İçerik değiştir

- - - - -

Mekke'yi Feth.

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 86 yanıt verildi

#1 kedimi_kim_yedi

kedimi_kim_yedi

Assassian

• Üyeler
  • 417 Mesaj

Gönderim zamanı 31.12.2005 - 20:01

Arkadaşlar ne kadar inancı olmayan bir insan olsamda, her sene yılbaşını yeni yılı felam kutluyoruz. Bu esnada tüm müslümanlar için Hz. Muhammed'in Mekke'yi feth gecesi bu gece tüm müslümanlar için mübarek olsun diorum...Bide hepi kıriltmıs hepi niv yıır:P
Yağmurun yağması benim için romantik değildirr.ben sadece kurşunların yağmasını bilirim..ben bir deliyim benim tanrım yoktur bir çift göze bir gülerr yüZe taparımm.Ezbere bilirim yaşamayı.başlangıçların son bulduğu yere gidiyorumm....

#2 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 31.12.2005 - 20:10

abi senin kediyi harbiden kim yedi. mutlu noeller sanada :)
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#3 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 31.12.2005 - 20:26

Ben her yılbaşı mekkenin fethi içinde kadeh kaldırırım. :) Ögggğrğgğ Kötü espri bee!! Valla bende beğenmedim ama yazmış bulundum..

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#4 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 31.12.2005 - 20:32

Rabbim hepinizi korusun..
Mutlu olun İnşaALLAH..
Daha nice nice seneler görün emi :)

Değişiklikler Kaydedildi...

#5 maviergün

maviergün

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 322 Mesaj

Gönderim zamanı 01.01.2006 - 04:54

Her fetih bir işgaldir aynı zamanda...
Bu Dünyada Çok Güzel Yaşanabilir Yeterki İsteyelim

#6 faRuk

faRuk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 124 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2006 - 02:48

Katılmıyorum.

Fetihle birlikte hem mekanı hem gönülleri alırsın. İşgalle yalnız mekanı alırsın .

Edit:Alıntı işlevinin yanlış kullanımı!

Bu mesaj Elric tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 21.01.2006 - 08:39

Güzel düşünen güzel görür. Güzel gören hayattan lezzet alır.

#7 maviergün

maviergün

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 322 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2006 - 13:04

Sanırım kavramla ilgili yanlış bir kullanım söz konusu.
Fetih: Bir şehir veya ülkeyi savaşarak almak. (TDK Sözlüğü)
Fethetmek: Bir yeri veya ülkeyi savaşarak almak, ülke açmak. (TDK Sözlüğü)

Dışarıdan gelenlere, yaşayanlarının tamamı ya da büyük çoğunluğu
tarafından gönül rızası ile gerçekleşen bir katılım söz konusu ise
bu durumda fetih kavramı kullanılamaz.
Kullandığınız fetih kavramı ile katılımı kastediyorsunuz.

Diğer yandan her işgalci kendini fatih olarak görür,
bu kavramı sadece kendi açınızdan değerlendirmeyin,
ABD hükümeti kendini Irak'ta fatih olarak görmüştür,
bazı Iraklılar ve bizler için işgalci konumundadırlar.
'Fatih' ve 'işgalci' kavramları taraflar açısından farklı kullanımlara
sahiptir.

Bu mesaj maviergün tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 21.01.2006 - 13:34

Bu Dünyada Çok Güzel Yaşanabilir Yeterki İsteyelim

#8 faRuk

faRuk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 124 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2006 - 18:08

Fethetmek: Bir yeri veya ülkeyi savaşarak almak, ülke açmak. (TDK Sözlüğü)

Mekkenin fethini bu tanımın tamamen dışında tutuyorum. Fetih kelimesine fatihin değil tarihin anlam yüklediğini görüyoruz. Tarihte bunun bir çok örnekleri var. Ama konumuz itibariyle Mekkenin fethininden bahsetmek istiyorum.
Mekkenin fethini az buçuk İslam tarihi okumuş herkez bilir. Şöyleki Hudeybiye andlasmasi bağlamında Huzaa kabilesi, Hz. Peygamberin ,Bekr kabileside Kureys kabilesi himayesine girdi. Fakat bekr kabilesi kuryşlilerinde katıldığı bir organizasyonla huzaa kabilesinden 23 kişiyi acımadan doğrar (anlaşmayı ihlal ederek). Hz. peygamber, Kureyşlilere Bekr kabilesini himaye etmeyi bırakmasını ve ölenlerin diyetini vermelerini ister. Fakat bunada yanaşmazlar. Ayrıca olaya üst düzey yönetim olarak katılmadıkları ve bekr kabilesini himaye ettikleri için sonradan içlerine bir korku düşer. Ve Peygamberimzle anlaşmak isterler. Tabiki istekleri kabul görmez. Peygamberimiz bir ordu hazirlayarak Mekke sehrini kuşatır. Aniden basılan Mekkeli Müşrikler neye uğradiklarını şaşırmışlar ve savaş hazirlığını bile yapamamışlardır. On ikibin kişilik büyük islam ordusu hiç bir büyük olaya karışmadan kolayca Mekke şehrini fethetmislerdir.

#9 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 23.01.2006 - 06:29

Eeee yani ne olmuş.

Neticede katliam olmuş.

İtilaf devletleri tüm Anadolu'yu fethetmiştir. Hitler Polonya'yı fethetmiştir. Amerika da yakın zamanda Irak'ı fethetmiştir. Sayısız insana acımadan kıymışlardır. Madem fethetmek ve katletmek bu kadar kutsal şeylermiş hepsine madalya takalım.

#10 Ziyaretçi_oleganforsite_*

Ziyaretçi_oleganforsite_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 23.01.2006 - 14:03

Ohh işgal sana yaradimi olayin disinda tut, bu da iyi yani diger bakis acisiyla amerikalilar arap musluman dunyasina karsi kutsal savas verdiklerini dusunerek bu islere giriyorlar ve irak i aslinda isgal degil fetih ettiklerini dusunurlerse tamamen seninki gibi yasallasiyor. yarin birgun bizi de kutsalca fethetmeye kalkinca adamlar hic suclamayiz o zaman.

#11 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 23.01.2006 - 19:45

Yanlış bir durum var arkadaşlar. Mekkenin fethi işgal sayılamaz çünkü hicret sebebiyle mekkeden ayrılmak zorunda kalan bir çok müslümanın evlerine geri dönüşü söz konusudur. ki Hz.Muhammed te bunlardan biridir.

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#12 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 23.01.2006 - 19:55

peki işgal sonrası olanlar nasıl izah olunacak, ateş kuyuları (türklere yaptıkları gibi), yağmalar, yıkım, geri dönüş ne geri dönüş ama .... hani dönüşüm muhteşem olacak fantezi mi yapmışlar

#13 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 23.01.2006 - 20:11

oleganforsite, geri dönüşlerinde kötü anlamda yaptıkları şeyleri ilk kez senden duyuyorum. Ateş kuyuları, yağma vs. gibi durumların yapıldığını açıklayan bir kaynak belirtirsen bende sahip olduğum yanlış bilgimi doğrusuyla tazelemiş olurum.

Teşekkür Ederim.

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#14 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 23.01.2006 - 20:13

Yanlış bir durum var arkadaşlar. Mekkenin fethi işgal sayılamaz çünkü hicret sebebiyle mekkeden ayrılmak zorunda kalan bir çok müslümanın evlerine geri dönüşü söz konusudur. ki Hz.Muhammed te bunlardan biridir.

Aynı mantığa dayanarak İsrail'in Filistinliler'le olan çatışmalarını ve bu uğurda işlenen katliamları meşru görüyorsun sanıyorum? Ne de olsa Museviler binlerce yıl önce ayrıldıkları topraklara geri dönüyorlar?

"Kasap" Sharon'a madalyayı kendi ellerinle takmanı bekliyorum?

#15 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 23.01.2006 - 20:25

Spark' (kısa yazıyorum alınmassın inşallah, bunca yazıştık bir samimiyetimiz olsun değil m.)

Konuya başka bir boyut kazandırman güzel ama bunu polimiğe çevirmeye yönelik bir uslup kullanmasan senin konu ile ilgili zevkle tartışırım ama senin bu tarzın beni seninle verimli bir tartışma yapmaktan uzaklaştıryor. Hayıflanıyorum aslına bakarsan, seninle burada ne kadar çok kişi bilgi alış verişinde bulabilir ancak senin yapıcı olmayan tavrın bu olayı gerçekleştirmeye hep engel oluyor.

Yani suçlama yöneltmeden yada daha yazarken bir yargı oluşturmadan geçiş yapmayı dene. Sonrasında seninle uzun uzun tartışabilirim :)

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#16 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 00:47

Polemik diye adlandırdığın yanıtım, fetih / işgal arasındaki sözde farkı meşru kılan sunduğun istisnanın aslında ne kadar kof olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Muhammed'in katliamını fetih kisvesi altında meşrulaştırıyorsan sunduğun istisna tanımına göre aynı mazereti ve aynı nitelemeyi Sharon'dan esirgeyemezsin. Sharon da bir fatihtir ve katliamı kutsaldır. Ya da sunduğun istisna asılsız ve koftur. Sen seç.

#17 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 11:03

Polemik diye adlandırdığın yanıtım, fetih / işgal arasındaki sözde farkı meşru kılan sunduğun istisnanın aslında ne kadar kof olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Muhammed'in katliamını fetih kisvesi altında meşrulaştırıyorsan sunduğun istisna tanımına göre aynı mazereti ve aynı nitelemeyi Sharon'dan esirgeyemezsin. Sharon da bir fatihtir ve katliamı kutsaldır. Ya da sunduğun istisna asılsız ve koftur. Sen seç.

sparkplug :)

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#18 faRuk

faRuk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 124 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 00:45

Katliam yapılmayan bir fetihde nasıl olurda katliam yapıldığını idda edersin, tarih seni yalanlıyor. Eğer böyle bir katliam varsa ispatla. Yoksa asılsız iddalarına bir yenisini mi ekliyorsun? İşkemben geniş biliyorus (işkembeden sallama) ama bu kadarına pes doğrusu.

#19 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 02:13

KATLİAM YAPILMADI MI, ATEŞ KUYULARI, ÖLENLERİN EŞLERİNİN PAYLANMASI, YAÐMA, HANEYE TECAVÜZ HER NE GELİRSE AKLINA YAPILDI,

faruk kendine güzelleme bir tarih yaratmışsın ve buna aykırı olduğunu düşündüğün herşeye saldırıyorsun, işkembeymiş PES yani :msn24:

#20 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 25.01.2006 - 11:16

Katliam yapılmayan bir fetihde nasıl olurda katliam yapıldığını idda edersin, tarih seni yalanlıyor. Eğer böyle bir katliam varsa ispatla. Yoksa asılsız iddalarına bir yenisini mi ekliyorsun? İşkemben geniş biliyorus (işkembeden sallama) ama bu kadarına pes doğrusu.

Katliam yapılmadıysa Muhammed düşmanlarını nasıl yendi? Gıdıklayarak mı pes ettirdi? Bir savaş katliamsız nasıl kazanılabilir? Mümkün müdür? Bunu senin aklın alıyor mu? Senin aklın alıyorsa bize de açıkla.