İçerik değiştir

- - - - -

Türk Sineması'nın 'Kötü Adam'ları

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 65 yanıt verildi

#21 alsancakE24

alsancakE24

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 05.05.2009 - 04:55

Gönderilen Resim

Hayri ESEN (1919 - 1977)
Tiyatro ve sinema oyuncusu, seslendirme sanatçısı.

Balıkesirde doğdu.
Edirne Sanat Enstitüsü'nden mezun oldu.

1933 yılında ilk sanat deneyimini Balıkesir Halkevi'nde sahneye çıkarak edindi.
1945'te İzmir'e gelerek, İzmir Şehir Tiyatrosu'nda profesyonel sanat yaşamına başladı.
Bir süre sonra İstanbul'a yerleşen sanatçı, Avni Dilligil, Mümtaz Ener gibi isimlerle çalıştı.

1950 yılında kamera karşısında da rol almaya başlayan Esen ağırlıklı olarak "kötü adam" rollerinde göründü.
Başarılı sinema ve tiyatro oyunculuğunun yanısıra Ayhan Işık, Orhan Günşiray gibi birçok ünlüyü de seslendirdi.

Gönderilen Resim Gönderilen Resim
Bir profili... Ve bir seslendirme sırasında(sağ başta)

Nedret Güvenç'le bir evlilik yaşayan sanatçı Küçük Sahne, Çığır Sahne, Muammer Karaca tiyatrolarında oyunculuk yaptı.
Yönetmenlik, senaryo yazarlığı deneyimleri de bulunan Hayri Esen, kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

- Oyuncu filmografisinden:

Gönderilen Resim Gönderilen Resim Gönderilen Resim

Kardeş Kurşunu 1969
Sevda 1967
Yakut Gözlü Kedi 1966
Sonsuz Geceler 1965
Affetmeyen Kadın 1964
Can Pazarı 1963
Esir Kuş 1962
Sessiz Harp 1961
Gece Ve Gündüz 1960
Kalpaklılar 1959
Son Saadet 1958
Lejyon Dönüşü 1957
Katibim 1956
Dağları Bekleyen Kız 1955
İstiklal Harbi / Ruhların Mucizesi 1954
Balıkçı Güzeli 1953
Kocatepe'nin Beş Atlısı 1952
O Adam Kim 1951
Oğlum İçin 1950

- Yönetmen filmografisinden :

Gönderilen Resim

Kıbrıs Zaferi 1974
Bergama Sevdalıları 1952

- Senaryolarından :
Bergama Sevdalıları 1952

metin : derleme
fotoğraf : sinematurk.com
afiş : sinematurk.com

Bu mesaj alsancakE24 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 07.08.2009 - 11:36

#22 alsancakE24

alsancakE24

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 13.05.2009 - 01:00

Gönderilen Resim

Bilal İNCİ (1936 - 2005)

"...Yeşilçam'ın engereği, zındıklığın menbağı, filmlerin emilatörü, kötülüğün baştacı, karakter oyuncusu...Çok az 'kötü adam' onun kadar aklını işletebilen düzenler kuran bir yorum getirebilmiştir. Gülmesi bağımlılık yapar..."

...sözcükleriyle tanımlanan Bilal İnci Adana’da doğdu.

Yönetmen Kemal İnci’nin kardeşidir.
Bir süre İzmit Lisesi'nde okudu.

Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra 1966’da sinemaya girdi.
Çoğunlukla 'kötü adam' rollerinde oynayan İnci, filmlerinde sergilediği başarılı oyunculuğu ile karakter oyuncusu olarak öne çıktı ve bu alanda Türk Sineması’nın vazgeçilmez adlarından biri oldu.

Gönderilen Resim

Sinemamızın sayılı 'kötü adam'larından olan İnci, özellikle kırsal kesimin 'kötü ağa'sı ve 'kötü Bizanslı' tiplemeleri ile kült bir figür oldu ama bunların yanında 'iyi adam'ları da başarı ile canlandırdı.

Yüzün üstünde filmde oynayan, Sıra Sende Fıstık adlı filmin yapımcılığını üstlenen(1971) oyuncu yüksek tansiyon ve şeker hastasıydı.

Sinemaya bir süre ara veren ve son dönemlerinde İzmir'de yaşayan Bilal İnci, bir dizi çekimi için gittiği İstanbul'da geçirdiği kalp krizi sonucunda öldü(15 Ekim 2005).

"...Her ne kadar bazı filmlerinde hunhar'lığa kendini çok kaptırıp, komik görüntüler sunmuşsa da, vazgeçilmez bir karakter oyuncusudur; üstelik sosyal icerikli film peşine düşüp, deli-dolu küfürler yememiştir. Küfür yemiştir ama sevenleri ayırdığı için; onur duyulacak bi sebepten...Bir ara 'ayrı bi şöhret' olmayı denemiş ama tadında bırakmıştır..."

- Ödül:
Bir Türk'e Gönül Verdim, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ( 1970 Adana Altın Koza Film Şenliği)

- Filmografisinden:

Gönderilen Resim Gönderilen Resim Gönderilen Resim Gönderilen Resim

Gaddarlar 1966
Aslan Pençesi 1967
Ezo Gelin 1968
Aç Kurtlar 1969
Beyaz Güller 1970
Yarın Son Gündür 1971
Hayatımın En Güzel Yılları 1972
Vur Emri 1973
Ölüm Tarlası 1974
İsyan 1975
Ölüme Yalnız Gidilir 1976
Belki Bir Gün 1977
Avare 1978
On Kadın 1987
Yaşamak 1988
Tecelli 1989
Rabia 1993
Özlem; Düne, Bugüne, Yarına 1995
Birisi 1998

(tr.wikipedia.org, sozluk.sourtimes.org, sinematurk.com)

Bu mesaj alsancakE24 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 07.08.2009 - 11:38

#23 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 13.05.2009 - 09:43

Teşekkürler.

Çoğu yaşamını yitirmiş değerli sanatçılarımız. Allah c.c. mekanlarını cennet eylesin.

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#24 matahari

matahari

...Ney Neva Eyler...

• Muhabirler
  • 2.440 Mesaj
  • İlgi Alanları:Kitap,müzik,spor ,kelime ve zeka oyunları...Genel kültür yarışmaları...

Gönderim zamanı 13.05.2009 - 15:06

Ellerine sağlık dost ortak..Özellikle ''Danyal Topatan'' için teşekkürler..Tabi diğerleri için de *kıhkıh
BİZ ÜÇ KİŞİ YAŞIYORUZ..BEN,KENDİM VE ŞAHSIM..

#25 alsancakE24

alsancakE24

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 14.05.2009 - 06:07

Teşekkürler.

Çoğu yaşamını yitirmiş değerli sanatçılarımız. Allah c.c. mekanlarını cennet eylesin.

Ellerine sağlık dost ortak..Özellikle ''Danyal Topatan'' için teşekkürler..Tabi diğerleri için de *lol

İlgi ve güzel yorumlarınız için teşekkür edrim dostlarım.
Sevgi/selam.

#26 alsancakE24

alsancakE24

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 19.05.2009 - 11:55

Gönderilen Resim

Süheyl EÐRİBOZ (1928)

1928 yılında Gönen/Balıkesir 'de doğdu.

Sinema dünyasına girişini şöyle anlatır :
"İlk filmim, Sami Ayanoğlu’nun Fatih Sultan Mehmed’i oynadığı İstanbul’un Fethi’dir. Yıl 1951...Sinemaya başlamamı ve devam etmemi Osman F. Seden’e borçluyum. Beşiktaş Kulübü’nde ben karate çalışıyorum. Osman Seden, orada film çekiyor. Mahir Özerdem diye bir arkadaş başrol oynuyor. Atraksiyon bir sahne var filmde. Sahneyi yapamadı. Ben güldüm. Osman Bey ‘Niye güldün?’ dedi. ‘Hocam basit sahne, ben yaparım.’ dedim. Onun dublörü oldum. O zamanın parasıyla bana Osman Seden on lira para verdi. Büyük para... Kartını da verdi. O zaman Pertevniyal Lisesi ikinci sınıf talebesiyim. Akşam geldim, ben on lirayı babama verdim. Babam ‘Bu parayı nereden buldun!’ diye çıkıştı. O zaman babamın aylığı 35 lira. ‘Böyle işlere girme, okuluna devam et.’ dedi. Bir gün Beyoğlu’na çıktım. Elimi cebime attım. Tesadüfen Osman ağabeyin kartı geldi. Onun bürosuna uğradım. ‘Senin gibi bir arkadaşa ihtiyacımız var.’ dedi. İtalyanlarla beraber Üç Yeşil Köpek diye bir film çekiyorlardı. Bana rol verdi. Orada da kiralık katili oynadım. Giriş o giriş oldu ve bir daha da çıkamadım sinemadan..."

Gönderilen Resim

Yarım asrı geçen oyunculuk serüveniyle belleklere kazınan Süheyl Eğriboz, Türk Sineması'nın en karizmatik 'kötü adam'larından biri ve sinemada star sisteminin çiğneyip öğüttüğü emekçilerdendir.

Bir dönem vurdulu kırdılı filmlerin aranan aktörü olan ve bir çok filminde 'kötülük düşünürken' tırnaklarını törpülerken anımsanan Eğriboz'un Yeşilçam'daki lakabı 'Sütçü' dür.

Genelde mafya babalarının sağ kolu veya ayakçısı gibi kötü rollerde gördüğümüz, tipi sayesinde kötü adam karakterlerini cebinden çıkartmış olan oyuncu, sanatının doruk noktasını Tokatçı (1983) filminde Kara Erol'un yardımcısı rolüyle yaptı.

1951 yılında başlayan oyunculuk serüveninde figüranlıktan başrole kadar kendi anlatımına göre 200’den fazla filmde oynayan Eğriboz'u 90'lı yıllardan sonra TGRT sponsorluğunda çekilen dini temalı filmlerde evliya, derviş gibi rollerde de görmek mümkündür.

Gönderilen Resim

Cüneyt Arkın’dan en çok dayak yiyen oyuncu’ olarak da nam salan Süheyl Eğriboz ‘Davulu biz çaldık, parsayı başkaları topladı. Dayağı biz yedik, parayı başkaları kazandı ‘ diyerek burukluğunu ifade ediyor ve ekliyor, "Dokuz on kırık var. Çıkıkların haddi hesabı yok. Alnımda, burnumda ve boğazımda jönlerin izleri var. Aslan Bey diye bir film çekiyoruz. Sahnede benim kafam kopacak. Yılmaz Güney, tahta kılıcı boynuma vurdu. Boynumdaki iz oradan kaldı. Kafamda bira şişesi patladı. Burnumdaki kırık da Yılmaz Köksal’dan hatıra. Kafa atarken oldu. Burnumun kemiği kırıldı...Kavga sahneleri için kendi kendimi yetiştirdim. Karate ve tekvando eğitimi almıştım. Trambol Türkiye’de yoktu. Ben trambol yaptım kendime. Zıplama aleti... Havada yumruk atma, tekme atma. Türlü atraksiyonlar çalışırdım.

'Sütçü' lakabıyla ilgili olarak ise şu açıklamayı yapıyor; "Hiç sütçülük yapmadım. Sütçü serisinde başrol oynadım diye bu isim takıldı bana. 1978-80 arası Sütçü’nün Rüyası, Sütçü Kıbrıs’ta, Sütçü ve Eşeği, Sütçü’nün Çocukları diye dört film çektik. Komedi avantürü... Sütçü filmleri çok tuttu. Devamı çekildi"

Süheyl Eğriboz televizyonda gösterilen filmlerini hüzünle izlediğini ifade ediyor. Bugün hayatta olmayan arkadaşlarını anlatırken duygulanan Eğriboz, "Hüzünleniyorum... Geçen gün bir filmim televizyonda gösteriliyordu. O filmde birlikte oynadığımız arkadaşların çoğu bugün yok. Oturup ağladım. Bir benle Ahmet Mekin kalmışız" diyor.

Gönderilen Resim

'Kötü adam' rollerinde oynadığı için aldığı bir tepkiyi, gülümseyerek anlatıyor, "Sene 1971, Hz. Ömer’in Adaleti filmini çektik. Ben Hz. Ömer karakterini namaz kılarken öldürüyorum. Bu film Düzce’nin Konuralp nahiyesinde oynamış. Biz de Ramazan Bayramı’nın ikinci günü Konuralp’e gidiyoruz. Arabadan indim. Çantam elimde. Yusuf ismindeki bir arkadaşımla yürüyorum. Üç dört kişi önümü kesti. ‘Ulan Hazreti Ömer’i öldürürsün haaa’ diyerek üstüme çullandılar. Kafama da bir odun parçasıyla vurdular. İzmit 305 numaralı askeri hastanede kendime geldim. 18 dikiş atıldı kafama. Dört beş gün hastanede yattım. Haa bir de ilk zamanlar hanımla sokağa çıkamazdım. Sokakta insanlar, 'Bak! Gene düşürmüş bir kadını götürüyor' derlerdi.

"Ama seyircinin büyük çoğunluğu biliyor. Ekmek parası için rol kestik. Filmlerde oynadığım rollerle hayatımın hiçbir alakası yok. 53 senelik evliyim, karıma hâlâ âşığım. 2 çocuğuma da üniversite okutturdum...Ve yaşlılıktan mütevellit sağlık sorunları yaşasam da hala dincim, fiyakalıyım" diyen ve eşiyle birlikte Langa’daki evlerinde emekli maaşına talim eden Süheyli Eğriboz 2008 / Üçüncü Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'nde, Türk Sineması'na büyük emekler veren yardımcı oyuncu olarak Sırrı Elitaş'la birlikte "Emek Ödülü" aldı.

- Filmografisinden:

Gönderilen Resim

Maskeli Beşler İntikam Peşinde 2005
Bodyguard 1996
Tel Örgü 1995
Afacan Tatlı Bela 1994
Zombıe Ja Kummitusjuna 1991
Acımasızlar 1990
Karılar Koğuşu 1989
Aşka Vakit Yok 1988
Baba Yüreği 1987
Akrep 1986
Kaçış 1985
İmparator 1984
Tokatçı 1983
Kelepçe 1982
Ölmeyen Arkadaşlık 1981
Arka Sokaklar 1980
İki Cambaz 1979
Görünmeyen Düşman 1978

Kara Murat: Denizler Hakimi 1977
Her Gönülde Bir Aslan Yatar 1976
Evcilik Oyunu 1975
Battal Gazi'nin Oğlu 1974
Çulsuz Ali 1973
Gecekondu Rüzgarı 1972
Ali Baba Kırk Haramiler 1971
Ankara Ekspresi 1970
Dağlar Şahini 1969
Aslan Bey 1968
Bana Kurşun İşlemez 1967
Siyah Otomobil 1966
Horasan'dan Gelen Bahadır 1965
Karanlıkta Uyananlar 1964
Cici Can 1963
Utanmaz Adam 1961
İstanbul'un Fethi 1951

kaynak : tiyatroyun.blogspot.com
afiş ve fotoğraflar : sinematurk.com

Bu mesaj alsancakE24 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 24.08.2009 - 12:09

#27 Muziçko

Muziçko

V.I.P. Üye

• Dokunulmazlar
  • 12.098 Mesaj
  • İlgi Alanları:İhtiyaç anında camı kırınız!

Gönderim zamanı 19.05.2009 - 12:05

tüm kötü yönlerimi bilal inciye borçluyum :mad1: çok beğenirdim ben onu yaa *gla

teşekkürler dost güzel olmuş burası

sevgi/selam..

Gönderilen Resim

Bu kadar da ısıtmazdı belki de bahar güneşleri,
her kaybedişin ardından hayat yeniden başlamasaydı eğer.

Gönderilen Resim

#28 alsancakE24

alsancakE24

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 19.05.2009 - 19:53

Yorumun sevimli olmuş dost *ihi
Teşekkürler ve sevgi/selam.

Bu mesaj alsancakE24 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 19.05.2009 - 19:54

#29 alsancakE24

alsancakE24

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 15.06.2009 - 13:33

Atıf KAPTAN (1908 - 1977)
Türk sinema ve tiyatro oyuncusu,

İzmit'te doğdu.
Gerçek adı Atıf Terzioğlu'dur.

Çocukluğu Sultan Mehmet Reşat'ın gelini olan teyzesinin yanında sarayda geçti.
Savaştan sonra İstanbul'da memurluğa başladı, ancak gönlünde tiyatro yatmaktaydı.
1928 Dar-ül Bedayi'de "Hamlet" oyunuyla sanat hayatına başladı.

Gönderilen Resim

1930 yılında sinema kariyeri başladı. İlk filmi Kaçakçılar'dır.
1932 yılında Muhsin Ertuğrul'un yönettiği Bir Millet Uyanıyor filminde başrol oynadı.
Yahya Kaptan rolünde o kadar başarılı oldu ki, ondan sonra soyadı Kaptan olarak kaldı.

Kaptan Tiyatrosu adlı bir topluluk kurup, tüm Anadolu'da turnelere çıktı.

Daha sonra tiyatroyu bırakıp sinemada yoğunlaşan sanatçı, 300'den fazla film çevirdi.
Filmlerinde tek tük iyi yan karakterin yanı sıra daha çok 'kötü adam'ı canlandırdı.

Türk Sineması'nın en önemli karakter oyuncularından olan Atıf Kaptan, bir film çekimi için gittiği Ürdün'de 22 Nisan 1977 günü yaşama veda etti..

Filmografisinden:

Akdeniz Kartalı 1977
Bu Nasıl Dünya 1976
Pembe İncili Kaftan 1975
Almanyalı Yarim 1974
Vurun Kahpeye 1973
Ölüm Elçileri 1972
Cehenneme Bir Yolcu 1971
Yaşamak İçin 1970
Anadolu Soygunu 1969
İngiliz Kemal 1968
Merhamet 1967
Kırık Saz 1966
Kadın İsterse 1965
Çanakkale Aslanları 1964
Ölüm Pazarı 1963
Cengiz Han'ın Hazineleri 1962
Yaban Gülü 1961
Bir Yaz Yağmuru 1960
İzmir Ateşler İçinde 1959
Altın Kafes 1958
Kara Talih 1957
Lejyon Dönüşü 1957
Miras Uğrunda 1956
Büyük Günah 1955
Nilgün 1954
Kanlı Para 1953
Son Gece 1952
Ankara Casusu 1951
Çete 1950
Zehirli Şüphe 1949
Akıncılar 1948
Senede Bir Gün 1946
Şehvet Kurbanı 1940
Bir Millet Uyanıyor 1932
Kaçakçılar 1929

(tr.wikipedia.org, sozluk.sourtimes.org, sinematurk.com)

Bu mesaj alsancakE24 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 15.06.2009 - 13:34

#30 alsancakE24

alsancakE24

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 22.06.2009 - 05:57

Gönderilen Resim

Feridun ÇÖLGEÇEN (1911 - 1978)

Tiyatro ve sinema oyuncusu.

İstanbul'da doğdu.
Ankara Gazi Lisesi mezunu ve Konservatuvar terktir.
Sanat hayatına tiyatro ile başlayan oyuncu, 20'si yabancı 400'ü aşkın filmde yardımcı oyuncu rollerinde oynadı.
Canlandırdığı tipleri başarıyla karikatürize de eden ve olağanüstü bir oyuncu olan Çölgeçen, filmlerinin çoğunda sinsi 'kötü adam'ı canlandırdı. Fransız komedyen Luis de Funès ile benzerlikleri de dikkat çekiciydi.

Feridun Çölgeçen 19 Ocak 1978 günü İstanbul’da 67 yaşında yaşama veda etti.

Gönderilen Resim
Luis de Funès(solda) ve Feridun Çölgeçen

Gönderilen Resim
Feridun Çölgeçen, Hollywood’da bir film setinde

Hollywood günleri
Hollywood’da 20'ye yakın filmde oynayan Çölgeçen için o günlerde çıkan bir yazı şöyle diyor :

" Türk seyircilerinin çok iyi tanıdıkları beyaz perde ve sahne sanatkârı Feridun Çölgeçen şimdi Hollywood’da büyük takdir topluyor. United Artists, çevirmekte olduğu "Timbuktu filminin dış sahnelerini, Utah’ın Kanab civarı çöllerinde bitirdikten sonra, halen iç sahnelerine devam etmek üzere Hollywood’a dönmüş bulunmaktadır. Anthony Veller’in yazmış olduğu "Timbuktu" senaryosunun konusu, İkinci Dünya Savaşı başlarında Fransız Sudan’ında geçmektedir. Eser baştan başa aşk, macera, ihtiras ve harp sahnelerini ihtiva ettiğinden alâka çekicidir. Victor Mature ve Yvonne De Carlo’nun baş rollerini oynadığı bu filmi senelerdir Amerika’da çalışan ünlü Fransız rejisörü Jacques Tourneau idare etmektedir. Çok başarılı "Berlin Expess" filmiyle kendisini sinema dünyasına kabul ettirdikten sonra Tourneur: Kirk Douglas’ı "Out Of Glory" filmlerinde lanse etmiştir. Rejisör bundan evvel de bir kere daha "Easy Living" filminde Victor Mature’ü idare etmiştir. Halen Hollywood’da çalışan ve geçenlerde "Acertain smile" filminde bir rol oynamış bulunan Türk aktörü Feridun Çölgeçen İslâm, Arap, Fransız örf ve adetlerine yakinen vâkıf olduğundan "Timbuktu" filminde teknik müşavir olarak iki ay için "Ünited Artist" tarafından angaje edilmiştir. Çölgeçen, yavaş yavaş, gün geçtikçe Hollywood stüdyolarında mevkiini sağlamlaştırmaktadır..." (İstanbul Sesi Dergisi, 1 Ekim 1958)

- Filmografisinden:

Gönderilen Resim

Ölmeyen Şarkı 1977
Sıralardaki Heyecan 1976
Yarınlar Bizim 1975
Eski Kurtlar 1974
Siyah Gelinlik 1973
Kırık Merdiven 1972
Vurguncular 1971
Her Günaha Bir Kurşun 1970
Kalbimin Sahibi 1969
Erikler Çiçek Açtı 1968
Bekar Odası 1967
Ah Güzel İstanbul 1966
Güneşe Giden Yol 1965
Yüz Karası 1964
Genç Kızlar 1963
Çöl Şahini 1959
A Certain Smile 1958

Kamelyalı Kadın 1957
Beş Hasta Var 1956
Son Beste 1955
Şimal Yıldızı 1954
Suçlu Benim 1953
İngiliz Kemal Lawrens'e Karşı 1952
Sürgün 1951
Estergon Kalesi 1950
Çıldırtan Kadın 1948
Kıvırcık Paşa 1941
Bataklı Damın Kızı Aysel 1940
Cici Berber 1933

(tr.wikipedia.org, cgi.ebay.com, sinematurk.com, turksinemasi.com)

Bu mesaj alsancakE24 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 22.06.2009 - 05:58

#31 alsancakE24

alsancakE24

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 04.07.2009 - 09:15

Gönderilen Resim

Hüseyin ZAN

1931 yılında Antakya'da doğdu.
Çok az sayıda "iyi adam" rolü dışında sinemamızın emektar "kötü adam"larındandır.
Yeşilçam'da Oski lakabıyla ve aksiyon ustası olarak anılan; bir dönem Türk filmlerinin en çok dövülen figüranı olan Zan'ın dayak yemediği tek film ise yandı. Bir filmde başrol oyuncusuydu (Örümcek,1972); onda da rolü gereği maskeli olduğu için yüzü film boyunca görünmedi.

Kimi filmlerin yapım amirliğini ve yapım koordinatörlüğünü üstlendi.

"Eski yerli filmlerin standart kötüleri, bazen de kahramanımızın yoldaşı olurlardı. Bir Hüseyin Peyda, bir Süheyl Eğriboz, bir Kazım Kartal ve sayamadığım onlarca sinema emektarı. Çevirdikleri rollerle özdeşleştirdik onları, gerçekten karaktersiz, kötü zannettik yıllarca. Bunlardan Hüseyin Zan'ı hep merak ettim. Genel görünümü bende niçin filmlerde daha fazla yer almıyor dedirtti. Niçin o kadar meşhur olamadı anlayamadım açıkçası..." (WaspGG)

- Filmografisinden :

Gönderilen Resim

Bücür Cadı 1999
Yaşam Kavgası 1997
Hızlı Takip 1994
Tutsak 1987
Ölümsüz Aşk 1986
Bir Avuç Cennet 1985
Yaşadıkça 1984
Devlet Kuşu 1980
Tuzak 1976
Silahım Altı Okka 1975
Erkekler Ağlamaz 1974
Siyah Eldivenli Adam 1973
Örümcek 1972
İpi Boynunda Bil 1971
Demir Yumruk Devler Geliyor 1970
Yılan Soyu 1969
Erikler çiçek Açtı 1968
Silahlı Paşazade 1967
Yiğit Yaralı Olur 1966
Sayılı Dakikalar 1965
Hızlı Yaşayanlar 1964
Barut Fıçısı 1963
Çöpçatan 1962
Kalp Yarası 1961
İçimizden Biri 1960

(beyazperde.mynet.com, sozluk.sourtimes.org, sinemalar.com)

#32 Who am I

Who am I

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.041 Mesaj
  • İlgi Alanları:naie pas peur de moi

Gönderim zamanı 08.07.2009 - 22:17

erol abin fena mafya babası rolü yapıyordu *vava
Doğa yıllardır bize herşeyi veriyor , peki biz doğaya ne verdik ? Sigara paketine 5 tl yada 7 tl veriyoruz , peki açan olanı görüyormuyuz ? bir hayvan öldürüldüğünde günlerce protesto ediyoruz ,peki bir şehit verdiğimizde kaç gün şehitlerimizi anıyoruz ? dizi yada şarkı sözlerini ezberliyoruz peki , kaç kişi Atatürk ilke ve inkilaplarını biliyor ? Müslümanız diyorsunuz , ama islamın şartlarını yada kurallarını bilmiyorsunuz bu nasıl müslümanlık ? herkes kendini imam sanıp konuşuyor , açın kuranı okuyun ne yazıyor acaba diye,insanları eleştiriyoruz peki kaçımız kendimizi eleştirmeye cesaret buluyor

#33 alsancakE24

alsancakE24

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 09.07.2009 - 11:31

Gönderilen Resim

Cahit IRGAT (1915 - 1971)

Tiyatro ve sinema sanatçısı, şair.

Lüleburgaz'da doğdu.

Edirne Öğretmen Okulu son sınıfndan ayrıldı.

1932 yılında girdiği Ankara Devlet Konservatuvarı'nı, 1936'da bıraktı.

İstanbul Şehir Tiyatroları, Küçük Sahne, Devlet Tiyatrosu, Adana Şehir Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Oda Tiyatrosu ve Cahide Sonku ile kurduklari Cahitler Tiyatrosu'nda çalıştı.

Mükemmel bir oyuncu olan Cahit Irgat,sinema ve tiyatroda başrol ve karakter rolleri oynadı.
Filmlerinin çoğunda öfkeli 'kötü adam'ı canlandırdı.
Toplumcu şiirleriyle de tanınan ve 1940 kuşağının önde gelen şairlerinden olan sanatçı, bir film yönetti ve şiirlerinin dışında bir de roman yazdı.

Yazar, filolog, profesör, çevirmen Mina Urgan'la bir dönem evli kalan sanatçı, bu evlilikten dünyaya gelen şair Mustafa Irgat ve oyuncu Zeynep Irgat'ın babasıdır.

Cahit Irgat 5 Haziran 1971 yılında İstanbul'da yaşama veda etti.

“Tiyatro kabiliyet işidir. Okulu var ama yeterli değil. Hiçbir endişeleri, didişmeleri olmayanların halka ve sanata hiçbir faydası yoktur" sözleriyle oyunculuğa verdiği önemi belirten Cahit Irgat son yıllarını sıkıntılar içinde geçirdi.

Atıf Yılmaz, anılarında, bir barda Cahit Irgat'ı (ve Cahide Sonku'yu) gördüğünü yazar; ikisinin de sarhoş ve parasız olduğunu, gidecek yerleri olmadığını fark etmiştir...

Fırat Bayındır da, Cahit Irgat için şöyle bir not düşer:
"Wikipedia.org'da 1963 yılına ait bir haberle karşılaştım da yüreğim ezildi...' 25 yıllık tiyatro sanatçısı Cahit Irgat'ı Mecidiyeköy'de balık satarken gören vatandaşlar önce onun film çevirdiğini sandılar. Ancak Irgat bu işi, Mecidiyeköy'de bir gecekonduda birlikte yaşadığı bir zamanların ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı Cahide Sonku'yla zor yaşamını sürdürmek için yapıyordu. Gecekonduda yaşayan bu ünlü sanatçıların durumu vatandaşlar arasında üzüntü yarattı.'

Tiyatro ve sinema adamı, şair, bu ülkenin aydınlık insanlarından birisi, yine bu ülkenin en güzel kadınlarından Cahide Sonku ile birlikteliklerinde her ikisi de böylesine hak etmedikleri bir yaşam sürsünler, kabullenmek mümkün değil. Birlikte kurdukları tiyatro kumpanyası bir süre yaşamış ancak fiyasko ile sonlanmıştı. Tek kazançları birlikte içebildikleri bir insan bulmuş olmalarıydı. Sanata ve sanatçıya verilen değer bu muydu? Yoksa sanatçılar hep böyle uç noktalarda mı dolaşırlardı? Yoksa bu tarz, bu tavır, özgür bir sanatçı olmanın gereği, sonucu muydu, bilemedim." (hukuki.net)

Ölümünden sonra Can Yücel ise "Cihat İçin Cahit" adlı şiirinde Irgat'ı şöyle anar:
"Cihat İçin Cahit
Cahit ki bu hasta düzende sağlıklı bir kanserdi
Cahit ki haksızlığa karşı üreyen höcrelerdi.
Yorgun develer gibi çöktüğü Dormen şölenlerinde bile
'Siz paranızı, ben kendi kendimi yerim,' derdi.

Cahit zaten azalarak yaşayanlardan değil
Çoğalarak ölenlerdendi."

- Ödüllerinden:
1954 ve 1955; Türk Film Dostları Derneği, En Başarılı Erkek Oyuncu Ödülü

- Filmografisinden:

Yedi Canlı Adam 1970
İntikam Yemini 1969
Urfa İstanbul 1968
Soy Ve Öldür 1967
Altın Küpeler 1966
Kasımpaşalı 1965
Mor Defter 1964
Yasak Aşk 1961
Sığıntı 1960
Fosforlu'nun Oyunu 1959
Karasu 1958
Büyük Sır 1956
Safiye Sultan 1955
Sahildeki Kadın 1954
Dudaktan Kalbe 1951
Üçüncü Selim'ın Gözdesi 1950
Ya İstiklal Ya Ölüm 1949
İstiklal Madalyası 1948
Gençlik Günahı 1947
Senede Bir Gün 1946
Onüç Kahraman 1943
Kahveci Güzeli 1941
Yılmaz Ali 1940

(tr.wikipedia.org, sinematurk.com, eski.bianet.org, uludagsozluk.com)

#34 Who am I

Who am I

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.041 Mesaj
  • İlgi Alanları:naie pas peur de moi

Gönderim zamanı 09.07.2009 - 14:25

bilal incide hep ağa oluyordu ama adam gerçekten süper rol yapıyordu , eski artistlerimiz bir numara bazen gülsekte o zamanı düşündüğümüzde harika olduğunu anlıyoruz
Doğa yıllardır bize herşeyi veriyor , peki biz doğaya ne verdik ? Sigara paketine 5 tl yada 7 tl veriyoruz , peki açan olanı görüyormuyuz ? bir hayvan öldürüldüğünde günlerce protesto ediyoruz ,peki bir şehit verdiğimizde kaç gün şehitlerimizi anıyoruz ? dizi yada şarkı sözlerini ezberliyoruz peki , kaç kişi Atatürk ilke ve inkilaplarını biliyor ? Müslümanız diyorsunuz , ama islamın şartlarını yada kurallarını bilmiyorsunuz bu nasıl müslümanlık ? herkes kendini imam sanıp konuşuyor , açın kuranı okuyun ne yazıyor acaba diye,insanları eleştiriyoruz peki kaçımız kendimizi eleştirmeye cesaret buluyor

#35 alsancakE24

alsancakE24

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 21.07.2009 - 00:38

Baki TAMER (1926 - 2004)

Oyuncu, senaryo yazarı, yönetmen yardımcısı.

Harput/Elazığ'da doğdu.
Gerçek adı Baki Solak'tır.
Çocukluğu ve gençliği Gaziantep'te geçti.
Erzurum Öğretmen Okulu mezunudur.

Sanatla olan ilişkisi, ilkokul müsâmerelerinde, piyeslerde oynayarak başladı. Ardından halk evi temsil kollarında sahne yaşamına atıldı.

İlk tiyatro deneyimini 1937 yılında Gaziantep'te yaşadı. 1940-1953 yılları arasında Gaziantep Halkevi'nde birçok eseri sahneye koydu ve oynadı.

Öğretmenlik, Gümrük İstihbarat Memurluğu, polislik, muhasebecilik gibi alanlarda çalıştıktan sonra sinema sanatına olan ilgisi nedeniyle kendini Yeşilçam'da buldu.

1955 yılında İstanbul'a yerleşti ve o yıl sinemayla tanıştı.
İlk başrolünü 1957'de Belgin Doruk ile "Çileli Bülbül" filminde İhsan Tomaç yönetiminde oynadı. 70'e yakın filmde başrolde oynayarak zamanının ünlü yıldızları arasına girdi. Bir sava göre Türkan Şoray'ın ilk jönüdür.
20 senaryosu filme alındı. Ünlü yönetmenlere asistanlık yaptı.

Ölümüne kadar çok sayıda film ve TV dizisinde rol alan sanatçı, filmlerinde 'iyi adam'ın yanısıra mafya babası gibi 'kötü adam'ı da ve ayrıca alkolik tipleri canlandırdı. Yeri geldiğinde "şefkatli baba" veya "iyiliksever komşu" , yeri geldiğinde ise "acımasız baba" veya "mafya babası" rollerini başarıyla canlandırdı.

Türk sinemasının iyi yönde gelişmesi için birçok dernek, sendika ve kuruluşun başında ve içinde yer aldı.
Spor da yapan Tamer'in atletizmde bölgesel ve Türkiye çapında aldığı dereceler bulunmaktaydı. Ayrıca, atletizm hakem lisansına sahipti.

Kızı Sema Tamer de oyuncu olan ve son dönemlerinde dahi Türk Sineması'nın özellikle yan, yardımcı ve kısa rollerinin aranılan bir adı olmayı sürdüren Baki Tamer 4 Ağustos 2004 günü yaşama veda etti.

*Filmografisinden

- Senaryo yazarı:
Çöl Cenneti 1983
Vatan Kucağında 1982
Dikenli Hayat 1969
Esmer Delikanlı 1961

- Oyuncu :
Huzura Giden Yol 1995
Bize Nasıl Kıydınız 1994
Hasret 1993
Sevdaların Ölümü 1992
Git Gidebilirsen 1991
Sayın Başkan 1990
Hanım 1989
Reis Bey 1988
Randevu 1987
Umut Sokağı 1986
Tapılacak Kadın 1985
Öç 1984
Çoban Yıldızı 1983
Toprağın Teri 1981
Birgün O Da Kadın Olacak 1980
Kumar 1979
Solan Yaprak 1978
Yaşamak Güzel Şey 1977
Adana Urfa Bankası 1976
Evcilik Oyunu 1975
Oturak 1974
Geçmiş Zaman Elbiseleri 1973
Vurgun 1972
Çark 1971
Linç 1970
Vatan Ve Namık Kemal 1969
Kara Güneş 1968
Sözde Kızlar 1967
Zorlu Düşman 1966
Namusum İçin 1965
Haram Lokma 1963
Çiğdem 1962
Baharın Gülleri Açtı 1961
Suçlu 1960
Karımın Aşkı 1959
Murada Ereceğiz 1958
Çileli Bülbül 1957

(bakitamer.com, sozluk.sourtimes.org, sinematurk.com)

#36 alsancakE24

alsancakE24

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 27.07.2009 - 14:17

Gönderilen Resim

Süha DOÐAN (1920 - 1979)

Sinema oyuncusu, yönetmeni, yapımcısı, senaryo yazarı.

Yozgat 'ta doğdu.

Babası dönemin Yozgat ve Kastamonu valilerinden Avni Doğan'dır.
Cumhuriyet İlkeleri'ne bağlılıyla tanınan Avni Doğan bir dönem de Kastamonu milletvekilliğinde bulunmuştur.

Süha Doğan, İktisadi ve Ticari Bilimler Akademi'sini bitirdi.

1952 yılında Vahi Öz'ün yönettiği Kan Kardeşler filmiyle oyunculuk yaşamı başladı.
Döneminin aranan karakter oyuncularındandı ve 100 civarında filmde oynadı.
Doğan, özellikle soğukkanlı veya perde arkasındaki "kötü adam"ı başarıyla canlandırdı.

Oyunculuğunun dışında yönetmen, yönetmen yardımcısı, senaryo yazarı ve yapımcı olarak da Türk Sineması'na katkıda bulundu.

Yönettiği ilk film Gelin Ayşem'dir (1957).

Bekri Mustafa (1965), Satılık Kızlar (1964), Öldüren Bahar (1962) yönetmenliğini yaptığı;
Tatlı Hayal (1970), Halime'den Mektup Var (1964), Melekler Şahidimdir (1961) senaryosunu yazdığı;
Hiç Mi Beni Sevmedin (1963), Şoförün Karısı (1962) yapımcılığını üstlendiği filmlerden birkaçıdır.

Yaşamının son yılları, çoğu sinema emekçisi gibi yalnızlık içinde geçti.
Süha Doğan 1970 yılının Şubat ayında İstanbul'da tedavi gördüğü Bakırköy Akıl Hasatahane'sinde yaşama veda etti.

Baba Ocağı 1977
Kana Kan 1976
En Büyük Patron 1975
Esir Hayat 1974
Anadolu Ekspresi 1973
Dinmeyen Sızı 1972
Kızgın Yabancı 1971
Küçük Hanımefendi 1970
Cingöz Recai 1969
Gelincik Tarlası 1968
İlk Aşkım 1967
Fakirim Mehmet 1966
Kadın Okşanmak İster 1965
Kalbe Vuran Düşman 1964
Ölüme Çeyrek Var 1963
Rıfat Diye Biri1962
Seviştiğimiz Günler 1961
Lokum Sultan 1955
İzmir Sokaklarında 1953
Kan Kardeşler 1952

(sinematurk.com, tr.wikipedia.org)

Bu mesaj alsancakE24 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 27.07.2009 - 19:48

#37 alsancakE24

alsancakE24

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 01.08.2009 - 00:33

Gönderilen Resim

Ekrem GÖKKAYA (1934)

Konya'da doğdu.

Gerçek adı: Ekrem Turan Gökkaya
Sinema dünyasındaki namı: Sartana, Beyoğlu Ekrem

Gönderilen Resim

Yeşilçam'ın aranan 'kötü adam'larından oldu.
Daha çok top sakalı ve arkaya doğru taranmış siyah ve uzunca saçları ile biraz entellektüel, biraz da psikopat kişilikleri canlandırdı.
Bir ara erotik filmlerde de göründü.

Güzel Sanatlar Akademisi mezunu olan Gökkaya, kimi filmlerin yapım ekibinde ve idari işlerinde de görev aldı.

- Filmografisinden:

Uyanık Gazeteci 1988
Ayrılamam 1986
Sevginin Bedeli 1984
Güneşin Tutulduğu Gün 1983
Yedi Bela Hüsnü 1982
Kara Gurbet 1981
Gerzek Şaban 1980
Çivi Çiviyi Söker 1979
Hedefte Vuruşanlar 1978
Ben Bir Garip Keloğlanım 1976
Kılıç Aslan 1975
Kalleş 1974
Ali ile Gül 1973
Suçlu 1972
Görünce Kurşunlarım 1971
Kara Dutum 1970
Turist Ömer Arabistan'da 1969
Gök Bayrak 1968
Hacı Murat 1967
Horasan'dan Gelen Bahadır 1965

(sinematurk.com)

#38 alsancakE24

alsancakE24

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2009 - 11:35

Altan GÜNBAY

1931 yılında Konya'da doğdu.

1954'te Ankara Devlet Konservatuarı Şan Bölümü'nden mezun oldu. Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne girdi. Aynı yıl Cavalleria Rusticana operasıyla sahneye çıkan oyuncu, birçok operada solist sanatçı olarak görev aldı. 1969 yılında atandığı İstanbul Devlet Operası'nda otuz yıl boyunca sürdürdüğü solist sanatçılığının yanısıra yönetmenlik ve yönetici yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

Gönderilen Resim
Ankara Expresi filminde (sağda)

Türk Sineması'nda da 250'ye yakın filmde oynadı.
İngiliz yönetmen Terence Young'ın yönettiği Rusya'dan Sevgilerle (1963) adlı James Bond filminde rol aldı.
1966 yapımı Altın Çocuk filminde yönetmen Memduh Ün isteği üzerine kazıttığı saçlarını filmden sonraki 18 yıl boyunca uzatmadı.

Filmlerinin çoğunda canlandırdığı 'kötü adam' karakterine, kazıtılmış saçlarıyla ve kendine özgü duruşu, bakışlarıyla yeni bir görünüm getirdi.

Beni Unutma ve Seni Kalbime Gömdüm adlı filmlere de yapımcı olarak imza atan Günbay halen tv dizilerinde oynamaktadır.

- Filmografisinden:

Gönderilen Resim

İstanbul Kanatlarımın Altında 1996
Seni Kalbime Gömdüm 1982
Beni Unutma 1982
Rezil 1978
Kanunsuz Sokak 1977
Kana Kan 1976
Cemil 1975
Hababam Taburu 1975
Kara Boğa 1974
Yankesici 1974
Düğün 1973
Helal Sana Behçet 1973
İyi Döverim Kötü Severim 1972
Çapulcular 1972
Üç Arkadaş 1971
Zehir Hafiye 1971
Tarkan: Gümüş Eyer 1970
Ankara Ekspresi 1970
Yılan Soyu 1969
Ateşli Çingene 1969
Bizanslı Zorba 1967
Acı Günler 1967
Çifte Yürekli 1966
Altın Çocuk 1966
Cumartesi Senin Pazar Benim 1965
65 Hüsnü 1965
Şehrazat 1964
Rusya'dan Sevgilerle 1963
Yarın Bizimdir 1963

(sinematurk.com, sozluk.sourtimes.org)

#39 alsancakE24

alsancakE24

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 12.08.2009 - 19:06

Gönderilen Resim

Kuzey VARGIN

1940 yılında İstanbul'da doğdu.

1960'lı yıllarda jön olarak Yeşilçam dünyasına girdi.

Suat Yalaz'ın çizgi kahramanının sinema uyarlaması olan Karaoğlan'ı, Kartal Tibet’ten sonra canlandıran oyuncu oldu.

İlerleyen dönemlerde ise, değişik yüz çizgileri ve sert, soğukkanlı yüz ifadesiyle, yakışıklı "kötü adam"ı canlandırdığı karakter rolleri ile kariyerini sürdürdü.

Zengin ailenin şımarık ve kötü kalpli oğlu ile katı yürekli mafya babası veya yardımcısını başarı ile canlandırdı. Bazı yönleriyle Yeşilçam'da "erken Nuri Alço dönemi" olarak adlandırılabilir.

1990'lı yıllardan itibaren ağırlıklı olarak tv dizilerinde oynadı.

Gönderilen Resim

"Kuzey Vargın
Yeşilçam'ın en güzel insanlarından biridir Kuzey Vargın; sevdiğimiz, saydığımız bir "kötü" olmasına ek olarak, kendisinden sonra gelen jenerasyonu da etkilemeyi başarmıştır..

Hülya Koçyiğit'e en fazla tacizde bulunan aktör olarak adını altın harflerle belleklere kazımasının dışında, son zamanlarda dizilerle de belirmeye başladı ekranlarda: geçmişten bugüne; Canısı, Sırılsıklam, Aşkına Eşkıya, Aşkımızda Ölüm Var, Aşk Oyunu gibi birçoğunun isminin içinde "aşk" kelimesinin geçtiği salt romantik dizilerde gördük onu..
Kötü olanın karşı konulmaz çekiciliğini gördük onda.. Nuri Alço, Hayati Hamzaoğlu, Önder Somer gibiydi biraz ama onlardan ayrılan bir yanı her zaman oldu: Etiğe düşkünlüğü, delikanlı tavırları, hötüröflükten ciddi anlamda tiksinmesi kafalarda "ulu manitu" imajı çizmesine yetti.
Türk Sineması'nda porno film furyasının yaşandığı yıllara ve bu filmlerde rol alan isimlere bir göz atın, onun adına rastlayamazsınız.

Afacan Küçük Serseri adlı yapımda "Kuzey" karakterini canlandırmasının ise tamamen bir otorite meselesi olduğunu, kendi adını kullanmak istediğini ve buradan hareketle sert mizaçlı delişmen jönümüze kimsenin "artizlik" yapamayacağını da kavrayabiliyoruz.

Karaoğlan'ı Kartal Tibet'ten sonra canlandırdığını ve reel yaşamında da dediğim dedik bir adam olduğunu biliyoruz onun..." (Wereyda, 2007)

- Filmografisinden:

Para/Dolar (2008)
Avrupalı (2007)
Bir Çift Çizme (2005)
İki Yabancı (1990)
Talih Kuşu (1989)
Menekşeler Mavidir (1987)
Güneşe Köprü (1986)
Ateş Dağlı (1985)
Kanun Kanundur (1984)
En Büyük Yumruk (1983)
Randevu (1975)
Anter (1974)
Aşk Ve Cinayet Meleği (1972)
Baba 1971
Damga (1969)
İngiliz Kemalin Oğlu (1968)
Bir Dağ Masalı (1967)
Üç Korkusuz Arkadaş (1966)
Yasak Sokaklar (1965)

(yesilcam.blogspot.com, sinematurk.com, sinematik.blogspot.com)

Bu mesaj alsancakE24 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 12.08.2009 - 19:07

#40 alsancakE24

alsancakE24

• Üyeler
  • 2.849 Mesaj

Gönderim zamanı 18.08.2009 - 07:50

Hüseyin PEYDA (1920 - 1990)

Ş.Urfa, Harran’da doğdu.
Asıl adı Hüseyin Örmen’dir.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde bir süre okudu.
Türkoğlu adlı bir dergi çıkardı. Çeşitli işlerde çalıştı.

1950 yılında yönetmenliğini, senaristliğini, prodüktörlüğünü ve baş rol oyunculuğunu kendisinin yaptığı "Söyleyin Anama Ağlamasın" filmiyle sinemaya başladı.
Yeşilçam'ın aranan karakter oyuncularından oldu.

Filmlerinin çoğunda 'kötü adam' karakterlerini canlandırdı.
Daha çok 'mafya babası' rollerinde göründü.
Soğuk yüz ifadesi, bıyık-sakal sitili, çok açık göz rengi, vazgeçilmez aksesuvarı olan bastonu ve sinemada kendine özgü 'kötü adam' tiplemesiyle belleklerde yer etti. Otoriter, sert bakışlı, ketum ve oturaklı tiplemelerinin en önemli adamıydı

Başrollerde de oynayan Peyda, 'kötü adam' rolleri kadar, 'iyi adam' rollerinin altından da başarıyla kalktı.

Yeşilçam tarihinin en önemli oyuncularından biri olan Peyda oyunculuğunun yanısıra Hüseyin Örmen takma adıyla 20'ye yakın film yönetti; Hüseyin Kazasfil takma adıyla yine 20'ye yakın filmin senaryosunu yazdı. Ayrıca birçok filmin yapımcılığını üstlendi.

Oynadığı filmlerden elde ettiği kazancını kendi yönettiği filmlere yatıran gerçek bir sinema sevdalısı olarak sinema dünyasına adını yazdırdı.

Tv dizilerinde yer aldı.

Hüseyin Peyda 31 Temmuz 1990 günü yaşama veda etti.

Gönderilen Resim
Mezarımı Taştan Oyun filminde

"Bir Anı
..........
Olay Bir Türk Filminde Geçiyor.
Orhan Gencebay'la Gülşen Bubikoğlu fantastik bir kastlamayla Leyla ile Mecnun'u oynuyorlar.
Acımasız hükümdar/bey/paşa/amiral babayı Hüseyin Peyda oynuyor.
Bir de Cadı Teyze rolü var.
Ona da Nubar Terziyan'ı çıkarmışlar.
Başına geçirmişler peruğu.
'Amaaan yaşlı nine mi arayalım şimdi, oynasın Nubar Amca' misali.
Geleceği görmekte olan Cadı Nine (Nubar Terziyan) kristal küresine, ya da suya, ya da bakla tarlasına, kuyuya, bir yerlere bakıp
işte konuşuyor:
'İleride bir kızın olacak. Bir oğlan olacak. Kızına âşık olacak. Âşık olacaklar, vs. vs.'
Uğursuz bir muştulama değil de, fiştekleme.
Hüseyin Peyda camgöbeği gözlerini aça aça soruyor:
'Peki, ama kim yaşayacak bu aşkı?' "(Perihan Mağden)

- Ödüllerinden:
1977 XIV. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Kara Çarşaflı Gelin)

Yalnızlar 1990
Hedef 1989
Kurtlar Geceyi Sever 1988
Mayın 1987
Sultanoğlu 1986
Suçlu Gençlik 1985
Deli Fişek 1984
Çöl 1983
Kelepçe 1982
Yılanı Öldürseler 1981
Rüzgar 1980
Aldırma Gönül 1979
İnsanları Seveceksin 1978
Hakanlar Çarpışıyor 1977
Şeytan Diyor ki 1976
Haşhaş 1975
Dayı 1974
Hamsi Nuri 1973
Köpekler 1972
Ölmeyen Adam 1971
Gülnaz Sultan 1969
Kabadayı 1968
Son Kurban 1967
Bay Bora'nın Oğlu 1966
Haremde Dört Kadın 1965
Kızgın Delikanlı 1964
Kadınlar Hep Aynıdır 1963
Aşk Yarışı 1962
Mor Sevda 1961
Aşk Hırsızı 1960
Ölüm Dönemeci 1959
Dar Sokaklar 1958
Üç Garipler 1957
Gelen Ağlar Giden Ağlar 1956
Yolculuk Var 1954
Bu Nasıl Aşk 1953
Kubilay 1952
Mezarımı Taştan Oyun 1951
Söyleyin Anama Ağlamasın 1950

(sinematurk.com, itusozluk.com, radikal.com.tr)