İçerik değiştir

- - - - -

Dindeki Çelişkiler Ve Agnostisizm

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 125 yanıt verildi

#1 agnostist

agnostist

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 05:20

Dinler çelişkilerle doludur.Herşeyi, kaderi Allah yazmışsa levh-i mahfuzda, o zaman bizim ne günahımız var?

Allah bizi imtihan ediyormuş.Neden biz deneme tahtası mıyız?

Hem Allahın adaleti var mı?Baksanıza bir yanda zenginler bir yanda fakirler.Bir yanda ağlayan bir yanda gülen.Bu mu adalet?

Ayrıca Allahın gücü herşeye yeter.O istese herşey mükemmel, herşey güzel olmaz mıydı?Kötü insan bile kalmazdı.Hepimizi cennete gönderirdi.O halde neden kötülüklere müdahale etmiyor?Neden sessiz kalıyor?Yoksa o kötü mü?

Madem annemizden daha şefkatli o halde bizi cennete göndersin.Hiçbir anne oğlunu yakmaz.

Kuranda tanrıma hamdederim diyor.Tanrı kendisine hamdeder mi?

Bu ve bunun gibi çelişkilerden kurtulmanın yolu agnostisizmdir.Agnostisizm der ki tanrı olabilir de olmayabilir de.100 tanrı da olabilir 500 tanrı da.Biz bilemeyiz.En mantıklısı bu değil mi?Biz nasıl bilebiliriz tanrıyı ve tek olduğunu.Lütfen mantıklı olalım.Bilim agnostisizmden yanadır.

Bilmeyenler için açıklayayım agnostisizm bilinmezcilik demektir.Yani gerçeklik hiç bir zaman bilinemez.Sadece görünüşler bilinebilir.

Bu din konusunda da böyledir.Tanrı olabilir de olmayabilir de biz bilemeyiz.Tanrı meselesi insan aklının ötesinde bir konudur.Öyleyse böyle bir varlık hakkında konuşmak ve hüküm vermek de imkansızdır.

Aslında hepimiz agnostiğiz.Ateist ya tanrı varsa der bazen.Dindar ya tanrı yoksa diye sorar kendine.

#2 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 10:10

Kaderin ne demek olduğu hakkında en ufak bir bilgin bile yok senin!!!
Kulaktan dolma şeyleri gelip buraya yazmışsın..ALLAH kaderi yazdıysa,bizim günahımız ne? gibi..

Hepimiz agnostis magnostis falan değiliz..Sen öyleysen bu senin sorunun..Sapmışsın bir yola, ama maalesef yanlıştasın..

Agnostistliği araştıracağına,islamı araştırsa idin..Bu tarz saçma,çocuk soruları sormazdın..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#3 Restless

Restless

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.009 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 12:17

kuranda tanrıma hamdederim die bi kelime başkasının ağzından kullanmılmıştır.veya deyin ki söyleyin ki;tanrıma hamdederim o en büyüktür şeklindedir.nerdeyse iki kelimeyi alıp karsılastırıcaksınız bu kadar bencil olmayan iki cümleyı karsılastırıyosunuz fakat onun öncesınde ve sonrasında yazılanlar nedense sizi hiç alakadar etmiyo.

birde herkes iyi olsaymıs herkes cennete gitseymiş diyosun.allah zaten herkesi tüm insanlığı günahsız bi şekilde yaratıyo..insanlar sonra kendılerı sapıp hırsızlık,yalancılık vesaire gibi yollara giriyolar.AKILI bosa vermemiiş dime bize...
kötüyle iyiyi ayırt edebilcek aklımız var dime...

agnostisizm dermiş ki;tanrı olabilirde olmayabilirde

şimdi bunun dediği başlı basına bi çelişki

bir inançta bir dinde olabilir veya olmayabilir kerlimeleri kullanılabilirmi ?

kuranda çelişki ayırıyosunuz .ama kuranda namaz kılınabılır veya kılınamayabilir die bi kavram varmı yok...

kurandakı iki kelimeyi yan yana getirip allayıp pullayıp kendınıze göre celişki diyosunuz ama gözünüzün önündeki celişkiyi en mantıklısı diyosunuz.

neresi mantıklı geliyo acaba?
∂öηємєм кαяαяıм∂αη кєѕιη αятıк αğℓαмα ѕıяαѕı ѕєηιη...

αятıк ηє ∂υαмѕıη ηє ∂є вє∂∂υαм..

#4 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 13:22

Agnostis ben senin yazılarını önyargısız okumaya çalıştım lütfen sende bu doğrultuda okursan birbirimize faydalı olacağımızı sanıyorum
Herşeyi, kaderi Allah yazmışsa levh-i mahfuzda, o zaman bizim ne günahımız var? DİYORSUN

Kuran'da Allah Kendisini ifade ederken şöyle diyor:
Allah,Tek'dir, sonsuzdur, sınırsızdır, merkezi yoktur,doğmamıştır, doğurmamıştır ne o birşeyden meydana gelmiştir, nede O nun haricinde birşeyin mevcudiyeti vardır. O Ehattır! Sadece O var! Başka varlık mevcut değildir. görünen bütün varsaydığımız şeyler gerçekte onun ilminde esmaları (isimleri) ile mevcuttur gerçekte bir vücudu yoktur! dolayısıyla "TEK BİR İRADE VARDIR" Küllü ve cüzzi diye ayrı ayrı bir irade yoktur.

"Muhammed (A.S) Allahın bu sistemini, Sünnetini en iyi algılayabilen OKU'ya bilen gelmiş geçmiş en akıllı ve mükemmel insandır."
Algılayabildiği bu sistemde neler yaparsak bir sonraki anımızı daha iyi şekillendirebiliriz onu anlatmaya çalıştı. birçok önerilerde bulundu. bunu ister yaparsın istersen inanmayıp yapmazsın. bir sonraki andada sonuçlarına katlanırsın.

İmtahanı öğretmen talebe mantığıyla bakma lütfen!
sen şu an topluma, doğaya kendine yaptığın iyi veya kötü fiillerin neticesine bulunduğun anda veya yarın ulaşmıyormusun Ahh.. keşke şöyle davransamda bu duruma düşmesem demiyormusun Kuran'ın anlatmak istediği imtahan bu!! bir sonraki boyuta geçincede o boyutun ortamında o varlıkların arasında da Ahh.. keşke yi kullanacağız ve kendimizi sorguya çekip bir ölçüde imtahanın neticesine ulaşacağız.
Kuranda; "hesap görücü olarak insana kendi nefsi yeter" diyor

Allahın adalet sisteminide farklı algılıyorsun
Allahın Adaletinde kim ne için yaratıldıysa hangi yapıya uygunsa o özelliklede donatılması gerçek adaletidir. Bu yüzden resulullah A.S): "KİM NE İÇİN YARATILDIYSA O ONA KOLAYLAŞTIRILMIŞTIR" diyor Allahın bu düzenini bilen hiçbir fakirin mutsuz olacağına zenginin ise büyüklük taslayacağına inanmıyorum

kötülük kavramıda bizim 5 duyu ile beynimizin %5 ile algılayabildiklerimizden kaynaklanıyor bizim özelliklerimize yapımıza uymayan kişi "BİZE GÖRE" kötü olarak algılıyoruz oysaki başkasına göre ise o çok iyi bir insan..
başımıza gelen olaylardada hep bu dar kapasiteyle yorumlamaya çalışıyoruz!
Kuran'da: "SİZİN İYİ OLARAK GÖRDÜÐÜNÜZ ŞEYLER GERÇEKTE SİZE ZARARLIDIR, KÖTÜ OLARAK GÖRDÜKLERİNİZDE SİZİN İÇİN YARARLIDIR. ALLAH BİLİR SİZ BİLEMEZSİNİZ" diyor neden! biryerde sonsuz bakış, düşünce akıl ilim diğerinde sınırlı bir kapasite

Anne ile Allah şefkatini yorumlamışsın
peki bir doktor kangren olmuş bacağı hastaya acıdığından kesmese hastaya iyilikmi etmiş olur acaba sence?...
Allahın CEMAL sıfatı olduğu gibi bazen CELAL, KAHHAR sıfatlarıyla da tecelli eder
belki bu tip sert uyarılar sonraki boyuta daha iyi hazırlanmamıza neden olur tıptı
hastanın bacağını kesmek gibi öyle değilmi....

Var kabulettiğimiz herşey Onun ruhundan esmalarından, isimlerinden yaratılmıştır
dolayısıyla Onun isimleri dışında bir varlık yoktur! !herşey ondan ama hiçbirşe O değil! hiçbir şeyle kayıt altına alamazsın!! dolayısıyla HAMD KENDİSİNDEN KENDİSİNEDİR yaşayabilir anlayabilirsek eğer....!!!

Allah insan aklının ötesinde bir konudur.Öyleyse böyle bir varlık hakkında konuşmak ve hüküm vermek de imkansızdır.demişsin
bu sözüne sonuna kadar katılıyorum bir yerde Hz. Ebubekir şöyle diyor: Allahı idrak etmek.. Allahı idrak edilemeyeceğini idrak etmektir!!
Sevgi ve Dualarımla

Bu mesaj Mel G. tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.10.2006 - 13:58

"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#5 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 18:01

restles;
1-kuranda bir çok yerde tanrıma hamdederim yerlerin göklerin güneşin üzerine hamdederim diyor ve başında söyle yok.neyse bu konu o kadar önemli değil.ama kuranın insan eliyle yazılmış olabileceği ihtimalini düşündürüyor.
2-beni hiç ikna edemedin evet hala diyorum herkes iyi olsaydı, herkes zengin olsaydı, herkes mutlu olsaydı, herkes cennete gitseydi keşke.
3-agnostisizmin neresi çelişki agnostisizm tanrı olabilirde olmayabilirde biz bilemeyiz diyor.bu mu çelişki.agnostik deist gibi ne tanrı var der; ne de ateist gibi tanrı yok der.o, biz tanrıyı bilemeyiz der.aklımız ermez der.bilimsel doğru ve bilimsel tavır da budur.

cengiz;
1-kader mevuunda islam alimleri ikiye bölünmüştür.bir kısmı herşey bizim elimizdedir.irade bizdedir.allah iyi ile kötüyü yaratmıştır.ister iyiye ister kötüye yöneliriz derler.benim buna sözüm yok.sanırım sen de bunu savunuyorsun.o zaman bu konuda sana sözüm yok.ama bir kısım alimler kaderi, herşeyi allah önceden tayin etmiştir der.benim isyanım buna.
2-imtihan konusunda hala ikna olmadım.biz deneme tahtası mıyız diyor; allah neden bizi deneme ihtiyacı duyuyor diye soruyorum.
3-allahın adaleti konusunda da ikna olmadım.allahın adaleti yoktur.çünkü kimi aç kimi tok insanların.ayrıca burdan benim müslüman veya teist olduğumu sanma.her zaman aklıma ya allah yoksa diye sormuşumdur.
4-annenin şefkati ve allahın şefkati meselesinde de ikna olmadım.allah anneden şefkatli ise (ki öyle diyorsunuz) o zaman tüm kullar cennetliktir.kangren örneği ile alakası yok.
son cümleme katıldığın için teşekkürler.
bilim ve aydınlık ile...

Bu mesaj agnostist tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.10.2006 - 18:06

#6 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 18:37

Güzell .. Öncelikle hoşgeldin agnostist.

Daha önce hiç Agnostist ile tanışmamıştım forumumuza renk kattın:)

Benim gerçek manada öğrenmek istediğim senden Deist ile Agnostist arasında temel farklılıkları nelerdir. Sen kendini hangi farklılar neticesinde desit olarak deilde Agnostist olarak yorumluyorsun..

Teşekkür ediyorum..

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#7 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 18:55

Agnostist arkadaşımız selam hoşgeldin öncelikle..

senin düşüncelerinle, benim düşüncelerim bağdaşmıyor ancak hangi dine inanırsa inansın veya inanmasın.. herkesin düşüncelerine, herkesin saygısı olması gerektiği inancındayım..

sen kendi inandığın, kafanda yorumladığın şeylerin mantıklı olduğunu düşünmüşsün.. senin açından doğrudur..

diğer taraftan inanan insan için de kendi düşünceleri doğrudur..

herkes istediği şeye inanmakta özgürdür ... sonuçta bu hayatı birlikte paylaşıyoruz inansakta inanmasakta iyisiyle kötüsüyle.. neyin ne olduğunu sanırım herkes ölünce anlayabilecek...

#8 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 19:38

wale,
öncelikle hoşbulduk saol,
agnostist ile deist arasındaki fark şudur:
1-agnostist tanrının varlığı ve yokluğu hususunda tarafsız kimsedir.ne tanrıyı inkar eder ne de tanrı var der.tanrı var veya yok biz bilemeyiz aklımız ermez der.
2-deist ise evreni yaratan bir tanrı kesinlikle vardır der.
bu bağlamda aramızdaki fark sen kesinlikle tanrı var diyorsun.ben ise kesinlikle tanrı var diye birşey söylenemez çünkü tanrının varlığı ispatlanmamıştır diyorum.kesinlikle tanrı yok da denemez çünkü yokluğu da ispatlanmamıştır diyorum.

Bu mesaj agnostist tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.10.2006 - 19:46

#9 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 19:44

Peki Kainatın oluşumunu nasıl açıklıyorsunuz ?

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#10 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 19:47

bilemeyiz wale ;))

#11 Restless

Restless

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.009 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 19:47

seni ikna etmek gibi bi çabam yok olmadı da

tanrı olabilirde olmayabilirde.tabi senın mantıgın.saygı duyyorum..
∂öηємєм кαяαяıм∂αη кєѕιη αятıк αğℓαмα ѕıяαѕı ѕєηιη...

αятıк ηє ∂υαмѕıη ηє ∂є вє∂∂υαм..

#12 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 19:49

anlayışın için teşekkürler restles...

#13 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 19:49

yani siz hiçbirşey bilmiyorsunuz demek.En güzeli
ne bilecen böle bilmeden bilmeden yaşamak güzel olmalı
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#14 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 19:51

tanrı hakkında kimse birşey bilmiyor ki shy ;)

#15 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 19:51

tamam dalga geçmiyorum wale bey mesajımı silmeyiniz..bi sorum olacak agnoist 'e..

olup olmadığının çelişkede olduğu bi düşünceye inanmak ne kadar doğru..yani emin olmadığı bi şeye nasıl inanır insan..var mı yok mu bilmiorum-doğa nasıl oluştu sorusuna (bilmiyorum)cevabı..bilinmeyenlerin inancı mı.. kafam karıştı benim..;)

...

#16 IssIz

IssIz

Dağ Dikeni

• Üyeler
  • 11.239 Mesaj
  • İlgi Alanları:ohoo bi sürü..kitap şeetmek,gesmek,uçmak, uçarken atlamak...bi de musiki dinlemek...

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 19:52

var ya da yok

akıllı ya da deli

ölü ya da diri

senin için farketmiyorsa;saçma ya da sapsaçma... ;)

Alıp başını gitmek istersin.

Bilmediğin, bilinmediğin,

Çözmediğin, çözülmediğin bir denkleme...

Biraz ürkek düşünürsün...

Biraz kekeme....

'Üstüme gelme hayat!

Bundan sana ne...? ! '

Kekemeliğin korkularındandır...

Giderken bile; gidene değil de

Geride kalana aklın takılır...

Bir yanına yatarsın ' git.. ' der

bir yanın ' kalmalısın... '

Geceleri hep uykusuz kalırsın...

Ayağına pranga olur tüm düşündüklerin...

Gitmeden daha

Sen; gider gider gelirsin...

' Üstüme gelme hayat....

beni bilirsin....'

Kaldığın bu yerde

Harcadığın yılların gelir aklına...

Bir bir sayarsın...

Toplarsın, çarparsın,

Böler, çıkarırsın...

Bakkal defteri kadar kalın...

Bakkal defteri kadar karmaşa...

İçinden bin bir küfür

' Sümme haşa...! Sümme haşa...! '

Farkedersin ki hayatı

Arka sokaklarda dolanarak yaşarsın...

Kabarmış hesabından kaçarsın...

' Üstüme gelme hayat...!

Daha neyi alacaksın..? ! '

Hep sevmişsindir aslında...

Hep ama hep sevmişsindir...

Birini sevmişsindir sonra...

Sonra birini daha...

Birini daha...

Daha....! ?

Her gelip geçen gemiye aşık olmuşsundur..

Gemiler gitmiş

Sen yorulmuşsundur...

' Üstüme gelme hayat....!

Gemi olmuş musundur..? '

Kocaman bir mahalleden

Daracık bir sokağa.

Sokaktan ufacık bir eve

Evden odaya....

Yağlarından tiksinir gibi

Kurtulmak ister gibi

Kapatmışsındır kalabalıklara kendini...

Gitgide yanlız kalmışsındır...

Yalın yaşanan gecelerde

Gitmekle kalmak arasında dolanırken...

Beynine bir silah gibi dayamışsındır korkularını...

Yalnız...Korkak...Kekeme....

' Üstüme gelme hayat...!

Kıyarım kendime....!
'

#17 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 19:53

İlginç. Peki agnostizmin temelini ne oluşturuyor. Sadece dinlerde saptadığınız çelişkilermi sizi bu inanç şeklini benimsemenize itti değilse ne ?

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#18 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 19:56

Arkadaşım öncelikle hoşgeldin. Ben sorduğun soruları orta okul yıllarında kilisede bana sormuşlardı ordan öğrenmiştim.

Sorularının bir kaçına elimden geldiğince cevap vermek istiyorum... Umarım eksiklerimi Allah tamamlar...

Öncelikle kader hakkında yazdıkların madem yazılmış neden suçluyum:
Bak arkadaşım sen anne karnında vardın değilmi bilim bunu var kabul ediyor ama birşey hatırlamıyorsun; var olduğun anada dahi hatırlamadığın an var belki yaratılandan önce bu kaderi sen seçtin...Şimdi diyeceksin ben manyakmıymışım neden zenginliği seçmemişim: Bunu şöyle açıklayayım karakterlerin sürekli iiliklerle karşılaştığı bir senaryonun olmadığını düşün belki ileriki hayatındaki bir takım güzellikler senin o kaderi seçmen için neden olmuştur. Yani kaderin seçilme konusunu bilemiyoruz ve emin ol senin benim aklım bunu algılayabiliyorsa O daha iyiysini düşünmüştür.... Ayrıca Allah sana bunu yap demiyor sadece senin ne yapacağını biliyor tıpkı "Meteroloji yağmur yağacak dediği için yağmurun yağmaması gibi, yağmur yağacağı için meteroloji yağacak diyor"...

Allah istese herkesi ii yapamazmıydı? İsterse yapardı ( şüphem yok ) ama şöyle bişey var öğretmen istese herkese 5 veremez mi verir ama haklı ve haksızın ayrılması lazım... İşte sana verilen cüzi irade ile kader denilen yazğı seçtirilmiş karar vermek elinde çalışır 5 alırsın çalışmaz 0 alırsın....

...:::--------------------------------------------------------:::...
BİTTİ!

CAN_i
...:::--------------------------------------------------------:::...

#19 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 19:56

hala sorumun cevabını bekliyorum..inanç için netlik gerekir..tüm kalbinle inanıp tüm beyninle bilmediğin bişeye nasıl inanırsın?yani bilemediğin şeyler var ve en mantıklısı bu'dur diyebiliyorsun..evren ve insanların oluşumunun nasıl gerçekleştiği ile ilgili bir fikri olmayan bir inanış ne derece makul olabilir ki ?

...

#20 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 20:25

rebel;
kardeş bunda anlamayacak ne var.tanrıyı bilemeyiz diyorum o kadar.yani tanrı belki var belki yok biz ne bilelim dimi.