İçerik değiştir

Nobel'li Pamuk mu? Dikenli Nobel mi?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 52 yanıt verildi

#1 maviergün

maviergün

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 322 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 00:24

Dünyanın en önemli başarı ödüllerinden biri sayılan Nobel
Edebiyat Ödülü salt Ermeni ve Kürt sorununu resmi ideolojiye
aykırı bir söylemle dile getirdiği için mi Pamuk'a verilmiştir?
Bu soru "Kesinlikle evet" ya da "kesinlikle hayır" biçiminde
cevaplanabilir mi? Bu yanıtların dışında "bu ödül aslında sadece
Pamuk'a değil aynı zamanda Türkiye'ye de verilmiştir", diyebilir miyiz?
Bu Dünyada Çok Güzel Yaşanabilir Yeterki İsteyelim

#2 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 08:23

Bu ödül kesinlikle Türkiye'nin utancıdır..Ermeni soykırımı vardır diyen bir adama bu ödülün verilmesi,ve bizim de ulus olarak bununla gurur duymamız mümkün değildir/olmamalıdır bence.

Ermeni yasası .ıktıktan 2 saat sonra bu ödülün verilmesi de ayrı bir muamma..Bir Roman yazdı diye adama nobel verilirmi?Türkiye'de genç yaşta büyük başarılar elde etmiş insanlar varken,bu ödülü bir romancının almasından dolayı utanıyorum.!
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#3 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 09:14

Orhan Pamuk'un bir İsviçre gazetesine verdiği demeçte, "Türkiye'de 30 bin Kürt öldürülmüştür. Bir milyon da Ermeni" demiş olmasının, nasıl bir zihniyette olduğunu en güzel,rahmetli Ahmet Taner Kışlalı'nın ''Balo Maskesiz Olsun'' yazısını okuduğumuzda daha iyi anlayabiliriz. Yoksa bu ödülü bu kişinin kara kaşına ela gözüne hayran oldukları için vermediler. Avrupada Türkiye'yi ve Atatürk'ü kötüleyenler, asagilamaya kalkanlar her kademede ödüllendirilir ve desteklenirler. Bu ödülün zamanlaması ise ayrı bir muamma *uhuhu

Kimileri ''ortaoyunu'' nu maskeli balo ile karıştırıyor.
Ortaoyunu güldürür, bu güldürmüyor.. Maskeli balonun bir gizemi vardır, bu ise sadece çirkinlikleri gizliyor.
Kimileri maskelerin ardındaki gerçeği bilmiyor.. Kimileri ise bildiği halde susuyor.
Ya çıkar gereği.. Ya da korkudan!
Balo maskesiz olmalı ki kimin kiminle dans ettiği bilinsin.. Maskeler inmeli ki o maskelerin ardındaki suratları beğenmeyenler, aldatılmaktan kurtulsun!
Önce, bir romancımızın son kitabının 50 bin adet basıldığı yazıldı. Arkasından kısa sürede 100 binlik bir satışın gerçekleştiği açıklandı.
Derken, çıktığı günden beri ikinci cumhuriyetçi çizgisini korumaya özen gösteren Aktüel dergisi, o romancıyı Türkiye'nin ''bir numaralı aydını'' ilan etti.
Bu romancının adı Orhan Pamuk' tu!
Ben bu ''Büyük'' (!) yazarımızın bir romanını okumayı denemiştim. Başladığım şeyi bitirme konusundaki tüm inatçılığıma karşın, bitirememiştim.
Ama ''Kara Kitap'' basında öylesine övüldü ki ikinci bir deneye girişmekten kendimi alamadım. Ve o çabamda da daha yarıya gelmeden havlu atmak durumunda kaldım.
Tahsin Yücel ve Emin Özdemir gibi, çok saydığım isimlerin bu yazarla ilgili oldukça ağır eleştirilerini anımsadım. Ama beğenenlerin de ''beğenme hakkı'' na saygı duydum.
Ta ki... Bir okurum ''Kara Kitap'' ta gizlenmiş bir bölüme dikkatimi çekinceye kadar.. ''Çocukluğunda kız kardeşi ile tarlada karga kovalayan sapık bir padişah'' gibi bir anlatım vardı bu bölümde!
Prof. Çetin Yetkin yönetiminde, ''Müdafaa-i Hukuk'' adlı çok değerli aylık bir dergi çıkıyor. İlginç bir rastlantı olarak, derginin Aralık 1998 sayısında, Prof. Fahir İz' in bir incelemesi yayımlandı:
''O. Pamuk'taki Atatürk Anlayışı...''
Meğer benim artık okumayı denemediğim kitaplarında daha neler varmış!
İşte birkaç örnek:
''Sonra kasaba alanına dolanır, Atatürk heykeline sıçan güvercinleri ayıplar...''
''Atatürk kendini içkiye vermiş meyhane kalabalığına, cumhuriyeti emanet etmiş olmanın güveniyle gülümsüyordu...''
''Atatürk'ün leblebi zevkinin ülkemiz için ne büyük felaket olduğunu...''
''Sonra bir cumhuriyet, Atatürk, damga pulu havasına girdiğimizi hatırlıyoruz...''
Sayın İz, 275 sayfalık bir kitapta, tam sekiz yerde ve ''hiç gerekmediği halde'' Atatürk 'e sataşıldığını saptamış. Şöyle diyor:
''Bunlar kitaptan çıkarılsa hiçbir şey değişmez. Yalnız yazarın kimi ruhsal gereksinimleri tatmin edilmemiş olur!''
Kim bilir, belki de Orhan Pamuk'un ''en birinci aydın'' ilan edilmesinde, bu incelemenin de büyük katkısı olmuştur!
Bayramın ikinci gününde, Emin Çölaşan' ın yazısının başlığı ''Halka yalan söylemek'' idi. Önce ''Kara Kitap'' ı okuduğunu ve hiçbir şey anlamadığını yazıyordu. Sonra da Pamuk'un son kitabıyla ilgili yargısını şöyle özetliyordu:
''Bu romanın ilk baskısı 50 bin değil, sadece 3 bin adet. Ayrıca beş günde 100 bin adet satış falan yok. Bunların hepsi reklama dönük palavralar.. Baskıların faturalarını ve devlete ödenen vergilerin makbuzlarını ortaya çıkarsınlar!''
Ben, inandıklarını açıkça savunanlara hep saygı duymuşumdur.. O düşüncelere karşı olsam bile!
Ama o yürekliliği gösteremeyip de bunu sinsice yapmaya çalışanlara.. oraya buraya ''bityeniği'' sokuşturanlara.. hep tiksinerek bakmışımdır.
Bunu hep zayıf bir kişiliğin, zavallı bir ruh halinin yansıması olarak görmüşümdür.
Oyun maskesiz oynanmalıdır!
Çirkinlikleri gizleyen maskelerin indirilmesini de tüm ''gerçek aydınlar'' görev saymalıdır.. En başta da Cumhuriyet gazetesi görev saymalıdır!
Ve de Pamuk adlı yazarı, isteyen okumalı, isteyen sevmelidir.. Ama ne olduğunu, kim olduğunu bilerek!.. Maskenin arkasındaki gerçek yüzü görerek!..

Ahmet Taner Kışlalı

Cumhuriyet - 27.01.1999

Bu mesaj gg26 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 13.10.2006 - 09:19

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#4 guide

guide

Follow me! If you can...

• Üyeler
  • 3.241 Mesaj
  • İlgi Alanları:Tenis , Body Building , Kick Boxing , Müzik dinlemek , Gaz'lamak .

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 13:31

Rezalet , zamanında amma çektirmişiz bu adamlara ya , kuyruk acıları sağlam baya ki saldırıyorlar her koldan !!!
<!--aimg-->Gönderilen Resim<!--Resize_Images_Hint_Text--><!--/aimg-->

#5 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4.490 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 14:30

Önce bu zat-ı muhterem ardından Elif Şafak hanımefendi seneye de birisi bulunur nasıl olsa Ermeni ve Kürtleri nasıl kestiğimiz ve ne iğrenç insanlar olduğumuzu anlatan bir roman yazacak birileri...Neyse haklarında hayırlısı olsun...
I find your lack of faith disturbing!

#6 guide

guide

Follow me! If you can...

• Üyeler
  • 3.241 Mesaj
  • İlgi Alanları:Tenis , Body Building , Kick Boxing , Müzik dinlemek , Gaz'lamak .

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 14:50

dün ya cnn türk te ya da haber türkte , ermeni soykırımını anlatan bir kaç zibidinin yaptığı müzik yayınlanıyordu , izleyeniniz oldumu bilmiyorum ama komediydi *uhuhu topraklarınıza gerin dönün , vs vs filan *uhuhu nerden nereye geldi konu ama aklıma geldi mesaj yazıyım dedim işte *uhuhu
<!--aimg-->Gönderilen Resim<!--Resize_Images_Hint_Text--><!--/aimg-->

#7 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 18:47

Arkadaşlar ne bencede bu ödülü siyasi duruşuna göre verdiler. Bilmiyorum ben bu adamın kitaplarını zaten oldum olası anlayamam belkide salaklık bendedir bu kadar büyütüldüğüne göre anlayan birileri var(Kar kitabının ana fikri nedir lütfen bir yardım :) )...

Her neyse tarih yazar elbet; herkes baksın işine Türk Halkı İlerleme Zamanıdır....

...:::--------------------------------------------------------:::...
BİTTİ!

CAN_i
...:::--------------------------------------------------------:::...

#8 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 19:22

Emin olun ki sivri dili yüzünden aldı bu nobel'i.

Değişiklikler Kaydedildi...

#9 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 19:40

danışıklı dövüş diye buna derim.. Fransa parlementosunun verdiği karar ortada ve bunun hemen ardından Orhan Pamuk a Verilen nobel ödülü...

NE TESADÜF AMA DİMİ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#10 dumrul

dumrul

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 1.785 Mesaj
  • İlgi Alanları:ilgi alanım konsept

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 19:51

Emin olun ki sivri dili yüzünden aldı bu nobel'i.

desene harabemizde de nobel ödülüne aday çok var

yok yok başka bir sebeb vardır
bırakalım bu komplo teorilerini
şimdi sivri dillinin biri çıkıp neden beni nobel ödülüne layık göstermediler diye yaygara çıkartırsa şaşmayın

valla kar,kara kitap,benim adım kırmızı,cevdet ve oğulları bunları okudum bence geç kalınmış bir ödül
he yazarlığını değil de türkiye hakkındaki atıp tutmalarına ise lafımız ben siyasetten pek anlamam açıkcası
Turkish Rock Legend

#11 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 20:11

Ortaya koyulan şeyin adı nobel. Dünyada roman, şiir vs. yazan her yazarın rüyası ve imkansızı. Keşke o sözleri söylemeseydide alsaydı.. Ben hala Yaşar Kemal diyorum, ve o ünlü ve iddali sözümü söylüyorum dünya Yaşar Kemal'i daha iyi tanıdığında Tolstoyu unutacak !!

Orhan PAMUK' a gelincede Bir Türk olarak gurur duymakla beraber yine bir Türk olarak kendisini affetmeyeceğimi söylemek istiyorum.

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#12 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 22:12

Eğer bu ödül gerçekten Orhan Pamuk'un yaptıklarına verilseydi yada başka bir değişle ortaya çıkardığı eserlerine verilseydi... Orhan Pamuk'tan önce bu ödülü hak eden dünyaca tanınan bir kişi vardı bir Türk vardı buda Atatürk'tü şimdi diceksiniz ki ne alaka ama çok alaka çünkü Nobel ödülleri 1901'de verilmeye başlandı ki Atatürk tüm dünyaca saygı gören bir lider bir barış adamıydı... neden Atatürk'e o zamanlar vermedilerde şimdi 3-5 kitap yazan bir adama Nobel Edebiyat ödülü verdiler....

Atatürk bir Nobel Barış Ödülü alamazmıydı?

Şunuda unutmayın Orhan Pamuk bu ülkeden meşhur olmuş bir kişi değildir. Yani bu ülkede meşhur olup Avrupada duyulmuş bir kişi değildir... Avrupada tanınıp sonra Türkiye'de eserleri okunmuştur....

Bu Ödül Türk Edebiyatına verilmedi... Orhan Pamuk'un şahsına verildi...

Bu mesaj Poseidon tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 13.10.2006 - 22:13

Galata Kulesi'nin aklı olsaydı, Kız Kulesi'ne evlenme teklif ederdi...

#13 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 22:39

Oktay Sinanoğlu'nun sözlerini hatırlarız az çok yazdığı kitapta bahsediyordu...''kaç kere gönder belgeleri de sana verelim şu ödülü dediler,kim uğraşcak kardeşim o belgelerle,işim olmaz benim nobelle''...al moleküler biyolojiyi kurmuş adam almıyor bu ödülü...Avrupalıyı,Amerikalıyı sevmeyiz de ödül verdiğinde neremize tıkıştırsak diye baktırıyorlar bize yok Türkiye'nin gururu olur bu ödül yok artık biz de söz sahibiyiz ''avrupa avrupa duy sesimizi işte bu türklerin ayak sesleri'' nidaları dillerimize pelesenk olmuştu zamanında,bu tezahürat ne kadar nankör oluşumuzun da göstergesi gibi geliyor bana,o kadar söveriz de hala kendimiz göstermek için kıçımızı yırtarız,avrupalıda çok sallar bizi böyle yapınca...hep bu medyanın bok yemesi...yok işte kardeşim yok benim ödülüm değil bu orhan pamuk diye biri aldı bu ödülü gerisinden bana ne...nice adamım alamamış bu dandik ödülü bu kıtıpiyös alsa ne olur almasa ne olur

ayrıca az evvel Nihat Genç'ten duyduğum bişey var çok ilginç geldi...Beyaz Kale isimli romanın Pedro'nun Günlüğü isimli kitaptan araklama yapılarak yazdığına dair...çok büyük bir edebiyatçı olduğuna dair söylemleri duyunca,madem böyle bişey var nasıl yetenek oluyor bu diye düşünmeden edemiyor insan...ayrıca kitaplarının dağıtılması reklamı konusunda çalışan amerikalı dostlarının da iyi kimseler!!! olduğu söyleniyor...

Bu mesaj Denio tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 13.10.2006 - 22:41

Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#14 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 22:45

Al bugüne kadar nobel edebiyatı kazananlar...Churchill bile edebiyat ödülü almış
1901 Sully-Prudhomme (Fransa)
1902 Theodor Mommsen (Almanya)
1903 Bjørnstjerne Martinus Bjørnson (Norveç)
1904 José Echegaray y Eizaguirre (Ispanya)
1904 Frédéric Mistral (Fransa)
1905 Henryk Sienkiewicz (Polonya)
1906 Giosuè Carducci (Italya)
1907 Rudyard Kipling (Büyük Britanya)
1908 Rudolf Eucken (Almanya)
1909 Selma Lagerlöf (Isveç)
1910 Paul Heyse (Almanya)
1911 Maurice Maeterlinck (Belçika)
1912 Gerhart Hauptmann (Almanya)
1913 Rabindranath Tagore (Hindistan)
1915 Romain Rolland (Fransa)
1916 Carl Gustaf Verner von Heidenstam (Isveç)
1917 Karl Adolph Gjellerup (Danimarka)
1917 Henrik Pontoppidan (Danimarka)
1919 Carl Friedrich Georg Spitteler (Isviçre)
1920 Knut Pedersen Hamsun (Norveç)
1921 Anatole France (Fransa)
1922 Jacinto Benavente (Ispanya)
1923 William Butler Yeats (Irlanda)
1924 Wladyslaw Stanislaw Reymont (Polonya)
1925 George Bernard Shaw (Irlanda)
1926 Grazia Deledda (Italiya)
1927 Henri Bergson (Fransa)
1928 Sigrid Undset (Norveç)
1929 Thomas Mann (Almanya)
1930 Sinclair Lewis (ABD)
1931 Erik Axel Karlfeldt (Isveç)
1932 John Galsworthy (Büyük Britanya)
1933 Ivan Alekseyevich Bunin (Fransa)
1934 Luigi Pirandello (Italya)
1936 Eugene O'Neill (ABD)
1937 Roger Martin du Gard (Fransa)
1938 Pearl S. Buck (ABD)
1939 Frans Eemil Sillanpää (Finlandiya)
1944 Johannes Vilhelm Jensen (Danimarka)
1945 Gabriela Mistral (Şili)
1946 Hermann Hesse (Isviçre)
1947 André Paul Guillaume Gide (Fransa)
1948 Thomas Stearns Eliot (Büyük Britanya)
1949 William Faulkner (ABD)
1950 Bertrand Russel (Büyük Britanya)
1951 Pär Fabian Lagerkvist (Isveç)
1952 François Mauriac (Fransa)
1953 Sir Winston Leonard Spencer Churchill (Büyük Britanya)
1954 Ernest Miller Hemingway (ABD)
1955 Halldór Kiljan Laxness (Izlanda)
1956 Juan Ramón Jiménez (Ispanya)
1957 Albert Camus (Fransa)
1958 Boris Leonidovich Pasternak (SSCB)
1959 Salvatore Quasimodo (Italya)
1960 Saint-John Perse (Fransa)
1961 Ivo Andric (Yugoslavya)
1962 John Steinbeck (ABD)
1963 Giorgos Seferis (Yunanistan)
1964 Jean-Paul Sartre (Fransa)
1965 Michail Aleksandrovich Sholokhov (SSCB)
1966 Nelly Sachs (Almanya/Isveç)
1966 Shmuel Yosef Agnon (Israil)
1967 Miguel Angel Asturias (Guatemala)
1968 Yasunari Kawabata (Japonya)
1969 Samuel Becket (Irlanda)
1970 Aleksandr Isaevich Solzhenitsyn (SSCB)
1971 Pablo Neruda (&THORN;ili)
1972 Heinrich Böll (Almanya)
1973 Patrick White (Australia)
1974 Eyvind Johnson (Isveç)
1974 Harry Martinson (Isveç)
1975 Eugenio Montale (Italya)
1976 Saul Bellow (ABD)
1977 Vicente Aleixandre (Ispanya)
1978 Isaac Singer (ABD)
1979 Odysseas Elytis (Yunanistan)
1980 Czeslaw Milosz (Polonya)
1981 Elias Canetti (Bulgaristan/Büyük Britanya)
1982 Gabriel García Márquez (Kolombiya)
1983 William Golding (Büyük Britanya)
1984 Jaroslav Seifert (Çekoslovakya)
1985 Claude Simon (Fransa)
1986 Wole Soyinka (Nijerya)
1987 Iossif A. Brodskij (ABD)
1988 Naguib Mahfouz (M&yacute;s&yacute;r)
1989 Camilo José Cela (Ispanya)
1990 Octavio Paz (Meksika)
1991 Nadine Gordimer (Güney Afrika)
1992 Derek Walcott (Saint Lucia)
1993 Toni Morrison (ABD)
1994 Kenzaburo Oe (Japonya)
1995 Seamus J. Heaney (Irlanda)
1996 Wislawa Szymborska (Polonya)
1997 Dario Fo (Itaya)
1998 José Saramago (Portekiz)
1999 Günter Grass (Almanya)
2000 Gao Xingjian (Çin)
2001 Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul (Trinidad)
2002 Imre Kertész (Macaristan)
2003 John Maxwell Coetzee (Güney Afrika)
2004 Elfriede Jelinek (Avusturya)
2005 Harold Pinter (Büyük Britanya)

Bu mesaj Denio tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 13.10.2006 - 22:46

Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#15 BAKIMSIZ DEVE

BAKIMSIZ DEVE

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 489 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 23:01

Nazım Hikmet RAN hala vatan haini mi?

Orhan PAMUK kendi düş dünyası çerçevesinde bir roman yazmıştır mutlaka ve kendi görüşünü savunma hakkıda elbette vardır. Ama böyle kritik bir dönemde Fransa asılsız ermeni soykırım yasa tasarının inkarını yasakladığı bir dönemde böyle bir ödülün bu konuyu savunan yazara verilmesi sadece bir sözle açıklanabilir. "Arife tarif gerekmez" Diğer bir olayda Hollanda'da olan ve 3 Türk milletvekilinin yine asılsız ermeni soykırım yasa tasarına karşı çıktıklarında kendi partilerinin listesinden çıkarılmasıdır.(bu haberide yakın geçmişte bir internet haber sitesinde okumuştum)

Zamanında Fransa Cezayir'de katliam yaparken Fransa'nın yanında yeralan biz değil miydik?

Kademeli olarak Türkçe'nin unutturularak Türk gençliğinin bilnçsiz kılınması, genç nüfusun hedefsizleştirilmesi gibi durumlarla yüzyüze kaldık ve hala yaşanıyor bu durum. Nobele aday gösterilen bir diğer türk Oktay SİNANOÐLU'nun bu konuda güzel tesbitleri vardır "Bye Bye Türkçe" adlı kitabında.

Biz sadece bizden önceki nesillerin bize bıraktığı gerçekleri yaşıyoruz. Topu bizden önceki nesillere atarakta bu konudan çıkılmayacağının farkındayım...Çünkü bizden sonrada bir nesil gelecek, onlardan sonrada bir nesil gelecek ve onlara iyi bir gelecek bırakmamız gerek naçizane görüşüm.

Bu konuda tutumumuzu seçimlerle başımıza gelenler gösterecek. Bu bizim tutumumuz mu olacak onuda zaman gösterecektir.

#16 agnostist

agnostist

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 00:25

orhan pamuk un beyaz kale ve benim adım kırmızı adlı romanlarını okudum.harika eserler.bizi osmanlının o gizem dolu dünyasında bir yolculuğa çıkartıyor.müthiş bir hayal gücü ve anlatım yeteneği var.bu nedenle nobeli hak ettiğine inanıyorum.
ha..ermeniler hakkındaki tezleri tartışılır.ama insanların görüşlerine saygılı olmalıyız.hemen orhan pamuka siyasi linç uygulamamalıyız.adamın eserleri tek kelimeyle muhteşem.

Bu mesaj agnostist tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 14.10.2006 - 00:25

#17 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 01:06

..ermeniler hakkındaki tezleri tartışılır.ama insanların görüşlerine saygılı olmalıyız.hemen orhan pamuka siyasi linç uygulamamalıyız.adamın eserleri tek kelimeyle muhteşem.

Ne hikmetse hep saygıyı bizde beklerler, kendileri her terbiyesizliği yapar..

ABD de yapacağı Ermeni toplantısında ki konuşmasında ne diyecek bu ödül alan muhteşem pamuk? :mad1:
Sonrada çıkıp bu ödül Türkiye'ye, Türk kültürü'ne verilmişdir diyebiliyor. Ona derler ki günümüzün gözde özdeyişiyle ''ÖDÜLÜNÜDE ALDA GİT'' nereye mi ? ADB olur, Fransa olur hatta Ermenistan olur..

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#18 dementieva

dementieva

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 741 Mesaj
  • İlgi Alanları:.................

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 10:05

o yazara o ödülün neden verildiği belli..bu ülkeyi avrupada ne kadar aşağılar onların yardakçısı olursan o denli baş tacı edilirsin...
bu herkesin bildiği bir gerçek..orhan pamuğun bu ödül Türkiyeye ve Türk kültürüne verilmiştir demesinin bile altında yüzlerce şey yatıyor...
TÜRKİYENİN ONUN GİBİ YAZARLARA DEÐİL GERÇEK YAZARLARA VE O YAZARLARIN KAZANACAÐI ÖDÜLLERE İHTİYACI VAR Kİ BÖYLE BİR YAZARA DA KİMSE NOBEL VERMEZ...
HAAAA ÇOK MU ÖNEMLİ HAYIR...
NOBELLERİNİ ALIP AB'NİN-AMERİKANIN-FRANSANIN VE DAHA SAYAMADIÐIM NE VARSA KİM VARSA BİRİLERİNİN BİRŞEYLERİN K....ÇINA S....SUNLAR
........zenci mahallesindeki solaryumcu........

#19 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 10:57

Fazlasıyla hassas bir konu olduğundan kendi yorumumu yazmaktansa , desteklediğim ve dikkate alınması gerektiğini düşündüğüm Can Dündar'ın bu yazısını ekliyor,bir kez okumanızı ve daha sağduyulu, galeyana gelmeden düşünmenizi temenni ediyorum... :o

Pamuk'un Bulduğu Semboller-Can Dündar

Belki bu yazıdan sonra tartışma sinirlerden uzak daha farklı bi temel üzerinden devam edebilir kimbilir...

In the end, it's not the years in your life that count.
it's the life in your years..

#20 attalia

attalia

zurnanın son deliği

• Dokunulmazlar
  • 5.671 Mesaj
  • İlgi Alanları:öküzler :D

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 13:32

bu gün kü hurriyet gazetesi sitesinden alıntıdır;

Eko Moskova radyosu: Fransa’nın kararı ile Orhan Pamuk’a Nobel Edebiyat ödülü verilmesi birbiriyle çelişiyor. Fransa’nın kararı düşünce özgürlüğüne karşı bir harekettir. Nobel ödülü ise Pamuk’a ülkenin çoğunluğundan farklı düşünceleri dile getirdiği için veriliyor.
dışarısı bile bunu görebiliyo! daha denecek bi şey olduğunu sanmıyorum
aabi okuma yazmam yoh. barnak bassam olur mu?