İçerik değiştir

- - - - -

Merhamet Ve Sevgi üzerine

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 8 yanıt verildi

#1 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 17.02.2005 - 13:10

selam
Yaprak çiçek koparmayalım
yaş ağaç kesmeyelim
dal kırmayalım
meyve kabuklarını, yaş yaprak, çiçek, taze dal, ateşe atmayalım
bunlara dikkat edersek şu hadisin müjdesine kavuşuruz.
nebatata kadar merhamet gösteriniz. bunda şefaat gizlidir. hadis-i şerif
Şefaatin ne olduğunu bilirsek eğer...
kuşları kafese hapsetmeyelim.
kuşlara hayvanlara taş atmayalım.
avcılıktan çok uzak duralım. hayvan öldürmeyelim
herşeyi tatlı bir sabır ile hiddet etmeden karşılayalım.
Allah herşeyi güzel görmemizi nasip etmesi dileğimle
m.d
"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#2 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj
  • İlgi Alanları:ilgisiz alakasiz..

Gönderim zamanı 17.02.2005 - 18:08

tamam yapmayalim

m.d nin anlami nedir?
“Sen; onun sorduklarına cevap vermeye bile tenezzül etmezsin, o seni susturduğunu sanar. Hayat işte.”

#3 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 18.02.2005 - 11:52

M.D..? Münir Derman;
Dr. Münir Derman Almanya da üniversitede yıllarca anotomi dersi verdi. 4 dili anadili gibi toplam dokuz dil bilen Fizik, Kimya Matematik gibi fen bilimlerinde, astronomide şaşılacak derecede bilgiliydiler. Eskişehir'de Akademide öğretim üyesi olarak ders vermişlerdir.
Manevi ilimlerde ise O, velayet ve tasarruf sahibi ilmi ledün sultanı arifi billah.... İnsanı Kamil. Eserleri başka kitaplardan derleme değildir. Bizzat kaynak. Velayeti Resulullah kendi gönül havzından fışkıran mübarek bilgilerdir. su, Allah dostu derki, kitaplarından çok etkilendim, üstad Ahmed Hulusi
ile birlikte beni düşünmeye sevkeden ruhumu tanımamı sağlayan güzel insanlardan Allah razı olsun, bizide onlara dost kılsın.

Bu siteye hazırlayanlara sizin gibi değerli dostların fikirlerinden istifade etmemi sağladıkları için çok teşekkürler sevgiyle kalın

#4 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj
  • İlgi Alanları:ilgisiz alakasiz..

Gönderim zamanı 18.02.2005 - 12:05

anladim
a.s. (aleykum selam) gibi bi kisaltma yaptigini sanmistim
biz de sizin fikirlerinizden yararlaniyoruz. copy - paste yapmadiginiz surece okuyoruz(m)

bir merakim daha vardir.. bilginiz varsa cevaplamanizi isterim
öldükten ve gömüldükten sonra.. ruh bedenden ayrilinca cesedimiz cururken veya igrenc yaratiklara besin kaynagi olurken (ah pardon allahin yarattiklari igrenc olmaz) aci ceker miyiz, bunlari hisseder ve gorur muyuz?
“Sen; onun sorduklarına cevap vermeye bile tenezzül etmezsin, o seni susturduğunu sanar. Hayat işte.”

#5 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 18.02.2005 - 12:46

Selam
bilim adamları dünyanında bir ikizi(ruhu) var diyor ve konuştuğumuz hiç bir şeyin yok olmadığını karşımıza iyi veya kötü görüntüler olarak evren de bir yerde mutlaka karşımıza çıkacağını söylüyorlar.
siz uyuduğunuz zaman eğer o gün sıkıntılı geçmişse veya birilerine zarar vermişsek
30sn süren rüyadada biz kah uçurumdan düşeriz, kah bıçaklanırız, bunun gibi korkunç kabuslar görürüz oysaki uyandığımızda bizi ne bıçaklayan var ne atan, ama görürüz ve acıyı hissederiz. rüyalar ruh (şuur) boyutunda yaşanan hadiselerdir. hadis'i kutsi; kabir aleminde ölen bir kişiye sorgu melekleri gelir cehenneme götürürken bir zat çıkar ve; dokunmayın ona dediğinde melekler; neden... sen kimsin? cevap; ben Ayetel kürsüyim, o beni dünyada çok okurdu. H.z. Aliye sormuşlar bu kadar ibadet ediyorsun, çaba sarfediyorsun. ya öbür alem yoksa... Cevap; yoksa benim bir kaybım yok ama YA VARSA.... sevgiyle kalın

#6 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 19.02.2005 - 11:28

Rab...?
İlk ayetler;oku seni halkeden (Rabbbinin) adıyla oku
Deki, (Rabbim) Allah
Rab; insandaki isimlerin (esmaların) bütünü O isimlerle var olan bir varlığız hepimiz
İlmini geliştirdiğin sürece, Allahın Alim ismi
sevdiğin sürece, Allahın rahim ismi sende güçlü bir şekilde tecelli eder
Kendini seven insan Allahı sever...
kendine güvenen insan Allaha güvenir ...
kendinin ne kadar değerli bir varlık olduğundan haberin varmı?...

#7 senay

senay

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 78 Mesaj

Gönderim zamanı 22.02.2005 - 16:22

Selam :)

bazen televizyonda haberlerde seyrediyoruz basında okuyoruz,falanca kişi parası için bir kadının kolunu kesip bileziklerini alabiliyor..sokakta insanların cüzdanları çantaları hızla çekilip kaçırılabiliyor..tamamıyla maddeselllik uğruna insan insana gözünü kırpmadan zarar verebiliyor...insan düşünebilen aklını kullanabilen değerli bir varlıktır..burada akıl çok önemli..akıl yoluyla iman sağlam temellere oturabilir...bir insanın imanı zamanla zayıflayabilir çünkü insan beşerdir hata yapmaya çok müsaittir...ama burada hemen akıl devreye girip mantıksal bütünlükte imana ışık tutabilir..iman aklın bu ışığında yoluna devam eder gider...bu yüzden akıl ile iman başabaş birbirlerine destek olarak insan yaşamındaki gerekli faaliyetlerini sürdürmesine yardımcı olur...
akıl herkezde olmaz zekilik yani zeka olabilir ama akıl olmaz..bazı insanlar çok zeki olurlar akıllı değillerdir..bazı insanlar akıllı olurlar zeki değillerdir..
akıl zekadan üstündür..çünkü zeki insan günü yaşar ileriyi göremez dolayısıyla ileriye dönük birikimi olmadığından ilerki zamanlarında büyük sıkıntılara maruz kalır..oysaki akıllı insan ileriyi görerek ileriki yaşamı için gerekli çalışmaları yapar..cinler zekidirler ama akıllı değillerdir..bu yüzden iblis Adem (a.s)ın beynindeki 99 ismin manasını görememiş yani manevi anlamda değerlendirememiş sadece Adem(a.s)'ı bedensel olarak bedeni anlamda değerlendirip kendisinin bedene nüfuz edici müsemmattan olması sebebiyle Adem (a.s) 'a secde etmemiş ve secde etmediği içinde cennetten kovulmuştur..

#8 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 23.02.2005 - 12:27

selam
Günün birinde buluttan bir damla yağmur düştü. Koskoca okyanusa…
Damla denizin genişliğini görünce utandı.
Şu deniz denilen yerde ben kim oluyorum.
Eğer deniz bu ise gerçekten ben hiçim, dedi.
Damla kendisini hor görünce…
Sedefin biri onu koynuna aldı. Seve seve besledi sonunda bu sevgi o bir damlayı padişahlara yaraşan ünlü bir inciye çevirdi…
Görünmeyen sevgi o damlayı içinde eritti. Görünür inci oldu. Taçlara konmak için…
Sedef gurur duydu yaptığı işten…
Kendiside nadide eşyalara fırlayarak kakıldı.
Rahleleri, saray kapılarını süsledi…
Aza kanaat eden sedefin içini de ALLAH inci ile doldurdu…

Allah bedenimizi sedef ruhumuzu inci yapması dileğimle....

#9 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 16.03.2005 - 14:40

Kadın
Hadis: Cennet anaların ayağı altındadır.
Kur’an’da var olduğu iddia edilen, kadının erkeğin eğe kemiğinden yaratıldığı bilgisi doğru değildir. Bu bilgi Kur’an dışıdır, Yahudi geleneğinden gelmiştir.
- Ayetler: Hz. Adem topraktan halkedildi, Hz. Havva nefsi vahide tek
nefisten... kadından hoca ve mürşit neden olmaz'ını bunda düşünüp aramak lazım
Şeytanın secdesi yalnız Adem için emrolundu. Havva için değil. Şeytan Adem'i kandırdı. Havva ile bir işi yoktu.
Çocuğun nzgı ilk ana sütündendir. Bütün memeli hayvanlarda ilk rızık analardan başlar. Sütlerin hepsi de beyazdır.
Terkipleri de aşağı yukarı aynıdır. Resulü Ekrem dünyaya teşrif etmeden babaları genç olarak vefat etti. Doğdukları zaman süt anada büyüdü. Valideleri, 6 yaşında iken vefat etti. Doğmadan (yetim), 6 yaşında öksüz kaldı.
- Erkek, kadına verilen ilâhi kıymetin hakikatini bilse o da veli olur.
- Şu hadisi hatırlamak gerek "Kadınlar olmasaydı biz yoktuk" buyurmuş Resulü Ekrem. Erkek için bir öğeretmen, mürşite ihtiyaç vardır ama kadın direk Allahla bağlantı kurabilir... ama hangi kadın?...
- Kadın Allah'ın hay, tezgâhıdır. Rezzak ,rahim esmasınında çok güçlü tecellisi olan. Kutsal bir varlıktır.