İçerik değiştir

- - - - -

Türbanlıların topu cehennemlik mi?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 84 yanıt verildi

#1 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj
  • İlgi Alanları:...

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 09:52

Türbanlıların topu cehennemlik

Cumhuriyet Gazetesi yazarı İlhan Selçuk yine çok tartışılacak bir yazıya imza attı. İşte çok konuşulacak o yazı...

İlhan Selçuk/Cumhuriyet

Kuranıkerim ve Türbancılar...

Bugün cuma değil..

Pazar..

Ama olsun, ben Kuranıkerim'deki tesettüre, türbana, kadına ilişkin kutsal ayetleri sizinle paylaşmak istiyorum...

İyi bir Müslümanın rehberi doğrudan Kuranıkerim'dir...

Aymaz kişilere, çokbilmişlere, kendisinde bir hikmet görüp ulema geçinenlere boşverin...

Müslümanlıkta papazlık yoktur...

Kendi aklınıza güvenin...

Allah'ın kitabı Kuranıkerim'i bilmeyen, Müslüman değil, Müslüman mukallidi olur...

*

Bugün Çankaya Köşkü'nde bir türbanlı hanım var...

Başbakanlık Konutu da bir türbanlı hanımın elinin altındadır...

Peki, türban devletin ve de hükümetin doruklarına tırmandı diye Türkiye eskisinden daha çok mu Müslüman oldu?..

*

Bu soruya yanıt vermeden önce Kuranıkerim'in kadınlara ilişkin buyruklarından birkaçını anımsamak iyi olacaktır...

Nur suresinden:

"Kötü kadınlar kötü erkeklere, kötü erkekler kötü kadınlara yakışırlar..."

Ey Müslümanlar!..

"Kölelerinizden ve cariyelerinizden iyi olanları evlendirin!.."

"İffetli olmak isteyen cariyelerinizi, dünya hayatının geçici menfaatını elde etmek için, fuhşa zorlamayın..."

Ahzap suresinden:

"Kadınların; babaları, oğulları, erkek kardeşleri, (...) hizmetçi kadınları ve cariyeleri hakkında bir sorumluluğu yoktur..."

Nisa suresi:

"Allah'ın kimini kimine üstün kılmasından ötürü ve erkeklerin mallarından sarf etmelerinden dolayı, erkekler kadınlar üzerine hâkimdirler (egemendirler)."

"Serkeşlik etmelerinden endişelendiğiniz kadınlara öğüt verin, yataklarında onları yalnız bırakın, nihayet dövün..."

*

Görüldüğü gibi Kuranıkerim'de kadın-erkek eşitliği olmadığı gibi, cariye ve köle düzeni vardır...

Demek ki İslamın anayasasında çağımızın insan haklarını benimsemek yolu kapalıdır...

Önce bu gerçekler herkes tarafından biline!..

*

Şimdi gelelim bizim türbancı Müslümanlara; Kuranıkerim'in kadınlar hakkındaki tüm yasalarına sırt çevirip türbancılığı politikada meslek edinenlere...

Nur suresinde bu konuda şu kural konuyor:

"Ey Muhammet ,

Mümin kadınlara söyle...

Başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar..."

Kuranıkerim'de türban ya da sıkmabaş yoktur; boyun sarıp sarmalanmayacak, başörtüsü göreneksel usul üzerine yakaların üzerine salınacaktır...

*

Atatürk devrimi Anadolu Türklüğüne ve Müslümanlığına çağdaşlığın, uygarlığın, insanlığın yolunu açmıştır...

Türbanı bir flamaya dönüştürüp siyaset sahteciliğinin en büyüğünü yaparak Müslümanlık taslayanlar ikiyüzlü yalancılardır...

Bunlar Müslüman değil, kutsal Müslümanlığı kullananlardır...

Topu cehennemliktir; çünkü Anadolu insanına en büyük kötülüğü yapıyorlar...
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#2 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 09:56

İlhan Selçuk bazı ayetlerle oynamış,orjinalini bozmuş bu birinci hata... ikinci hata; İslam hukukuna göre yorumlanacak konuları kendine göre yorumlamış. ALLAH bazı ayetleri sadece o günün anlaşmazlıklarına ve düzenine göre ve Müslümanların aralarına girebilecek nifaklara engel olmak için indirmiştir. o ayetler olmasaydı islamiyet yayılıp büyük bir din haline gelemezdi.
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#3 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 09:57

olur öyle şeyler canan takma kafana :laughlong:

#4 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 09:58

Takmıyorum ki. onu hizbullaha havale ediyorum :laughlong:
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#5 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 09:59

valla ben bilemem havale mi yaparsın eft mi .. internet bankacılığını kullan bari sıra bekleme :laughlong:

#6 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 10:00

Beklemeye gerek yok edys :D umarım sonu hrant dink'e benzemez. çok üzülürüm sonra :laughlong:

Bu mesaj Canan tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 19.11.2007 - 10:01

2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#7 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 10:03

eminim çok üzülürsün :laughlong:

sonunu düşünen kahraman olamaz

#8 Eylül

Eylül

Harabenin Meleği

• Dokunulmazlar
  • 10.820 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 10:04

Nur suresindeki ayet, iffeti korumaya yönelik örtünme ile ilgilidir, : Mü'min erkeklere söyle, gözlerini (haramdan) sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Bu, onların arınmasını daha iyi sağlar; Allah yaptıklarından şüphesiz haberdardır. Mü'min kadınlara da söyle gözlerini sakınsınlar, iffetlerini korusunlar, görünen dışında zinetlerini (çekici ve güzel yerlerini, süslerini) açıp göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerine kavuştursunlar. Zinetlerini kocaları veya babaları veya kayınpederleri veya oğulları veya kocalarının oğulları veya kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kızkardeşlerinin oğulları veya kadınları veya cariyeleri veya kadına ihtiyacı kesilmiş olup hanedan geçinen erkekler veya kadınların mahrem yerlerini henüz anlamayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süslerin bilinmesi için ayaklarını yere vurmasınlar. Ey Müminler! Kurtuluşa ermeniz için hepiniz tevbe ederek günahtan dönün." Tarihi, siyer ve hadis kaynakları İslam'dan önce kadınların nasıl giyindikleri ve nerelerini açıkta bıraktıkları hakkında sağlam ve açık bilgi vermiştir. Buan göre kadınlar takılarını, süslerini göstermek için bunları taktıkları yerleri açıkta bırakır, gerdanlıklarının görünmesi için de baş örtülerini yakalarının üzerinde bağlamak yerine arkalarına doğru uzatırlardı. bir örtünme inkilabı yapan ayet, mezkur adetleri hedef almakta, onları ortadan kaldıran emirler vermektedir: "Süsleri göstermeyin, ayaklarınızı yere vurmayın, başörtünüzü önden yakalarınızın üzerinde bağlayın..." . Yani örtünme konusunda Kur'an-ı Kerim, o günkü sosyo-kültürel şartlara uymuyor, onları devam ettirmiyor, aksine değiştiriyor, inkilap yapıyor. Bunun gerekçesini, aşağıda gelecek olan gai yoruma bırakarak lafzi yorum açısından kelimeler ve üsluba baktığımızda, emrin bağlayıcı (tavsiye değil, vücub için, kesin olartak örtünmeyi sağlamaya yönelik) olduğunu gösteren sağlam deliller ve karineler görüyoruz:

1) "Söyle, korusunlar, açmasınlar, göstermesinler..." şeklindeki emirler, gelenekçi yorumcu ve usulcülerin çoğuna göre kesinlik ifade eder, bağlayıcıdır, gereğini yerine getirmek farzdır.

2) Gazzali gibi, "Emrin bağlayıcı olup olmadığına hükmedebilmek için yardımcı delil ve karinelere ihtiyaç vardır." diyen usülcülere göre de bu emrin bağlayıcı olduğunu gösteren karineler vardır:

a) "Örtünürlerse daha iyi olur, bunda hayır, edebe uygunluk vardır, ecir vardır..." gibi yumuşak bir uslup kullanılmamış, "söyle, sakınsınlar, iffetlerini korusunlar, örtünsünler, açıp göstermesinler..." şeklinde kesin ifadeler kullanılmıştır.
Tavsiye uslubunun sınırını çok aşan detaylara girilmiş, nerelerin örtüleceği, nerelerin nasıl örtüleceğ hangi şartlarda kimlere, nerelerin gösterilebileceği açıklanmıştır.
c) Ayetin sonunda tevbe tavsiye edilmiş, böylece aksine davranışın günah olduğuna işaret edilmiştir.
d) Örtünme emri gözlerin haramdan sakınması ve iffetlerin korunması emrine bağlanmış ve aradaki ilişkiye işaret edilmiştir.

Kimin cenletlik kimin cehennemlik olduğuna bu yazar karar veremez Kuranı kerimin tek bir ayetini alıp açıklama yapamaz.
EÐER ÇEKMEZSEN GÜLÜN NAZINI NE DİKENE DOKUN NE GÜLÜ İNCİT

#9 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 10:05

İçeriği bile okumadım..Cumhuriyet yazarı olduğunu görünce konuyu tahmin edebildim..Sadece içimden başlığı görür görmez h..... ile başlayan küfürü geçirdim..Her ne kadar küfürden nefret etsem de,geçti içimden yalan yok..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#10 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 10:07

başı açık olanlar kesin cehennemlik yani.. bunu söyleyebilenler varsa.. karşı fikir olarak da sıkma başlar cehennemliktir diyen olabilir..

buna hangi kul nasıl karar verir ben de onu anlamam.. fazla kafamı da yoramam.. :laughlong:

#11 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 10:08

Tufan Türenç diye bi yazar var 32.gün programında şöyle demişti.
Sokakta türbanlı bi bayan gördüğüm zaman miğdem bulanıyo :D
eskiden sokakta onlara kim karışıyo denirdi.şimdi sokağa çıkma hakları bile ellerinden alınıyo :laughlong:
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#12 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 10:10

bir de kafasına türban takıp aşağılarını açanlar var onlar da daha değişik tipler..

bir tarafını kapatıyor bir tarafını açıyor.. Allah akıl fikir versin :laughlong:)))))

neymiş kapanmış eheheheh Allah açtırmasın valla.. bir de açılsalar neler olacak kim bilir...

Türbanlılar cennetlik, başı açıklar cehennemlik yani anlaşıldı.. :D en büyük müslümanlar kapalılar, dinsizler başı açıklar.. o da anlaşıldı ..

renkli bir gazoz içeyim ben canım çekti :D

#13 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 10:13

bu müslümanlığı ve şeriat i savunan arkadaşlar neden o şartlara uygun yaşamıyorlar.. neden saçları başları açık boyalı saçlarla geziyorlar.. madem doğru bu .. konuşurken bol keseden konuşuyorlar.. uygulamaya gelince bi tık yok :laughlong: eee uygulayın da görelim madem ..

halbuki kapansanız kesin cennetliksiniz.. garantili

#14 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 10:13

biz öyle mi dedik. :laughlong:
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#15 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 10:14

ben öyle dedim :laughlong:

#16 GökceN

GökceN

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 2.389 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 10:19

canan elıne sağlık çok guzel cevap vermışsın.
ekıde bırde şunu bunu bahene edıp turbana saldıranlar boyle yapmakla elınıze ne geçıyor.kendınızı zekımı sanıyorsunuz yuzde doksanı musluman olan bır ulkede kaç yandaş bulacaksınız.turbanlılar ceheneme gıdecekte sız nereye gıdeceksınız.sız daha obur tarafa gıtmeden kıskaçnlıkla kınle nefretle ateşın odunu yedığı gıbı kendınızı yeyıp bıtırıyorsunuz.emıne hanımın hayrunısa hanımın turbanı sızı çatlatmaya devam edecek buceza sıze yeter .ıstesenızde istemesenızde bu turbanlılara ktlanmak zorundasın gormek ıstemıyen başını çevırır yada ıstedığı yere gıdebılır.buvatan bızım ıstedığımız gıyınmekte özgur bu mıllet.turbanlılarııstemeyenlere hayırlı çatlayıp patlamalar. :laughlong:
Akıllı adam aklını kullanır. Daha akıllı adam başkalarının da aklını kullanır.
Bernard Shaw

#17 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 10:22

kardeşim isteyen istediğini giyer kime ne .. türban giyince kesin cennetlik diye bir garanti mi var.. veya başı açık olunca insanlar dinsiz mi ?

madem bu kadar savunuluyor .. ben de soruyorum .. bu kadar savunan arkadaş onlar kendini bilir.. şeriati de savunurlar.. neden saçları başları açık neden dar kıyafetler blue jean ler giyip geziyorlar..

bir şeyi savunurken etmedik laf bırakmayacaksın .. uygulamaya gelince aaa sanane özgür irade ne istersem onu giyerim diyeceksin.. işine ne gelirse.. en güzeli :laughlong:)))

valla :D))))

#18 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 10:23

Edys, zaten önemli olan kendin gibi olmayana tahammül edebilmek. ben kapalı değilim... fakat kapalı olana ve onun inancına sövülmesine karşıyım
Bir türbanlı bayan başı açık bi bayana bu muameleyi yaparsa o na da karşıyım

Adam türban üzerinden islam'a sövmüş halâ savunuyon adamı. ömürsün
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#19 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 10:25

tamam kendin gibi olurken bir takım şeyleri savunurken.. niye tam tersi yapılır..

ben onların haklarını savuncam ama onlar gibi olamam.. o zaman onlar yanlış mı da öyle giyinmiyorsun.. yoksa sen mi doğrusun da onlar bilmiyor..

yoksa işine ne gelirse o şekilde mi davranıyorsun..

valla ben gazoz içecem :laughlong: serin serin

bir soru soruyorum .. evet yanıt alamadım.. bu kadar savunduğun şeyi neden uygulamıyorsun.. neden saçların boyalı ? müslümanız şeriat iyidir diyorsun.. türbanlıları da savunuyorsun.. doğru oysa sen neden öyle değilsin ?

yanıt alabilcem mi

Bu mesaj Edy's tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 19.11.2007 - 10:27

#20 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj

Gönderim zamanı 19.11.2007 - 10:26

Afiyet olsun. :D

Konsept:Bence çok yanlış.
2 metre bez