İçerik değiştir

- - - - -

İslam dinindeki değişik mezhepler

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 14 yanıt verildi

#1 batıbay

batıbay

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Yeni Üyeler
  • 3 Mesaj

Gönderim zamanı 11.10.2006 - 23:41

selam arkadaşlar artık bende aranızdayım evet islam dinindeki değişik mezhepler hakkında ne düşünüyorsunuz haydi cevaplarınızı bekliyorum

#2 mithrandir

mithrandir

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 154 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 05:10

O'nu bilsin. Hz Peygamberi bilsin. İsterse secde ederken amuda kalksın... Hic sorun değil.

#3 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 15:51

:)

Değişiklikler Kaydedildi...

#4 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Gönderim zamanı 13.10.2006 - 18:25

Bilinen bir örnektir ama ben yineleyecem yinede....

Ben Trabzondayım istanbul'a çok çeşitli yollardan gidebilirim değilmi. Amaç yeterki İstanbula gitmek olsun.

O'na ulaştıran her yol kabulümüzdür...

...:::--------------------------------------------------------:::...
BİTTİ!

CAN_i
...:::--------------------------------------------------------:::...

#5 yusufla

yusufla

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.577 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2006 - 10:30

islam dini kolaylık dinidir...

bazı durumlarda yer mekan ve cografi konumlar gereği bazı şeyleri yapmak zorlaşr ve ya imkansızlaşır...

bunları aşmak için bir takım kolaylıklar sağlanır ki her mezep için farklılıklar göstere bilir.. ki onlarda haktır..

islam alimimlerinin ictiatları neticesinde...
"Allah Dilemedikçe Siz Dileyemezsiniz." (İnsan Suresi, 30)

bir özlem var içimde uzaklara dogru
engin denizlere sana,ve aşkımıza
sisli bir maziden uzakta
yalnızca sana yakın
gönlümün dalgalarında sevgim kalsın
bitmeyen rüyalarımda hep sen varsın...

#6 mithrandir

mithrandir

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 154 Mesaj

Gönderim zamanı 17.10.2006 - 03:08

Birçok tarikat ve mezhep Kur'an'a ve sünnetlere dayanıyor. Biz de anadolu müslümanları olarak tüm sünnetleri bilmediğimizden ufak tefek olaylar bizi germemeli. Hem afaroz yok bizde. Ne olursan ol yine gel.

#7 S u N e e

S u N e e

Biricik kardeş :)

• Üyeler
  • 985 Mesaj

Gönderim zamanı 20.10.2006 - 20:38

Bilinen bir örnektir ama ben yineleyecem yinede....

Ben Trabzondayım istanbul'a çok çeşitli yollardan gidebilirim değilmi. Amaç yeterki İstanbula gitmek olsun.

O'na ulaştıran her yol kabulümüzdür...

Günümüzde biliyoruz mezhep kavgalarını tartışmalarını. Körü körüne inanç, önyargılar bu söylediklerini geçersiz kılmaktadır. Hernekadar zor olsa da ortak nokta bulunmalıdır.

#8 Insanlabu

Insanlabu

• Üyeler
  • 14 Mesaj
  • İlgi Alanları:Bilgisayar,Din,Resim,Kitap,Dergi,Gazete,Forumlar,MÜZİK,Az laf çok iş.....

Gönderim zamanı 20.10.2006 - 20:59

mezhep mi?

şu ayeti inceleyin bi:

"Şüphesiz inananlar (müslümanlar) ile Yahudiler, Sabiîler ve Hıristiyanlardan (her bir grubun kendi şeriatında) "Allah'a ve ahiret gününe inanan ve salih ameller işleyenler için hiçbir korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır" (diye hükmedilmiştir.)" - (Maide,69)

#9 muta

muta

• Üyeler
  • 99 Mesaj

Gönderim zamanı 27.10.2006 - 10:10

Severim Ben Seni Candan İçeri

Severim ben seni candan içeri,
Yolum ötmez bu erkandan içeri.

Nereye bakar isem dopdolusun,
Seni kanda koyam benden içeri!

O bir dilberdürür yoktur nişanı
Nişan olur mu nişandan içeri.

Beni benden sorman, bende değülüven,
Suretim boş yürür dondan içeri.

Beni benden alana ermez elim,
Kadem kim basa sultandan içeri.

Tecelliden nasib erdi kimine,
Kiminin maksudu bundan içeri.

Kime didar gönülden şule değse
Onun şulesi var, günden içeri.

Senin aşkın beni benden alıptır,
Ne şirin dert bu; dermandan içeri.

Şeriat, tarikat yoldur varana,
Hakikat, marifet, andan içeri.

Süleyman kuş dilin bilir dediler
Süleyman var Süleyman'dan içeri.

Unuttum, din-diyanet kaldı benden.
Bu ne mezhepdürür, dinden içeri.

Dinin terkedenin küfürdür işi,
Bu ne küfürdür, imandan içeri.

Geçer iken, Yunus, şeş oldu dosta,
Ki kaldı kapıda andan içeri...

Yunus Emre

FAZLA SÖZE GEREK VARMI.

MUTA.

#10 babuna

babuna

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 341 Mesaj

Gönderim zamanı 11.02.2007 - 13:32

mezhep mi?

şu ayeti inceleyin bi:

"Şüphesiz inananlar (müslümanlar) ile Yahudiler, Sabiîler ve Hıristiyanlardan (her bir grubun kendi şeriatında) "Allah'a ve ahiret gününe inanan ve salih ameller işleyenler için hiçbir korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır" (diye hükmedilmiştir.)" - (Maide,69)

(5/1-123)
MÂİDE SÛRESİ

(69) Yerine getirseydi onlar Tevrât, İncil’i,
Onlara gönderilen nesneleri pek iyi
O zaman gökten yağan, yerden biten ni’meti
Bol bol bulur, onları doyasıya yerlerdi.
Bunlardan doğru olan, orta yolu tutan var,
Çoğu ise ne kötü, ne çirkin işler yapar.

#11 erdoğan

erdoğan

• Üyeler
  • 7 Mesaj

Gönderim zamanı 11.02.2007 - 16:33

Mezhep:Bir dini bütün detayları ile en iyi şekilde anlama ve uygulama yoludur.Demekki sadece "iman ettim" demekle iş bitmiyor.İnancımız ne ise onu ve gereklerini öncelikle iyi anlamalı,sadece dilimizle ikrar değil,aklımızla algılayıp gönlümüzle kabul etmeliyiz.

İman işini bir ölçüde sağlama aldıktan sonra,artık inancımızı hangi mezhep ile en iyi uygulayabileceğimize bakmalıyız.Yani önce iman,sonra mezhep....

Fakat maalesef günümüzde bizler hangi kültür kimliğinin egemen olduğu yerde doğup büyümüşsek o kültürü iyice araştırıp anlamadan sadece taklid ediyor,inandığımız değerlere her hangi bir hakaret-saldırı olduğunda savunma refleksimizi harekete geçiriyor,tehdit ortadan kalkınca, inancımızın icaplarına göre değil de, "kafamıza göre takılıp" hayatımızı yaşamaya devam ediyoruz.

Hz. Muhammed S.A.V. "Din samimiyettir." buyuruyor.Günümüzde nefsimizi meşgul edip,tüm benliğimiz ile bizi dünya'ya sarılmaya iten çevremizde yüzlerce sebep varken inancını gerektiği gibi yaşamak tabiki zor ve her "babayiğit"in harcı değil.

Ama hiç olmazsa kendimizle ilgili devamlı öz eleştiri yapıp,yerine getiremediğimiz dini vecibelerden ve inancımızı davranışa dönüştüremediğimizden dolayı samimi bir üzüntü ve pişmanlık hissi duymaya devem edelim.

Artık,kendi inancımız ve ahiretimiz ile ilgili en ufak bir endişe duymadan,yaşantımız sorgulamadan umursamaz bir tavırla günümüzü gün etmeye devam edersek,bu defa başka bir savunma refleksi harekete geçer ve "sen benim kalbime bak,kalbim çok temiz" demeye başlarız.

"Temiz kalp" lafla belli olmaz.Bir gül bahçesine girdiğinizde gül'ün güzelliği ve temizliği hem görsel olartak hemde koku alma duygumuza yansıyarak bizi etkiler.

Belediyenin açtığı ve kapatmadığı bir kanalizasyon yanından geçerken de etkileniriz.Ama iğrenme hissi ile....

Yani birilerinin çıkıp da "benim kalbim temiz" demesine ihtiyaç yoktur.Çünki o kişinin "temiz kalbi"nin emirleri davranışa dönüşünce,çevresindekiler;"gül bahçesinde" mi yoksa "lağım kenarında" mı durduklarını hemen farkederler.

Biz önce samimi bir müslüman olmaya gayret edelim.Samimiyet,inanma isteğini artrırır.İnanma isteği,bilgiyi çoğaltır.Bilgi de imanı kuvvetlendirir.

Esen kalınız.

Bu mesaj erdoğan tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 11.02.2007 - 16:41

Gönderilen Resim

ABD'nin zulmettiği her mazlum,benim dostumdur.

#12 babuna

babuna

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 341 Mesaj

Gönderim zamanı 11.02.2007 - 17:34

mezheb (a.i. zehâb'dan. c.: mezâhib):
1. gidilen, tutulan yol.
2. felsefe çığırı.
3. din.
4. bir dînin, şûbelerinden her biri, fr. doct. rine, ecole, systeme.
mezheb-i kelâmî: ed. kelâm ilmine mevzû teşkil eden teolojik yol.

Ferit Develioğlu, Osmanlıca-Türkçe Ansiklopedik Lûgat, Aydın Kitabevi, 1999

#13 muta

muta

• Üyeler
  • 99 Mesaj

Gönderim zamanı 17.02.2007 - 16:33

MEZHEB

Sözlük anlamı gitmek, izlemek, gidilen yol demektir. Mecazi olarak kişisel görüş, inanç ve doktrin karşılığında da kullanılır. Terim olarak bir müctehidin, dinin ayrıntılarına ilişkin, kendine özgü kural ve yöntemlerle oluşturduğu inanç ya da hukuk sistemini dile getirir.

slâm tarihinde, mezheb kelimesi genel olarak itikadi, siyasi ve fıkhi görüşlerin hepsi için kullanılmıştır. Buna karşılık siyasi ve itikadi mezhepler daha çok Fırka, Nihle, Makale kelimeleriyle ifade edilmiştir. Fırka (çoğulu fırak), farklı görüşlere sahib insan topluluğu demektir. Nihle (çoğulu nihal), görüş, inanış ve kabul ediş tarzı demektir. Makale (çoğulu makalat), fikir, inanış, görüş ve söz demektir. Çeşitli dinleri belirtmek için de Milel (tekili mille) kelimesi kullanılmıştır.
İSLAM ANSİKLOPEDİSİ.

muta.

#14 MaNoLYa

MaNoLYa

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 1.870 Mesaj

Gönderim zamanı 17.02.2007 - 18:03

benim dinim bana sizin dininiz sizedir dedi peygamber efendimiz.kendi dininin hak din oldugunu savunan kendi dini inancı dogrultusunda gider kimsede onun hakkına karışamaz.mezheplerde aynıdır.herkes kendi dogru bildigi yolda ilerleme özgürlügüne sahiptir.bana göre hak mezhep hanefilik başkasına göre şafiliktir.bu islam dininin zenginligini ortaya koyar

кเ๓รєאє ๏l๔ยğยภ๔คภ Ŧคzlค ﻮüשєภ๓є,๒єאคz ﻮülüภ ๒เlє ﻮölﻮєรเ รเאคђtıг!!!

๓คภ๏lאค

#15 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 05.06.2007 - 22:41

İslamda Kuran tek kaynaktır ama kültür-ekonomi-bilgi düzeyi...insanın bakış açısı algılamayı etkiler...sosyalizmde tek versiyonlu değildir mesela...demokratik sol,sosyal demokrasi,sosyalist demokrasi...

Bu insan aklının girdiği her alanda vardır..Olay uzun da kısaca insan doğasını ve felsefe tarihini bilmek gerekir...

Mezhepler arasındaki farklılıklar genel anlamı ile farz haramdan çok mekruh müstehab sünnet...kısımlarını kapsar..mesela kurban hanefi de vacip iken şafi de sünnet olabilir..ama dikkat " kurbanı inkar eden yok!"..sadece algılama da farklılıklar var..namaz her mezhepte var ama namazın içerisinde , mesela elleri bağlamada : kimi göbek üzerinden kimi göğüs üzerinden... Kimi bileklerden kimi dirsekten bağlayarak el bağlar...ama yine dikat namaz farz ve kılınışı aynı sadece "detayları " farklı..

Mesela tesettür: Amazonlarda - diyelim vardı!- Müslüman bir kadın varsa önce tesettüre bürünmelidir...tesettürü inkar eden hiç bir islami mezhep yok..sadece uygulama farklılık arzeder...sıcak ülkede - mesela malezyada geniş elbise geniş pantalon...vs ile tesettir olur, iran da çarşaf, türkiye de pardüse...vs!- ama asıl olan " vücud hatlarının belli olmamasıdır !

mezhepte temel prensip " kuran ve sahih hadis kaynaklı olarak fikir üretmektir...bu da islamın her zaman ve mekanda canlılığını korumasını sağlar ve bu tüm islam alimlerince kabul görmüş bir realitedir...

mezhep doğaldır ki hz Muhammed den sonra ortaya çıkmıştır...sonradan ortaya çıkan olay ve sorunlara kuran ve sünnet ışığında çözüm üretme çabasında oluşmuştur mezhepler ve asla unutulmamalı ve tekrar altını çizmek gerekir ki : mezhep imamları "ben mezhep kuruyorum " diye ortaya çıkmamıştır..zamanla insalar o görüşlerin etrafında kümelenmiştir..