İçerik değiştir

Psikolojimiz, Giysi Rengimizi Belirliyor

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 3 yanıt verildi

#1 MaryJane

MaryJane

Forum Şövalyesi

• Üyeler
  • 2.094 Mesaj
  • İlgi Alanları:F1, WRC , Eski Mısır , Gothic-Symphonic-Power Metal , Frp, Galatasaray..

Gönderim zamanı 27.05.2004 - 18:27

Psikolojimiz, Giysi Rengimizi Belirliyor
Gazi Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, kişinin psikolojik durumunun giysi rengini seçmede etkili olduğunu ortaya koydu.

Mesleki Eğitim Fakültesi Moda Tasarımı Eğitimi Bölümü öğretim elemanlarından Dr. Şule Çivitci ve Prof. Fatma Eray, yarısı kadın olmak üzere 100 kişiyle ''Giyside kullanılan renklerin insan üzerindeki psikolojik etkileri'' konulu bir araştırma gerçekleştirdi.

Çalışmada, en çok tercih edilen renkler arasında ilk sırayı, rahatlatıcı ve huzur verici özelliği bulunan ''mavi'' renk aldı. Bunu aktif, girişken, önderlik ve güçlülük özelliklerine sahip ''kırmızı'' takip etti.

Araştırmaya katılanların çoğunluğu, giyside renk olgusunun kendilerine doğayı hatırlattığını ifade ederken, renk uyumuna her zaman dikkat ettiklerini belirtti. Giysi alırken daha çok tarzlarına dikkat ettiklerini söyleyen katılımcıların yüzde 53'ü, renk seçimlerinde kişiliklerinin ön plana çıktığını kaydetti.

Araştırmaya katılanların yüzde 57'si psikolojik durumlarının giysi seçiminde ''her zaman'', yüzde 30'u da ''bazen etkili'' olduğunu dile getirdi. Çalışma aynı zamanda, insanların giysilerinde kullandıkları rengin de psikolojileri üzerinde genellikle etkili olduğunu ortaya koydu.

YORUM
Araştırmayı yorumlayan Dr. Şule Çivitci, renklerin, insanların algı alanı sınırları içinde bulunan ve her an birlikte yaşanılan ama etkilerinin farkına varılmayan güçler olduğuna işaret etti.

İnsanların içinde bulunduğu durumu, seçtiği renklerin açığa çıkardığını kaydeden Dr. Çivitci, ''Her rengin insanlar üzerinde değişik psikolojik etkileri vardır. Giyside kullanılan renklerin insan psikolojisini etkilediği ve insan psikolojisinin de giysi renk seçiminde etkili olduğu bir gerçektir'' dedi. İnsanların kişilik yapısı, geçirdiği çocukluk dönemi, aldığı eğitim, yaşam biçimi, içinde bulunduğu toplum ve ekonomik düzeyin renk tercihlerini etkilediğini dile getiren Dr. Şule Çivitci, özellikle giysi tasarımında renk seçimi ve kullanımı konusuna önem verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
''Orada olmayan bir şeyi görmezden gelemezsiniz çünkü 'görmezden gelme'nin anlamı bu değildir ''

Gönderilen Resim

#2 Zetro

Zetro

<3 Death Wish

• Üyeler
  • 1.108 Mesaj
  • İlgi Alanları:FRP, Rock Müzik, Bilim Kurgu, PC Games....

Gönderim zamanı 11.06.2004 - 16:57

Metalciyiz hüüleayn diye her zaman siyah giyen ben ve arkadaşalarım için de bozuk piskolojili manyaklar yorumunu uygun görmüş bu tarz araştırma yapan birisi ama nerden, kimden duydum hatırlamıyorum...

Benim yorumum ise; hiç uğraşamam giydiğim şeyin rengiyle zaten hepsi siyah :)
sabah zor kalkıyorum bide elbise mi seçicem giy git işte etrafa en az koku yayanı..

:)

Don't worry about tomorrow
Take it today
Forget about the tip
We'll get hell to pay

#3 psikomer

psikomer

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Yeni Üyeler
  • 2 Mesaj

Gönderim zamanı 21.12.2006 - 12:50

Eğer İzmirde iseniz www.psikologizmir.com ya da www.psikologpsikiyatrist.com adreslerine gir bak, galiba öğlenleri ücretsiz danışmanlık yapıyorlar.Daha detaylı bilgi alınabilir.

#4 DKNH

DKNH

εїз Black Mamba 24 km/h hız yapar..

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 29.07.2007 - 13:20

İnsanların kişilik yapısı, geçirdiği çocukluk dönemi, aldığı eğitim, yaşam biçimi, içinde bulunduğu toplum ve ekonomik düzeyin renk tercihlerini etkilediğini dile getiren Dr. Şule Çivitci, özellikle giysi tasarımında renk seçimi ve kullanımı konusuna önem verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

algıda secicilik etken diye biliyordum
konfeksiyonun psikolojiye etkileri
Gönderilen Resim
Yoktun ve Tanrı bu ihtimalden hiç bahsetmemişti....