İçerik değiştir

- - - - -

Kuran'daki Çelişkiler

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 580 yanıt verildi

#561 farsound

farsound

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 9 Mesaj

Gönderim zamanı 25.04.2007 - 11:07

Ben çelişkisiz bir insanım diye bi laf ettiğimi hatırlamıyorum. Neyse amacım burada sizinle polemiğe girmek falan değil. Ben düşüncemi söyledim siz de düşüncenizi söylediniz. Akademik araştırmanızda size kolay gelsin...

#562 vaudeville

vaudeville

Siyaset Yazarı

• Üyeler
  • 302 Mesaj

Gönderim zamanı 25.04.2007 - 18:44

Çelişkide olduğunuzu belirtmemiz için,çelişkide olmadığınızı söylemenize gerek yok,ki çelişkide olduğuna inananın herhangi bir yargıda bulunması zaten çelişkili ve tutarsız bir haldir..

Fikri beyanda elbette serbestiniz,yalnız akıl vermek için aynı yanlışa sizin de düşmüyor olmanız bir gerekliliktir..Yoksa o bahsettiğiniz dolduruşa gelenler ülkesinde yaşamak zorunda kalırsınız..

Yapacağım çalışma için iyi dileklerinize teşekkür ederim..

#563 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj
  • İlgi Alanları:güzel ve iyi olan her şey

Gönderim zamanı 25.04.2007 - 19:40

güvenilir bir bilimadamı ise ne diyeceğini ben şahsen öğrenmek isterim

Hayır kendisi sahtekardır

allahalla, ne bu tepki birden :) ... doğruluğuna ve iyi niyetimle söylediğim bir söz ancak böyle karşılanabilirdi.... :P

:P fikrimi değiştiriyorum, sizin yapacağınız araştımalara eminim gerek yoktur bu forumda, çünkü bu konuyu çok önceden konuştuk ve kapattık, yeniden açmanın bir anlamı yok... :P

saygılar, sevgiler...

(söz ola kese savaşı
söz ola kestire başı)
boşuna dememiş benim güzel Yunus Emrem bunu)

............................şşşşt sessiz ol!.................................

#564 vaudeville

vaudeville

Siyaset Yazarı

• Üyeler
  • 302 Mesaj

Gönderim zamanı 25.04.2007 - 19:51

Konu çok önceden kapatılmış,lakin hala ikna edici bir sonuç vermemiş..

Özellikle bilimsel çalışmalara sizin ihtiyacınız var,çünkü evrim teorisini reddetmenizin sebebi sorulduğunda,"çünkü öyle bir şey yok" gibi bilimsellikten uzak,bilim adamlarına saygısız ve mutaassıp yaklaşımlara sahipsiniz,ilginç, elbette bu kanaat bilim adamı güvenilir mi diye soracak..Yapacağım çalışmalara ihtiyaç var çünkü bu zihniyet bilimsel değil,duygusal yaklaşıyor meselelere..Ve yapacağım çalışmalara ihtiyaç var,çünkü bunun kıstası siz değilsiniz..

Hepimizin eksikleri vardır sözünüzün akabinde,"güvenilir bir bilimadamı ise" gibi bir yaklaşım elbette tepki görecektir..Hangi titr ile çalışma yürüteceğimiz bilim adamının güvenilirliğini sorguluyorsunuz?Burada iyi niyetten çok,inandığınız doğruları default/varsayılan kabul etmenizi görüyorum..

Yazık...

#565 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj

Gönderim zamanı 25.04.2007 - 19:57

:) kafana göre takıl..... :P

#566 vaudeville

vaudeville

Siyaset Yazarı

• Üyeler
  • 302 Mesaj

Gönderim zamanı 25.04.2007 - 20:01

Sakın sen kafana göre takılma :)

#567 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj

Gönderim zamanı 25.04.2007 - 20:23

ok :)

#568 babuna

babuna

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 341 Mesaj

Gönderim zamanı 26.04.2007 - 20:42

Vaudeville arkadaşım,

Merakla çalışmanızı bekliyoruz.

#569 vaudeville

vaudeville

Siyaset Yazarı

• Üyeler
  • 302 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 00:09

Sevgili babuna,

Desteğiniz için teşekkür ederim..

Ankara Üniversitesi akademisyenlerine,not girişi için son gün 20 Haziran olarak belirlenmiş..Hem kendim,hem de bu bilim adamımız için en uygun zamanı oluşturmayı bekliyorum..Büyük ihtimalle haziran sonuna ekleyeceğim..İlgilenen arkadaşlara şahsınızda duyurayım..

#570 farsound

farsound

• Üyeler
  • 9 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 11:04

Çelişkide olduğunuzu belirtmemiz için,çelişkide olmadığınızı söylemenize gerek yok,ki çelişkide olduğuna inananın herhangi bir yargıda bulunması zaten çelişkili ve tutarsız bir haldir..

Fikri beyanda elbette serbestiniz,yalnız akıl vermek için aynı yanlışa sizin de düşmüyor olmanız bir gerekliliktir..Yoksa o bahsettiğiniz dolduruşa gelenler ülkesinde yaşamak zorunda kalırsınız..

Yapacağım çalışma için iyi dileklerinize teşekkür ederim..

Dostum, ben seninle polemiğe girmek istemediğimi söylemiştim ama sen devam ediyorsun. Madem okadar ısrar ettin söyleyeyim. Ben çelişkide olduğumu da söylemedim olmadığımı da. Bu tamamen senin iddian. Oysa biraz dikkatli okusaydın, ben galeyana gelenlerden neyi kastettiğimi zaten yazmıştım. Sadece fikirlerini (doğru veya yanlış) beyan eden bir kişiye, küfür ve hakaretlerle saldıran kişilerin linç psikolojisini eleştirdim. Ve son mesajımda da sana da fikirsel çalışmalarında başarılar diledim. Şimdi ben nasıl çelişki içinde oluyorum, anlamadım. Eğer fikirlerini beyan eden bir kişiye saldırsaydım, ozaman kendimle çelişkiye düşerdim ama öyle birşey yapmadım.

Bu olaydan sonra, yazdığım şeyleri tam okumadan ve anlamadan alakasız bir yorum yapan bir kişinin yapcağı akademik çalışmalardan da şüphe duymaya başladım doğrusu.

Yinede ben yapacağınız çalışmanın objektif ve bilimsel olmasını dilerim ve size başarılar dilerim.

#571 vaudeville

vaudeville

Siyaset Yazarı

• Üyeler
  • 302 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 21:44

Sevgili farsound,

Sizin söylemek istediklerinizi anladım ve buna göre yorum yaptım..İlginçtir siz benim hangi konuda çelişkide olduğunuzu belirttiğimi anlamamışsınız..Bir savda bulunuyorsanız,elbette eşdeğeriyle karşılığını alırsınız,dolayısıyla cevap hakkını polemik olarak değerlendiremezsiniz..

Ben,fikir beyanına karşılık fikir beyanını savunurum,hakareti değil..Çelişkide olduğunuz husus ise,başkalarını bir başkasının fikrinden dolduruşa gelerek düşüncelerini yazmasını doğru bulmazken,sizin bir başkasının dolduruşu ile yazımda bulunmanızdır..Eğer size "başkalarına küfretme deyip,siz küfrediyorsunuz,çelişkidesiniz" demiş olsaydım,savunmanız meşru kabul edilebilirdi,ama değil,yargı yanlış,sav yanlış,savunma yanlış..5 yaşında çocuğa anlatır gibi mi anlatmam gerekiyor illa?Umarım şimdi anladınız düştüğünüz çelişkiyi..Aksi halde başka fikirlere gark olacağız..

Ayrıca,daha önce de belirttim,çelişkide olduğunu yahut olmadığını iddia etmen hiç önemli değil..Çelişkide olduğunu bilerek yargıda bulunuyorsan,zaten çelişkidesin anlamına gelir bu..Ve bir çelişki barındırıyorsa sözleriniz,bunun bir başkası tarafından iddia edilmesinin akabinde,sizin bunu kabul edip etmemenizin de önemi yok,o halde elbette benim iddiam olacak..

Ve bu olaydan sonra bilimsel çalışma yapıp yapmamamı önemsemediğinizi belirtmişsiniz..Bilimsel çalışmanın sana göre-bana göresi olmaz..Bilimsel önermeler evrenseldir..Bunun da ötesinde zaten okuduğunu anlayamamış olan ben değil,sizsiniz..Hangi durumda çelişkide olduğunuzu anlatmışız,farklı bir savunma yapmışsınız..Ve ben ise,yapacağım çalışmayı sizin okumanızı önemsiyorum,belki hiçbir şey öğrenemezsiniz,yalnızca metodoloji hakkında fikriniz olur..Hangi eksende yargıda bulunulduğunu anlayamayacağınıza göre..

Çalışma objektif olmazsa zaten bilimsel olmaz,ekstra söylemde bulunmanıza gerek yok..

Afiyet olsun

Bu mesaj vaudeville tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 27.04.2007 - 21:46

#572 farsound

farsound

• Üyeler
  • 9 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 23:46

Dostum bütün gün, iş, stres, trafik, patronun lakırdıları kafam gümlüyo zaten, sen duygusuzun dediği gibi kafana göre takıl. Yap şu akademik çalışmanı sende rahatla, bizde yaw *cool

#573 saffy

saffy

• Üyeler
  • 89 Mesaj

Gönderim zamanı 18.05.2007 - 23:59

araştırmacı arkadaşım spar.. üç tür çelişkiden bahsetmişsin.. sadece birinci tür çelişkiden örnek vermişsin. DIŞ ÇELİŞKİLER dedigin (ki saçmaladıgına eminim) raporlarından da birkaç parça fışkırtsan..? teşekkürler
Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır ve zulme rıza zulumdür...

#574 sophiA

sophiA

• Üyeler
  • 89 Mesaj
  • Konum:40.58 Grad Kuzey paralelleri, 29.05 Grad Doğu meridyenleri
  • İlgi Alanları:Özellikle SATRANÇ

Gönderim zamanı 19.05.2007 - 12:22

Kurandaki çelişkiler Allahın varlığı veya yokluğu hakkında bilgi vermez nihayetinde Kuranı da kaleme alan insandır hatta toplatıp baştan yazan yine insandır hz. Osman mı Ömer mi ikisinden biri zamanında toplatılıp tekrar yaılmıştır bu tarz çelişkilerin olması çok normaldir Kuranı okumalı ve şüpheye düştüğümüz yerde akıl ilişkisi kurmak zorunda kalabiliriz bu da dinimize göre caizdir
Gönderilen Resim

#575 mor ve ötesi

mor ve ötesi

• Yeni Üyeler
  • 2 Mesaj

Gönderim zamanı 20.05.2007 - 23:15

yaklaşık iki saattir yeni kayıt olduğum bu forumda ilgi çekici bulduğum bu konuyu okurken konuyu başlatan kişinin;

''Tek tanrılı dinler arasındaki çelişkiler, Kuran'ı geçersiz kılan diğer bir çelişki türüdür, o yüzden ileri bir tarihte bu konu için ayrı bir başlık açmayı düşünüyorum. Ama Tevrat ve İncil'in kendi iç çelişkileriyle alakadar olmayacağım. Forumda konu hakkında bilgili benden başka pek bir kimse olmadığı için konu ya havada kalır, ya da önyargılı ve sığ yorumlara hedef olur. Bunu istemem. Emeğime yazık olur. ''

şeklinde ki beyanına karşılık verebilen olmaması na şaşırdım...

şimdilik sadece bu tespitim var,inşallah yazacağımız zamanda olacaktır...

#576 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 30.07.2007 - 19:22

Bunun gibi sapkınların geçmişleri dinlerin doğuşuna kadar uzanır...Her zaman sonları hüsran olmuştur yazdıkları çizdikleri her zaman çürütülmüş tarih sayfalarında kaybolmuşlardır bu tip çalışmalar bilgisi olmayan kişilerin kafasını karıştırmaktan öteye gitmez...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#577 farsound

farsound

• Üyeler
  • 9 Mesaj

Gönderim zamanı 05.08.2007 - 13:27

Bunun gibi sapkınların geçmişleri dinlerin doğuşuna kadar uzanır...Her zaman sonları hüsran olmuştur yazdıkları çizdikleri her zaman çürütülmüş tarih sayfalarında kaybolmuşlardır bu tip çalışmalar bilgisi olmayan kişilerin kafasını karıştırmaktan öteye gitmez...

Arkadaşlar, görünen oki, siz Kuranda çelişki olduğunu kabul etmeyeceksiniz, aynı şekilde karşı taraf da olmadığını kabul etmeyecek. Önemli olan sağduyu ve mantığımızı yitirmeden tartışmayı öğrenebilmek. Aykırı görüşteki herkezi "sapkın, ibilis, zındık, vs" diyerek kin kusmaya devam edersek, sittin sene üçüncü dünya ülkesi olarak kalmaya devam ederiz... Bırakın inanan insansın, inanmayan inanmasın... Nasıl inanmayanlar gidip Ezanları susturmaya kalkmıyorlarsa, inananlarda inanmayanlara aynı hoşgörüyü göstermelidirler. Unutmayalımki büyük belalar aykırı görüşteki insanlardan değil, susmuş veya susturulmuş insanlardan gelir... Ayrıca kimse kendi inandığı şeylerin %100 doğru olduğundan emin olamaz çünkü inandığımız şeyler büyük oranda başka insanların anlattıklarından ibarettir. Lütfen olaylara tek taraflı bakmayalım, mesela Sokrates'in Savunmasını okuyalım...

#578 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 05.08.2007 - 13:52

Farsound yazdığın iyi güzel hoş ta..İnanmayanların,inananların inançları ie ilgili dala geçer bir yaklaşımda bulunması,yaradana bir nevi küfür tarzında konuşması sence ne kadar doğru??

Herşey karşlıklı anlayışla devam etmiyor maalesef..Hem bu karşılıklı atışmalar olmasa,kimsenin savunacağı fikri olmaz..O yüzden tartışmak iyidir..

Not : Bir üstteki kullanıcıdan alıntı yapıp mesaj yazmayın..Admin amcalar kızıyor *zong
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#579 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 05.08.2007 - 14:54

İslam konusunda taraflıyız.Karşı tarafta öyle, kutsallara hakaret edene gerektigi gibi davranmak lazım...Zaten bunların amacı üzüm yemek değil,bağcıyı dövmek;üzüm yemek olsa ikramda bulunulur ya sopayla gelene ne yapılır?
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#580 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj
  • İlgi Alanları:...

Gönderim zamanı 05.08.2007 - 19:21

Kimse İnanmak zorunda değil.fakat inanca saygı göstermek zorunda. Siz istediğniz kadar İslam'a saldırın. Ben kendi mantığımda kendi düşüncemde buna inandıysam bu görüşü kimse değiştiremez. Çelişki iddiaları çok mesnetsiz olduğu için onlara hiç girmiyorum bile.
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?