İçerik değiştir

Laiklik ve Demokrasi Araçtır

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 39 yanıt verildi

#21 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 17.05.2007 - 16:28

Ayrıca asıl YOBAZ siz ve sizin gibi düşünenlersiniz!!!

Önce bir dur ondan sonra lafını söyle . Tamam belli oluyor Tayyib beyin ve AKp partisinin avukatlığına soyunmuşsunuz ama lafınız gittiği yerlere sizinde dikkat etmeniz gerekiyor. AKP'ye veya Tayyip'e söylenen bir lafı üstünüze almanız sizin sorununuz ama edeceğiniz hakaretin etki alanını genişletmek bence saçma.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#22 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 17.05.2007 - 16:34

hadi asıl yobazlar - Edys,daaankk,Emily,Katharsiz daha başka var mı hah birazdan vaudeville'de yobazlar arasına girer way be bu kadar üyeye aynı anda hakaret edebildi glamor tebrikler.

Gönderilen Resim

#23 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4.490 Mesaj

Gönderim zamanı 17.05.2007 - 16:38

Türkiye'de kurumlar var. Laik, sosyal ve demokratik hukuk devleti olan Türkiye'de ordunun görevi bellidir. Genelkurmay bana bağlıdır. Türkiye'de kurumlar var. Burada diğer kurumlardan nasıl bahsetmiyorsak, ordudan da bahsetmiyoruz. Ordu bu kurumlardan biridir ve Başbakana bağlıdır

Buna göre Genelkurmay tarafından gece yarısına yakın bir saatte yapılan ve gündemi meşgul eden meşhur açıklamadan da haberi vardı Başbakanlığın.Zira Başbakan,açıklamasında kendine bağlı bir kurumdan (Genelkurmay) bahsediyor.Ona sormadan böyle bir açıklama yapmadılar herhalde.

Dipnot:O söylenenlerin hepsine biz bile inanmıyoruz ki,bizi bizden daha iyi analiz eden yabancı gazeteciler inansın...

Bu mesaj HknYmn tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 17.05.2007 - 16:39

I find your lack of faith disturbing!

#24 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 17.05.2007 - 16:40

Lütfen hakaret etmeden fikirlerimizi savunalım arkadaşlar..
Herkes aynı fikre sahip olacak ya da aynı partiyi destekleyecek diye bir kural yok, unutmayalım..
Sakin kalamıyorsanız da bir süre yanıt eklememeniz daha doğru olacaktır..

Hatırlatmak isterim ki, hepimiz vatandaşız (aranızda RTE ile doğrudan akrabalığı olan varsa o hariç :P), aynı gemideyiz..
Siyasetçilere söyleneneleri kendi üzerimize alınıp saldırganlaşmamız sadece bize zarar verir..

Şimdi sakin sakin devam edelim lütfen.. *fiuv

In the end, it's not the years in your life that count.
it's the life in your years..

#25 katharsis

katharsis

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 268 Mesaj
  • İlgi Alanları:satranç,

Gönderim zamanı 17.05.2007 - 16:43

Zaten Tayyipte aksini söylemiyorki..Din ile ilgili olan hiç bir konusu yok hükümetin..Hem laiklikten bahsediyosunuz,hemde adama ABD yalakası diyosunuz..Adam o kdar yobazsa (!) gavurlarla ne işi olur dimi *fiuv

MAALESEF HİÇBİR ŞEYİN FARKINDA DEGİLSİN. BÜTÜN HALKI UYUTTUKLARI GİBİ SENİDE UYUTMUŞLAR. EDY S İN DEDİGİ GİBİ CÜBBESİ HAZIRDIR ONUN YANINDA. BÜTÜN BUNLAR HEDEFE GİDEN YOLDA ARAÇTIR TAYYİP İÇİN. AMERİKANINDA İSTEDİGİ BU İŞTE. ÜLKEYİ KARISTIRMAK. IRAKTA DA AYNISI OLMADIMI. BÜTÜN GRUPLAR BİRBİRİNE GİRMİŞ DURUMDA IRAKTA. MEZHEP SAVAŞLARI ÇIKTI.. HANGİ DÖNEMDE KÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULACAÐI SÖYLENTİLERİ BU KADAR AYYUKA ÇIKTI. TABİKİ TAYYİP. BUNU İSTEYEN KİM PEKİ? SIRASIYLA AMERİKA, BARZANİ VE TAYYİP. ÖNCE KÜRTLER AYRILACAK BİZDEN, FEDERASYON KURACAKLAR. SONRA DEVLET OLACAKLAR. SONRADA LAZLAR, ÇERKEZLER.... IRAKTA OLDUGU GİBİ BÖLÜCEKLER BU ÜLKEYİDE. AMA ÖNCE BİZİ GÜÇSÜZ KILACAKLAR. BUNUN İÇİNDE CUMHURBAŞKANLIGINI ELE GEÇİRİP İSTEDİKLERİ GİBİ AT KOŞTURACAKLAR. VE BİR GÜN FETTULAH UÇAKTAN, YENİ ŞEKİLLENEN TÜRKİYENİN LİDERİ SIFATIYLA İNECEKTİR. ETEGİNİ ÖPECEK İLK İSİM TAYYİP, SONRA APTULLAH GÜL VE ARINÇ.

BU ARADA 80 İHTİLALİNDE SOLCULAR VE SAÐCILAR VARDI. ŞİMDİ İSE CUMHURİYETÇİLER VE BU ARKADAŞ GİBİLER. YAZIK. BURDA OLMA SEBEBİNİZ ATATÜRK VE ONUN DEVRİMLERİDİR. AYRICA TAMAMEN ATATÜRK DÜŞMANI OLAN BİR LİDERİNİZ VAR. 23 TEMMUZ SABAHI BÜTÜN HERŞEY BELLİ OLACAK.

#26 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 17.05.2007 - 16:58

En Güzel Yanıtı Glamour vermiş zamanında koyduğu kliple ..

izlemenizi tavsiye ederim..

http://www.harabe.ne...=0

bir insan zamanla değişebiliyor demek ki ..

#27 katharsis

katharsis

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 268 Mesaj

Gönderim zamanı 17.05.2007 - 16:58

SAVUNDUGUN ADAM BU..

http://my.opera.com/...ex.d... erdoğan
http://akpyehayir.blogspot.com/ ( özellikle bu sitedeki videoları mutlaka izleyin )

#28 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 17.05.2007 - 17:04

ehem şey katarsız (ıssız alıştırdı beni böyle konuşmaya) o videolar hepsi bizde de var zaten. :)

Gönderilen Resim

#29 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 17.05.2007 - 17:09

nakşibendi tarikatı lideriyle iyi anlaşır

Bu mesaj Edy's tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 17.05.2007 - 17:20

#30 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 17.05.2007 - 17:18

ne o yoksa dizinin dibine çömelmiş bir başbakan mı o ?

Gönderilen Resim

#31 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 17.05.2007 - 17:49

yorulmuş diz çökmüş işte yoksa yapar mı öyle şey :)

#32 katharsis

katharsis

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 268 Mesaj

Gönderim zamanı 17.05.2007 - 17:52

ÖYLE ÖYLE, TALİBANIN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKMÜŞ. BENCE BÜTÜN BUNLARI BU SEVİYELERE GELEBİLMEK İÇİN ARAÇ OLARAK KULLANMIŞ OLAMAZ. BUNLAR ONUN İÇİNDE OLAN ŞEYLER. MESELA HALEN DAHA EL KAİDENİN FİNANS SORUMLUSU OLAN EL KADI YA KEFİLİM DİYEBİLİYOR. DEMEKKİ ONLARIN DÜŞÜNCESİNİDE BENİMSEMİŞ. NE KADAR CAHİL BİR MİLLETİZ DİMİ...

#33 katharsis

katharsis

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 268 Mesaj

Gönderim zamanı 17.05.2007 - 17:56

ehem şey katarsız (ıssız alıştırdı beni böyle konuşmaya) o videolar hepsi bizde de var zaten. :)

:) VALLA BİLMİYODUM KARDEŞ. NEYSE BİDE BEN EKLEMİŞ OLDUM İŞTE. FAZLASI ZARAR DEGİL. BENCE HERKES KOYSUN. GÖRMEYEN DUYMAYAN KALMASIN. BİRGÜN BU ADAM ORDAN İNECEK AŞAÐIYA VE MESUT YILMAZA YAPTIÐI GİBİ YÜCE DİVANDA YARGILANACAK. OZAMAN KAÇACAK YER ARAYACAKLAR!!!!

#34 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 17.05.2007 - 18:14

Ayrıca asıl YOBAZ siz ve sizin gibi düşünenlersiniz!!!

sen de Çağdaş bir Türk Kadınısın zaten..

teşekkürler yorumun için..

#35 sophiA

sophiA

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 89 Mesaj
  • Konum:40.58 Grad Kuzey paralelleri, 29.05 Grad Doğu meridyenleri
  • İlgi Alanları:Özellikle SATRANÇ

Gönderim zamanı 21.05.2007 - 17:09

Laikliği anlayamamış zihilere o kadar acıyorum ki anlamadıkları bir kavram üzerine de bir güzel vaaz veriyorlar.
Laik= belli bir konu dışında kalan demektir. Örn= Cami hocalarından bahsediyorsak bu mesleğin dışında kalanlar laiktir.
Bizim anladığımız ve ülkemize yerleştirilen liklik Din işleri! dışında kalan demektir dikkat çekerim "DİN İŞLERİ"
Bir insan laik olabilir mi? Laik olduğunu söyleyen halk aslında devlet yönetimi olarak Laikliği kabul ettiğini anlatmak ister. Eğer bir insan zaten bunun dışında bir anlamla yani dini baz alarak din dışında olmayı kastediyorsa o zaten ateist olur ve bunun için de laiklik kelimesini kullanmaz. Şimdi; burada insanları şuursuzca müslüman olmamakla ilişkilendiren zihniyetlerin ne kadar zavallı olduğu açıktır. Laiklik rejimi dine karşı değildir aksine din ve vicdan özgürlüğünü esas alır.
Gönderilen Resim

#36 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 22.05.2007 - 15:01

Kısa ve öz demokrasi ve laiklik değil diyenlere akp için ve yazılanlar için neden bu ülkede barındırılıyorlar peki bu sorunun herkese göre cevabı vardır ve bu sorunun cevabını kendi içinde verenler demokrasi ve laikliği cevaplamış olacaktır
Kişileri gazetede yazılanalrla değil yaptıklarıyla yargılayın gün gelir en kralı olur tayyip erdoğan gün gelir en kötüsü hatılayın mesut yılmaz neydi başbakanken gazetelerde mesut yılmaz için neler yaptı dendi ama o ne yaptı kardeşi turgut yılmaza ülke ihalelerini peşkeş çekti tansı çiller kocasına jetsiki aldı neyle aldı devletin parasıyla
Cumhurbaşkanlığı seçimi bu hükümetin ikinci yılında yapılsaydı ne olacaktı söylermisiniz o zaman kimse ses çıkaramıyacaktı oke diceklerdi akp kimi istediyse o olacaktı ne zaman her şey değişti diğer partiler için laiklik ve demokrasi şimdide olaya cumhuriyetçilik girecek ve en sonda milliyetçilik girerse kendi seçtiğimiz adamları aatürkün ilkelerine karşı savunamıyacaz
Rus çarı osmanlı için hasta biri var boğazda demişti tarihin belli zamanında
Şimdide dış güçler bizi laiklik ve demokrasi dersinden sınıyorlar yazık ki okumuş insanlar bu olaylara alet oluyor yazacak çok şeyim var uzun yazıp okunmaz diye yazmıyorum *zong

Her yanda güz sancısı öpüşmeler var ama nedense hepsi yarım...

#37 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 22.05.2007 - 15:28

Emre kongar dan alıntıdır Demokrasi ve Laiklik Kavramlarının İçleri Boşaltılırken

Amerikan işgali altındaki Irak 'ta katledilen üniversite profesörlerinin sayısı üç yüz dolayında.

Türkiye'de katledilen çağdaş ve demokrat aydınların, yazarların, üniversite hocalarının sayısı da bir düzineyi aşmıştı.

Bir ülkenin varlığını nasıl ortadan kaldırırsınız?

Tabii önce askeri olarak onu dize getirirsiniz:

Yenerek veya bağımlı kılarak.

Ama bu yetmez.

Ekonomik olarak da onu bağımlı hale getirmeniz gerekir:

Ticaret ve borçlanma yoluyla bunu da gerçekleştirirsiniz.

Bu da yetmez.

Bir ülkenin entelektüel birikimi var olmaya devam ettiği sürece, onu hiçbir zaman tam anlamıyla yok edemezsiniz:

Entelektüel birikim , bu birikime dayalı tarih bilinci, ulus bilinci, bağımsızlık istenci, yurtseverlik duygusu, her an yeniden parlayabilecek bir direniş kıvılcımını hazır tutar.

Son aşama olarak, askeri ve ekonomik bağımlılığa ilaveten, o ülkenin entelektüel birikimini yok etmeniz gerekir.

Ya aydınları öldürerek.

Ya aydınları bağımlı kılarak .

Ya eğitim sistemini çökerterek .

Ya kavram karmaşası yaratarak.

Ya da bütün bunları hep birlikte yaparak.

Rejimin laik niteliğine mi saldıracaksınız ?

Hemen yeni bir laiklik tanımı yaparsınız; laikliğin içini boşaltan , onu anlamsız kılan bir tanım.

Örneğin, "Laiklik, kamu alanında da inançların özgürce ifade edilmesidir" der ve laikliğin içini tümüyle boşaltırsınız .

Rejimin demokratik niteliğine mi saldıracaksınız?

Yine hemen yeni bir demokrasi tanımı yapar, demokrasinin içini boşaltır onu anlamsız kılarsınız.

Örneğin, "Demokrasi sandıktan çıkanların her kararının mukaddes olduğu, sadece çoğunluk iradesine dayalı bir rejimdir" dersiniz.

Böylece demokrasiyi bütün çoğunluk diktatörlüklerinden ayıran başta muhalefet özgürlüğü olmak kaydıyla, tüm temel hak ve özgürlükleri yok sayar, rejimi tahrip edersiniz.

Yeni tanımlamalarla yeterince kavram karmaşası yaratamadıysanız, tahrip etmek istediğiniz kavramın karşıtlarını da o kavramın kapsamı ve tanımı içine alır, böylece akılları iyice karıştırırsınız .

Birlikte var olması olanaksız varlıkları birbirleriyle tanımlarsınız:

"Yaşayan ölü" gibi oksimoron cümleler kurarsınız.

Örneğin, "İran'da şeriatçı demokrasi var" dersiniz.

"Stalin'in rejimi de halk demokrasisiydi" dersiniz.

Hızınızı alamazsınız, faşizmi de demokrasi tanımı içine sokar, "İtalya'da Mussolini zamanında da korporatif demokrasi vardı" dersiniz.

Türkiye'deki demokratik ve laik rejimi kendi amaçlarına uygun olarak İslami ilkelere göre yeniden düzenlemek isteyenler ve onlara destek verenler, bir yandan aydınları öldürerek ve baskı altında tutarak , öte yandan eğitim sistemini yozlaştırarak , son olarak da temel kavram ve terimlerin içlerini boşaltarak Türkiye'nin entelektüel birikimini ortadan kaldırıyorlar.

Aslında yapılacak iş, bize demokrasi diye dayatılmak istenen, lider diktatörlüğü, temsil adaletsizliği ve kurumlaşmış yağma ile sakatlanmış ve hızla dinci eksene kaydırılan "cici rejimin" içini gerçek demokratik ve laik uygulamalarla doldurmanın tartışmasını başlatmaktır.

Herkese göre değişen şeyler vardır emre kongar da değişik bir yaklaşım tarzıyla konuya değinmiş.

#38 sophiA

sophiA

• Üyeler
  • 89 Mesaj

Gönderim zamanı 22.05.2007 - 16:30

Ysf
Arkadaşım iyiki AKP li değilim diyorsun birde AKP li olsan ne yapardın merak ediyorum doğrusu? Kraldan çok kralcısın sanırım daha ne diyim.
Gönderilen Resim

#39 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 23.05.2007 - 12:48

Sophia ben erkan mumcu ve mehmet ağar ikilisinin kurduğu demokrat partiyi destekliyorum ama baktım bu sitede akp yi çok yere vuruyor bazı arkadaşlar hep akp üstüne gitmiş fazla savunucuları yok diceksin sana ne o zaman akpli değilsen ama akp yere vururken kendi liderlerini ve partileri yükseltiyorlar buna göz yumamam bak yazdım akpli olmadığımı artık inanırsın değil mi bazen savunmak gerekir yoksa burada akp dışında başka kimseyi eleştirmiyorlar buda olmaz diye bazı şeyleri görmelerini istiyorum biliyorum olaylara çok hızlı giriş yaptım bazı kişiler dicek yeni üyeye bak ne len bu adam yazıyor karışan yok sus diyen yok biz burada günlerdir varız her konuya yazamıyourz dicek bende onlara gülecem forum kurallarını okuyun dicem hazirandan sonra bu sitede daha çok zaman geçirecem o zaman daha fazla konuya değinirim siyaseti çok severim de *saksak *utan

Bu mesaj Ysf tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 23.05.2007 - 12:48

#40 sophiA

sophiA

• Üyeler
  • 89 Mesaj

Gönderim zamanı 23.05.2007 - 14:22

Ne diyelim kolay gelsin :D
Gönderilen Resim