İçerik değiştir

- - - - -

Mut'a Nikahı

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 10 yanıt verildi

#1 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 22.11.2006 - 15:33

Mut'a Nikahı İslam'da Varmıdır?
Mut'a nikahı : Cahiliyet devrinden kalan bir nikah şeklidir. İslam'ın ilk yıllarında, özxellikle harp zamanlarında, uzun zaman kadınlardan uzak kalan askerler için mut'a nikahına izin verilmiş, HGayber savaşına kadar mübah olan bu nikah Peygamberimizin sünnetiyle yasaklanıp haram kılınmıştır.

Mut'a nikahı ücret karşılığında belli bir vakit için kadınla evlenmektir. Muta'nın en az müddeti bir cinsel ilişki geçecek zaman parçasıdır. En çok ise 99 senedir.

Erkek kadına hitaben "Beni beş aylık bir zaman için Mut'alandır. Ya da "Şu kadar para karşılığında seninle mut'alandım" deyip kaadın da kabul ederse mut'a olur. Halk dilinde "acem nikahı" denen bu iş fuhuştan başka bir şey değildir. Allah Resulu kesin olarak bunu yasaklamıştır. Ashab'dan, tabiinden ve müçtehidlerden bu tür nikahı kabul eden kimse yoktur.

Mut'a nikahı ile evlenen kadın erkeğe, erkekte kadına varis olamaz. Mut'a nikahının müddetinin az veya çok olması arasında hiç bir fark yoktur.

Allah Resulu buyuruyor:
"Ey insanlar, ben mut'a nikahı ile kadınlardan faydalanmanız için izin vermiştim. Şüphe yol ki, Allah, kıyamete kadar bunu muhakkak haram kılmıştır. Kimin yanında bunlardan bir kadın varsa hemen onu serbest bıraksın, onlara verdiği şeylerden hiçbir şeyi geri almasın".

Dört mezhebe göre böyle bir akit yapmak batıldır. Şia'nın önemli kollarından biri olan Zeydiye de Mut'a nikahının batıl olduğuna inanır ve bu konuda Hanefi alimleri ile hareket eder.

Ali b. Ebu Talib'den (r.a.) rivayet edildiğine göre:
Resulüllah (a.s.) Hayber günü kadınların, muta suretiyle nikâh edilmesini ve evcil eşeklerin etlerinin yenmesini yasak etmiştir.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 2510

Kaynak: http://www.muslumank...om/kadin/55.htm

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#2 muta

muta

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 99 Mesaj

Gönderim zamanı 23.11.2006 - 18:11

MUTA NIN SÖZLÜK ANLAMI.
OSMANLICA-TÜRKÇE ANSİKLOPEDİK BÜYÜK LUGAT.

MUTA- Kendine itaat olunan.Sözü dinlenen.

MUT'A- İntifa. Faydalanma.

MU'TA- Verilen. İ'ta olunmuş. Verilmiş olan.

MÜT'A- Muvakkat kazanç- gayr-ı şer'i olan bir nikah- İntifa- Faydalanma.

Muta nın sözlük (lugat) anlamını vermekteki amacım küçük beyinlerle uğraşmamak
içindir alakası olmayanlardan özür dilerim.

#3 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 25.11.2006 - 19:54

Gönderilen Resim "Küçük şeylere gereğinden çok önem verenler, elinden büyük iş gelmeyenlerdir."
Eflatun
Gönderilen Resim

Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek dünyanın en zor savaşını vermek demektir.
Bu savaş bir başladı mı artık hiç bitmez.

Edward Esling Cummings

Tamam Polyanna.
Parayla kadınları eş olarak alan bir zihniyeti (muta) sen diğer anlamlarıyla algılıyorsan züğürt tesellisini bulmuşsundur.. Bazıları için iki üç kadınla evlenmek, onları para yada mal karşılığı almak normal görünüyor olabilir. Çünkü onları idare edenlerin içinde bile bu yapıda insanlar olduktan sonra.

Not: Ya ne tasadüf ki ''küçük beyin'' kelimesi , senin ikizinin de lafıydı. :)

Bu mesaj gg26 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 25.11.2006 - 20:04

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,

#4 muta

muta

• Üyeler
  • 99 Mesaj

Gönderim zamanı 26.11.2006 - 05:51

Not: Ya ne tasadüf ki ''küçük beyin'' kelimesi , senin ikizinin de lafıydı.

Bak ben bir şeyler kendim için anlattım yazdım daha hala "küçük beynin" ile bana
bazı ıthamlarda bulunuyor isen nerede kime ne yazmış isem delillendirmen lazım yok eğer ispat edemez isen müfteri sin (bunun da anlamını bilirmisin bilmem) kişi
her kim olursa olsun bir şey söyledimi yazdımı yazmak ile de kayıt altına alınır aksi
ispat edilene kadar inanmak gerekir hele o kişi MÜSLÜMAN ise YALAN söylemez YALAN yere kimseyi itham etmez. Benim ikizimin kim olduğunu aslında gerçekten
merak ettim ne yazmış ne demiş kimmiş yoksa sen paronoyan danmı uydurdun onu da merak ediyorum anladınmı aslan.

muta.

#5 muta

muta

• Üyeler
  • 99 Mesaj

Gönderim zamanı 26.11.2006 - 05:57

Gönderilen Resim  "Küçük şeylere gereğinden çok önem verenler, elinden büyük iş gelmeyenlerdir."
Eflatun 
Gönderilen Resim

Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek dünyanın en zor savaşını vermek demektir.
Bu savaş bir başladı mı artık hiç bitmez.

Edward Esling Cummings

Tamam Polyanna.
Parayla kadınları eş olarak alan bir zihniyeti (muta) sen diğer anlamlarıyla algılıyorsan züğürt tesellisini bulmuşsundur.. Bazıları için iki üç kadınla evlenmek, onları para yada mal karşılığı almak normal görünüyor olabilir. Çünkü onları idare edenlerin içinde bile bu yapıda insanlar olduktan sonra.

Not: Ya ne tasadüf ki ''küçük beyin'' kelimesi , senin ikizinin de lafıydı.  :)

Çıktım Erik Dalına

Çıktım erik dalına
Anda yedim üzümü
Bostan ıssı kakıyıp
Der ne yesin kozumu

Uğruluk yaptı bana
Bühtan eyledim ona
Çerçi de geldiaydur
Hani aldın gözünü

Kerpiç koydum kazana
Poyraz ile kaynattım
Nedir diye sorana
Bandım verdim özümü

İplik verdim cullaha
Sarıp yumak etmemiş
Becid becid ısmarlar
Gelsin alsın bezini

Bir serçenin kanadın
Kırk katıra yükledim
Çift dahi çekemedi
Şöyle kaldı kazını

Yunus bir söz söylemiş
Hiç bir söze benzemez
Münafıklar elinden
Örter mana yüzünü

Yunus Emre

ANLAYA BİLİRMİSİN BİLMEM ANLAYA BİLMEN UMUDUYLA.

muta.

Bu mesaj muta tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 26.11.2006 - 06:00

#6 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 26.11.2006 - 10:51

.

“Bir kez gönül yıktın ise,

Bu kıldığın namaz değil,

Yetmiş iki millet dahi

Elin yüzün yumaz değil”

:)

Bu mesaj gg26 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 26.11.2006 - 12:53

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,

#7 muta

muta

• Üyeler
  • 99 Mesaj

Gönderim zamanı 26.11.2006 - 17:46

Fenalık cahillikten doğar, hastalıklar kötülükler hep aynı noksanlıktan ileri gelir. Fakat tedavi ile hastalara şifa verilebilir; terbiye ile kötüler iyi edilebilir; okumak yoluyla da bilgisizlere bilgi verilmiş olur.

Akıl senin için iyi ve yeminli bir dosttur. Bilgi senin için çok merhametli bir kardeştir.

Akıl süsü dil, dil süsü sözdür. İnsanın süsü yüz, yüzün süsü gözdür. İnsan sözünü dil dili ile söyler; sözü iyi olursa, yüzü parlar

Büyüklük taslayan, kibirli ve küstah adam, tatsız ve sevimsiz olur; kibirli insanın itibari günden güne azalır.

Bir insan bütün dünyaya tamamen sahip olsa bile, sonunda dünya kalır; onun kısmetine ancak iki top bez düşer.

Elini uzatarak gökteki yıldızları tutsan ve başın göğe değse bile, sonunda sen yine yerdesin.

İşi adaletle yap, buna gayret et; hiç bir zaman zulüm etme; Allah'a kulluk et ve O'nun kapısına yüz sür.

İnsan nadir değil, insanlık nadirdir. İnsan az değil, doğruluk azdır.

Söz ağızda iken sahibinin esiridir, ağızdan çıktıktan sonra sahibi onun esirdir.

YUSUF HAS HACİB.
KUTADGU BİLİG.

muta.

#8 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 26.11.2006 - 19:06

[color=blue] MUTA NIN SÖZLÜK ANLAMI.
OSMANLICA-TÜRKÇE ANSİKLOPEDİK BÜYÜK LUGAT.

MUTA- Kendine itaat olunan.Sözü dinlenen.

MUT'A- İntifa. Faydalanma.

MU'TA- Verilen. İ'ta olunmuş. Verilmiş olan.

MÜT'A- Muvakkat kazanç- gayr-ı şer'i olan bir nikah- İntifa- Faydalanma.

[b]Kötü zana hedef olma,
Söylerlerse gel sağır ol,
İyilikten geri kalma,
Geniş düşün kul ağır ol.

Fenalığa meyil verme,
Yaramazdan müşkül sorma,
Olur olmaz bahse girme,
Hazineye mal, değer ol.

Bu bir irfan bilenlere,
Hakk'a muti olanlara,
Deniz bulup dalanlara,
Sefil Selimi bul bağır ol.

Senin dediğin olsun ; :) :)

Gelip kaçan BB'le (Büyük Beyin) uğraşmak bizim işimiz değil. :)

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,

#9 muta

muta

• Üyeler
  • 99 Mesaj

Gönderim zamanı 27.11.2006 - 06:02

Senin dediğin olsun ; 

Gelip kaçan BB'le (Büyük Beyin) uğraşmak bizim işimiz değil. 

Bak gg26 gerçekten seninle uğraşmak istemiyorum neden mi git
misket oyna forum benim bildiğim fikir alış veriş yeridir demogoji laf salatası değil.
Birde ben büyük beyin değilim insanım hata da yaparım el elden (akıl) olarak üstündür ama hatada ısrar etmem. Aslında o kadar çok malzeme veriyorsunki neyse hadi sana iyi günler ve mutlu bir yaşam tamammı.

muta.
[/COLOR]

#10 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 24.01.2007 - 01:19

muta nikahı islamla birlikt kaldırılmıştır. muta nikahının ne olduğunu arkadaşımız yazmış. Ancak bir ateist yazar -T.D- hz. muhammedin muta nikahını yasaklamasını islam öncesi arap kadınının özgürlüğünü elinden almak olarak değerlendirmiştir. Yani bir ateist yazar islama küfür etmek için muta nikahını kadına özgürlük olarak değerlendirmiştir.

#11 sworden

sworden

• Üyeler
  • 8 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2007 - 13:05

gg26 kardeş müta hakkında pekbir bilgim yok.Yanlız emin olduğum birşey varsa peygamberin Allah'ın haram etmediğini haram edemeyecğidir.Hz. Peygamber Allah'ın haram etmediğini haram etmez/edemez.

Tahrim 1

"Ey Peygamber! Allah'ın sana helal kıldığı şeyi, eşlerinin hoşnutluğunu isteyerek neden haramlaştırıyorsun? Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir."

Bu ayet peygamberin Allah'ın haram etmediğini haram edemeyecğine dair açık bir delildir.

Kuran'da haram ne edilmişse ise haram odur.Haram ilan etme yetkisi Allah'ın tekelinde tuttuğu bir yetkidir.Allah'tan başka kimse haram ilan edemez.Özetlersek Kuran'da haram yazan haramdır.