İçerik değiştir

- - - - -

Nasa'nın Çözemediği Fotoğraf

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 45 yanıt verildi

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 15:50

Bu arada tartışmanızı başka yerde yapsanız :comehere:
tartışmanız konudan baya bir uzak ...

Katılıyorum. Hadi dağılın. Sadece konuyla ilgili mesaj yazıcaklar yaklaşsın buraya...

#22 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 15:57

beynin tümü kullanılsaydı insanın delirme ihtimali bilimsel bir veridir, nörobiyoloji derslerinde anlatılır uzun uzun..
anlayabilmen için(bu dersten haberin olmadığını düşünerek mesleğin değil ne de olsa) şu şekilde anlatmaya çalışayım ;
insan 3 yaş civarında beyninin nerdeyse her noktasını kullanır ve inanılmaz bir hızla öğrenir, hafızası dehşet bir hal alır.İnsanın beyni bu şekilde işlemeye devam etseydi eğer, insan yüksek ihtimal fazla bilgi yüklemesinden delirme noktasına gelirdi..çünkü o yaştan sonra gerilemeye başlar daha fazla gelişme göstermez bu açıdan..Bu sadece varsayımdır ama bilimsel bir varsayımdır, beyin üzerindeki ciddi çalışmalar devam ediyor, elbet bir gün açıklanır..
İşte bu senin sığ dediğin bakış açısı gerçi ama daha basite indirgemekte zorlanıyorum umarım anlatabilmişimdir.. :blush:

ayete gelince, ayeti algılamam gerektiği şekilde anlamış bulunuyorum endişen olmasın..anlatmak istediğim bunun bilimsel bir açıklama olmamasıydı, zaten herşeyi Tanrıya bağlıyoruz sonunda inancımızdan ötürü.Bunun farklı bir konu olduğunu yeniden hatırlatıyorum..
tanrı'ya inanmadığım fikrine nereden kapıldığını da ayrıca merak ettim ama önemli değil.Tanrının bilmesi yeterli benim için, konuyu kişiselleştirmeme gayretim devam ediyor..

Ayrıca seni sevdiğim konusunda yalan söylemedim ki, gerçekten beni eğlendiren insanları ve bilgi gereksinimi olan insanları severim..Ayrıca yaradılanı severim yaradandan ötürü Gla..sen sevme önemli değil..

Bilim ile Tanrı farklı alanlar derken neyi kastettiğimi açıkladım bi önceki mesajımda , yine çifte açıklama gerekirse , söylemen yeter açıklarım.. :)

In the end, it's not the years in your life that count.
it's the life in your years..

#23 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 16:10

Ben ALLAH'a onu görmeden tüm kalbimle inanıyorum..Ve hiçbir zaman bilimin bile açıklayamayacağı şeyler olduğuna inanıyorum..
Açıklanabilmesi için ,beynin daha fazlasını kullanmak gerekir diye düşünüyorum..Bu da mümkün olmayacağına göre..Tek söylemeye çalıştığım budur..

Daha fazla hakaret duymak istemyorum bi üstteki şahıstan..Ben seni çok iyi anlıyorum,ama bence sen ısrarla beni anlamıyorsun..

Ayrıca ALLAH'a inanan birinin asla yapmayacağı açıklamalar yapıyorsun Emi..Bilirmle ALLAH'ın farklı şeyler olduğu gibi..Neyse bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyorum...
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#24 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 16:10

Yaa varya şimdi çatlayacağım sayenizde arkadaşlar. Sarışekerin fotoğrafının doğruluğu ve islam alemine sorulmuşluğu yok rahman süresiyle açıklanması vs vs vs. Bunlar malesef akla yatkın gelmiyor. Bu ve benzeri haber ve bilgiler. Yüzyılladır mevcut.İnananlar ile inanmayanlar arasındaki savaş halen bu gibi konularla bilim ile inancı karşı karşıya gelirme çalışmalarıdır benceç Nasıl ki Darwinistlerin insan kafatasına maymun kafatası uydurup işte evrim teorisini ispatladık diye ortaya saçma sapan kanıtlar sunuyorlarsa malesef inanç sahibi kişilerde bu gereksiz çabalara girişip herşeyi her olayı yok Kur'an ile açıkladık zaten Kur'an da var bu bilgiler vs vs diyip duruyor. Şimdiki laflarım her iki kesimede gidecek alınan üzülenden şimdiden affola.

Bilimle uğraşmasına rağmen halen Yaradanın büyüklüğünden şüphe duyan ona şıkh koşan sözde bilim adamı olup ama inanca karşı nefretle dolu olan kişilere ilk sözüm. Gözleri önünde gerçekleşen mucizelere ve mükemmel derecede tasarlanmış ,yaratılmış, olağan üstü uyum içinde çalışan bir sistemin nasıl olurda idda edildiği gibi trilyonda birlik trilyonlarca tesadüfün yine trilyonlarca ihtimal içinden böylesine bir mükemmellikle meydana getirdiğine inanılırda bunların bir yaratıcısı olduğu ve böyle bir büyük gücün varlığı gibi gözle görülür bir gerçeği inkar ederler anlamıyorum. Bir DNA kodlamasının bilmem kaç tane nukleik asitin farklı kodlanmasıyla canlıların oluştuğunu bildikleri halde bu kodlamanın bir tesadüfler zinciri meydana gelip farklı türleri oluşturduğuna inanırda. Bu kodlamanın bir yaradan tarafından bilerek ve istenerek yapıldığı inanılmaz işte ben bu kişilerin tarafsız bilim insanı olduğuna kabul etmiyorum. Gözleri önündekini inkar edenden bilim insanı olmaz.

İkinci sözüm ise bir şekilde herşeyi ama herşeyi Kur'an ve Hadislerle açıkma zorunluğu çeken Zaten herşey Kur'an'da var diyen ama malesef madem herşey Kur'an o zaman neden adam akıllı oturum Kur'an daki herşeyi insanlığa sunmuyorsun be adam diyeceğim kişilere. Karşı tarafınızın yaptığı hataları aynı şekilde yapmanızda bir hatadır. Bizlere Allah'ın varlığı ispat etmek için sahte fotolar, yalan yanlış sesler, görüntüler ve hurafe derecesindeki hikayeler anlatmayın artık .Bu davranış inancın güvenilirliğini sarsıyor. Evet Kur'an herşeyi açıklıyor belki ama sizden rica ediyorum ortaya bir sorun çıktığında aa zaten Kur'an da var diyeceğinize. Önce sorun sonra Kur'an olmasından ziyade. Bazı keşif ve icatları Kur'an ilk önce bulun sonra yapın da kardeşim bizde diyelim ki evet hakkattende Kur2an da varmış biz görmemişiz bak adamlar kaynak olrak kullanıp bilmem neyi icat etmişler diyelim. Sabah akşam Kur'an hatmedip insalığa hiçbir faydası olmadan yaşıpta Herşey var mantığı benim kabulüm değil.

Benim savunduğum din ile bilimin birbirinin yok etme amacıyla sürekli savaşacağına birlikte çalışıp daha pek çok bilinmeyeni ortaya çıkarmaları gerektiğidir.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#25 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj
  • İlgi Alanları:inşaat müh.HARABE

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 21:53

onlara ayet denme sebebi budur zaten..Ayrıca şaşıracaksın belki de tüm Kur'an'ı okumuş biri olarak evet duydum..

nedense inanamıyorum
buralarda çok meşhur bu hareket sıkışnca kendi görüşünü kabul ettirmek için "ben bunu okudum"demek ne kolay
okumadan okumaya fark vardır
emily bana samimiyetle Kuran'a bakmadan sana saçma gelen (!) "haşa" 3 ayet yazar mısın
bir de sana ünlü bir yazarın sözünü yAZarak bir cevap vermek istiyorum
"bana bir kağıda birşeyler yazıp verin ben sizi o yazınızla ilgili 1000 neden bulurum giyotin için çünkü ben ART NİYETLİYİM
herkes fanidir ama sözler bakidir.....

#26 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 12:07

Ne çifte standardıymış o ?

Düşünceniz varsa bu konuda açıklayın. Karşı taraf anlamıyorsa bırakın anlamasın , yazsın kendince. Bu kadar basit.

Harabe net müslümanların ibadet yeri değil ki. Yada Hristiyanların. Yada diğer dinlerin. Herkes inandığı şeyi açıklayacak. Doğru yada yanlış. Yanlışsa düzeltebiliyosan düzelt ama karşındaki anlamıyorsa susmak en iyi cevap.!

Değişiklikler Kaydedildi...

#27 yusufla

yusufla

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.577 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 21:59

ALLAH hiçbirşeyi ayetlerlede olsa,peygamberlerlede olsa açıklamak mecburiyetinde değildir..

açıklama Allah'tan değil, ayet açıklamış diyen arkadaştan istenmişti zaten.. :D

ayet ddiğimiz şeyde bir Allah kelamıdır ki arkadaş güzel bir cevap vermiş...
"Allah Dilemedikçe Siz Dileyemezsiniz." (İnsan Suresi, 30)

bir özlem var içimde uzaklara dogru
engin denizlere sana,ve aşkımıza
sisli bir maziden uzakta
yalnızca sana yakın
gönlümün dalgalarında sevgim kalsın
bitmeyen rüyalarımda hep sen varsın...

#28 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 22:10

Bu resmi bir müslümanın çekmesi lazımdı. Malesef Nasa çekmiş.

#29 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 08:55

ALLAH hiçbirşeyi ayetlerlede olsa,peygamberlerlede olsa açıklamak mecburiyetinde değildir..

açıklama Allah'tan değil, ayet açıklamış diyen arkadaştan istenmişti zaten.. *böö

Yani ALLAH mecburdurmu demek istiyorsun?? :)

Ayet açıklamış diyen arkadaş,ALLAH'ın kelamlarından yola çıkarak örnek vermiş.Bunadamı inanılmıyor?

* * *

Susuyorum..

#30 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 09:36

Allah mecburdur demedim hatta ayet ve Allah il ilgili bir şey de söylemedim. Bu şekilde anlamak için cidden çok kasmak gerek tabii..

ben, ayeti olayın açıklaması olarak veren arkadaştan, bu gökyüzü olayının nasıl oluştuğunun sebebini sordum, Tanrı eliyle elbette ama astronomi açısından kendisinin ne düşündüğü şeklinde...

eh artık bunu da anlamazsanız ... neyssee...

#31 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 09:50

Yani ALLAH mecburdurmu demek istiyorsun?? :)

Soru sana değildiki,yazdığım herşeyi üstüne alınmak zorunda mısın? *böö

astronomi açısından kendisinin ne düşündüğü şeklinde...

Hem ayeti açıkla diyorsunuz , hemde astronomi hakkındaki düşüncelerini bilmek istiyorsunuz..Şimdi o arkadaş ayetimi açıklasın,astronomi açısından olan düşüncelerini mi? *böö
Ayetinde açıklanacak bir yeri yok gibi..Daha iyi anlayabilmeniz için kelime kelimemi açıklansın? Hıı?

* * *

Susuyorum..

#32 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 10:02

sözlerimden alıntı yaparak sorduğunda bana sormuşsundur diye düşünmüştüm.. yoksa boşu boşuna alıntı yapmazdın diye...

anlamayacağını tahmin etsem de bi daha açıklayayım (hep çift hep çift cık cık) astronomi olayını ayet açıklamış Nasa nedeninşi bulamamışken deniliyorsa, ayet bu astronomi olayını nasıl açıklamıştır? soru budur...

yani bu ayetten bu astronomi olayının nasıl gerçekleştiğini nasıl anlıyoruz .. kelime kelime açıklayayım mı hıı??

ps: üstüne alın direk sana çünkü... :)

#33 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 10:10

Forum kapışkanları biraz mola verinde arada biz de bir iki yorum yapalım. Arkadaşlar ayet size bişi açıklamak zorunda değildir. O gelmiştir ve onun orjinal hali yani Arapçasındaki anlamı her okuyana göre değşir. Malesef pek çok dil bilimci aynı zamanda islam alimi bile Kur'an tasvir ve meallerinde farklı çeviriler yapmışlardır . Bunun nedeni Arapça'da önceki harflerin,seslerin sonraki harf ve ses ile okunurkenki yaptığınız ses vurgusunda bile farklı anlam ifade edekn kelirmer türetilmesi mümkündür. Bu nedenle Kur'an okumak yan, Kur'an ın Türçkçe mealini okumak onu anlamaya yetmez. Hatta Kur'an okumak yani sesleri bilerek Arapçasını okumak bile yeterli değil. O dile çok iyi hakim olmak ve dil üzerinde eğitim almış olmak gerekli. O nedenle ayet açıklasın hangi ayette var vs vs diye sorular ve bu sorulara cevap verme çabaları bence boş. Farklı tasvir ve mealleri okuyunca daha iyi anlarsınız demek istediğimi.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#34 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 10:14

Yok arkadaş bizi İslam alimi sanıyor..Ayetleri yorumlamamızı istiyor..
Hem daaannk kendisi Kuran hatim etmiş birisi,söylediğin şeyleri çok iyi bilmesi gerekir zaten..Dediklerine katılıyorum..Her insana göre çevirirken faklılıklar olur.

Ama anlayamadığım,Nasa fotoğrafı neden İslam alimlerine gönderdiği...

Bu arada emily bi daha anlatsana anlamadım.. :)

* * *

Susuyorum..

#35 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 10:31

Nasa'nın neden islam alimlerine gönderdiğini taaa ilk mesajımda sormuştum zaten işin saçmalığı da burdan başlıyo...

daannkcım, ayetinaçıklamasını istemiyorum ben.. bilimsel bir olayın resmini koymuş arkadaş,demiş ki koca NAsa açıklama bulamadı işte cevabı bu ayettir.. ee ben doğal olarak sorarım hanii cevap ne..?ayette olay açıklamsı yok olması da beklenmez zaten, soru ironikti, yani senin anlayacağından eminim ironiden.. :)

Ayrıca bilimin, dinin karşısında bi düşman gibi gösterilmesinden, bilimdeki en ufak bir açık bulunduğunda hemen dini bilgilere yönelip ama burda cevabı var tarzı açıklamaları da son derece mantıksız , saçma ve kendini bilmezce buluyorum.. insanlara bilim ve din iki terzs uç gibi göstermekten vazgeçsinler.... insanlığı kurtaracak tek şey bilimdir...

#36 yusufla

yusufla

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.577 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 10:57

açıklama Allah'tan değil, ayet açıklamış diyen arkadaştan istenmişti zaten.. :drummer:

Yani ALLAH mecburdurmu demek istiyorsun?? *yiğit

Ayet açıklamış diyen arkadaş,ALLAH'ın kelamlarından yola çıkarak örnek vermiş.Bunadamı inanılmıyor?

Allah'ın hiç bir mecburiyeti yoktur....

sanırım yanlış bir alıntı yapmışım...

sisli bir maziden uzakta
yalnızca sana yakın

#37 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 11:02

Bilimi kimse dinin karşısında bir düşman gibi görmüyor Bu tamamen senin saplantın..Aksine bencede dini bilim düşmanı olarak görüyorsunuz..

Yüzlerce kez tekrar ettim yinede tekrar ediyorum..Yüce ALLAH bizlere bu beyni ve bu doğayı vs.. vermeseydi bilim diye birşey olmayacaktı..

İnsanlağı kurtaracak olan şey ise,insanların ALLAH'ın verdiği beyni ve diğer imkanları ,akıllıca kullanıp yararlı bişeyler yapması olacaktır..Sonuçta yine dini şeylere geliyoruz...

* * *

Susuyorum..

#38 yusufla

yusufla

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.577 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 11:05

güzel bir açıklama yapmış arkadaşımız... sonuç Yüce Yaratan bize akıl vermeseydi ne bilim olurdu ne de ilim...

kullanmasını bilmek gerek...

sisli bir maziden uzakta
yalnızca sana yakın

#39 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 15:46

eh zaten bilim için kullandığımız aklı Tanrı vermemiştir diyen oldu mu ki..

konuyu neden bu tarafa çekiyorsunuz ki...?

ama akıl vermiş herşey de ayetlerde yazıyor diye oturacak mı insanoğlu, elbette ki araştıracak vs..

din bilimin düşmanı değildir..bilimin de dinin de tek düşmanı hangi konu olursa olsun (bilimde de dinde de müzikte de vs..) dogmatik, kalıplaşmış ,conformist düşünen beyinlerdir.. :mad1:

#40 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 15:56

İnsanlağı kurtaracak olan şey ise,insanların ALLAH'ın verdiği beyni ve diğer imkanları ,akıllıca kullanıp yararlı bişeyler yapması olacaktır..

Saptırmayın,ben oturulacak kös kös diye bişey sölememişim..

Ayırıca tanrı özel isim değil tanımdır :mad1:

* * *

Susuyorum..