Jump to content

- - - - -

Petkim Satıldı

• Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7,176 posts

Posted 06.07.2007 - 09:29

Dün yapılan ihale ile Türkiye'nin bir diğer endüstri incisi, Türkiye'nin en büyük hammadde sağlıyıcı firması , muazzam tesisleri ve kendine ait limanları dahi bulunan Petkim AKP hükümetinin ekonomi'yi sahte iyileştirme çabalarının bir başka icraatı olarak gene bir yabancı şirkete 2 milyar dolara satıldı.

Türkiye'nin bankaları , kominikasyon ağı, ağır endüstrisi, limanları 5 yıl içinde satılarak tamamı yabancı şirketlerin kontrolü altına girdi.

Bankalar yabancılarda. yani paramız onların kontrolünde.
Türk telekom yabancılarda yani bütün haberalma iletişimimiz yabancıların kontrolünde.
Ağır endüstri yabancılarda ülkenin bütün hammadde ihtiyacı onların kontrolünde
Limanlar yabancılarda ülkenin bütün ticareti , ihracatı onların kontrolünde.

Şimdi ası noktalardan tanesi daha Petkim'i satın alan şirket ortaklarının Rus ve Kazak olduğu söylensede son araştırmaya göre bu şirket Ermeni diasporasının önde gelen isimlerinden birine ait. Yani ülkemizin incisi gurur kaynapımız Petkim Ermeni diasporasının eline geçti. 1 Türk vatandaşı Ermenistan'da 100 metre kare toprak dahi alamazken hükümetimiz ülkeyi resmen peşkeş geçiyor.

Bunun haricinde bazı gözü kapalı kişiler ne güzel işte ekonomi iyi herşey istikrarlı demeye devam edecektir. Vatanın malını sata sata ekonomi iyileştirmek bugün ilk okul çocuğunun bile yapabileceği bir uygulamadır. Özellikle seçimlere 15 gün kala yapılan bu satış daha da düşündürücü. Tamamiyle seçim harcamaları ve suni ekonomi düzeltmelerinden biri ile daha karşı karşıyayız. Allah sonumuzu hayıreylesin.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Posted Image

#2 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4,490 posts

Posted 06.07.2007 - 09:34

Babalar gibi satıyorlar...
I find your lack of faith disturbing!

#3 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5,591 posts
  • İlgi Alanları:...

Posted 06.07.2007 - 09:39

Akp yi kutlarım harika bir icraat daha yapmış. Zaten anketlerde önde gitmesinin sebebi de bu mükemmel icraatlarıdır. Helal sana AKP :blush:
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#4 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11,433 posts

Posted 06.07.2007 - 09:45

O halde protesto edilsin?

Yabancılaron aldığı bankalara gitmek zorunda değiliz..Türk telekom kullanmak zorunda değiliz..İptal edelim hatlarımızı..Sadece konuşuyoruz ,icraat yok..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#5 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5,591 posts

Posted 06.07.2007 - 09:47

Evet işkembeden sallamak ülkemizin acı bir gerçeği maalesef.
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#6 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11,433 posts

Posted 06.07.2007 - 09:52

Ha unutmadan,suç sadece Başbakan'da değil..

Hergün aldığımız yabancı marka ürünlerle(gıda-elektronik aletler,cep telefonları-pcler... vs..Uzarrr gider),giydiğimiz Levi'slerle,sahibi olduğumuz yabancı (!) marka arabalarla,içtiğimiz sigaralarla,kullandığımız parfümlerle,hatta yazı yazığımız kalemlerle,biz hergün ülkemizi satıyoruz.!!Bunlar için hiçbir önlem almayın,hiçbir icraatta bulunmayın,sonra oturduğunuz köşeden,var başbakan bunuda sattı,şunuda sattı diyin..Önce kendinizi düzeltin,sonra laf söyleyin...

* * *

Susuyorum..

#7 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7,176 posts

Posted 06.07.2007 - 10:01

Yabancı markaları kullanmak ile Millet varlıklarını yabancılara satmak arasındaki ince farkı görmeden konuşuyorsunuz arkadaşlar.
Kaliteli ürün kullanmak , harcamak herkesin hakkı. Ancak devlet varlıklarının kontrolünü vermek ayrı bir mevzudur. giydiğin kot yabancı olablir ama üretimi burada yapıyor pek çok yerli marka ile rekabet içinde . Bununla birlikte bir üretim öz konusu istihdam var. Örneğin Toyota üretimini Türkiye getirirken ülkeye yatırım ,istihdam ve teknoloji getirerek rekabete giriyor.

Ancak Petkim , Limanlar Telekom gibi işletmelerin rekabeti zaten yok bunlar tekel tabir edebileceğimiz işetmeler. Yani ülkenin her vatandaşı bunu kullanmak durumunda.

Özel tüketim maddeleri ile tesislerin satışı arasında dediğim gibi çok büyük bir fark mevcut. Bugün dünyanın pekçok ülkesinde Türk malları kullanılmakta. Rusya,Romanya , Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere. Ekonomi bu şekilde işler malı alırsın ve satarsın ve bu da alışveriş olur. Ancak ülke tesislerinin satışında bir alışveriş söz konusu değil bu tesisleri satıyorsun daha sonra bu tesislerin ürettiklerinide onlar bize satıyor yani tek kelime ile teslimiyet.

Anlayana,anlamak isteyene.....

Posted Image

#8 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5,591 posts

Posted 06.07.2007 - 10:05

Kendine Ülkücü ve ulusalcı diyen işadamları alsın madem bu satılan kurumları, ama doğru alamazlar onlar da yurtdışına yatırım yapıyorlar çünkü T.C de kaymak kalmadı onlara. milleti sömüremez oldular
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#9 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7,176 posts

Posted 06.07.2007 - 10:11

Birileri işkembeden sallamayı önce kendisine yakıştırsın. Haberi , ihaleyi inceleyip öyle yazsın lütfen.

İhaleye tamamı Türk sermayesi olan 4 grup'da katılmıştır. Eğer vatan, millet ve ülke önem içeriyor olsa idi bu hükümet için tercih farklı olurdu.
%50 daha az paraya bir Türk firmasında görmeyi yeğlerdim Petkim'i.

Buyrun katılımcı gruplar burada.

İhaleye katılan sekiz grup şöyle:

-TransCentralAsia Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu: İhaleyi bu grup kazandı. Bir Rus finansal ortak (Investment Bank Troika Dialog) ve stratejik yatırımcı olarak 2 Kazak şirketinden (Kazak Caspi Neft ile Investment Industrial Group Eurasia) oluşuyor.
-Carmel - Limak Ortak Girişim Grubu: Limak Holding ihaleye, Ofer ailesinin yüzde 26 payla ana hissedarı olduğu İsrail'in en büyük petrokimya şirketi Oil Refineries'in yan kuruluşu Carmel Olefins (COL) şirketiyle ortak girdi.
-Zorlu Holding: Ahmet Nazif Zorlu'nun Yönetim Kurulu Başkanı olduğu holding, ihaleye tek başına katıldı.
-Hokan Chemicals Ortak Girişim Grubu: Anadolu Endüstri, Yıldız Holding (Ülker) ve Ak Girişim (Akkök), eşit iştirakle, Hokan Chemicals adı altında ihaleye katıldı.
-Çalık - IOCL Ortak Girişim Grubu: Çalık Holding ihaleye Samsun - Ceyhan Trans Anadolu Ham Petrol Boru Hattı projesinde ortağı olan Hindistanlı petrol şirketi Indian Oil Corporation Limited (IOCL) ile birlikte katıldı.
-Naksan - Torunlar - Toray - Kiler Ortak Girişim Grubu: Petkim'in en büyük müşterilerinden Naksan ihaleye, Torunlar ve yine bu grubun şirketi Toray'ın yanı sıra AKP'li milletvekili Vahit Kiler'in şirketi Kiler'le birlikte katıldı.
-Fırat Plastik, Kauçuk Sanayi ve Ticaret: Nevzat Demir'in sahibi olduğu Fırat Plastik ihaleye tek başına katıldı.
-Socar & Turcas - Injaz Ortak Girişim Grubu: BTC projesinin ana ortaklarından Azerbaycan petrol şirketi Socar ile Erdal Aksoy ve Shell ortaklığı olan Turcas, ihaleye Suudi Arabistanlı yatırım grubu Injaz Projects Company Limited şirketiyle birlikte girdi.

Posted Image

#10 kara

kara

--giz----kara--

• Üyeler
  • 11,365 posts

Posted 06.07.2007 - 10:12

"Türkiye Cumhuriyeti" yazmak zor geliyor sanıyorum ki... :blush:
T.C. yazıyor yaa... Bi kişide uyarmıyo...
Zaten bu şekilde "Amaaannn Ülkeyi satıyorlarmış satsınlar bana ne" tavrını gösteriyorsunuz... Bende bu tarz bir düşünce uyandırdınız mesajlarınızla...
Hayır, acaba başka ne şekilde savunacaksınız sözü edilen partiyi...
Yarın Bir gün başımıza kötü bir şey geldiğin de tüm haberleşme olanaklarımız elimizden alınıp, Ülke içinde kıstırıldığımız zaman ne yapacaksınız...

#11 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11,433 posts

Posted 06.07.2007 - 10:14

Hah gülerim ancak buna..İşimize gelmiyor dimi?? Vazgeçemiyoruz bu ürünlerden...Bu ürünlere verdiğimiz paralar nereye gidiyor bilmiyormusunuz ?!Aylar önce 8 ile başlayan barkotlardan satın alın diye yırtınıyorduk,yabancılara para gitmesin diye hatırlatırım...Madem öyle kullanın 8 ile başlayan barkotları..Sizde,bizde satmayalım ülkemizi..Önce vatanı bizim satmamızı önlemek gerekiyo..Bu ürünlere verilen paralar Petkimden alınan paranın yüzde kaçı eder acaba??

* * *

Susuyorum..

#12 guide

guide

Follow me! If you can...

• Üyeler
  • 3,241 posts
  • İlgi Alanları:Tenis , Body Building , Kick Boxing , Müzik dinlemek , Gaz'lamak .

Posted 06.07.2007 - 10:18

Konumuz ile ülkücülüğün, Bahçeli'nin ne alakası var anlamadım , sen ve glamour, RTE dendimi kendinizi kaybediyorsunuz :blush: biraz mantıklı yaklaşın olaylara ...

Diğer kurumlar özelleştirilsin hem fikirim , amerikada dahi bir çok kurum özelleşmiş durumda, ama bu gibi önem arz eden kurumlar devlet bünyesinde yine .

Satılma amacı teknik zarar sonucu doğurmasıdır ... E bu kuruluş zarar ediyorsa neden zarar ettiğini araştır kardeşim ! Yöneticiler görevlendir , bu gibi kuruluşların zarar etmesi imkansız ya...

Güvenlik görevlisine bile 1.500-2.000 YTL maaş verirsen adamlar yan gelip yatar tabi . Siyasetin oyuncağı olmuş bir kuruluştur ve ne yazıkki ben yemedim sen ye diyip yabancıya devrolmak üzeredir , ben üzülüyorum !

Bu arada hatırlarsanız daha önce de satılmıştı , ama sendeki bir yere dava açıp ihalenin iptalini gerçekleştirmişti , tekrar aynı şey olabilir ...
<!--aimg-->Posted Image<!--Resize_Images_Hint_Text--><!--/aimg-->

#13 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11,433 posts

Posted 06.07.2007 - 10:21

Sorularıma yanıt gelmiyor , ben yavaş yavaş gideyim sıkıldım..

* * *

Susuyorum..

#14 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5,591 posts

Posted 06.07.2007 - 10:31

Bencede :blush:
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#15 guide

guide

Follow me! If you can...

• Üyeler
  • 3,241 posts
  • İlgi Alanları:Tenis , Body Building , Kick Boxing , Müzik dinlemek , Gaz'lamak .

Posted 06.07.2007 - 10:35

ne satılan kurumun ne iş yaptığından haberiniz var , ne karından-zararından , ne de bu satışın gerçekleşmesinin yarar veya zararlarından :blush:

şimdi sorduğunuz soru ile petkim devrinin ne ilgisi var ? e madem ithal ürün kullanmayalım diyorsun neden laptop aldın glamour :: ?

Edited by guide, 06.07.2007 - 10:37.

#16 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11,433 posts

Posted 06.07.2007 - 10:44

Ben yırtınmıyorumki,niye satıldı diye..Bas bas bağıranlara bunu söylüyorum sevgili guide :blush: Ayıp olmasın diyede kendimide ekliyorum.Bak ne kadar detaycıyım,anlamıyosun zarifliğimi ::

* * *

Susuyorum..

#17 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7,176 posts

Posted 06.07.2007 - 10:46

Dünya'da binlerce yıldır Ticaret denilen bir olgu vardır. Bizim tarihte bildiğimiz en eskisi M.Ö Hititler ile Mısırlıların yaptığı Karum - Kaneş anlaşmasıdır. Ticaret malların dolaşımı, satışını kapsar. Mal üretiminde pek çok tercih edilen neden vardır mesela fiyat, kalite, kullanım kolaylığı , satış sonrası servis vs vs vs gibi. Bir malın yabancı bir ülkede satışı belli anlaşmalara, bu mal üzerinde alınan vergilere ve elbetteki yerli üreticiyle rekabet koşularına göre değerlendirilir.

En basit anlatımla ki bu anlatımı 1 ilkokul çocuğunun bile anlayacağı şekilde anlatmaya çalışıyorum.

Elimizde bir mal var yani diyelimki kolalı içecek.

Türkiye'de yaklaşık benim bildiğim 5-6 adet farklı firmanın kolalı içeceği var. Bu firmaların bazıları yabancı kaynaklı bazılarıda yerli üretim. bu bağlamda tercih tüketicinindir. Kalitesine, tadına, fiyatına gibi özellikere göre tercih etme özgürlüğü sunulmuştur. Bununla birlikte yapılan yerli veya yabancı mal'ın satışından devlet her şekilde vergi alarak zaten kazançlıdır. Yabancı mal ile rekabet edecek olan yerli üretim gerek ülke içi imalatın verdiği avantaj ve gerekse dağıtım avantajı ile zaten işe başlar ancak yabancı mal kalitede ön sırada ise yapması gereken o kaliteye ulaşmaktır bu sayede hem tüketici bu rekabetten faydalanır hemde ülkenin yerli üretimi kaliteli ürüne ulaşmaya başlar. Bakınız Mavi Jeans, Pınar, Arçelik,Vestel gibi markalar.

Ancak devlet yatırımlarında fark vardır. Devlet ile rekabet olamayacağı için özel işletmeler pek çok devlet yatırımına girememiş girdirilmemiştir.
Devlet yatırımları tekel dir yani hizmetinin veya malının satışı garantidir.
Telekom gibi devlet iletişimi yıllardır elinde tutmuştur ve rekabet ortamı yaratmamıştır. Türkiyede her ev,ofis, işyeri telefon aboneliği telekom'a aittir yani telekom'u satıl alan herkim olursa olsun tüm Türkiye onun müşterisidir. Tıpkı petkim gibi Türkiye'nin tek yerli petro kimya hammadde üretimi ve en büyük petrol işleme tesisi Petkim'dir ve tüm Türkiye sanayisi Petkim'in müşterisidir. İşte zaten Atatürk'ün en önemli ilkelerinden biri olan Devletçiliğin korunması bu devlet işletmelerinin elde tutulması veya Türk yatırımcılarına tahsis edilmesi ile mümkündür.

Umarım anlaşılmıştır saygılar ve sevgiler ile.

Posted Image

#18 guide

guide

Follow me! If you can...

• Üyeler
  • 3,241 posts

Posted 06.07.2007 - 10:54

Bu kurumlar teknik zarar ediyorsa ne yapılmalı ?

Hımm , bu arada hep amerikadan örnek veriyorum ama gelişmiş bir ülke sonuçta ; amerikanın uzay teknolojileri ve silah savunma sanayii de özel şirketlerde biliyorsundur umarım ...

Edited by guide, 06.07.2007 - 10:57.

#19 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11,433 posts

Posted 06.07.2007 - 10:59

Tamam o halde sırf rekabet olsun diye(!),yabancı markalı ürünler almaya devam edinki,Türk malı iyice yok olsun ..!

Protestonuzu o halde yabancı mallar almaya devam ederek(!),ve bunu yapan partiye oy vermeyerek devam ettiriniz..Ayrıca lütfen aşağılamalardan uzak bir şekilde yazılarınızı yazarsanız daha iyi olu sanki..Sürekli ima şeklinde olan aşağılamalar,sizin bir kompleksiniz olduğunu gösterir..(bence)

* * *

Susuyorum..

#20 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7,176 posts

Posted 06.07.2007 - 11:00

Bu kurumlar teknik zarar ediyorsa izlenecek iki yöntem vardır. Öncelikle kurumların zarar eden kaynakları incelenmelidir ki bunun en büyük nedeni bildiğimiz gibi kadrolaşmadır. Her hükümet eş dost akrabasına buralarda iş vermiştir. 5 kişinin yapacağı işi 50 kişi çalışıyor görünüyor ve bunlar işe dahi gitmiyordur. Bu nedenle direk kadrolaşma elemanları radikal bir kararla işten çıkarılmalıdır.Devletin bu gücü vardır. Eğer ki devlet bu işletmeciliği yapamıyorsa özelleştirme yolu seçilebilir ancak ihale şartlarında ihaleye katılacak firmaların en az %70 yerli yatırımcı şartı konabilir bu şekilde tesisler ülke içinde tutulabilir.

Uzay araştırma özel şirketlerde ama Rus özel şirketlerinde değil yada Alman özel şirketlerinde değil milli menfaate en uygun Amerian yatırımcısında bu işetmeler.

Edited by DaaAnnK, 06.07.2007 - 11:03.

Posted Image

Similar Topics Collapse

Topic Forum Started By Stats Last Post Info

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users