İçerik değiştir

- - - - -

Başörtüyle okula girme tüyosu

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 27 yanıt verildi

#1 cuci987

cuci987

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 465 Mesaj

Gönderim zamanı 26.02.2008 - 13:28

Başörtüyle okula girme tüyosu

Evden çıkmadan hazırlık yapın... Çantaya, şeker, çikolata koyun, lazım olur... Peki kapıda ne yapacaksınız... İşte el kitabı;

Üniversitelerde türban kaosu sürerken, "Genç Siviller"den güvenlik kapılarında geçişi aktaran formüller geldi... Türbanlının el kitabında pratik bilgiler yer alıyor...

İşte o bilgiler;

Evden çıkmadan : Sabah kalktınız ve üniversiteye gitmek için hazırlanıyorsunuz. Bugün sizin için biraz gergin bir gün olabilir, zaman zaman kan şekeriniz düşebilir ya da bunalabilirsiniz. Bu nedenle çantanızda şeker, çikolata, naneli sakız ve limon kolonyası bulundurun.

Güvenlik kontrolüne geldiğinizde : Güvenlik görevlilerinin yanından sanki her gün aynı şeyi yapıyormuşsunuz gibi kendinize güvenen bir ifadeyle geçin. Tedirginlik yaşadığınızı hissetmezse sizi durdurmaya cesaret edemeyecektir.

Güvenlik görevlisi sizi durdurursa : Başörtünüzü tutturduğunuz iğneyi çıkartıp tavşankulağı yapmanızı talep ediyorsa... Başörtünüzü tutturduğunuz toplu iğneyi Atatürk rölyefli toplu iğne ile değiştirin. Buna itiraz etmeye cesaret edemeyecektir.

Yine de girişinize engel olmaya devam ediyorsa: Tutanak tutulması için ısrarcı olun. Yurdumuz memuru tutanak tutulmasından
tırsacaktır. Tabi imkanınız varsa bir avukat ya da noterle okula gitmek çok daha etkili olacaktır.

Ders değil hoca seçin : Ders seçiminde yasakçılığıyla nam salmış hocaları değil daha toleranslı olarak bilinenleri seçmeye çalışın. Hakkında bilgi sahibi olmadığınız hocaların odalarına göz atın. Rozet, poster gibi siyasal simgelerinin çokluğuna göre karar verin. Onlardan ders almak mecburiyetindeyseniz ilk birkaç hafta derslerine girmeyin. Gözlerinin alışması için yemekhanede, kütüphanede ve koridorlarda karşılarına çıkın.

Engelleri aşıp fakülteye girmeyi başardınız : Derse erken gidin ve herkesten önce sınıf kapısına en uzak sandalyelerden birine oturun. Hocanız sizin de diğer öğrencilerden bir farkınız olmadığını anlayıncaya kadar görüş alanının merkezinde olmayan bir yer seçmeye özen
gösterin.

Siz sınıftayken derse girmeyeceğini söylüyorsa : Kesinlikle bulaşıcı bir hastalığınızın olmadığını ifade edin. Sınıfta hakimiyetin hocada olduğunu, izin vermemesi halinde ağzınızı açamayacağınızı, bu nedenle düşüncelerini yayıp sınıfı etkilemenizin mümkün olmadığını tüm yalınlığıyla açıklayın.

Sınıfa girip sizin çıkmanızı istemesi halinde : İçinde bulunduğunuz binanın inşası, sınıfınızın eşyaları, ısıtılması, aydınlatılması ve öğretim üyelerine ödenen maaşın Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının ödediği vergiler sayesinde karşılandığını söyleyin. Vergi mükelleflerinin seçtikleri vekillerin %75'inin bu yasal düzenlemeyi gerçekleştirdiğini anımsatın.

Hocadan yana taraf öğrencilerin bu polemiğe müdahil olması halinde : Bu kişilerle polemiğe girmekten kaçının. Teneffüslerde herhangi bir sözlü tacize karsı bu kişilerden uzak durun. Birlikte yaşadıkça bu duruma alışacaklarını düşünün.

Size arka çıkan erkek öğrenciler olduğunda : Bu tartışma sırasında size arka çıkacak öğrenciler de olacaktır. Bu durumda elinizle nazikçe gerek olmadığını işaret edin. Tartışmaya başkalarının karışması önü alınamayacak bir çatışmaya sebep olabilir.

Sonuç olarak : Siz yerden göğe kadar haklısınız. Unutmayın! Bu geçici bir durum, bu günlerin geçecek. Hiçbir haksızlık sonsuza kadar devam etmemiştir. İnsanlar aslında iyidir. Eğitim hakkınızı engelleyen insanların gözlerindeki perdenin kalkması ve içlerindeki düşmanlık hislerinin yok olması adına onlar için dua edin. Daraldığınızda içinizden "ya sabır" çekin. Çantanızdaki nane şekerlerinden bir tane ağzınıza atın, hatta karşınızdakilere de ikram edin.
ATATÜRK'ÜN SÖZÜ;

Dinimizin tavsiye ettiği tesettür (örtünme) hem hayata, hem fazilete uygundur... Tarz-ı telebbüsümüzü (kıyafet şeklimizi) ifrata vardıranlar, kıyafetlerinde aynen Avrupa kadınını taklit edenler düşünmelidir ki, her milletin kendine mahsus ananesi, kendine mahsus âdeti, kendine göre millî hususiyetleri vardır. Hiçbir millet aynen diğer bir milletin mukallidi olmamalıdır.

(Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, 2. cilt, sh: 149)

Gönderilen Resim

#2 lasrocas

lasrocas

SaKLıMdASıN

• Dokunulmazlar
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 02.03.2008 - 13:06

Güvenlik görevlisi sizi durdurursa : Başörtünüzü tutturduğunuz iğneyi çıkartıp tavşankulağı yapmanızı talep ediyorsa... Başörtünüzü tutturduğunuz toplu iğneyi Atatürk rölyefli toplu iğne ile değiştirin. Buna itiraz etmeye cesaret edemeyecektir.

KARIŞTİRMAYIN ATATÜRK'Ü .... İŞLERİNİZE...

Bak böyle daha güzel oldu

Bu mesaj shy tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 02.03.2008 - 19:17

Devletin içine düştüğü yok olma tehlikesinin
korkunç derinliğini görmekten aciz olan zavallılar,
elbette ciddi ve hakiki çareyi görmemek için gözlerini yumarlar.

#3 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 02.03.2008 - 13:27

Hangi Atatürk ?

Halkın değerlerine saldırmak için kullandığınız Atatürk mü ?

#4 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 02.03.2008 - 19:07

Dikkat , birilerinin kutsal saydığı ve ondan kaynaklanan işlere pis derseniz,seviyeyle ilgili problem yaşarız...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#5 cuci987

cuci987

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 465 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2008 - 16:24

KARIŞTİRMAYIN ATATÜRK'Ü .... İŞLERİNİZE...

Bak böyle daha güzel oldu

hicte degil. sana oyle geliyor. *agla
ATATÜRK'ÜN SÖZÜ;

Dinimizin tavsiye ettiği tesettür (örtünme) hem hayata, hem fazilete uygundur... Tarz-ı telebbüsümüzü (kıyafet şeklimizi) ifrata vardıranlar, kıyafetlerinde aynen Avrupa kadınını taklit edenler düşünmelidir ki, her milletin kendine mahsus ananesi, kendine mahsus âdeti, kendine göre millî hususiyetleri vardır. Hiçbir millet aynen diğer bir milletin mukallidi olmamalıdır.

Gönderilen Resim

#6 lasrocas

lasrocas

SaKLıMdASıN

• Dokunulmazlar
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 12:20

Türbana kimse pis demiyor..şu yazıları yazan genç bilmem ne grubu kime baglı işte benim pis işlerden kastım onlara..

Takılan Atatürk broşu çenenizin altında türban tuturmak için kullanılan bişey değildir...

ki halkın degerlerini dini alet edip üzerini türbanla süsleyende kimlerler acaba...terbiye sınırlarınızı aşmanizda beni pek ilgilendirmez..bu sizin seviyenizi gösterir...

#7 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 12:46

Ne kadar kapalı bakıyorsunuz ya..O üniversitelerde okumak için çabalayan her başı kapalı kızın bir siyasi düşüncesi mi var acaba? Hadi var ,başını açınca bu görüşü değişecekmi sanıyosunuz? Neden bu kadar şekilcisiniz?

Bu mesaj gLamour tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 06.03.2008 - 12:47

Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#8 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 12:57

Ben sizin seviyenizle ilgili proplemden söz etmiştim.Üstelik bir terbiyesizlik yapacağımıda nerden çıkardınız.Yapsak herhalde bu zamana kadar yapardık.Şu konuya katılmamak elde değil yazdıkları ve söyledikleri insanın seviyesini gösterir....

#9 lasrocas

lasrocas

SaKLıMdASıN

• Dokunulmazlar
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 13:10

afedersdiniz ama kimse burda türbanla egitime birşey dememiş..kimse türbanla egitim olmaz dememiş..

lafim türbanlılarla suna buna degil sadece broşun türban tuturmak için kullanılmasını hoş karşılamadım okadar...

yazdığım yazıların seviyesi..kimine göre seviyesiz olabilir çünkü ayrı pencereden bakmadığımızdan kaynaklı ben sizin yazılarınıza seviyesiz demem ayrı camdan bakalım ki adı demokrasi olsun...

Pis işler den kastım aleni ve açıktır..kimse üstüne alınmasın...
o madde şöyle olsun daha iyi kanımca

üniversitiye girceksen igne uçuna RTE resimli olsun...paşa paşa girersin..ki zaten gerek kalmamıştır...

#10 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 13:11

Üstünde Atatürk olan parayı afedersiniz kıç cebinde taşıyorken insanlar neden buna taktınız.

Değişiklikler Kaydedildi...

#11 lasrocas

lasrocas

SaKLıMdASıN

• Dokunulmazlar
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 13:26

Paranın üzerindeki Atatürk resmi veya başka Türk büyüklerinden birinin olması paranın degerini degiştirmiyor.yani o paradaki resim sadece bir simgedir.

Atatürk resmi olan igneyi kendi fikir ve düşünceleriniz için alet etmeniz le alakalı...

ki artık afedersiniz dediginiz uzvumuzda yunus emre nene hatun filan taşıcaz..Atatürk resmi kalkıyor ....

soylesem tesiri yok sussam gonul razi degil....neyse..

Bu mesaj lasrocas tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 06.03.2008 - 13:32

#12 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 13:34

Bana kalsa Atatürk resimli o rozeti hiç takmam.
Onlar da takmasınlar.
Ne gerek varsa başörtüsünü onunla bağlamaya.
Şu an üniversitelere başörtüsüyle girilebiliyorken saçma yani böyle şeylere takılmak.

Bu mesaj dokuzharf tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 06.03.2008 - 13:35

Değişiklikler Kaydedildi...

#13 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 13:57

Para üzerindeki simge ,broştaki alet etme..Lasrocas bence iyice çelişkiye düşmeye başladın.. Para üzerinde resmini olması bence daha kötü..Çünkü o kağıt için insanlar birbirini öldürüp,satıyolar..İmalı bir şekilde paradan da kaldırıyolar....... demişsinde..

* * *

Susuyorum..

#14 cuci987

cuci987

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 465 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 13:58

afedersdiniz ama kimse burda türbanla egitime birşey dememiş..kimse türbanla egitim olmaz dememiş..

lafim türbanlılarla suna buna degil sadece broşun türban tuturmak için kullanılmasını hoş karşılamadım okadar...

yazdığım yazıların seviyesi..kimine göre seviyesiz olabilir çünkü ayrı pencereden bakmadığımızdan kaynaklı ben sizin yazılarınıza seviyesiz demem ayrı camdan bakalım ki adı demokrasi olsun...

Pis işler den kastım aleni ve açıktır..kimse üstüne alınmasın...
o madde şöyle olsun daha iyi kanımca

üniversitiye girceksen igne uçuna RTE resimli olsun...paşa paşa girersin..ki zaten gerek kalmamıştır...

yani turbanla egitime karsi degilsin.

bak bunu ogrenmemiz cok iyi oldu. *heyo
ATATÜRK'ÜN SÖZÜ;

Gönderilen Resim

#15 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 14:06

Lasrocas inanmıyacaksın belki ama seni çok iyi anlıyorum...Bazı görüşlerine katılmasamda seninle sohbet güzel...

#16 lasrocas

lasrocas

SaKLıMdASıN

• Dokunulmazlar
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 14:10

paranın üzerinde ki ahmet mehmet de olabilirdi ki ismet inönülü resimlerde vardır...yeni çıkacakarda nene hatun yunus emre vs de olacak..O bir amac degil..o sadece bir para. üzerine o ülkenin önde gelenleri konululur ....imalı söyledim çünkü tartışılcak bisey degilir cünkü artık Atatürk resmi yok..yeni basılanlarda..

ben defalarca sunu söyledim türban kutsalıgını yitirdi agızlara sakız oldu bu yüzden karsıyım..sadece imanı için takanlara diyecegim yoktur bunun aksini söylemedim...

başlığa dikkat ederseniz ünv girmek için yapılcakalar burda o igne bir amaç olarak gösterilmiştir...Buna karşıyım...idrak ederseniz sevinirim...

bunu tartışmaya bile gerek kalmadı ...ünv giren girdi kalan sağlar bizimdir...

afedersdiniz ama kimse burda türbanla egitime birşey dememiş..kimse türbanla egitim olmaz dememiş..cuci bu yazmadığım anlamına gelir..yani kelimlerimin arasında bu cümleler yok demek buraya bötyle bisey yazmadım demek..türbanla egitim e karşıyım yada degilim degil...

Bu mesaj lasrocas tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 06.03.2008 - 14:14

#17 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 14:21

ünv giren girdi kalan sağlar bizimdir...

Bu lafınızla bence zaten tarafınızı belli etmiş oluyorsunuz.Ayrıca hala çoğu üniversitelere,başı kapalı kızlarımız alınmıyorlar.Her tarafta serbest değil yani..Bu bilgiyide not olarak düşelim.

* * *

Susuyorum..

#18 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 14:33

Namuslu bir kadını bir iftira ile bütün mahalle faişe olarak suçlasa,bu suçlama o kadının namusuna zarar getirirmi?Yoksa o mahallenin terbiyesizliğinimi gösterir.Yani haksız yere ağızlara sakız olmak her hangi kutsalın değerini düşürmez...

Bir insanın benimsemediği bişeyi kendi çıkarları doğrultusunda kullanmasına bende karşıyım.Ama kişilerin baş örtüsü takıyor diye Atatürk düşmanı ilan edilmesinede bir okadar karşıyım. Bu da kendi çıkarlarına alet etmekden başka bişey değil...Yani ben kullanırken iyi ama sen kullanamassın, yine tekelcilik.Çok uzaklara bakmaya gerek yok ,İşte bizi böyle böldüler...

#19 cuci987

cuci987

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 465 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 14:42

paranın üzerinde ki ahmet mehmet de olabilirdi ki ismet inönülü resimlerde vardır...yeni çıkacakarda nene hatun yunus emre vs de olacak..O bir amac degil..o sadece bir para. üzerine o ülkenin önde gelenleri konululur ....imalı söyledim çünkü tartışılcak bisey degilir cünkü artık Atatürk resmi yok..yeni basılanlarda..

ben defalarca sunu söyledim türban kutsalıgını yitirdi agızlara sakız oldu bu yüzden karsıyım..sadece imanı için takanlara diyecegim yoktur bunun aksini söylemedim...

başlığa dikkat ederseniz ünv girmek için yapılcakalar burda o igne bir amaç olarak gösterilmiştir...Buna karşıyım...idrak ederseniz sevinirim...

bunu tartışmaya bile gerek kalmadı ...ünv giren girdi kalan sağlar bizimdir...

afedersdiniz ama kimse burda türbanla egitime birşey dememiş..kimse türbanla egitim olmaz dememiş..cuci bu yazmadığım anlamına gelir..yani kelimlerimin arasında bu cümleler yok demek buraya bötyle bisey yazmadım demek..türbanla egitim e karşıyım yada degilim degil...

?????????

rahat ol.

sen aslinda turbana karsi degilsin. bazilari allah emrettegi icin turbani takmak istiyor. baska kotu bir niyetleri yok. bunlara karsi degilsin.

bu insanlar uniye girmek istiyorlar. sen bunlara karsisin. cunku turban kutsalligini yetirmis ve bunlar uniye girip buyuk adam olmak istiyorlar. cok sakincali bir durum.

dini kendi cikarlari icin kullananlara karsisin. belki inanmiyacaksin ama boylelerine bende karsiyim. allah islah etsin.

bir grup insan turbani kendi cikarli icin kotuye kullaniyor diye baskalarini cezalandirmak cok yanlis. zaman kimin hangi niyeti besledigini aciga cikartacaktir.

herseye ragmen sizinle sohbet etmek guzel...

saygilar....
ATATÜRK'ÜN SÖZÜ;

Gönderilen Resim

#20 lasrocas

lasrocas

SaKLıMdASıN

• Dokunulmazlar
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2008 - 11:11

kimi üniversitelerde izin olmamasının sebebi 17 maddenin ne demek istedigi aleni bir şekilde ortada olmayışıdır..adam isterse çarşafla girer ister peçeyle ister cübbe veya sarıkla isterse türbanla isterse mayoyla isterse çıplak gelir..açık değil..kesin bi çizgisi yok..haklıllar bencede kesin bişey yazsalardı..rektörlerde ona göre davransaydı...
üniverstilerde şapka takmakta yasaktır..ozaman onlarda şapkayla girer..çok çok mini etekte yasaktir..esefmonla derse girmekte yasaktır..özgürlükse onlarada özgürülük...

sanırım konumuz türban değil bir igne idi Atatürk baskılı,ve bu konunun ilk başında genç sivillerin Atatürk baskılı igne takın içeri alırlar konusu üzerine yazdığım bir itirazdı..cünkü Atatürk bir amaç değil bir araç gibi gösterilmiştir...çok çok birşey takmak istiyorlarsa genç sivvilerin kime ait olduğu ortadadır..ozaman RTE resmini taksınlar yerinde olur...