İçerik değiştir

- - - - -

Kendisiyle barışıkmış; brehh brehh brehh

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 7 yanıt verildi

#1 MEXYLENA

MEXYLENA

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 38 Mesaj

Gönderim zamanı 13.01.2007 - 16:09

Yaw yazmiyim diyorum, girmiyeyim dini konulara ama gel gör ki dellendiriyorlar ...

Neymiş efendim, adam kendisiyle barışıkmış … Nasıl kendinle barışıksın sen ya!! Kendinle barışık olmak için yeterince etik misin sen (Bu kelime de yeni türedi … Hayır, “Allah’ın sevdigi bütün güzel nitelikler ve ahlakın sende olması lazım” desem uzun olacak, mevzu dağılacak).

Neyse o da yetmez, bundan emin olman lazım. Gerçek adamların seni onaylaması lazım, ne diye, sen adamsın diye [pisttt, birisi icazet vericek demek istiyoom]. Sen adam olmadığın halde nasıl kendinle barışıksın [lan!! diye eklemek istiyorum ama Allah’tan şu parantez içini bayanlar ve çoçuklar okuyamiyor. efendim?? Kral çıplak mı dediniz]. Her türlü pisliği yapıcaksın, kendinle de barışık olucaksın. Haram yersin, kalp kırarsın … eee ?

Şimdi bu kendisiyle barışık adam sanki mükemmel bir adam gibi sunuluyor [ya!!. Ah .. Ah ..]. Gönül inciten, insanların hakkını gasbeden birisi kendisiyle barışığım diyorsa, orada telafisi mümkün olmayan bir yanlış var.

Ama bu insanlar Yunus’u filan seviyor değil mi??

Hadi oradan …İnsanlar Mevlana’yı Yunus Emre’yi filan sevmiyor.Eğer onları sevse, onların gittiği yoldan gider. Yunus’u seven izinde mi Yunus’un, madem seviyorsun … Mevlana’nın hangi sıfatı var o seviyorum diyende?

Bi defa hacım, şunu unutmamak lazım, bir Mevlana’yı bir Yunus Emre’yi seviyorum demek, onun gittiği yoldan gitmek demek. O yolda nasıl Yunus Emre, Mevlana olunur? Allah’ın sevdiği insanlardır onlar … İyi de onlar kim … Diyojen gibi gündüz vakti elimize fener alıp da arıyalım mı yani, hem Atina nere bura nire

Şu sözü bi dinle, “Her secde eden insan Allah’ın sevdiği insan değildir”, duydun de mi, “Her secde eden insan Allah’ın sevdiği insan değildir”. AMA!!! Allah’ın bütün sevdiği insanlar secde eder. Allah tüm dostlarını secdelerde seçer. [Gel de bu sözü duyup secdeye kapanma, Allah Allaahhh]. Secde etmeyen insan, işte ben Allah’ı seviyorum, Mevlana’yi seviyorum … Üfürürsün işte onu, ben üfürürüm arkadaş … Ama genelde idare etmek için, gönül kırmamak için “ya, evet .. hıhı” filan denir ya, yanlış mı yapıyorum ki ... yoksa hep öyle olmaya devam edicek, uyarmak lazım.

Elbette herkes Mevlana, Yunus olamaz … Ama bir hikaye var. Karıncaya demişler ki nereye gidiyorsun? “Kabe’ye” demiş … “Bu yürüyüşle mi?!” diye alay etmişler ... “Gidemezsem yolunda ölemez miyim?” demiş. [Taş gedik dualitesinin son bulduğu an] Yani bir Mevlana olamazsın tamam ama onu sevdiğini iddia ediyosun bari onun yolunda ol, hatta elinden geliyorsa onun yolunda öl. İşte o zaman sen de Yunus’sun sen de Mevlana’sın … Ölçü bu!!

Arkadaş iç geçirip diyor “Bir ben var benden içeri” … Hadi açıkla desem açıklayabilecek mi? Kesinlikle açıklayamaz orası belli de tasavvufun içinde kaç kişi açıklayabilir!! “Sizin gördüğünüz Yunus benim.. Gerçek bir Yunus var ki onu sizde göremiyorsunuz ben de göremem”

Neymiş, “Mevlana tesbihini duvara asmış” … Peki ne zaman asmış??? Kendisiyle mücadelesini bitirdikten sonra asmış. Yani hiç çekmedi değil, kaç yıl çekti o tesbihi … Kolay mı tesbihi duvara asmak!! Tesbihi duvara astık, biz işi bitirdik, Fenafillah’a, Allah’ta yokolmaya geldik diyor…

Mevlana’ya, Yunus Emre’ye Hümanist deniyor dünyada, insan sevgisi olan… Yunus Emre’de insan sevgisi yok ki, öyle değil ki!! Sev yaradılanı Yaradan’dan ötürü, yani Allah’ın yarattığı herşey sevilmeye layıktır diyo.. Ama Yunus’un asıl sevdiği var, o “Allah’ın sevdiği insan” ya da bu insanlari yetiştiren insan …

Ama beyimizin işine öyle geliyor… “Bin kere tevbeni bozsan gene gel, bu kapı ümitsizlik kapısı değildir” diyor Mevlana.O da diyor ki, “Tamam ben herşeyi yapar ederim, gene gelirim”. Bre HAYVAN!! [çok datlu söylerim, tadından yenmez], öyle demiyor ki …”Tamam” diyo, senin bir sürü günahın olabilir, ama birgün olsun ki tevbe et artık, bunu bitir .. ”Tamam” diyo, bin kere boz tövbeni, ama birgün bitir şu işi …Bir gün dön artik, bütün vucudunla, ruhunla kıbleye dön artık

Mevzu derin … şimdilik yetsin

#2 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 13.01.2007 - 16:44

Arkadaş iç geçirip diyor “Bir ben var benden içeri” … Hadi açıkla desem açıklayabilecek mi? Kesinlikle açıklayamaz orası belli de tasavvufun içinde kaç kişi açıklayabilir!! “Sizin gördüğünüz Yunus benim.. Gerçek bir Yunus var ki onu sizde göremiyorsunuz ben de göremem”

Bir ara yanıma gelde sana açıklıyayım..
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#3 MEXYLENA

MEXYLENA

• Üyeler
  • 38 Mesaj

Gönderim zamanı 14.01.2007 - 20:05

Bir ara yanıma gelde sana açıklıyayım..

Edeb bir taç imiş nur-u Hüda'dan
Giy o tacı emin ol her belâdan

İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmez isen
Ya nice okumaktır

#4 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 15.01.2007 - 16:22

Yaşamanın sırlarını bileydin
Ölümün sırlarını da çözerdin;
Bugün aklın var, bir şey bildiğin yok:
Yarın, akılsız, neyi bileceksin?

Dilsizler haberin kulaksız dinleyesi
Dilsiz kulaksız sözü, can gerek anlayaşı
Dinlemeden anladık, anlamadan eyledik
Gerçek erin bu yolda yokluktur sermayesi

#5 MEXYLENA

MEXYLENA

• Üyeler
  • 38 Mesaj

Gönderim zamanı 15.01.2007 - 18:48

peki güzel kardeşim, selametle ....

ama bi değişiklik olsun, bu konuda söz hakkı olan konuşsun
autostart='1'
autosize='1'
balance='0'
bufferingtime='5'
CursorType='0'
CurrentMarker='0'
DefaultFrame='sheets'
DisplayMode='0'
DisplaySize='4'
EnableFullScreenControls='0'
Mute='0'
PlayCount='1'
PreviewMode='0'
Rate='1'
ShowCaptioning='0'
ShowDisplay='0'
ShowGotoBar='0'
ShowStatusBar='1'
TransparentAtStart='0'
Volume='0'
WindowlessVideo='0'

>

Hem madem meraklıyız ... şu ebook'lar hoşunuza gidebilir : tıklayın

#6 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 15.01.2007 - 18:54

eyvallah dostum, lakin hakkı da sen belirlersin konu senin konun kal sağlıcakla..

#7 MEXYLENA

MEXYLENA

• Üyeler
  • 38 Mesaj

Gönderim zamanı 15.01.2007 - 20:22

Sanırım yanlış anlaşıldım. Tasavvuf konusunda konuşmak, mutasavvıflara yakışıyor; yani konuşma hakkı ile kasdedilen sen değilsin, özür dilerim bu nedenle. Ben sözü bilinen bir günümüz mutasavvıfına bıraktım ( eklediğim videoyu kasdediyorum), düşüncemi böyle örneklendirmek istedim.

Hem zaten çok bilinen bir prensip var bu konuda: Tasavvuf; kal(söz) ilmi değil, hal(yaşayış) ilmidir. Yani kitap okumakla tasavvuf öğrenilemez. Mutlaka bir üstada talebe olmak gerekir.

Bu çıkış, tasavvuf perspektifinden ... ve ben onları bir Kierkegaard bir Nietzsche gibi filozof olarak da görüyor değilim. Aslinda bu konunun açılma sebebi, tasavvufun akılla anlaşılmaya çalışılması üstüne … ancak henüz konuyu buraya getirebilmiş değilim :S

Fırsat bulduğum zaman, başka bir başlık ile bunu anlatmaya çalışacağım ...

#8 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 17.01.2007 - 20:14

Ateş bu nerde azar bilinmez, Aşk bu öğretiye gelmez,üstüne toprak atma yersiz..
Bu kapı marifet kapısı ''hiç'' olası var 'git'' olası var..