İçerik değiştir

- - - - -

İslam herşeyiyle ilimdir

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 174 yanıt verildi

#21 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 29.11.2005 - 16:43

Alkol, uyuşturucu ve benzeri psikosomatik maddeler almak, kalıpsallaşmış davranışlar uygulamak, meditasyon yapmak, duyu yalıtımı uygulamak (kendini beş duyu algısından da arındıracak bir ortamda bulunmak veya şartları sağlamak), aç ve susuz kalarak beynin verimli çalışmasını engellemek ve benzeri teknikler, birçok din, tarikat ve kült tarafından kullanılan, ve bilim tarafından etkileri incelenmiş ve kanıtlanmış tekniklerdir.

İslam'da, bu teknikler arasından abdest ve namaz (kalıpsallaşmış davranışlar) ve oruç (aç ve susuz kalarak beynin çalışmasını engellemek) insanların algı seviyesini etkilemek için kullanılır.

Örneğin uyuşturucu alsan veya duyu yalıtımı uygulasan çok daha etkileyici hisler ve tecrübeler yaşayabilirsin (bazı dinler, tarikatlar ve kültler bu tür davranışlar da uygulatmaktadır), bunlar da metafizik olguların kanıtı değildir. Beynin sağlıklı çalışmasını engellemek veya bozmaktan başka bir şey değildir.

Yeterince araştırsaydın bu gerçekleri de öğrenirdin.

O kadar saldırgan bir tutumun ve öyarğılı yaklaşımın varki varki bu verdiğin delillere karşılık binlerce karşılığında delil sunup ayrıca Bohm ve Pribram'a ait yazı yazabilirim ama neye yararki sen karşındakini küçümsemeye, aşağılamaya kilitlemişsin beni bir tarafa bırakın ben onların yanında hiçim Siz H.z. Muhammed A.S ve diğer peygamberlerin,Hz Ali, Abdulkadir geylani Mevlana, Yunus emre Hallacı-Mansur Ahmed yesevi gibi büyük Akıl ve gönül sahibi insanları dahi yaşadığı şeyleri uyuşturucu,içki gibi şuursuzca yapılan hareket ve yaşantıyla bir tutuyorsunuz çok yazık beş duyuyla algıladığınız yaşamdan öteye geçemeden geçip gideceksiniz peygamber efendimiz şöyle demiş; bu dünyada ama olan ahirettede amadır. ölmeden evvel ölünüz bunlar sizin için hiç birşe ifade etmiyor tabi diğer ibadetlerinde birşey ifade etmediği gibi Bütün bu dini Allahı sistemini anlatmak için çaba sarfeden Peygamberler,nebiler,resüller, veliler boş konuşuyor yalan söylüyor halisinasyon görüyor siz en doğrusun öylemi..... yazık çok yazık.....
birdaha sizinle tartışmıyacağım ve yazınıza cevap vermeyeceğim

inandığınız değerlerin bu dünyada inanıyorsanız sonraki boyutta yardım etmesi dileğimle
"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#22 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 29.11.2005 - 17:13

bu verdiğin delillere karşılık binlerce karşılığında delil sunup

Sunamazsın çünkü iddiaların asılsız ve zaten çürütülmüş durumda.

İnsan vücudu orta ve uzak mesafelerde etkisi olabilecek bir manyetik alan yaymaz. Bu ölçülmüş ve kanıtlanmıştır.

Ley hatları, 100 yıl gibi kısa zaman önce uydurulmuş bir hurafedir. Tarihçiler kayıtları incelemiş ve bunu kanıtlamışlardır.

İnsan vücudu elektriğe ihtiyaç duymaz, deri gözeneklerinden soluyamaz, ve deri gözenekleri aracılığı ile su ihtiyacını karşılayamaz. Hepsi modern bilimin kanıtladığı gerçeklere aykırı iddialardır.

En küçük atomaltı parçacıklardan en devasa galaksilere kadar tüm cisimleri, modern bilimin araçları sayesinde gözlemleyebilmekteyiz. Aksi yönde bir iddia yalandır, bu yalan iddia üzerine kurulu bir mantık asılsızdır.

Bu ve benzeri tüm iddialarına karşılık verdim. Sen hala direniyorsun.

Gerçi sana suç bulmak da abes olur, çünkü kardeşim, bu iddialar sana ait değil. Seni ve senin gibi iyi niyetli ama maalesef eğitimi yetersiz vatandaşları ikna edip uyutmak isteyen hacıların hocaların karmaşık birkaç terimi arka arkaya sıralayarak düzdükleri palavralardan öte bir şey değil. Bu yüzden sana kızamıyorum bile, sadece acıyorum.

ayrıca Bohm ve Pribram'a ait yazı yazabilirim

Bohm ve Pribram bilimadamlarıdır. Din konusunda asla yazı yazmamışlar ve iddialarda bulunmamışlardır. Yaptıkları çalışmaların kapsamı konusunda bilgi vermeme rağmen hala aksi yönde iddiada bulunuyorsun. Bir insana söylemediği sözleri, savunmadığı düşünceleri atfetmek iftira değil midir? Sen iftiranın günah olduğuna inanmıyor musun? Niye hala direniyorsun?

Siz H.z. Muhammed A.S ve diğer peygamberlerin,Hz Ali, Abdulkadir geylani Mevlana, Yunus emre Hallacı-Mansur Ahmed yesevi gibi büyük Akıl ve gönül sahibi insanları dahi yaşadığı şeyleri uyuşturucu,içki gibi şuursuzca yapılan hareket ve yaşantıyla bir tutuyorsunuz

Bu benim kişisel görüşüm değildir. Bilimin kanıtladığı tartışma götürmez gerçeklerdir. Dini ibadetin beyinde yarattığı algı seviyesi, içki ve uyuşturunun beyinde yarattığı algı seviyesine eşdeğerdir. Magnetic Resonance Imaging (emar filmleri) bunu kanıtlar. Modern bilimin analitik araçlarına sahip olmamasına rağmen, düşünür Karl Marx, "Din kitlelerin afyonudur." özdeyişiyle pek isabetli bir öngörüde bulunmuştur. Eğer bu konu ile ilgileniyorsan sana daha ayrıntılı bilgi vermekten mutluluk duyarım.

Bütün bu dini Allahı sistemini anlatmak için çaba sarfeden Peygamberler,nebiler,resüller, veliler boş konuşuyor yalan söylüyor halisinasyon görüyor siz en doğrusun öylemi.....

Yalan söylüyorlar ve halüsinasyon gördürüyorlar (çoğu zaman kendileri görmüyorlar) ama bunu elbette boşuna yapmıyorlar. Amaçlar çeşitlidir. Kimi dinler, kitleleri kontrol altında tutmak, suçları önlemek, toplumları yönetmeyi daha kolay kılmak amacı ile uydurulurken, kimi dinler sözde peygamberlere kişisel çıkar sağlamak amacı ile uydurulmuştur. Tarih boyunca kendi mitolojilerine inanan peygamberlerin de varolduğu yadsınamaz, ancak kişisel inanç kanıt yerine geçemez.

Kuran'daki sayısız mantıksal çelişki, bu kitabın mükemmel bir varlığın eseri olmadığının kanıtıdır.

Bu çelişkileri merak ediyorsan bu konuda da kaynaklar sunabilirim.

birdaha sizinle tartışmıyacağım ve yazınıza cevap vermeyeceğim

Verebileceğin bir cevap olsaydı zaten verirdin.

İddiaların tartışma götürmez bir şekilde yalanlandıktan ve çürütüldükten sonra ne cevap verebilirsin ki?

#23 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 29.11.2005 - 21:41

Sana bu forumun verebileçekleri, senin alabileceğin kadardır.
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#24 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 00:01

Sana bu forumun verebileçekleri, senin alabileceğin kadardır.

İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır.

Sen benim söylediklerimden bir şey alamadıysan, başkalarına laf yetiştirmeye çalışacağına önce kendi derdine yan.

#25 walkON

walkON

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 389 Mesaj
  • İlgi Alanları:şu aralar bavul hazırlamaktan başka bi ilgi alanım yok maaalesf

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 00:11

arkadaşım herkesin fikri inancı kendinedir bu forumda bu başlık altında insanlar inançları hakkında görüşlerini açıklayabilirler sizin bu şekilde karşı çıkmanız biaz anlamsız geldi bana bu bnm fikrimdir amacım kimseyi korumak deil
sevipte söyleyemediğim şarkılar var
bir dizesini asla hatırlayamadığım şiirler
keşke , keşke o ben olsaydım dediğim hikaye kadınları
düşlerim var
uyandığımda yalnızca başını hatırladığım
ve asla sonuna kadar görmeyi beceremediğim
bir adam var düşümde
tam dokunacakkenuyandırıldığım
bir adam sonumuzun ne olacağını öğrenemediğim
düşümde bir adam var benim mi bilemediğim
bir adam var diyorum düşünüp düşümden ayrı kaldığım
durupta söyleyemedin adınsa gizli kapaklı
sevda türküleri tuttursamda ben telli duvaklı
yanıma korlar mı adam seni
koparıp acıtmazlar mı beni
nafile yanar elim dudağım
seni bana yar ederler mi?

#26 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj
  • İlgi Alanları:sanane

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 01:00

sparkplug bak
yazdığın mesajı bidaha oku

[/B] Yalana, dolana, palavraya, hurafeye ve mantıksızlığa asla saygı duymam ve elbette ki küçümserim.

İddialarının hepsini teker teker ve kanıtlar sunarak çürüttüm.

Daha ne konuşuyorsun anlayamadım.

sen hiçbir kanıt sunmadın ve hiç birşeyi çürütmedin
ben dedim oldu bu ne yaaa

işin garip tarafı buna kendini bile inandırmışsın

dikkat ederim
inandırmışsın dedim

gülüyüm mü ağlayımmı anlamdım

Bu mesaj budala tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 30.11.2005 - 01:01

#27 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 01:52

arkadaşım herkesin fikri inancı kendinedir bu forumda bu başlık altında insanlar inançları hakkında görüşlerini açıklayabilirler sizin bu şekilde karşı çıkmanız biaz anlamsız geldi bana bu bnm fikrimdir amacım kimseyi korumak deil

Objektif kanıtlar inanç değildir. Objektif kanıtlar kesin ve bağlayıcı gerçeklerdir.

Bu forumda göz göre göre YALANLAR yayımlanmıştır.

Listelediğim ve objektif kanıtlar aracılığı ile çürüttüğüm her YALAN göz göre göre, utanmadan, arlanmadan, doğruymuş gibi sunulmuştur.

Yazıklar olsun.

#28 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 01:54

Verdiğim linklere git ve oku.

Okuman yazman var mı?

Gözünün önüne serdiğim kanıtların varlığını inkar edecek kadar onursuz isen sana diyeceğim bir şey kalmamıştır.

#29 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 02:11

Birisi islamiyet iyidir güzeldir bak bunu yaparsan şu yararıda vardır diyor.Dogru veya yanlış sonuçta kendi dogruları inandıklarıdır, takdir edilir. Bir diğeri çıkıp hayır kardeşim o söylediğin yarar felan değildir safsatadır uydurmadır vs. diyor. Peki senin bu yanlış kabul ettiğin şeylere karşı doğruların var mı? Yoksa sadece kendine göre çürütüp bırakırmısın?Göz ucuyla baktım senin savunduğun birşeyi göremedim. Sende söylede dogrularını, inandıklarını belki başka biride onları çürütür. Nası fikir?

#30 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 02:53

Dogru veya yanlış sonuçta kendi dogruları inandıklarıdır, takdir edilir.

Kanıtlanabilir şekilde yanlış olan bir sav, hiçbir şekilde doğru olamaz. İnsanın kendine göre de doğru olamaz. Olursa o insan kendini kandırıyordur.

Yazdığım iletilerde, İslamiyet'in doğruluğunu savunmak için kullanılan, bilimsel dayanağı ve geçerliliği olduğu iddia edilen savların teker teker asılsız, geçersiz ve yalan olduğunu ortaya koyuyorum.

Benim burada sunduğum kanıtların hepsini, mahkemeye intikal ettirip bilirkişi tarafından doğrulatmak mümkündür. Tartışmaya veya inanca endeksli sübjektif konular sözkonusu değildir. Objektif, tarafsız, kanıtlanabilir konular sözkonusudur.

* İnsan beyninin orta ve uzun menzilde manyetik dalgalar yaymadığı,
* Ley hatlarının 1921'den başlayarak değişik yazarlarca gitgide daha ayrıntılı bir şekilde uydurulmuş bir hurafe olduğu,
* İnsan vücudunun işlemek için elektriğe ihtiyacı olmadığı,
* Vücuda su veya toprak sürmenin vücuda elektrik veya su sağlamayacağı,
* İnsan vücudunun deri gözeneklerinden soluyamacağı,
* Dini ibadetlerin insan beyninde içki ve uyuşturucu alımına benzer elektromanyetik uyarımlara sebep olduğu

ve buna benzer birçok konuda, yukarıda da defalarca sunduğum üzere, kanıtlar kesindir ve ortadadır. Tarafsız bilirkişilerce bu söylediklerim doğrulanabilir. Hala aksi iddiada bulunan bir kimse varsa, kendisini mahkemeye verip gerçeği öğrenmesine yardımcı olmaya hazırım.

Peki senin bu yanlış kabul ettiğin şeylere karşı doğruların var mı?

Elbette var. Mantıklı ve kanıtlanabilir gerçekler doğrudur. Bu gerçekler doğaları gereği çürütülemez. Çürütülebilen gerçeklere inanmak da zaten akıl karı değildir.

#31 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 03:20

Hala ortaya koyduğun somut birşey yok.
''Peki senin bu yanlış kabul ettiğin şeylere karşı doğruların var mı?'' gibi bir soruya ''Elbette var. Mantıklı ve kanıtlanabilir gerçekler doğrudur. Bu gerçekler doğaları gereği çürütülemez. Çürütülebilen gerçeklere inanmak da zaten akıl karı değildir. '' gibi bir cevabı verebilirsin ama devamında gelen ''Sende söylede dogrularını, inandıklarını belki başka biride onları çürütür.'' cümlesini esgeçerek sadece cevap vermiş olduğunu zannedersin!
Kısaca yukarıdaki mesajında bir cevap yok.Birşeyleri kendince yok ederken yanına yine kendince çözümler koysanda bizde bu adam bu konuda tartışıyor desek.. Kastetiğim şeyle ilgili bişey yazmayacaksan mesajıma cevap vermene gerek yok, yorma boşuna ne kendini ne de beni.

Bu mesaj WeRWoLf tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 30.11.2005 - 03:21

#32 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 04:20

Birşeyleri kendince yok ederken yanına yine kendince çözümler koysanda bizde bu adam bu konuda tartışıyor desek..

Hiç bir şeyi yok etmiyorum. Yalan olduğu objektif olarak kanıtlanabilir olan savların geçersizliğini ortaya koyuyorum. Bu savların geçerliliği zaten yoktu ki ben herhangi bir şeyi yoketmiş olayım. Olsa olsa bu savlara inanmak için gerekli olan cehaleti yokediyorumdur, bunu da memnuniyetle yapıyorum.

Bu mesaj sparkplug tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 30.11.2005 - 04:21

#33 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 04:40

Yazılarından edindiğim fikrimi pekiştiriyorsun. Dikkat ettiysen itiraz ettiğin konulara bi yorum yapmadım. Yazıların işine geldiği cümlelerini alıyorsun onlara kendince cevaplar verdiğini düşünüyorsun.En büyük örnegi bana verdiğin cevaplar. Ben neyden bahsediyorum sen ne diyorsun. Böyle birşeye tartışma denmez. Hatta konuyu açan arkadaşın yerinde olsam ''banamı garezi var'' acaba diye düşünürüm :)
Son sözüm zor olanı seç sende ortaya bişeyler koy! Saglıcakla der aradan çekilirim, siz kaldığınız yerden devam edin...

#34 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 04:54

Son sözüm zor olanı seç sende ortaya bişeyler koy!

Yazdıklarımı okumuyorsun sanırım.

Ben bilimi ve mantığı ortaya koydum.

Bunları beğenmiyorsan, bilim ve mantık kişisel inançlarınla çelişiyorsa, bu senin sorunundur.

Bilim ve mantık tüm insanlığın ortak paydasıdır. Gerçekleri asal ve asıldır.

#35 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 15:00

sparkplug bak
yazdığın mesajı bidaha oku

[/B] Yalana, dolana, palavraya, hurafeye ve mantıksızlığa asla saygı duymam ve elbette ki küçümserim.

İddialarının hepsini teker teker ve kanıtlar sunarak çürüttüm.

Daha ne konuşuyorsun anlayamadım.

ben dedim oldu bu ne yaaa

işin garip tarafı buna kendini bile inandırmışsın

dikkat ederim
inandırmışsın dedim

gülüyüm mü ağlayımmı anlamdım

:P

#36 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 15:02

Birisi islamiyet iyidir güzeldir bak bunu yaparsan şu yararıda vardır diyor.Dogru veya yanlış sonuçta kendi dogruları inandıklarıdır, takdir edilir. Bir diğeri çıkıp hayır kardeşim o söylediğin yarar felan değildir safsatadır uydurmadır vs. diyor. Peki senin bu yanlış kabul ettiğin şeylere karşı doğruların var mı? Yoksa sadece kendine göre çürütüp bırakırmısın?Göz ucuyla baktım senin savunduğun birşeyi göremedim. Sende söylede dogrularını, inandıklarını belki başka biride onları çürütür. Nası fikir?

:P

#37 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 16:33

Alıntı yaptığın iddialara karşı verdiğim cevaplarla, yapılan iddiaları geçersiz kıldım.

Verdiğim cevapları görmemezlikten gelmen riyakarlık olmuyor mu?

#38 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 17:43

Arkadaşlar;
Sizden ricam lütfen bu tartıştığımız konuları araştırın bu bende dahil kimsenin olumlu veya olumsuz etkisinde kalmayalım ve önyargısız yaklaşalım kendimizi sabit bir fikre kilitlemeyelim ben elimden geldiğince araştırıyorum araştırdığım siteleride aşşağıda vereceğim ister bu sitelerden veya başka bildiğiniz sitelerden gerçek neyse öğrenmeye çalışalım öyle veya böyle yaşayıp bu dünyadan başka bir boyuta geçerek yaşamımızı devam edeceğiz burda olduğu gibi oranında güçlü varlıkları ile karşılaşacağız güçlü olmamızı sağlayan bütün önerileri Muhammed (A.S) bildirmiş elimizden ne geliyorsa bunları uygulayıp ruhumuzu güçlendirelim ve kendimize huzurlu mutlu bir yaşam hazırlayalım
sevgi ve dualarımla
araştırmak isterseniz
http://www.xxanadu.org/hologram.htm

http://www.ahmedhulu...ismasistemi.htm

http://www.ahmedbaki...r/tek/tek07.htm

http://sufizmveinsan...k/alanlar5.html

http://www.parapsiko...org/index1c.htm

http://www.parapsiko...org/index1c.htm

http://historicalsen...ive/Fener66.htm

http://www.sufizmvei...bilimvedin.html

http://www.maddenina...k/tekmutlak.htm

#39 walkON

walkON

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 389 Mesaj
  • İlgi Alanları:şu aralar bavul hazırlamaktan başka bi ilgi alanım yok maaalesf

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 17:52

biz senin inanmadığın değerlerele yaşıyoruz ya da kendi adıma konuşim ben im inandığım değerlere karışılık birsürü şey ileri sürdün sesimi çıkarmadım yalan dedin yine sesimi çıkarmadım(sesimii çarmadım dan kastım senin fikrindir saygı duyarım) benim anlamadıım şey neden sen bize saygı duymuyosun amacın fikirlerimi deiştirmekse yorulma boşuna imkansız
bi de üstüne üstlük hakaret eettin senin bnm aklımdan şüphe duyman benim için önemli diil çünkü şu saatten sonra sözlerini muhattap alacağım bi insan diilsin
bilmem anlatabildimmi

kusura bakma pişti gibi bişe oldu bnm lafım üstteki şahsiyete

Bu mesaj walkON tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 30.11.2005 - 17:54

sevipte söyleyemediğim şarkılar var
bir dizesini asla hatırlayamadığım şiirler
keşke , keşke o ben olsaydım dediğim hikaye kadınları
düşlerim var
uyandığımda yalnızca başını hatırladığım
ve asla sonuna kadar görmeyi beceremediğim
bir adam var düşümde
tam dokunacakkenuyandırıldığım
bir adam sonumuzun ne olacağını öğrenemediğim
düşümde bir adam var benim mi bilemediğim
bir adam var diyorum düşünüp düşümden ayrı kaldığım
durupta söyleyemedin adınsa gizli kapaklı
sevda türküleri tuttursamda ben telli duvaklı
yanıma korlar mı adam seni
koparıp acıtmazlar mı beni
nafile yanar elim dudağım
seni bana yar ederler mi?

#40 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 30.11.2005 - 20:52

biz senin inanmadığın değerlerele yaşıyoruz ya da kendi adıma konuşim ben im inandığım değerlere karışılık birsürü şey ileri sürdün sesimi çıkarmadım yalan dedin yine sesimi çıkarmadım(sesimii çarmadım dan kastım senin fikrindir saygı duyarım) benim anlamadıım şey neden sen bize saygı duymuyosun amacın fikirlerimi deiştirmekse yorulma boşuna imkansız

Amacım fikir değiştirmek değildir.

Fikirlerin geçerli olabileceği sübjektif hiçbir konuda konuşmadım.

Amacım, kanıtlanabilir şekilde yanlış olan savları çürütmektir.

Objektif konularda fikir olmaz. Doğru doğrudur, yanlış yanlıştır. Kanıtlar neyi gösteriyorsa doğru odur, aksi fikirler yanlıştır.

Yanlışın doğru olduğunu iddia etmek fikir değildir. Bilmeden yapılıyorsa cehalettir, bilerek yapılıyorsa riyakarlıktır. İkisi de kabul edilemez.