sorduğum soru oleganforsite'a yönlendirilmişti.

Ama benim soruma bu yanıtı verebiliyorsan denilecek başka söz de bırakmıyorsun bana. Saygısızsın.
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif