İçerik değiştir

- - - - -

Gece uykusuzlukları ve Nedenleri

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 9 yanıt verildi

#1 MaryJane

MaryJane

Forum Şövalyesi

• Üyeler
  • 2.094 Mesaj
  • İlgi Alanları:F1, WRC , Eski Mısır , Gothic-Symphonic-Power Metal , Frp, Galatasaray..

Gönderim zamanı 07.08.2004 - 12:23

Normalinde bir kısmını uykuyla geçirmemiz gereken gece vakitlerini uyanık geçirmek zorunda kalmamızın; özellikle yaz mevsiminde uykusuzluk çekmemizin çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenleri maddeler halinde sıralamak mümkündür.

1. Sivrisinek etkeni: Yorucu bir günün kovalamacasından yorgun düştünüz ve yatakta o tatlı rüyalara dalmanın özlemi içindesiniz. Fakat o cürümü küçük hayvan menfur taarruzlarına bir tülü ara vermiyor. Sivrisinek etkeninin neden olduğu uykusuzluk halleri için; sabah, her tarafınızın kaşıntıdan şişmiş olmasını göze alarak, beyaz bayrak çekip uykuya dalmanız önerilir. Zira sivrisinek azim olayına girmiştir. Kurtuluş yoktur. Ama biraz az ısırılmayı yeğliyorsanız, terlik altı ve kuponu kesilmiş bir gazeteden oluşan avlama mönüsünü önerebilirim. Yapmanız gereken, gazeteyi gerekli sertliğe gelinceye kadar katlayıp sivrisineğe, gez göz, gazete şeklinde nişan alarak Şakk! diye vurmaktır. En azından gözünüz açık gitmezsiniz pardon ısırılmazsınız.

2. Psikolojik etken: Bazı rahatsızlıklar ve sorunlar nedeniyle uyku, gözünüzün aralık kapaklarından balıklama dalmadığı gibi, içeri girmek için göz kapaklarınızı tıklatmayabilir bile. Sık oluyorsa bu tür durumlar bir psikiyatra görünmeniz önerilebilir. Ancak: uyuyamama nedeniniz sizin değil komşunuzun oğlunun bir rahatsızlığından kaynaklanıyor olabilir. Şöyle ki: çocuğun bir derdi mi vardır nedir, yoksa garip zevklerimi diyelim, gecenin onikisi-biri olmuş onun için hiç fark etmiyor, teybe atmış en acılısından bir buçuk arabesk bir kaset, açmış kapıyı pencereyi mahalleye yayın yapıyor. Bu tür durumlarda komşunun oğlunu psikiyatra götürmeye çalışmanız önerilmez.

3. Sevinçli olma etkeni: Sabaha çok seveceğiniz bir an yaşayacaksınız. Mesela sabah, bir olurunu bir olduranını bulup “senin işin tamam, sen formalite icabı sınava bir gir” müjdesini aldıktan sonra girdiğiniz gece bekçiliği sınavının ön eleme sonuçları açılacak. Heyecanı da beraberinde getiren bu tür bir etkende uyuyamamak gayet normaldir.

4. İntibak etkeni:
Amiyane tabirle şaftınız kaymışsa yani geceniz gündüzünüz belli değilse, gündüz uyuyup gece uyanık kalıyorsanız düzenli bir yaşam standardına kavuştuğunuzda bu yeni duruma (kahvehaneden çıkanların oksijene intibak edemeyip daha çok öksürdüğü gibi) alışamayabilirsiniz.

5. İşbölümü etkeni: Ev işlerini eşinizle bölüşüyorsanız ve beşiği sabaha kadar sallama işi size düştüyse uykusuz kalabilirsiniz. Bu tür durumlarda, işe geç kaldığınızda “Sabaha kadar beşik mi salladın” diye soran müdürünüze rahatlıkla “evet” cevabı vermeniz önerilir.

6. Gece mesaisi etkeni: Gece bekçisi iseniz ve çalışırken sürekli uykunuz geliyorsa unutmayın, gece çalışması fazladan bir mesai değil, normal iş anınızdır. Bir an önce bu durma intibak etmeniz, sözlüklerden mesai sözcüğünün anlamına ve cümle içinde kullanılışına dikkatle bakmanız önerilir.

8. Reha muhtar, Fatih Altaylı, Ali Kırca, Hulki Cevizoğlu A. Hakan Coşkun etkeni: Bu etkene biz uzmanlar camiasında, Ateş Hattı, Teke Tek, Siyaset Meydanı, Ceviz Kabuğu ve İskele Sancak etkeni de dendiği olur. Ucu geç saatlere kadar sarkıtılan, sık sık ağız kavgalarının yaşandığı hiçbir şeyi halledememe ve tartışamama programlarından dolayı uykusuz kaldığınızda ne pahasına olursa olsun kumandadan gerekli düğmeye basıp yatmanız önerilir. Bir hafta sinirli sinirli dolaşmak istemiyorsanız, ağzınıza laf tıkılmasından hoşlanmıyorsanız; “müsaade eder misiniz, ama ben sizi dinledim, sıranızı bekleyin”, “ben aydınım, ben bu konuda tez yazdım, ben bilim adamıyım” laflarının gırla gittiği bu programlara katılmamanız önerilir.

9. Sabaha sınav var etkeni: Üniversite öğrencisi iseniz, (özellikle onlarda çok olur bu durum) ve sabaha sınav varsa ve de çalışmayı sürekli aksatıp da sabaha kadar çalışıp halledebileceğiniz zehabına kapıldıysanız. Ve gece daha rahat çalışabilmek için gündüz (zorla da olsa) bol bol uyuduysanız, çalışmak için masanın başına oturduğunuzda uyku yine de yakanızı bırakmayacaktır. Kör şeytan durmak bilmeyecek ve size “şimdi uyu sabah erken kalkar birkaç saat çalışır halledersin, olmazsa bütlerde halledersin” demekten geri kalmayacaktır. (Yaşanmış bir hayat olay. İsimler ve ders adları değiştirilmiştir. Arkadaşımızın ismi: Muttalip. Muttalip Bilgisayar Mühendisliğinde okumaktadır. Arkadaşımız sabaha Bilgisayar Mimarisi dersinden sınavı olduğu için gece boyu çalışmıştır. Sınav başlayınca çalıştığı yerden çıkan bir iki soruyu yapmış ama cevaplanması gereken yaklaşık beş soruyu görünce beyni dumura uğramıştır. beynini zorlamak için yaptığı tüm girişimler ve çıkışımlar sonuç vermeyince. Bir on dakika uyusam sonra kalkıp rahatlıkla bunları çözerim diye düşünür. Uykusuzluk ona Kör Şeytanın yirmi dört saat mesaide olduğunu unutturacak kadar fazladır. Tatlı ama süresi on dakika ile sınırlı uykuya dalmakta gecikmez. Bu sınırlı uykuda ne rüyalar gördüğünü bilemiyoruz ama uyandığındaki durumu, yani sınıfta kendini elini çenesine dayalı yalnız başına ve dirseğinin altına sıkıştırdığı sınav kağıdı alınmış olarak bulması durumu , uyanıkken gördüğü mühendislik rüyalarına ulaşmasını bir yıl engelleyecek vaziyettedir.) bu tür durumlar için zamanında adam gibi pardon öğrenci gibi oturup zamanında ders çalışmanız ve işleri son güne bırakmamanız önerilir. Önermek parayla değil ya...

10. Ay ben onu atasözü sandıydım etkeni: Rahatına düşkün biri iseniz ve “Gündüz fazla yorulmayacaksın ki gece rahat uyuyasın” mealli geri zekalı atasözü denemesini doğru sanıp gündüz her işten el etek çektiyseniz; yorulmadığınız için gece doğal olarak uykunuz gelmeyecektir. Bu tür durumlar için, kitaplığınızda yer alan Ata Sözleri hakkında derlenmiş kitapların sahih olup olmadıklarını kontrol etmeniz, Ömer Asım Aksoy’un bu konudaki çalışmasından bir takım edinmeniz önerilir.

11. Komşuda düğün olur, sesi gelir sizi bulur etkeni: Komşularınızdan birinin evinde düğün merasimi varsa hiçbir alakanız olmasa bile merasimin bir şeyleri gelip sizi bulacaktır. Böyle düğünlerde mutlaka, org, elektro saz, darbukadan ve bir solistten müteşekkil bir Mahalle Muhtarlığı Flarmoni Orkestrası olur. İcra ettikleri müzik halk müziğinden bozma, biraz garnitür meyhane müziğidir. Ritimler mutlaka cıstak cıstak devam eder. İcra edilen müziği dev kolonlar sayesinde bir iki mahalle ötesi bile rahatlıkla daha doğrusu rahatsızlıkla dinleyebilir. Bu seste gel de uyu. Çalmasını bilseler, düzgün bri şeyler icar etseler gam yemeyeceksiniz. Ama yok illaki gam yiyorsunuz. Gece gece gam uyutmuyor insanı hazımsızlık yapıyor. Hayır bir kahramanlık yapayım deseniz olmayacaklar. Bu işin fanatikleri var bir lokantada yahut minibüste bile, rahatsız eden bir müzik için kardeşim şunu biraz kısar mısınız dediğinizde bazıları homur homur homurdanıp tip tip bakıyorlar. E napacağız? O gece anlasanız da anlamasanız da sivri sinek de fazladır; davul zurna da, elektro saz da... Çaresiz bütün kapıları pencereleri kapatıp evin en ücra köşesinde bulunan mutfak da yatmayı bile göze alabilirsiniz ama bu tür durumlar için; yatakta doğrularak, düğünlerin mahalle de yapılmadığı yahut Mahalle Muhtarlığı Filarmoni Orkestrası ile yapılmadığı iyi bir semte taşınmak için yapılması gerekenler üzerinde düşünmeniz önerilir. Hem böylece beyniniz fazla yorulacağı için yorgunluktan gözlerinizin kendiliğinden kapanma ihtimali kuvvetle muhtemeldir. Bunu tutmadıysanız düğüne biraz kulak verin. Saat gecenin ilerleyen vakitlerinidir bir sokakta ışıklar altında insanlar toplanmış bekliyor. Neyi mi? Sonradan radyo diceyi olmuş ast solist sunucu Sirayettin İçlises ve saz arkadaşlarından oluşan Mahalle Muhtarlığı Filarmoni Orkestrasının icra edeceği düğün eğlencesini. Ast solist sunucu Sirayettin İçlises hem sunmaktadır hem söylemektedir:

-Tizi biraz yükselt Burhanettin... Evet biraz da bas ver, bas bas... bir ki birki üç deneme... eko eko... çıs.. tıs... cıstak... te te se... se... Ekoyu biraz daha aç Burhanettin.... Saygıdeğer misafirler, kıymetli konuklar, ünlü billuriye tüccarı Gazanfer Bey’in mahdumu Sebahattin Başeğmez ile Bakliyatçı Bedrettin Efendi’nin mahdumeleri Afet Zoragelmezin düğün porrramlarına hoş geldiniz.... Eko... se.., İstekleriniz yerine getirmeye başlayacağız ama önce biz Fidayda diyoruz. Sonkiüç.... Evet saygıdeğer misafirler elektro sazda Battal Ökkeşoğlu, klavyede piyanist-şantör Volgahan Yediparmak, Vurmalılarda Mevlüt Gümbürdetir nam-ı diğer Mevlürotti, eko eko.. ve ben sunucunuz Sirayettin İçlises hepinize mutlu bir gece diliyorum. Eko.. se.. se...

............

-Va va Vay! Kimleri görüyorum, cıstak cıstak Damadım amcası Basri Bey, Basri Bey için Çalıyoruz; ayılana gazoz, bayılana limon. Son ki üç... Evet düğün porrramımız son hızlıyla devam ediyor...

.................

-Amanin amanin kimler teşrif etmiş, Gelinin eltisinin oğlu öğretmen Olcay Bey. Şöyle sahneye gelin Olcay Bey, durmayın öyle yabancı yabancı. Hadi hopa hopa Artvin... hopa... Saygıdeğer, pek kıymetli, çok sayın misafirler; şimdi buraya çok uzaklardan, İstanbul’dan gelen damadın kayınçosu var aramızda. Şöyle açılın millet görsün. Eko.. eko... evet evet, alkışlarınızla bir kısım medyadaki ünlü habercilerden Nahit Bey... Nahit Bey öyle yabancı gibi durmayın, siz de şöyle sahneye gelin. Evet Nahit Bey için büyük sanatçımız Ankaralı Turgut’un güzel bir şarkısını icra ediyoruz: Ankara Devlet Su İşleri Bırak Kızım Bu işleri. Sonkiüç...

.................

-Hopa hoppa hadi... Evet Saygıdeğer misafirler, düğüm merasimi porrrramımız bütün hızıyla sürüyor. Hadi bakalım oğlan evinden damadın kirvesi hamam kesecisi Gıyasettin Usta’yı sahneye davet ediyorum. Gıyasettin Usta için çalıyoruz: Gaydırı Goppak Cemilem....

12. Yazarlık etkeni: Gece uykusuzlukları konusunda mizahi bir yazı hazırlıyorsanız gündüz aklınıza gelmeyen espriler, gece sular seller gibi akmaya başlayacaktır ve bunları yazıya dökme hissi sizi uyutmayacaktır. Eğer uykusuzluktan rahatsız olan biri iseniz yazar olmamanız; soğuk demirci filan olmanız önerilir.
''Orada olmayan bir şeyi görmezden gelemezsiniz çünkü 'görmezden gelme'nin anlamı bu değildir ''

Gönderilen Resim

#2 Hakan

Hakan

Patron !

• Üyeler
  • 29 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2004 - 17:03

Birde Kremini etkeni var unutmamalı !
Never Say Goodbye

#3 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2004 - 21:34

:tth:
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#4 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj
  • İlgi Alanları:ilgisiz alakasiz..

Gönderim zamanı 11.08.2004 - 14:07

git ayaklarini soguk suyla yika, dislerini de fircala, sonra tekrar bi sigara ic
yataga temiz ve beyaz bi carsaf ser (temiz ve beyazlik beni asar)
sabaha herseyin degisecegini dusun..
irak da katledilen adamin ailesini, cocugunu ve onun aglayisini dusun
bahcelievlerde okul onunden kacirilan ufacik cocugun tecavuze ugradigini dusun
dusun babam dusun..
sonra lanet et ve uyu

sicacik yatak bulup da bunamayin, yatip buza gibi uyuyun iste (sekil iki a)
“Sen; onun sorduklarına cevap vermeye bile tenezzül etmezsin, o seni susturduğunu sanar. Hayat işte.”

#5 MaryJane

MaryJane

Forum Şövalyesi

• Üyeler
  • 2.094 Mesaj
  • İlgi Alanları:F1, WRC , Eski Mısır , Gothic-Symphonic-Power Metal , Frp, Galatasaray..

Gönderim zamanı 11.08.2004 - 15:30

gofret: sen kocaman bir çılgınsın!
''Orada olmayan bir şeyi görmezden gelemezsiniz çünkü 'görmezden gelme'nin anlamı bu değildir ''

Gönderilen Resim

#6 Sanderland

Sanderland

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 675 Mesaj

Gönderim zamanı 24.10.2004 - 21:57

Sevgilini düşünmekten kafami alamiyom etkeni + Sevgiliyle mesajlaşma etkeni
:)

Yapamannnn........
Return to İnnocence

#7 guide

guide

Follow me! If you can...

• Üyeler
  • 3.241 Mesaj
  • İlgi Alanları:Tenis , Body Building , Kick Boxing , Müzik dinlemek , Gaz'lamak .

Gönderim zamanı 04.08.2005 - 09:42

kuzu kuzu me leri sayın uyursunuz hemencik :)
<!--aimg-->Gönderilen Resim<!--Resize_Images_Hint_Text--><!--/aimg-->

#8 redkitt

redkitt

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 658 Mesaj
  • İlgi Alanları:harabe.net :)

Gönderim zamanı 24.08.2005 - 16:15

yok abi bana hiçbiri uymuyor...ama uykuda tutmuyor..bazen deliriyorum dıye düşünüorum..ama bazen bir bakıyorum şak diye yumuşum nasıl oluyor anlamadım..bir aralar ilaç bile kullanıyordum bu yüzden şimdi bıraktım düzelmiştim aama şimdi yine eskiye döndüm..başka çözüm yolu yokmu bu işin.. :wub:
mutlu olmayı yarına bırakmak,karşıya geçmek için nehrin durmasını beklemeye benzer.....nehir asla durmaz..

#9 HAYAL@

HAYAL@

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 360 Mesaj
  • İlgi Alanları:o kadar çok ki hangisini sölüm

Gönderim zamanı 09.11.2009 - 13:22

son derece bilimsel bir yazı olmuş kanımca:)
adam arayanlar adam olsalardı

dünya adamdan geçilmezdi

#10 DKNH

DKNH

εїз Black Mamba 24 km/h hız yapar..

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 09.11.2009 - 15:01

zaten uykusuzluk gece olur
gündüz yaşadıgın, gece uykusuz kalmanın verdiği kontendikasyonlardır *öberah
gündüz uykusuzlugu diye birsey yok yani *pirt
Gönderilen Resim
Yoktun ve Tanrı bu ihtimalden hiç bahsetmemişti....