İçerik değiştir

- - - - -

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Salavatlarla İlgili

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 52 yanıt verildi

#41 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 27.01.2006 - 14:35

Allah, önceki ayetlerle sonraki ayetler arasında fikrini mi değiştirmiştir?

Önceki ayetlerde hata ettiğini mi farketmiştir?

Allah fikrini değiştirir mi? Hata eder mi? Bunlar Allah tanımı ile uyumlu davranışlar mıdır?

Aynı kitaba çelişkili öğretiler koymak Allah'a yaraşır mı?

Güzel sorular.. Kademe kademe kaldırıldığını iddia eden kişi bunlara da yanıt vermeli.
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#42 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 28.01.2006 - 20:49

Allah'ın güzelliği bilinmese ne yazar? Allah takdir edilmese ne yazar? Allah sözde mükemmel değil midir? Kendine yeter değil midir? Tapınılmaya, takdir edilmeye, egosunun okşanmasına muhtaç mıdır? Devamlı şekilde egosu okşanmazsa morali mi bozulur? Manik depresif midir?

bak sora sora öğreniyorsun. araştırarak buluyorsun:) yaradılış amacına ulaşıyor demektir.
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#43 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 28.01.2006 - 21:02

BAKARA
(219) Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: “Onlarda hem büyük günah, hem de insanlar için (bazı zahiri) yararlar vardır. Ama günahları yararlarından büyüktür.” Yine sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: “İhtiyaçtan arta kalanı.” Allah size âyetleri böyle açıklıyor ki düşünesiniz.

MÂİDE
(90) Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

MÂİDE
(91) Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?

görüldüğü üzere içki üzerine olan ayetlerin arasında çelişki yoktur. çelişki var diyen ispat etsin. hangi ayette içki için güzeldir diyor ?
gelelim sparkın malum kuranda çelişki var iletisindeki iddasına

16-67. Hurma ağaçlarının meyvelerinden ve üzümlerden hem içki, hem de güzel bir rızık edinirsiniz. Elbette bunda aklını kullanan bir toplum için bir ibret vardır

meyvelerden ve üzümlerden sadece alkollu içecekler yapılmaz. ayet gayet güzel açıklamış. aklını kullanan toplumlar için bir ibret vardır. ister alkollu içecek yapar içersin. istersen rızkın için kullanır alkolsuz besinler elde edersin. üzüm suyu alkol değildir. şarap olması için gerekli evreler vardır. ister sirke elde eder salataya koyarsın. ister alkol elde eder, sarhoş olursun. aklını kullananlar için ibretler vardır. burda çelişki yoktur. vardır diyen sparktır çünkü o yalancıdır :)

#44 Ziyaretçi_oleganforsite_*

Ziyaretçi_oleganforsite_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 01:09

doyurucu bir cevap olmadığını düşündüğüm gibi, çelişkilere açıklama da getirmiyor,

ayrıca çok merak ettiğim bir nokta var, yani aklını kullanan toplumlar kurandaki ayetler sayesinde refaha ulaşacaklara getirmişsin bu durumda dünyadaki islam ülkelerinden hiçbiri akıllı olmuyor çünkü tek bir tane islam ülkesi yok ki en zayıf üretici kapitalist ülke kadar gelişmiş ya da refaha yakın olsun...

islam ülkelerinin istisnasız hiç birinde olması gerektiği gibi bir gelişme olmadığı gibi, 2.dünya ülkesi olma sınıfından öteye de gidememiş durumdalar (ki çoğu 3.dünya ülkesi islam olanların), en ileri ülke biz olduğumuz halde gelişmemiş ve refahımız bırak seviyelerinde olmayı yanlarına bile yaklaşamıyor...

#45 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 01:25

yani aklını kullanan toplumlar kurandaki ayetler sayesinde refaha ulaşacaklara getirmişsin bu durumda dünyadaki islam ülkelerinden hiçbiri akıllı olmuyor çünkü tek bir tane islam ülkesi yok ki en zayıf üretici kapitalist ülke kadar gelişmiş ya da refaha yakın olsun...

ben kuranı savunmam oleganforsite bu nedenle benim yazımda böyle birşey yok. yalancılığın bu kadarı fazla olmuyormu ? sirke yaparak refaha eren hangi ülke var bana göster ? ayette çelişki yok bu kadar basit. ben kuran ülkelerin imfye borcunu önder yazmadım.

doyurucu bir cevap olmadığını düşündüğüm gibi, çelişkilere açıklama da getirmiyor

şuna açıklık getirmiyor demelisin. çelişkilere demen saçma oluyor her zamanki gibi. sparkın verdiği ayet numarasını baz alıyorum sonuç olarak. çelişki olmadığıda gayet açık.
ek olarak ikinizinde konu bütünlüğü yok. bir konuyu tartışamıyoruz. şu ayette şu çelişki vardır deniyor. cevap veriliyor. ha evet doğruymuş demek yerine ya şu da var refah düzeyimiz düşük gibi yeni yeni konular açıyorsun. bu forum din&ahlak forumu ama bir çok forum başlığımız var. islami ülkelerin kalkınamaması konusunu forumdaki arkadaşlarımızla başka bölümlerde tartışabilirsiniz. bundan da geçtim en azından bir başlık varsa o başlığa sadık kalmaya çalışmamız gerekir diye düşünüyorum.konuları saptırmaktan başka bir uğraşınız yok!!!!

#46 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 01:31

yoruyorsun varya baydın...................ne desem sana boş.......

#47 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 01:35

her zamanki gibi :umbrella: gerçekler sizi bayar. yalan olursunuz. ayıktın sen ?

#48 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 01:37

oldu onu da görürsem söylerim... gerçeklermiş hahhahahhha :umbrella:

#49 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 01:40

umarım mel g. bu yanıtları görüyor ve okuyordur.

#50 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 01:44

birşey değişmez ne hakaret ediyorum ne birşey çok çok forum senin yüzünden geyikleşti diye kapanır, argüman sunmuyorsun gelip beni küfür ettirip falan attırmaya çalşıyorsun ama istediğin olmayacak çok sabırlıyım....ben giderim gerekirse

#51 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 01:48

hımz ? bu forumda sparkla bunca aydır yazışıyoruz. ama o senin gibi postlar atmadı hiç bir zaman. benim yazdıklarıma karşı baydın sen yazan sensin ? geyikleştirmek var ise o eylem senin tarafından yapılmıştır.

#52 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 01:53

belli oluyor ne kadar düzeyli yazışılmış onca ay, adam sabırla cevap vermeye çalıştıkça senin gibiler alaya almaya, sinirlendirmeye kalkmışlar, ben sözümü açıkça diyorum beğen ya da beğenme, al sana da ispat olur benim spark olmadığım.... o benim gibi atmadı ben benim gibi attım cevap ta veremedin hiçbirine alaya almaya aşağılamaya kalktın sonra ben seninle kafa geçtim seviyeden sohbet açtın, herşeyin çakışmalı çelişmeli düzlemler üzerine kurulu...

#53 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 01:57

ben sizin ikinizin aynı kişi olduğunuzu söylemedim hiç bir zaman.