İçerik değiştir

- - - - -

Sokrates'in filtresi

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 2 yanıt verildi

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 26.05.2004 - 15:33

Sokrates'in üçlü filtresi
Eski Yunanda , Sokrates bilgiyi saklamasi sebebiyle saygideger bir ün yapmisti.. Bir gün büyük filozaf bir tanidigina rastladi ve adam ona dedi ki,
''Arkadasinla ilgili ne duydugumu biliyor musun ?''
"Bir dakika bekle" diye cevap verdi Sokrates. "Bana birsey söylemeden evvel senin kücük bir testten gecmeni istiyorum. Buna Üclü Filtre Testi deniyor."
"Üclü Filtre?"
''Dogru,'' diye devam etti Sokrates. "Benimle arkadasim hakkinda konusmaya baslamadan önce, bir süre durup ne söyleyecegini filtre etmek,iyi bir fikir olabilir. Uclu filtre testi dememin sebebini birazdan >anlayacaksin. Simdi birinci filtre; ' Gerçek Filtresi ' Bana birazdan söyleyecegin seyin tam anlamiyla gercek oldugundan emin misin ?"
'' Hayir,'' dedi adam ''Aslinda bunu sadece duydum ve ......''
"Tamam,'' dedi Sokrates. " Öyleyse , sen bunun gercekten dogru olup olmadigini bilmiyorsun. Simdi ikinci filtreyi deneyelim, 'İyilik Filtresi'. Arkadasim hakkinda bana söylemek üzere oldugun sey iyi birsey mi?"
'' Hayir, tam tersi...''
'' Öyleyse'' diye devam etti Sokrates, "Onun hakkinda bana kötü bir sey söylemek istiyorsun ve bunun dogru oldugundan emin degilsin.
Fakat yine de testi gecebilirsin, cünkü geriye bir filtre daha kaldi. 'ise
'Yararlılık Filtresi' Bana arkadasim hakkinda söyleyecegin sey benim isime yarar mi ?"
''Hayir, pek degil."
''Iyi'' diye tamamladi Sokrates. "Eger, bana söyleyecegin sey dogru degilse, iyi degilse ve ise yarar degilse bana niye söyleyesin ki?"

sizde bir kelime etmeden önce birine iyi düşünün....

#2 sundowner

sundowner

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 42 Mesaj

Gönderim zamanı 26.05.2004 - 20:36

Nefis... Biliyordum ama detayları unutmuşum ; hatırlattın , saol Wildrose.

#3 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2006 - 23:54

Bak buda çok güzel bir yazıydı.Neler varmış bu harabede de haberimiz yokmuş... :P
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim