İçerik değiştir

- - - - -

Kuran'daki Çelişkiler

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 580 yanıt verildi

#41 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 29.12.2005 - 00:06

yazıyı daha önce okumuştum. bir başka sitede

Gülsem mi ? :)

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#42 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 29.12.2005 - 00:08

Okuduğum ve anladığım kadarıyla pek de alâkasız değil verilen yanıtlar.

Bu konu başlığını Kuran'daki çelişkileri tartışmak üzere açtım.

Prens Tevrat ve İncil'deki çelişkileri tartışmakta ısrar ediyor, husrevani de (iktibas ettiği metne bakılacak olursa) tek tanrılı dinlerin arasındaki çelişkileri tartışmak istiyor.

Bu konular, açılan konuya teğettir, ama kapsama alanına girmez.

Tek tanrılı dinler arasındaki çelişkiler, Kuran'ı geçersiz kılan diğer bir çelişki türüdür, o yüzden ileri bir tarihte bu konu için ayrı bir başlık açmayı düşünüyorum. Ama Tevrat ve İncil'in kendi iç çelişkileriyle alakadar olmayacağım. Forumda konu hakkında bilgili benden başka pek bir kimse olmadığı için konu ya havada kalır, ya da önyargılı ve sığ yorumlara hedef olur. Bunu istemem. Emeğime yazık olur.

bence incilde çelişki aramak saçmadır biraz. kuranın allahın sözü olduğu, tek kelimesinin tek harfinin bile değişmediği iddası vardır. ama incil için böyle bir idda yoktur. zaten bilindiği üzere incil 1 tane değildir. 4 büyük incil vardır. ve bu rakamdan daha fazlada incil bulmak mümkündür. 4 incili yazanların hiçbiri havaride değildir. doğal olarak incilde insana özgü çelişkiler olacaktır. incilin farklı farklı bir çok türevinin ortaya çıkması sonucu toplanan komisyon tarafından yazdırılmıştır. ve bunlardan 4 tanesi temel kabul edilmiştir. ama bir çok hristiyan bu 4 büyük incilide kabul etmemektir. incilde çelişkiler olması insan etkeninin devreye girmesinin doğal sonucudur.
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#43 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 29.12.2005 - 00:10

yazıyı daha önce okumuştum. bir başka sitede

Gülsem mi ? ;)

bir site demem yanlış olmuş olabilir :) onlarca sitede ve bir çok kez mail boxa gelen forwardlı maillerde :)

#44 Ziyaretçi_husrevani_*

Ziyaretçi_husrevani_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 29.12.2005 - 00:11

Sparkplug'un yazısını mı?

#45 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 29.12.2005 - 00:14

evet. zaten buna ait 2-3 site vardı. uninin ilk yıllarında okumuştum. bu beş sene kadar önceydi.
ben kuranda çelişkiler olduğuna inanmıyorum. okuduğum ve incelediğim kadarıyla ayrıca bir komplo teorisi üretmek gerekirse misyonerlik çalışmaları yerine bunları kitap halinde bastırıp dağıtmak müsümanlıktan daha kolay vazgeçirirdi insanları. ama bu maddelerin cevaplarını vermişler zaten sitede bu işle uğraşanlar. ehli olanlar diyelim.
benim için soru daha farklı çelişkiler olsada olmasa inanıyormuyum ?
benim için asıl soru bu. onun cevabını arıyordum 4-5 sene önce. hala bulamadım. inançlı biri değilim yani.

#46 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 29.12.2005 - 00:15

1 saat içinde bende böyle bir çalışma hatta daha genişini ve kapsamlısını yapabilirim motorları kullanarak :)

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#47 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 29.12.2005 - 00:18

Merak ediyorum .. Acaba sparkplug ne cevap verecek buna.

Değişiklikler Kaydedildi...

#48 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 29.12.2005 - 00:21

sparkplug Amacının Üzüm yemek değil de, bağcıyı dövmek olduğu çok açık.

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#49 Ziyaretçi_husrevani_*

Ziyaretçi_husrevani_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 29.12.2005 - 00:22

Ben incili okudum. Lukas, Mattas, Markos, Yuhannas tarafından yazılmışlar.
Ancak, bunların her birini bir Havari olarak biliyorum. Aralarında çeliştikleri noktalar da vardır. Mesela, İsa çarmıha gerildiğinde, ne demiş, diye her birinin verdiği cevapları merak etmiştim. İkisi aynı, ikisi gayri şeyler söylüyordu. Başka bir çok farklı ifadelerin olması da normal tabi.
Ben de oldum olası iddia ve çok iddialılara pek dikkat ederim. O nedenle, Kurandaki büyük iddialar dikkatimi çekip, ne kadar tutarlı, diye bakmak istedim.
Bu gibi kitaplarda anlatılanların tutarlı, gerçek olup olmadıklarından ziyade maksadına bakarım. Maksat iyiye, huzur ve dirliğe dair ise, sorun yok.

#50 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 29.12.2005 - 02:20

yazıyı daha önce okumuştum. bir başka sitede.

Saatlerce uğraşıp kendim yazdığım için bu iddianıza gayet şaşırdım.

Madem aynısı başka bir sitede mevcutmuş, uğraşmasaymışım keşke.

Bu iddianızın kanıtını istesem haddimi aşmış olur muyum?

Link talep ediyorum.

#51 Ziyaretçi_husrevani_*

Ziyaretçi_husrevani_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 29.12.2005 - 12:19

Sevgili Genç Arkadaşlar,
Daha önce de değinmiştim, Karan'ı tercümesinden yola çıkarak anlamaya çalışırsanız yanılmanız mümkündür. Bence, kim inanıyorsa, gözü bağlı inansın;zira inanmak da budur ve inanmanın zıddı (tersi) bilmektir.
Metafizik olaylar bilimle açıklanamadığı için, onlara ancak inanılır veya inanılmaz. Şahsen, Kuran ve içinde geçen surelerin aslının okunmasıyla bazı normalde olmaması gerek şeylerin olduğuna, tam inanmadığım halde, şahit oldum. Bu bakımda sihirimsi bir tesiri olduğunu biliyorum.
Ama din rütüeli başka tabi. Bunda kişiler serbesttir ve ne yapıp, yapmadıkları da sorgulanamaz.
Kuranın iddialarını, inananların inançlarını pekiştirmek maksadıyla yapıldığı kanısındayım.
Bu konularda geniş araştırma (Kırk milleten insanın yaşadığı ortamlarda Pratik yaparak, sorgulayarak) vardığım kanaatleri bir kitapta topladım. Mümkün olsa buraya da gönderirim.
İsteyenler parmak kaldırsın :)

Bu mesaj husrevani tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 29.12.2005 - 13:18

#52 Ziyaretçi_husrevani_*

Ziyaretçi_husrevani_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 29.12.2005 - 12:19

Bedava Roman okumayı sevenlere sesleniyorum.
Söz konusu roman, çok eski zamanlarda ( Uygurlar zamanında) yabancı
dinler, kültür ve inanışlar hakkında arı gerçeği araştırmakla görevlendirilmiş, özel eğitimli bir Türk savaşçısının(Akkartal), gezip, gördüğü yerlerde, karşılaştığı olayları içermektedir.
Sadece bundan ibaret de değil hani...

Bu mesaj husrevani tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 29.12.2005 - 21:46

#53 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 29.12.2005 - 17:39

yazıyı daha önce okumuştum. bir başka sitede.

Saatlerce uğraşıp kendim yazdığım için bu iddianıza gayet şaşırdım.

Madem aynısı başka bir sitede mevcutmuş, uğraşmasaymışım keşke.

Bu iddianızın kanıtını istesem haddimi aşmış olur muyum?

Link talep ediyorum.

daha öncede yazmıştım aynılarını 4 sene önce okumuştum link veremem ama senin için haftasonu ararım.

#54 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 29.12.2005 - 17:51

http://www.geocities...ili_ayetler.htm

bu mesela internette var olan bir link googledan searchte çıktı az önce :)

bu da senin bulduğunu idda ettiğin konulara cevap veren başka siteler var. sanırım onlara maille konuyu bildirdin daha önce :)

http://www.islamustu...skiyoktur2.html

www.kurandaceliskiyoktur.com/

#55 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 30.12.2005 - 01:27

Sunduğun kaynakla benim yazım arasında yazım tarzı, çelişkilerin sırası, atıfta bulunulan ayetler ve içerilip içerilmeyen çelişkiler farklılık gösteriyor. Yani birinin diğerinden alınmadığı bellidir. Ama ben elbette bugüne kadar Kuran'da çelişkiler olduğunu farkeden ilk veya tek şahıs olduğumu iddia etmiyorum. Aklı başında, yeterince zamanı, sabrı ve motivasyonu olan herkes benim yaptığımı yapabilir, Kuran'ı araştırıp içindeki sayısız çelişkilerden birçoğunu bulup çıkarabilir.

Benim yazımla aynı amaca hizmet eden başka bir yazı sunduğun için teşekkür ederim. İçinde benim bulamadığım bazı çelişkilerin de olduğunu farkettim. Zevkle okuyacağım, Müslüman arkadaşların da okumasını tavsiye ediyorum.

#56 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 30.12.2005 - 10:11

Sunduğun kaynakla benim yazım arasında yazım tarzı, çelişkilerin sırası, atıfta bulunulan ayetler ve içerilip içerilmeyen çelişkiler farklılık gösteriyor. Yani birinin diğerinden alınmadığı bellidir. Ama ben elbette bugüne kadar Kuran'da çelişkiler olduğunu farkeden ilk veya tek şahıs olduğumu iddia etmiyorum. Aklı başında, yeterince zamanı, sabrı ve motivasyonu olan herkes benim yaptığımı yapabilir, Kuran'ı araştırıp içindeki sayısız çelişkilerden birçoğunu bulup çıkarabilir.

Benim yazımla aynı amaca hizmet eden başka bir yazı sunduğun için teşekkür ederim. İçinde benim bulamadığım bazı çelişkilerin de olduğunu farkettim. Zevkle okuyacağım, Müslüman arkadaşların da okumasını tavsiye ediyorum.

laf kalabalığı sizi kurtarmaz. gemisiyle batan kaptan gibisiniz demişti bir kullanıcı.

#57 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 30.12.2005 - 11:57

Laf kalabalığı yapmadım. Alıntı yapmadığım belli olan, ama benim yazımla aynı amaca hizmet eden bir yazı sunduğunuzu söyledim.

İki yazıyı da baştan sona dikkatlice okuyan herkes aynı kanıya varacaktır.

#58 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 30.12.2005 - 12:19

benim vardığım kanı sizin copy paste ustası olduğunuzdur.
copy pastelarınızı kaynak göstererek kullanın lütfen.
birileri emek harcamış siz bunu kaynaksız kullanıyorsunuz.
emek hırsızısınız bana göre. hırsızlık her dinde ve hukukun olduğu her yerde suçtur. bu nedenle suçlusunuz. dinlerle uğraşmak yerine daha çok suçsuz olmaya çalışmalısınız. baştan sona ya da sondan yukarı okumak farketmiyor. çalmak kelimesinin kullanıldığı her litaratür sizi hırsız olarak nitelendirecektir. utanmalısınız bence. ben olsam utanırdım ama siz büyük bir pişkinlikle yazmaktasınız. copy past yapmaktan başka bir bilginizin olmaması sizi güçlü kılıyor sanıyorsanız ancak bu sizin ruhunuzun küstahlığından ileri gelir.
küstah,bilgisiz,utanma duygusundan yoksun bir emek hırsızı !!! yurdum misyonerleri.

#59 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 30.12.2005 - 16:38

benim vardığım kanı sizin copy paste ustası olduğunuzdur.

İkimizin de bu konudaki görüşleri okuyucuya sunulmuştur.

Sizinle bu konuda daha fazla muhatap olmayacağım.

Kanıtlar ortadadır. Değerlendirmeyi okuyucuya bırakıyorum.

#60 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 30.12.2005 - 16:46

sparkplug arkadaşım hep kuran ve kuran üstüne yazmak zorundamısın ... başka şeylerlede ilgilen biraz...

istediğim şeye yazarım ilgi alanım bu diyorsan ona saygı duyarım.. ama başka konularda da görmek isterim seni gırgır olsun ciddi olsun...

ben sana hakarete varan bir söz söylemiştim sözümü geri alıyorum... düşüncelerinden dolayı kimseye hakaret edilmez en azından sen bana hakaret etmemiştin...

düşüncen neyse saygım sonsuz tekrar söylüyorum....

ve başka bölümlerde de yazılarını görmek isterim .. ok...