İçerik değiştir

- - - - -

Dinozorların neslini tüketen böcekler miydi?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 3 yanıt verildi

#1 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 28.01.2008 - 17:33

Poinar’ın yaptığı araştırmaya göre, dinozorların neslinin tükenmesinin nedeni, ilk kez yaklaşık 230 milyon yıl önce Mezozoik çağın ilk dönemi olan Trias’ın sonunda ortaya çıkan parazitler ve bulaşıcı hastalıklar.

1980’li yıllardan bu yana paleontologların büyük kısmı, dev bir meteorun Meksika’ya düşmesiyle birçok türün neslinin tükendiğine inanıyordu. Ancak meteorun düşmesinin ardından kuşların atası olduğu savunulan bazı dinozorların milyonlarca yıl yaşadığına dair kanıtların olmasından yola çıkan Poinar, dinozorların neslinin Dünya’da başka önemli bir olayla tükenmiş olabileceğine dikkati çekti.

Amber içindeki fosilleşmiş organizmaları ve dinozor fosillerinin dışkılarını inceleyen Poinar, o dönemde Dünya’da çiçekli bitkilerin ve yeni böcek türlerinin ortaya çıktığını belirterek, bu böceklerin sıtma, şark çıbanı gibi hastalıkları ve dizanteriye neden olan mikropları taşıdığını gördü.

Poinar’ın araştırmasına göre, o dönemde kalıtsal olarak bu yeni hastalıklarla mücadele etme özelliğine sahip olmayan dinozorlar kene, sivrisinek veya başka parazitlerin ısırıklarının kurbanı olmuş olabilir.

KaynakNtvmsnbcs
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#2 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 28.01.2008 - 19:13

İlgin, büyük şeyler hep küçük şeylerin kurbanı oluyor...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#3 ArGuS

ArGuS

๑۩۞۩๑Kime ne...

• Üyeler
  • 6.416 Mesaj
  • İlgi Alanları:2d, 3d görsel tasarımlar...

Gönderim zamanı 28.01.2008 - 21:06

Değişen dünya koşullarında yeni oluşacak virüs ve parazitlerde insanları yok edecek herhal...
Yanlışı gören ve önlemek için elini uzatmayan insan, yanlışı yapan kadar suçludur.

<!--aimg-->Gönderilen Resim<!--Resize_Images_Hint_Text--><!--/aimg-->

#4 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 23:16

kuşların atası olduğu savunulan bazı dinozorların

bunu daha önceleri bir yerde okumuştum...tavuk ile gallimimusun iskelet yapılarını karşılaştırmışlardı...birbirinin aynısıydı bu iskeletler...ama gallimimus dediğin sürüngen 2 metre yüksekliğinde 5 metre boyunda 450 kilo geliyor...insan bir ata-torun ilişkisi kuramıyor neticede...dinozor dediğin sürüngendir...kuşun sürüngenliği görülmemiştir...bilim adamının buna dikkat etmesi lazım

konuya gelince (baya kompedan girişi yaptım iyimi)...
bu göktaşı muhabbeti bana da kolpa geliyor...yani yüzeysel düşünüyorum fazla bir araştırma-inceleme durumum olmadığı için mantık yürütüyorum.koca göktaşı gelecek patlayacak toz bulutu atmosferi kaplayacak otoburlar yemek bulamadığı için ölecek ve onlardan nemalanan etoburlarda bu yüzden mefta olacak ama bu arada memeli kesimine bir halt olmayacak...ölme eşşeğim ölme

uzatmadan belirtmek isterim...Jurassic Park filmi kurgu olmaktan çıkıyor bence
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan