İçerik değiştir

- - - - -

Özay Gönlüm'den Arkadeşlere Mektup albümü

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 2 yanıt verildi

#1 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 09.06.2008 - 02:45

Özay Gönlüm'ü kaçımız biliriz,kaçımız dinlemişizdir hesabı,kitabı tutmaktan geçip de herkese bu albümü dinleyiniz telkini vermeyi yeğlerim...''Yaren'' diye isimlendirmiş olduğu üçlü sazıyla bir döneme damgasını vurmuş olan Özay Gönlüm'ü 8 sene önce kaybettik...özellikle Denizli yöresinin türkülerini (3400 türkü derlemesine sahiptir) ve şivesini kullanarak kalbimizde yer eden Özay Gönlüm bu albümle ve TRT'de yayınlanmış olan ''Nineden Mektuplar'' programıyla iyiden iyiye halkın gönlünde yer etmiş...hele ki ''Çözde al Mustuvali'' türküsünü hiç unutmayız..''Arkadeşlere Mektup'' albümü Özay Gönlüm'ün üstün yeteniği ile şekillenen ''Nine''nin mektuplarının bir kısmından oluşuyor...aşağı da okuyacağınız örnek ''Ninenin askerdeki torununa yazdığı mektup'', aynı albümden ''Kıbrıs Mektupu'' isimli eser...30 küsür sene öncesinin çalışması olmasına rağmen ne kadar da günümüze benzermiş diyenler olacaktır mutlaka...hadi baken len

''Ey benim fistanımın yaması,torunların hası,ince sezgilim,datlı ezgilim,gara yazgılım,eli tüfeklim,demir yüreklim nasısın baken eyimin len...Dün ağşam bizim kövün öretmenlene varıvedim garısı Elif Gelin'le yarenlik ediveren deye.Öretmencezim bi gıyıda gazete okutturumuş,hevadisler nası 'ay oğlum' dediydim aççık anladıvedi...Ne bilem bizim memileketin gıblesinde gocuman bi su birikintisi vamış,adına 'Akdeniz' mi deyivedi nese,neeeden bilen le ben seksenbeş yaşında da kövden çıktım mı a benim...he o denizin orta göbeğinde böyük bi ''Gıbrıs'' toprağı vamış...Orda bizim Türklerilen Urum cavırları garışık yaşalaamış,bu urum cavırları da deden ırametlik anladırıdı ya ; gancık yonan cavırı cinsindenmiş,bu kökleene gıran giresile,yağlı gurşun önüne gelesile ordaki bizim Türklere eziyet çektirip de çoluk çocuklarını öldürü öldürü veriyolaamış...Ene gatil köpekle enee,otları ocakları sönesile ciğer bağlarından yanasıla, len yularınız yok mu sizin heee...eee eceli gelen köpek cami duvarına tiydittiri derle ya...Ulen sefebelikte Mıstıfı Kemal Paşa hepiciğinize bi daa Türklere dakleşmeyeceğiniz diye tööbe dedittirmedimiydi size heee,acı ot yemiş danalar gibi böğüttüre böğüttüre önlerine gattıla da goca izmir denizinin dibini dibini boyleyivemedimiydiniz leen...Ene gatil köpekle ene,gı gudurdunuz mu siiiz,atın len Türkün yiğit memetleri gara oğlanları cehennemin dibine dibine yollayı yollayıverin köklerine gıran giresileri de cehennem zebanileri de bi bayram edivesin aççık gari,ene hortlayası irezille ene,gı övkemden alecen nedeysem...gı bu gancık urumlar kaç yo böle gudurgunluk çıkattırıvediklerinde,tam varıveremde iki tokat aşk ediveren deye gakıveriyomuşuz yerimizden bütün dünyanın ne gada gocuman cavırı varsam başımıza üşüşüyolamış ''allaseniz etmen bağışlen,siz böyüksünüz, goca Türksünüz'' deyolamış biz de insanlar gardeş olsunlar,barışgın galsınla deye hatırlaanı sayıyoz yerimize oturugoyuyomuşuz...eee oturugoyuyomuşuz emme bi hatır iki hatır üçüncüde vur yatır çal satır anasını saten...Zati bizimkinlee de ööle edivemişler yetti bitti bunların gudurgunlu deye,varıvemişle şakladıvemişle şamara indiri indirivemişler gappa topuları depelerinden aşşaa,bu sefer gari dabanları yağladıkları gibi gaçmaye başlamış gancık köpeklee...eee eşeğin yavrusu sıpa terbiyesi zopaa...Deden ırametlik anladırdı,zati bu yonan cavırı duru duru sona guduru,şatladıvedinmidi şamarı göt üstü oturu...

Hey gidi günlee heey,gocuman seferberlik bitmiş,gappa düşman defolup gitmiş...Deden...Gadirim...Gadir Çavuşum...Gadir Efem benim...bi sabah girivedi evden içere ; omuzunda tüfee asılı,başı ak sargıynan sarılı...sapıdıvemişim yavrum ne etceme ''hoşgeldin efem'' dedim ''emmi yaralısın heral hee''...şööle bi bakdı...''yara mı dedin çocuklamın anası'', ''düşmanı döktük ya denize...haddini bildirivedik ya gappa yonana...feda olsun gari bu can bu gözel vatana''...

''tüm dünya gelse de goca Türkün üstüne,içeede düzenlik dirlik,düşmana garşı gırk milyonumuz da birlik'' hey heeeey...

(hele bi de dinleeverin gari bunu nası ısıtır içinizi leen)
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#2 LiQusha

LiQusha

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 405 Mesaj
  • İlgi Alanları:yazilim muhendisligi (domain driven design, extreme programming, java EE), muzik(jazz-rock[fusion]), basketbol(oynamayi izlemeye tercih ederim, nba)

Gönderim zamanı 09.06.2008 - 16:54

Denizli'li olduğum için üzerime alınasım geldi, bir kaç kez yazmaya yeltendim ama gerçek şu ki, hiç bir zaman ilgim olmadı Özay Gönlüm'e. Herkesin aklına gelebileceklerden ötesi yok; 3'lü sazı (yaren) ve biraz komik ama eğlenceli Denizli şivesi...

Aidiyet duygusu haddinden fazla güçlü olmamalı. Evet benim bereketli toprağım egeden ama her hangi bir yöre tarafından sahiplenilme fikri bana göre değil; o gömlek bana dar geliyor. Gerçi ben bu konuda da kötülüğümle mağrurum; kendi irademin yok olduğu yerde, kişiliğimin soğuk yüzü belirir... Neyse yahu, gene de ege bir başka. en kısa zamanda Muğla dolaylarına bir tatil yakındır; özlenildiğim kadar özledim de

Amovinomn{
______ o değil de shiloh nouvel jolie pitt ne tatlıymışsın sen
}

#3 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 09.06.2008 - 18:55

Allah c.c. rahmet eylesin.

Mekanı cennet olsun.

AKP olmadan Dinimi,