İçerik değiştir

Kamusal Alan-Türban

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 109 yanıt verildi

Anket: Üniversitelere ya da Resmi Kurumlara Türbanla Girilebilmeli mi? (23 üye oy kullandı)

Üniversitelere ya da Resmi Kurumlara Türbanla Girilebilmeli mi?

1. Evet (15 oy [65.22%])

Oyların yüzdesi: 65.22%

2. Hayır (8 oy [34.78%])

Oyların yüzdesi: 34.78%

3. Yorumsuz (0 oy [0.00%])

Oyların yüzdesi: 0.00%

Oy Ver Ziyaretçiler oy veremez

#41 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:08

Türban sahipleri bence bırakın kurumsal alanı sokağa bile çıkarılmamalı.

Neden ? Onlar insan değil mi ?

Konunun kapatılmasını talep ediyorum ...

Hani her kıvrımıyla bir tariktın sembolü olduğu, hani o içindeki zihniyetin elime erkek eli değdi gitti abdest gitti namus dedikleri , hani ben üniversitedeyken kimya lab'ında elimden deney tüpünü bile almayan tezgaha koy ordan alırım diyen, hani sırf doktora iğne bile yaptırırken çıplak etini göstertmeyip doktora zorla çarşafının üzerinden iğne aşı yaptıran zihniyetin sembolü olan Türban sahipleri bence bırakın kurumsal alanı sokağa bile çıkarılmamalı.

cümlenin aslı budur

cümlenin tamamını koysaydın ya Ötüken daha iyi anlaşılırdı hani işine gelen provakate cümleymiş gibi hani o hep yaptığınız işler gibi. O cümlenin 3 tane satırı var arkadaşım oradan başlamıyor yani . Bu yaştan sonra alıntı yapmayı mı öğreticez. Bir kişinin fikrini alıntı yapcaksan onun tamamını alıntı yapınız.

Bu mesaj DaaAnnK tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.07.2007 - 16:09

Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#42 ahmet.k

ahmet.k

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj
  • İlgi Alanları:kitap okumak secret kitabını şiddetle tavsiye ederim süper bir kitap

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:10

arkadaşlar bazı arkadaşlar türban olmamalı demiş yasada yok böyle bişey birde size şunu söylemek istiyorum türbanlı bayanları bazı kişiler terörist olarak görüyor birde şuna dikkatinizi çekerim ülkemiz için şehit düşen kişilerin ailelerinin çoğunu türbanlı dediğiniz bayanlar oluşturuyor şu anda türkiyenin %57'si türban takmaktadır
Gönderilen Resim

#43 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:12

Hepsini okudum hocam ...

Provokasyon falan yaptığımız yok ! Kendince niyet okumalarında bulunma !

Unutma ; o insanlar da bu Ülke ' de yaşıyor ...

#44 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj
  • İlgi Alanları:...

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:13

Gazi Mustafa Kemal döneminde türbanlı kızlarımızı polis jop'lasaydı Atatürk o jopları o polislerin .................
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#45 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:15

Kültürel ve siyasi gelişimin sürecini anlatırdım da hem yeri değil hem de soranların okusalar da pek algılayabileceğini sanmıyorum nedense..

Tek açıdan baktığınız sürece anlaşılmayacaktır.Elbette baş açılmasıyla olmaz..Zaten bu söyleme böyle bir cevap geliyorsa ben burda tüm süreci anlatsam neye yarar..

Hıı aynen Laila Reina gibi..Enteresan örnek...Orada da kişilik hakları ihlali var demek ki, içeri herkesin girme hakkı yok mudur.. *lol

Konuya dönersek, aşamadığımız çok fazla tabumuz, adetlerimiz siyasi görüşlerimiz var ülke olarak.Onlar aşılmadıkça da sizin şu anda özgürlük başlığına soktuğunuz bu gibi kavramlar, laikliği ve haliyle rejimi tehlikeye sokar..Siyaset ve ideoloji ile azıcık da ilgili olan herkes bilir ki, tüm sistemler tüm ideolojiler öncelikle kendisini korumayı hedef alır..

Hayır merak ediyorum, acaba o "türban"lı arkadaşlar çoğunlukla olsalardı, bu kıyafet vs olayı ellerinde olsaydı yani, bizlere izin verecekler miydi?Yoksa 3 günde İran'a mı çevirmeye çalışacaklardı ülkeyi..? Bunun cevabının izin verirlerdi olduğuna inanmadığım sürece (ki inanmıyorum) türbana evet demeyecğim şahsen..

In the end, it's not the years in your life that count.
it's the life in your years..

#46 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:15

hepsini okuduysan hepsini alıntı yapar o şekilde cevap verirsin bu daha doğru olur kanaatindeyim. Aksi takdirde konu okuyucularına beni "Türbanlılar değil kamusal alana dışarı bile çıkmasınlar " diyen biri olarak lanse etmeyiniz.

Yukarıda yazılan zihniyet sahibi olanlardan bahsediliyor.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#47 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:16

Emily, emin ol onlar karışmazdı. İran devrimini yapan adamla(humeyni) o kızları kıyaslamak bence doğru değil.
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#48 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:28

Nereden biliyorsun İlayda..Binlerce kişiyi tek tek tanıyor musun?
Hayır ben türbanın yasaklandığı dönemde İstanbul Üniveristesi'nde okumuş bir kişi olarak hiç de öyle görmedim o arkadaşları da..Zaten bu inancım da orada oluşmuştur..

Ayrıca İran Devrimi'nin nasıl yapıldığını da bir araştırın derim.:Orada da birlikte davranılmıştı sanki emin olun yapmazlar denmiştir herhalde..bu hale getireceklerini söyleyen olmamıştı başta..Şu anki halini anlatmaya gerek yok sanırım..

Bir sürü şehit verilerek kurulmuş bu ülkede, kusura bakmayın ama Atatürk'ün özellikle kadınlara verdiği haklardan vazgeçmeye niyetim yok..Kadınlar olarak en çok sizlerin farkında olmanız gerekirken bihabersiniz gelişmelerden..Varsayımsal inançlara (emin ol yapmazlar gibi) dayanarak ne ülkemi ne de özgürlüklerimi tehlikeye atacak bir olaya evet demem mümkün değil..

Ayrıca bir sürü kişi başını açmayı bir sorun olarak görmedi..Bu kadar sorun yaratıp meydanlara çıkanların (biz çıkınca terörist oluyorduk onlar çıkınca insan hakları savunucusu ironik di mi), okullarını bırakacak kadar sorun edenlerin, hiç kusura bakmayın siyasete alet olmadıklarına inanmam..
İstanbul'da yaşayanlar arada Fatih ilçesinde özellikle de bazı muhitlerinde (Çarşamba-karagümrük,vs..) biraz dolaşın derim..Nerede olduğunuza şaşırabilirsiniz..

In the end, it's not the years in your life that count.
it's the life in your years..

#49 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:35

Bende Üniversite yıllarımda gördüm. Onların umrunda değil, hatta çoğunun en yakın arkadaşı türbansız kızlar. Bu iki tarafın arasında sorun yok,

sorunu yaratanlar bu derdi bizim başımıza musallat eden siyasilerdir

Bu mesaj İlayda tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.07.2007 - 16:37

2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#50 ahmet.k

ahmet.k

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj
  • İlgi Alanları:kitap okumak secret kitabını şiddetle tavsiye ederim süper bir kitap

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:37

ya bırakın şu konuyu tartışmayı arkadaşlar içimzde ailesi türban takan kişiler varsa onları kırmış oluyoruz demokratik ülkedeyiz herkes özgürdür yasalara uyduğu sürece tekrar söylüyorum türban yasağı anayasada yoktur bu yüzden karşı değilim ne zaman anayasaya konur ozaman karşı çıkarım hukuk çerçevesinde
Gönderilen Resim

#51 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:38

Kendi özgürlüğünüzü kısıtlamamak için Atatürk ilke ve inkilaplarına sığınıyorsunuz ama bir yandan da başkalarının özgürlüğünü kısıtlıyorsunuz yine Atatürk ilke ve inkilaplarını göstererek.
Bu ne yaman çelişki diyesim geldi *lol

Başörtüsü heryerde serbest olsun.
Aynı zamanda başörtüsü takmayanlarda rahat gezebilsin.
Zaten başörtüsü takmayanlara lafımız yok bildiğim kadarıyla...

Değişiklikler Kaydedildi...

#52 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:39

ya bu konu temcit pilavına döndü.. ısıtılıp ısıtılıp önümüze konuluyor ve bizler yine tartışıyoruz.. ama fikirleri değil kişileri *lol

başörtüsüyle kurumsal alanda çalışılmamasını normal karşılayabilirim ama binlerce genç beyinin üniversiteye alınmamasını ve sırf bu yüzden avrupa ülkelerine okumak için gitmek zorunda kalmalarını anlamıyorum..
üniversite okumak her Türk gencinin hakkı, hemde kendi ülkesinde..

ayrıca her türbanlı (ya da başörtülü (ne fark varsa *lol) üniversiteye girebilmeli..

bir de ortalık kızıştırmaya çalışmak gibi geliyor bu konu nedense...

...

#53 ahmet.k

ahmet.k

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:39

bu sorun yine söylüyorum necmettin erbakan başbakan olduktan sonra orataya çıkmıştır yoksa öncesinde böyle bir sorun yoktu
Gönderilen Resim

#54 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:43

Kendi özgürlüğünüzü kısıtlamamak için Atatürk ilke ve inkilaplarına sığınıyorsunuz ama bir yandan da başkalarının özgürlüğünü kısıtlıyorsunuz yine Atatürk ilke ve inkilaplarını göstererek.
Bu ne yaman çelişki diyesim geldi *zong

Harikasın ::
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#55 ahmet.k

ahmet.k

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:47

bence konuyu tartışmayı bırakalım herkesin tanıdığı türbanlı kişiler vardır yada arkadaşları yada ailesinde türban takan kişiler bu yüzden tartışma devam ederse arkadaşlar birbirinizi kıracaksınız en iyisi yorum yapmaktansa ankete cevap vermek olucaktır orada cevabını verebilir herkes
Gönderilen Resim

#56 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:48

ya bu konu temcit pilavına döndü.. ısıtılıp ısıtılıp önümüze konuluyor ve bizler yine tartışıyoruz..

Katılıyorum. Bu konudaki ilk mesajımda da belirtmiştim zaten bunu *zong

#57 asturias

asturias

Benimle Oynar mısın?

• Üyeler
  • 2.167 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:52

Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlıysam, elbette ki türbana karşı olumlu yaklaşmam kesinlikle mümkün değil. Açıkçası, İran'da gerçekleşen devrimin aynısını burada da yapmaya kalkışacaklar diye korkmuyor değilim. Lütfen şuna başörtüsü demeyin. Çünkü başörtüsü; köylerimizde kasabalarımızda büyüklerimizin ve yaşlılarımızın taktığı (yani kesinlikle siyasi olmayan) şeyin adıdır başörtüsü.

İlaydacım, "emin ol karışmazlardı" demişsin, gülmeden edemedim okurken. İstersen bunu kendi gözlerimizle görelim, beraber gidelim seninle 1-2 yere. Çok dolaşmaya bile gerek kalmayacak.
Tam buradayım ben
Görmek istediğin yerde
Belki 1 adım ötende
Belki düşünde
Sadece hisset beni
Ben buradayım..

#58 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:52

Evet ama insanlar bu konuda çok dolu demekki. tartışıyorlar halâ. bırakın herkes seviyeli bir şekilde tartışsın derim ve kaçarım *zong
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#59 ahmet.k

ahmet.k

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 16:58

Yeter bırakın şu konuyu tartışmayı siteyi solcu-sağcı diye ikiye bölüceksiniz valla bu gidişte , başka yerlerede yazdım burayada yazim öyle yorumlar yapıyorsunuzki birbirinize hakaretten bile çekinmiyorsunuz eminimki çoğunuz benden yaşçada büyüksünüz sizler böyle yaptıkça gençlerden yada okul çağındaki çocuklardan ne bekliyorsunuz anlamıyorum bence parmaklarınızı burada yorup birbirinizi kıracağınıza 22 temmuzda parmaklarınızı yorun daha iyi olur konularımızı tahrik edici hale lütfen çevirmeyelim tahrik edici oldukça kardeş kardeşi kırıyor böyle olduğundada bizi bölmek isteyenler seviniyor yapmayın lütfen
Gönderilen Resim

#60 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 10.07.2007 - 17:04

Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlıysam, elbette ki türbana karşı olumlu yaklaşmam kesinlikle mümkün değil.

Atatürk ilke ve inkilaplarına bende bağlıyım. Başörtüsüne karşı olmak yada olmamak leke sürmezki bana.

Başörtüsüne karşı olurken Atatürk ve İnkilaplarından söz etmek , Atatürk başörtüsüne karşıydı imajını doğurur.

Bugün çoğu il ve ilçelerde başörtüsü takan kişileri Cumhuriyete, Laikliğe karşı diye adlandıramayız. Evet kabul ediyorum , başörtüsünü siyasi malzeme olarak kullanan kişiler var . Bunlar olduğu gibi , başörtüsünü yasaklamak isteyen insanlarında siyasi rant sağlamak istedikleri de apaçık ortada. Chp'yi görüyoruz mesela bu konuda. Üniversitelerde kesinlikle başörtüsü takılmasın , bu gericiliği getirir , Laikliğe Cumhuriyete leke sürer gibi açıklamalar yapıyorlar. Uzlaşmadan bahsediliyor mesela , Anayasa Mahkemesi de bahsetti uzlaşmadan. Bu konuda uzlaşma sağlanabilir. Üniversiteye gitmek isteyen ama inançları gereği başları kapalı olan kişilerin suçu ne ? Amerikalara gitti , oralarda okudu diye suçluyoruz çoğu kızlarımızı. Onlar keyif için mi gitti sanıyoruz ? Burada başörtüsüne izin verilmediği için gitti. Modernlik dendiğinde sonuna kadar taviz veren bazı partiler , inançları gereği başörtüsü takan kişileri yobaz , gerici , Cumhuriyet düşmanı olarak lanse ediyorlar. Buna karşı olduğumu belirtmek isterim. Meclise girecek tüm partiler başörtüsü konusunda uzlaşmacı bir tavırla bu sorunu çözmeleri gerekir. Mehepe bu sounu çözeceğiz diyor. Demokrat Parti bu sorunu çözeceğiz diyor. Bu konu için bile Meclise girmelerini isterim bu partilerin.