İçerik değiştir

- - - - -

Eşcinsel Hakemin Dramı

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 10 yanıt verildi

#1 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6.579 Mesaj

Gönderim zamanı 14.05.2009 - 10:41

Sağlık sorunları nedeniyle askerlikten muaf tutulanlar hakemlik yapamaz, hükmüne göre, eşcinsel olduğu için yarım bıraktığı askerlikle ilgili belgeyi sunamaması yüzünden görev alamayan hakem AİHM?ye gidecek

Eşcinsel olduğu için 3 ay askerlik yapan ve rapor alarak hizmetini yarım bırakan 33 yaşındaki klasman hakeminin, Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu tarafından kendisine görev verilmediği takdirde konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine götüreceği öğrenildi.
MHK?nin sezon başında yayınladığı ?Hakemliği Giriş, talimatın 25. maddesinde yer alan ?Sağlık sorunları nedeniyle askerlikten muaf tutulanlar hakemlik yapamaz? hükmü doğrultusunda askerlik yaptığına dair belgeyi sunamayan hakemin dramı, futbol camiasına bomba gibi düştü.
MHK Başkanı Oğuz Sarvan?ın haberdar olmadığı konuyla ilgili MHK bölge sorumlusu tarafından sezon başında üç kez 3. lig maçına verilen hakemin, eşcinsel olduğu için askerlik yapamadığı, bunun dışında talimatta öngördüğü gibi herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığı ifade edildi.
Liglerde tekrar görev alabilmek için MHK Genel Sekreteri Osman Avcı?ya yazılı başvuruda bulunan hakemin, olumsuz yanıt alması durumunda avukatı aracılığı ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kişisel dava açacağı belirtildi. Olay hakemin çevresine, ?Konu gündeme geldiği zaman sıkıntılar yaşayacağımı biliyordum. Ama üzerimde bu kadar baskı oluşacağını hiç düşünmemiştim? dediği kaydedildi.
Not: Habere konu olan hakemin kimliği, yaşı, bölgesi ve klasmanı ile ilgili bilgiler mevcut olduğu halde, ülkemiz koşullarında kişisel haklarının zarar göreceği düşüncesiyle açıklanmamıştır.

Uzman görüşleri
Kemal Kapulluoğlu(Hukukçu): Eşcinsellik bir sağlık sorunu değildir. Bayan hakemlerde askerlik koşulu aranmıyor. Eşcinsellik askerlik yapmasına engeldir, ama hakemlik yapmasına değil. İnsan Hakları Mahkemesi?ne başvuruda bulunması doğru yoldur.

Şekip Mosturoğlu(Fenerbahçe asbaşkanı, avukat): MHK?nin tavrının sadece sağlıkla ilgili olduğunu sanmıyorum. Hakemin şöhreti ve manevi değerleriyle ilgili kaygılar olabilir. Bu hak arayışını saygıyla karşılıyorum. Ancak mevcut MHK içinde bu girişimin sonuç vereceğini sanmıyorum.

Kemal Dinçer (Gözlemci ve Temsilciler Kurulu Başkanı) : Günümüz dünyasında bir eşcinsel Paris?te belediye başkanlığı yapabiliyorsa, Türkiye gibi bir ülkede eşcinselim diyebilecek medeni cesarete sahip biri de hakemlik yapabilir.

Mustafa Çulcu (Eski MHK başkanı) : Bu kuralı fiziksel sorunları nedeniyle askerlik yapamayan sağlıklı maç yönetemez diye koyduk. Bizden sonraki MHK?lar talimatı kaldırmadığı gibi, askerliğini bitirip gelenlere de maç vermiyor.

Oğuz Sarvan (MHK Başkanı) : Bu konuda ayrımcılık yapmayız. Eşcinsel de olsa şartları tutuyorsa hakemlik eğitimine başlayabilir, talimatlarda ayrıcalık yok.

milliyet.com

#2 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 14.05.2009 - 12:47

Hakem karar veren konumunda,seyircinin ve oyuncuların saygı dıyması gereken bir şahsiyet,eşcinsellik toplumda saygı görmeyen bir olgu bu yüzden eğitim alsa bile maçlarda görev verileceğini zannetmem...Kendisi için de zor olur kanaatindeyim?
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#3 Sultanım

Sultanım

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.113 Mesaj

Gönderim zamanı 14.05.2009 - 12:58

Olaya esprik yaklaşayım, eşcinsel hakemin futbolculara bakışı değişir, konsantrasyonu bozulur.:)

Eşcinselliğe hiç iyi bakmamışımdır, cinsel kimliğini kabullenememiş yabancılık duyan kendisiyle barışık olmayan hastalıklı kişiler olarak görüyorum

Meslek seçmeden önce kendilerini bulmaları lazım.

Bu mesaj Sultanım tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 14.05.2009 - 13:07

SULAK TOPRAKLARDA ÜMİTLER YEŞERİR

KANIN DÖKÜLDÜÐÜ TOPRAKLARDA İNSANLIK ÖLÜR

YAŞANMAZ BİR DÜNYA İÇİN TÜM VAHŞİLİÐİNİ GÖSTEREN İSRAİL'İ KINIYOR VE LANETLİYORUM

KAHROLSUN İSRAİL!!

#4 ebarah

ebarah

Onun için takıntı haline geldik

• Dokunulmazlar
  • 2.132 Mesaj

Gönderim zamanı 14.05.2009 - 16:49

Bence hakame görevi iade edilmeli.O zaman Bülent Ersoy'uda çıkartmayalım hiç bir programa.Hakeme görevinin iade edilmesi gerekiyor.Cinsel tercihini mesleğine yansıttığı tespit edildiğinde görevinden alınması daha yerinde ve hakkaniyetli olur.

580023663830.jpg

#5 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 14.05.2009 - 20:38

Göreve iade edilsin de, görev yaptırırlar mı?Bu işin seyircisi var,kendisi ben bu işi kıvırırım diyorsa,hayırlı olsun...Bence biraz zor....

#6 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 15.05.2009 - 12:46

Ya abi hakem göreve iade edilsin tamam da.
Biz alıştık hakem yanlış ya da istemediğimiz bir kara verirdiğinde "İ...hakem İ... hakem" diye tezahürat yapmaya.
Bu hakeme ne diycez abi ya *öberah

#7 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6.579 Mesaj

Gönderim zamanı 15.05.2009 - 12:47

harbi i..nesin desen, mesela,üzülür mü antiqa *öberah

#8 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 17.05.2009 - 19:05

Aslan gibi adamsın dersin güçüne gider belki?

#9 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 17.05.2009 - 19:10

başlıktan ben şunu anlıyorum

aslında hakemin asıl dramı eşcinsel olması :D

maç yönetsen nolcak yönetmesen nolcak, kadından daha mı değerli :)
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#10 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 17.05.2009 - 19:11

bence hakemin görevini yapmasında mahsur yok.. önce insanlık önemli..

hadi bu hakem eşcinsel ve bunu açıklamış saklamamış, hali hazırda görev yapan ruhu .bne olan.. çaldığı düdüklerde art niyet olan eşcinsel ruhlu hakemlerimiz ne olacak..

onlar görev yapabilecek ama bu hakemimiz yapamayacak .. bıraksınlar bu işleri

#11 K@LPSİZ

K@LPSİZ

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.160 Mesaj

Gönderim zamanı 17.05.2009 - 19:15

İ.nede olsa insan işte. Hem belkim maç daha ateşli oynanır sayesinde :D
Kimsenin adı dudaklarımı kandıramadı...