İçerik değiştir

- - - - -

Türbanlıların topu cehennemlik mi?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 84 yanıt verildi

#41 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 11:37

savunan arkadaşlar kendini bilir sen yeni sayılırsın :)

savunanlar bak nasıl atlıyor hemen eheheheh

neyse ben bir sandwiç yiyim acıktım

#42 Eylül

Eylül

Harabenin Meleği

• Dokunulmazlar
  • 10.820 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 11:40

Bu kadar uğraşılıyor bu başörtüsü türban üzerine gidiliyor ama çekenler biliyor açısını çekmeyen nerden bilsin birde duyarlı vatandaş

AntiQa
Yarın öbür gün travrestiler için bir yasak çıksa.
Travestileri savunmak için inbe mi olmak lazım.

ALINTI BU ÇEKENLERİN ÇİLESİ
Ablacığım! Benimle oynar mısın? Ama sen ağlıyorsun. Neden ağlıyorsun ki..? Seni
ağlatan bu soğuk taşlar mı ablacığım? Lütfen ağlama artık, yoksa ben de ağlarım.
Hem ben ağlarsam çığlık çığlığa ağlarım. Ben küçüğüm ablacığım, ufacık kalbim
tertemiz benim. Tıpkı senin hayallerinin temizliği gibi. Benim ağlayışımı
melekler arşa ulaştırır ablacığım, senin mazlumluk kokan dualarının ulaştığı
gibi. Ben çok ufağım ama sesim çok gürdür ablacığım. Hadi gel benimle, tut
elimi. Oturma kara vicdanlıların soğukluğunu taşıyan bu taşların üzerinde.
Fakültenin kapısında yıkılmasın hayallerin.

Ben büyüyünce hakim olacağım ablacığım. Seni ağlatanları, senin göz damlalarınla
yargılayacağım. Her bir damlaya yüzyıllar vereceğim. Benim ikna odalarım
olmayacak. Benim iknam açtığım avuçlarımda olacak. Ama ben ağlatmayacağım
ablacığım. İnanıyorsun bana değil mi?

Benim de seninki gibi hayallerim var ablacığım. Fakültenin kapısında sizlerle
duracağım. Ama oyuncak olmayacak ve hiç ağlamayacağım. Hep mütebessim olacak
şirin yüzüm. Ağlama artık ablacığım. Bitkin olmasın üzerinde durduğun ayakların.

Elinde duran kitabı mı okuyorsun ablacığım? O' nun kelamını ben de biliyorum.
"...İnanıyorsanız üstünsünüz." diyor değil mi? Ben de inanıyorum ablacığım. O'na
da inanıyorum, sana da ve hayallerine de...

EÐER ÇEKMEZSEN GÜLÜN NAZINI NE DİKENE DOKUN NE GÜLÜ İNCİT

#43 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 11:40

Ben şeriat gelsin demiyorum ve başörtü yasağını da savunmuyorum.
Zaten bir anket düzenlenmiş Türkiye'de Cumhuriyet yerine şeriat gelsin diyenler 100 de 5 miş...Nerde okudum unuttum ama.

#44 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 11:42

gülün&gülü abla benim yazıyı niye alıntıladın anlamadım ya.. :)

#45 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 11:43

ŞERİAT nedir?

Şeriat Yüce ALLAH'IN ilahi emir ve kurallarıdır..! Dinimizin kurallarını biliyorsunuz dimiii? Namaz kılmak,oruç tutmak,kul hakkı yememek,zekat vermek vs..

Daha nasıl açık anlatabilirim?! Nedir bu korkunuz anlamıyorumki?
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#46 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 11:44

ona göre haraket et o zaman diyorum.. empati kurma.. ala ala ..

hala konuşturcaksın beni .. sustum diyorum .. anlayan anladı ne dediğimi ..

#47 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Sevgili Antiqa,

Burada arkadaşların eski savunmalarından yola çıkarak Şeriat gelmesini istediklerini bilerek bu şekilde açıklama yapılıyor.

Şimdi gelelim Şeriat'ın ne demek olduğunu bilmediğimizi savunan arkadaşa. Benim bilgilerime göre Şeriat Kelima anlamı ile kural ve kaideler topluluğudur yan bir yönetim biçimidir. İslami Şeriat ise İslami kurallar kaideler topluluğu ve yönetim biçimi olur ki burada kanun Allah'tan gelen kurallar oluyor ki bu kurallar yazılı olarak Kur'an da yazılı olanları içerir. Şimdi eğer ki komple örtünme veya türban veya çarşaf bir kesimin idda ettiği gibi Allah'ın emri ve Kur'an da yazılı ise Şeriat isteyen arkadaşların öncelikle bu temelde birleşip örtünmeleri türban takmaları veya çarşafa bürünmeleri gerektiğini Söylüyor Edys arkadaşım ve tabii ben de. Haa eğer bu arkadaşlara ve şeriate göre Türban veya Çarşaf Kur'an da emredilmiyor sadece inanç olarak bazı çevrelerce yapılıyor ve bu kişisel tercih olabiliyor ise ve sadece kişisel tercihleri yüzünden türbanlılara üzülüyor ve onları savunuyorlar ise. Demekki bu arkadaşlar Türban'ın Şeriatte olmadığını kabul ediyor olmalılar. Yani Şeriat'i istiyorsan Türban dini emir olmalı ve istedikleri şeyi önce kendileri uygulamalı yada Türban'ın Şeriatte olmadığını söylemelerini bekliyorum ben.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#48 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

korkulan şeriat bu değil. Korkulan yönetim biçimi olarak şeriat sanırsam.

#49 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 11:46

Dini kuralları uygulama korkusumu? :) Recm korkusumu :)

* * *

Susuyorum..

#50 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 11:48

Sevgili Antiqa,

Burada arkadaşların eski savunmalarından yola çıkarak Şeriat gelmesini istediklerini bilerek bu şekilde açıklama yapılıyor.

Şimdi gelelim Şeriat'ın ne demek olduğunu bilmediğimizi savunan arkadaşa. Benim bilgilerime göre Şeriat Kelima anlamı ile kural ve kaideler topluluğudur yan bir yönetim biçimidir. İslami Şeriat ise İslami kurallar kaideler topluluğu ve yönetim biçimi olur ki burada kanun Allah'tan gelen kurallar oluyor ki bu kurallar yazılı olarak Kur'an da yazılı olanları içerir. Şimdi eğer ki komple örtünme veya türban veya çarşaf bir kesimin idda ettiği gibi Allah'ın emri ve Kur'an da yazılı ise Şeriat isteyen arkadaşların öncelikle bu temelde birleşip örtünmeleri türban takmaları veya çarşafa bürünmeleri gerektiğini Söylüyor Edys arkadaşım ve tabii ben de. Haa eğer bu arkadaşlara ve şeriate göre Türban veya Çarşaf Kur'an da emredilmiyor sadece inanç olarak bazı çevrelerce yapılıyor ve bu kişisel tercih olabiliyor ise ve sadece kişisel tercihleri yüzünden türbanlılara üzülüyor ve onları savunuyorlar ise. Demekki bu arkadaşlar Türban'ın Şeriatte olmadığını kabul ediyor olmalılar. Yani Şeriat'i istiyorsan Türban dini emir olmalı ve istedikleri şeyi önce kendileri uygulamalı yada Türban'ın Şeriatte olmadığını söylemelerini bekliyorum ben.

+1907

ne güzel tercüman olmuşsun.. ben anlattım anlattım anlayan çıkmadı bir umut belki bu yazıdan bir şeyler anlayan çıkar... tek umudum sensin daaankk :)

#51 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 11:50

Türban ve Baş örtüsü olunca kim olursa direk başlıyor her şeyi saymaya neden sorun bunlamı dicemde asıl sorun bence bunları bahanerek ederek Müslümanlığı ve İslamiyeti eleştirmek yok işte şunun eşi türbanlı yok bunun eşi baş örtüsü takıyor diyerek sallamaya başlıyor yazar ve yorum yapmasını sevenler.

Yazılanları gördüm de şaştım Peki şimdi sorarım Baş örtüsü ve Türban olayı olmasa neyle neyi eleştireceksiniz.Çünkü elinizde bir onu malzeme yapma şansınız kaldı.

Siyasette alınan yenilgilerin suçu bunlara bağlayarak ve bilerek görmezden gelmek çok yanlış.

İşte Türban ve Baş örtüsü Kullanların altı şu üst bu demek de neyi anlatmak istiyorsun bazı şeyleri söylerken az düşünelim ki Türban ve Baş örtüsü sen takamsan bile akrabaların,arkadaşların ve karşında ki taka bilir.

Bu gazete zaten başlı başına ne yaptığını bilmeden yazan ve ufak bir kesimin satın aldığı sabahları okurken mutlu olduğu bir gazete , şimdi bu gazetenin yazarları hakkında çıkanları duysanız şaşarsınız roj tvde ülkemi için neler demişler ama siz buna da inammazsınız ki neden mi ? Çünkü o gazetede yazan,yazarlar sütten çıkmış ak kaşık hiç birinin ailesinde veya eşlerinde Türban ve baş örtülü kimse yok değil mi ? onların yazdıkları doğru bile olmasa savunacak şeyiniz var o yazarları direk dine laf söylerek bırakın artık bazı şeyleri kurcalamayın bu halk her şeyi size güzelce gösteriyor ve gösterecektir.

Bir gün herkes cezasını çekecek iyi,kötü onun için bazı şeyleri yazarken daha dikkatli ve seçici olsak hem de karşımızdakileri üzmeyiz herkese sevgiler saygılar.

Her yanda güz sancısı öpüşmeler var ama nedense hepsi yarım...

#52 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 11:51

anladım daank teşekkürler.

Ben Kur'an'da başörtüsünün inanç gereği takıldığını düşünüyorum.
Benim namaz kılmamamdan ötürü kimse bana sen cehennemliksin diyemiyecekse türban takana veya takmayana da kimse cehennemliksin diyememeli diye düşünmekteyim...

Gerçi bu sana değil konuya cevap oldu ya neyse..

#53 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 11:58

Başörtüsünün takılıp takılmayacağıyla alakalı KURAN'da aslında ne denilmek istendiği ile ilgili henüz net bir düşüncem yok açıkçası..Ama araştırmalarım devam ediyor..

Ben başörtüsü takan insanların Kuran'dan veya eskilerden gelen bir örf ve adetten dolayı takmış olabileceklerini söylemiş miyim? Evet söylemişim. :)

Fazla açıklamaya gerek yok herhalde..Umarım anlaşılırım..

* * *

Susuyorum..

#54 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 12:13

Türbanlıların topu cehennemlik

Bunun neyini savunuyorsunuz ?
Hayır akıllı uslu adamsınız , dinsizin biri geldiğinde buraya hak var khukuk var adamın üstüne gitmeyin dersiniz. Bu adam o cehennemlik bu cennetlik diye birilerine laf yağrıdırıyor , bakıyorum savunanlar var.

Ben bu adamın ..............................
Bu adamın ve aynı düşüncede olanların tek derdi ortalıkta çıplak insanların gezinmesi. Laiklik ve Cumhuriyeti göstererek modernlikten yana olduklarını gösteriyorlar sözde. Şerefini.............ben senin ilhan selçu................

Şeriatın gelmeyeceğini ( bu ülkede ) kundaktaki çocukta biliyor. Ama yaşını başını almış sözde kendini akıllı sananlar hala ayy böyle olacak ayy şöyle olacak derdindeler. bir laf söylendiğinde de benim annemde anneannemde takıyodu, şöyle böyle. terbiyesizler.

Bu mesaj shy tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 19.11.2007 - 12:47

Değişiklikler Kaydedildi...

#55 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 13:51

Şimdi bu İlhan Selçuk isimli yazar kim oluyor ki Türban takan kişileri cehennemlik olarak görüyor. Her şeyin hükmünü verecek olan 1 tane güç vardır O'da Allah'tır onun dışında hiç ama hiç kimse kimin cehennemlik kimin cennetlik olacağını söyleme haddinde bulunamaz.

Bu mantık ile bakyıorum ben bu yazıya. Ancak çok büyük kos kocaman bir benzerlik var bu olayda. Şöyle ki nasıl ki aklı selim kişiler bu adamın zırvalamalarına tepki gösteriyoruz ve ekliyoruz İlhan Selçuk sen misin kimin cehennemlik kimin cennetlik olduğuna karar veren , Hangi cüretle ve had ile konuşursun böyle. Peki ya aynı cüreti zamanında gösteren. Laiksen Müslüman değilsin. ( Kafirsin bir nevi cehennemliksine kadar gider ) diyen Bu cüreti kendinde gören Tayyib 'e aynı tepkiyi, küfürleri, hakaretleri neden edemiyoruz. Türbanlı ailemizin, akrabamızın, eşimizin dostumuzu Cehennemlik gören kişiye basıyoruz da kalayı sülalesine kadar gidiyoruz da. Laik olan ailemizi, akrabamızı, eşimizi dostumuzu Müslümanlıktan çıkaran ( aforoz sadece Katoliklerde olmuyor demek ki ) Laik olduğu için kafir ilan edilenlere neden susuyoruz ?

Yorumumu neticelendireyim de açık kalmasın. Benim nevlimde sadece türban taktığı için kişileri cehennemlik olarak nitelendirenle, Laik olduğu için Müslümanlıktan aforoz eden kişi arasında zerre fark yoktur ikiside haddini bilmeli bu kararları Allah'ın hükmüne bırakmaları gerekmektedir.

Bu mesaj DaaAnnK tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 19.11.2007 - 13:53

Gönderilen Resim

#56 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 13:54

Ama Tayyip gelişerek değişti ya ondan sanırsam.

#57 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 13:58

Belki İlhan Selçuk'da gelişir ve değişir o nedenle ona da tepkisiz olalım o zaman. Hatta uslansın diye Başbakan yapalım *böö

Gönderilen Resim

#58 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 14:01

Öyle yapanların hepsinin Allah belasını versin.

Sünnisi , Alevisi , ateisti ile bu ülke topraklarında yaşıyorsak bu tür yazılara hepimiz karşı çıkmalıyız. Biri başı açık gezebiliyor , devletin kurumlarına girip çıkabiliyorsa başı kapalınında girmesini sağlamalıyız. Neden ? Çünkü onlarda bu ülkede yaşayan ablamız , teyzemiz, kardeşimiz.

......................................

yapma *böö

Bu mesaj shy tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 19.11.2007 - 14:05

Değişiklikler Kaydedildi...

#59 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 14:02

Kuranıkerim ve Türbancılar...

yukarıdaki yazı yanlış yazılmıştır bu birincisi.

ikincisi ise yöneticilere giden bir tavsiye olacak. lütfen tarafsız okuyunuz.

bir buçuk senedir bu forumdayım ve birçok şey paylaştık (iyi veye kötü) ve hepimiz biliyoruz ki türban ve bunun gibi konularda tutucu ya da baştan savma fikirleri olanlar var. hiç bir zaman orta yolu bulamadık ve hep kavga ettik. bu yüzden benim fikrim ; bu tarz konuların açılmasına bir takım engellemeler getirilmeli. birisi sırf forumu karıştırmak ve sadece provake amaçlı başlık değiştirip taraf değiştirip bu konulardan açarsa bu kavgalar hiç bitmeyecek.

şimdi bu mesajı yazan ben bile yorumları okumadan türbana söz söyleyenlere bağırmaya başlayabilirim. ama yorumları okumuyorum bile. çünkü artık kusucam bu konuları görmekten ve çözememekten. lütfen bu ve buna benzer konularda biraz kısıtlama getiriniz ki millette birbirine düşürülmeye çalışılmasından kurtulsun *böö

umarım ilgilenirsiniz. *ühü

...

#60 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 14:03

Tartışma adabında önemli olan laflarını anlatabilmek dir.. Ezebilmek değil.. *böö

smiley-sport036.gif