İçerik değiştir

- - - - -

Allah,Tanrı mıdır??

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 215 yanıt verildi

#21 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 12.08.2006 - 11:18

"Lâ ilâhe illallah"

"Allah'tan başka Tanrı yoktur" manasına gelir. Sadece "tapınılacak Tanrı yoktur" ibaresini ayıramasınız buradan.

TANRI - İLÂH, tapınılan varlık anlamına gelir..

Bizim tapındığımız Tanrı Allah'tır. Neyi uzattığınızı anlayamadım ki?

Allah'a Tanrı denilince neden bu kadar tepki alıyor, çok merak ediyorum.. Siz Allah deyin, diğerleri Tanrı. Varsın Allah'ın 99 ismi içinde olmasın. Tanrı denilince Allah'ın ululuğu mu azalacak?

Konu abes, cevaplar daha bir abes!

TDK
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#22 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 12.08.2006 - 11:36

Tanrı:Gökte bir yerde mekanı olan kimini cennetine,kimini ise cehennemine atan
ALLAH ise:
İhlas suresinde açıkladığı gibi; sonsuz sınırsız merkezi olmayan bu yüzden sınırsız olan, Doğmamış, doğurmamış "Tek" Ondan başka "büyük" yok yanlış bir kelime
Doğrusu "Ondan başka hiç birşeyin olmadığı Tek! yegane eşsiz! Allah'tır"

Arkadaşlar!
ister benim verdiğim siteden isterseniz sizin bildiğiniz siteden
Lütfen bu konuyu araştıralım. hemen önyargılı yaklaşıp reddetmeyelim
ve göreceksiniz İslamiyetinin,Kuran'ın ve Hz. Muhammed A.S ın ne anlatmak istediğini daha iyi anlayacağız.
http://ahmedhulusi.com/ http://www.okyanusum.com/

Sevgi ve dualarımla
"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#23 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 12.08.2006 - 11:47

Allah aşkına yapma cengiz ya!
TDK diyorum, bana abuk subuk siteler gösteriyorsun.

Kelime manası bu.
Kur'an'dan ayeti söylüyorum, kendi alıntını sunuyorsun.
Tartışmış olmak için tartışmayın yahu..

"Lâ ilâhe illâllah" ne demek? "Allah'tan başka Allah yoktur" mu demek?

Ben başka bir Tanrı vardır demedim ve diyen de olmadı. Tekliğini tartışmıyoruz zaten.

Allah bizim tanrımızdır!
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#24 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 12.08.2006 - 13:18

Allah aşkına yapma cengiz ya!
TDK diyorum, bana abuk subuk siteler gösteriyorsun.

Kelime manası bu.
Kur'an'dan ayeti söylüyorum, kendi alıntını sunuyorsun.
Tartışmış olmak için tartışmayın yahu..

"Lâ ilâhe illâllah" ne demek? "Allah'tan başka Allah yoktur" mu demek?

Ben başka bir Tanrı vardır demedim ve diyen de olmadı. Tekliğini tartışmıyoruz zaten.

Allah bizim tanrımızdır!

Mel
konuyu daha geniş olarak anlatmaya çalışacağım ama şimdi şehir dışına çıkmam gerekiyor o yüzden acele edip site adresi verdim gelince yazmaya çalışacağım

LA: YOKTUR
İLAHE: İLAH
İLLA: SADECE
ALLAH: ALLAH

Bu mesaj cengiz tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 12.08.2006 - 13:20

#25 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 12.08.2006 - 14:02

Yani ''La İlahe İllallah'' ALLAH'tan başka ilah yoktur'' anlamına geliyor..

Tanrı ismi nedense banada ters gelir..Hristiyanlar ''ALLAH''(c.c) değilde Tanrı dediği için sanırım..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#26 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 12.08.2006 - 14:18

TRT zamanından bugüne kadar gelen film çevirilerinde, Hristiyanların Allah yerine Tanrı demesi yüzünden soğuduk desek? :msn97:
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#27 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 12.08.2006 - 14:30

Ona bakarsak Askerde yemek dua'sı tanrımıza hamd olsun diye geçer.
Örneklendirebiliriz lakin amaç yine bir inanç'a bağlı olur araç'a değil o yüzden uzatıp amaçı araç yapmaya gerek yok katılıyorum.
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#28 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 14.08.2006 - 15:12

"Tanrıyamı iman ALLAH'"amı

Çoğunluk, burada doğal olarak şu soruyu soracaktır:

-Ne farkı var ki?.. Ha tanrı ha Allah!.. Hepsi de bir!. Biz Türkler Allah’a Tanrı ismini vermişiz!. Tanrı uludur!..

Hayır!.. Tanrı ulu değildir!.. Tanrı yoktur!. Tanrılık kavramı geçersizdir!.

Kime göre bu böyledir?.. “İslâm Dini”ne ve bu “Dini” anlatan Kudsal Kitap Kur’ân-ı Kerîme göre!.. Allah Rasûlü Muhammed Mustafa aleyhisselâma göre!.

“Tanrı” kavramı ile “ALLAH” isminin işaret ettiği mana arasındaki anlam farkını anlamadığı sürece, hiç kimse “İslam Dini”nin ne olduğunu ve niye gelmiş olduğunu anlıyamaz!.. Bu yüzden de “DİN” olayını yanlış değerlendirir!. Ayrıca “İslâm Dini”nde teklif edilen çalışmaların -ibadetlerin- hangi gerekçeyle insanlara önerildiğini de kavrayamaz!.Öyle ise öncelikle “Tanrı” sözcüğünden anlaşılan kavram ile, “ALLAH” ismiyle işaret edilen anlam arasındaki farkı çok iyi idrak etmek zorundayız!.

“TANRI” ismi bize neyi anlatır?..

Benim, senin, yaşadığımız bu varlığın ötesinde; bu varlığı dıştan gelen bir biçimde yaratan; öteden bizi seyredip, hakkımızda hüküm verecek olan; sonra da bizi cehennemine atacak ya da cennetine sokacak bir varlık!?..

İnsanların çoğu ile; “Din”in kelimelerinde, dış anlamlarında, mecâzında kalmış din adamlarının hepsi “tanrı”ya inanır, onu savunur ve onun adına insanları yönetmeye kalkar!.. Akıl-izan sahipleri de böyle bir şeyin olamıyacağını idrak ettikleri için tanrıya inanmazlar ve din adamlarına da kulaklarını tıkarlar!.

“ALLAH” kavramına dayalı “Din” anlayışı ise, bütün tasavvuf ehli ve evliyâ tarafından paylaşılan bir gerçektir!. Ne yazık ki, insanların pek azı bu gerçeği farketmiştir!.

Bu gerçeği açıklayan Kur’ân-ı Kerîme göre, “Allah”, evreni ve varolarak algılanan her şeyi, kendi ilminde, kendi kudretiyle ve kendi güzel isimlerinin özellikleriyle yaratmıştır.. Bu sebebledir ki, doğa kanunları ve evrensel düzen dediğimiz şey, gerçekte Allah düzen ve SİSTEMİ’nden başka birşey değildir!. Bu gerçek nedeniyle de, insan, ötesinde bir tanrıya tapınmak yerine; ÖZÜNDEKİ “ALLAH”ı farketmek ve ötesindekine değil, özündekine yönelmek zorundadır!.Gelmiş geçmiş bütün evliyâ, insanları, “ALLAH” kavramına dayalı din anlayışına ve bunun sonucunda oluşacak “haşyet” hâline yönlendirmek isterken; işin şeklinde kalan din adamları da ötedeki bir tanrı kavramıyla olayı anlatıp, insanları ondan “korkutarak” hükümranlık tesis etmeye çalışmışlardır!..

Şu anda bizim ÖTEMİZDE, bizi seyredip, yaptıklarımıza göre hakkımızda bir karara varacak; buna göre de bizi cehennemine atacak ya da cennetine sokacak bir “tanrı”dan sözetmemektedir Kur’ân ve Hz. Muhammmed aleyhisselâm!.

Aksine, Hepimizin ÖZÜNDE olan ve “Hakikat”ını oluşturan bir “ALLAH”tan bahsetmektedir Kudsal Kitabımız ve Allah Rasûlü!.
İşte bu yüzdendir ki birinin gıybetini yapan, onu aldatan, ya da ona kötülük yapan, hakkını gasbeden; gerçekte onun “hakikat”ı olan “ALLAH”a yapmıştır bu davranışı!...

Ve bu yüzden demiştir ki Allah Rasûlü:

-İnsanlara şükretmeyen Allah’a şükretmiş olmaz!..

Yani muhatabın, hayâlinde yarattığın ötendeki “tanrı” değil; algıladığın her şeyin özü olan “ALLAH”tır!. Bunu farketmedikçe, “İSLAM DİNİ”nin yüceliğini anlayamayız!..

Bu mesaj cengiz tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 14.08.2006 - 15:14

#29 JoHoR

JoHoR

Approved

• Üyeler
  • 808 Mesaj
  • İlgi Alanları:İllustrasyon, Sinema, Astroloji, Felsefe Tarihi, Siyaset.

Gönderim zamanı 14.08.2006 - 17:16

Subhâneke
Bismillahirrahmanirrahim.
Anlamı: Allahım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka tanrı yoktur.
Diyanetin sayfasından aldığım Subhaneke'nin tercümesi.

Yıllarca Kelime-i Şahadeti. Kelime-i tevhidi bu şekilde öğrendik. Anlamının bu olduğunu öğrendik. Öğretilen kavramlarda Allah'ın (S.A.V.) Tek "TANRI" olduğunu.
Tanrı kavramının bütün tapınılan şeyler için kullanıldığını öğrendik. İslamiyeti seçenler için de tapınılan varlık Allahtır. (S.A.V.)
Bizim hayal gücümüze, dimağımıza sığmaz.
Doğmamış ve de doğrulmamıştır.
"La İlahe İllAllah" Ve ondan başka ilah yoktur.
Bu kadar basit ve de yalındır.
La İlahe Arapçada La sesi çok kullanılan bir kelime olup "Yok" demektir.
İlah yoktur der. İllAllah Kelimesini ise ayırıp İll (sadece) dersek orda çamura saplanmış oluruz. Türkçeye bile girmiş bir anlamı vardır öte, dışında, başka anlamlarını taşır bu önek.
Sakın ola ki İlle, İlla kelimesi ile karıştırılmasın bu kelime Türkçeye girerken deforme olmuş bir haldir.
O kadar laf salatasından sonra bu kadar basit cehaleti sergilemeniz
bildiğiniz diğer mevzuların da başka yerlerden, üzerinde düşünmeden, sorgulamadan alınıp, Ahkâm kesmeye çalıştığınız izlenimi doğruyor.
Yapmayın.

Salih Gönüller

#30 ardaksk

ardaksk

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 204 Mesaj
  • İlgi Alanları:rock müzik özellikle slipknot ve marilyn manson bu aralar ruhlar ve çinler cok ilgimi cekiyor sevgilimle cok ilgilenirim onu cok seviom yagmurda dolasmak harika futbol

Gönderim zamanı 15.08.2006 - 01:02

aaynı diildir cünkü hristiyanlar Allaha Tanrı der ve hristiyanlar isayıda Tanrının olu olarak kabul eder yani müslümanlıkla farklı oldugu için bence onların Tanrıları Allah diil yada ben öle zannediom :)
meleklerde şeytandır

#31 JoHoR

JoHoR

Approved

• Üyeler
  • 808 Mesaj
  • İlgi Alanları:İllustrasyon, Sinema, Astroloji, Felsefe Tarihi, Siyaset.

Gönderim zamanı 15.08.2006 - 11:18

Hangi hıristiyan Türkçe kelime kullanır?
Onların tanrıları Allah değil diyorsun ya peki İsa başka tanrının gönderdiği bir peygamber mi?
Neyse
Daha fazla sinirlenmeden ben tartışmadan çekileyim

Salih Gönüller

#32 ardaksk

ardaksk

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 204 Mesaj
  • İlgi Alanları:rock müzik özellikle slipknot ve marilyn manson bu aralar ruhlar ve çinler cok ilgimi cekiyor sevgilimle cok ilgilenirim onu cok seviom yagmurda dolasmak harika futbol

Gönderim zamanı 15.08.2006 - 15:28

cok biliosan aydınlat bizi dostum
meleklerde şeytandır

#33 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 15.08.2006 - 15:36

ardaksk google'de arat aydınlanırsın kısmen dahi olsa.
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#34 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 15.08.2006 - 20:17

cok biliosan aydınlat bizi dostum

Otuz kez söylese de anlaşılamıyor. Neyi anlatsın daha?

Siz gidip geyiğinizi yapın orada burada. Cahilseniz cehaletinizle yaşamayı öğrenin.
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#35 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 15.08.2006 - 21:19

Hangi hıristiyan Türkçe kelime kullanır?
Onların tanrıları Allah değil diyorsun ya peki İsa başka tanrının gönderdiği bir peygamber mi?
Neyse
Daha fazla sinirlenmeden ben tartışmadan çekileyim

JoHoR(Salih)
Benim yazdıklarımı yanlış anlayarak kızdığını sanıyorum.
Oysaki benim ne hiristiyan dinini ve diğer dinleri ve peygamberleri küçümseyici hiç bir yazım olduğunu sanmıyorum.

benim anlatmak istediğim sadece kelimelerdeki farklılıklar değil işin özü,ruhu
yoksa Allah der ama kafasındaki tanrı inancını Allaha etiketleyerek(ubdate) yaşamına devam eder!! Müslümanların da buyük çoğunluğu bu doğrultuda yaşamına devam ediyor.

ben kimseye ahkam kesmek gibi ukalaca bir tavır sergilediğimi zannetmiyorum eğer öyle bir izlenim oluşturduysam özür dilerim. Ben sadece Allah kuluyum Allah bende neyi dilediyse ben oyum benim gayem sadece bu sitede özgür bir ortamda kendi düşüncelerimi arkadaşlarla paylaşmak, ve birçok arkadaştan onların bilgilerinden istifade etmek!

Allah isminin kesinlikle çevirisi olmaz tıpkı Salih,cengiz isminin olmadığı gibi
Allahın karşılığı veya tercümesi tanrı kesinlikle olamaz.Tanrılarınız,ilahlarınız diye çoğul kullanabilirsiniz ama Allah'larınız diye kullanamazsınız Alllahı tam anlamıyla ifade eden tek kelime Sadece ALLAH kelimesidir.
ama Allaha inanıyorum deyip göklere el açıp onun gökde bir yerde tahtı,merkezi olduğuna inanıyorsan Allahı kendi kafandaki tanrıya göre etiketleyip inanıyorsun demektir.

Oysaki Allah İhlas suresinde kendini ifade ederken şöyle diyor:
deki: Allah tektir,sonsuzdur,sınırsızdır(sınırsız olduğundan merkezide olamaz)
Doğmamıştır, (doğması için ikinci bir varlığın olması gerekir) doğurmamıştır (bu yüzden tektir başka hiç bir varlık yoktur) var saydığımız her ne varsa Onun esmalarından (isimlerinden) başkası değildir gerçekte bunlarda ilminde olan şeylerdir bir vücudu yoktur öze ermiş zatlardan birisinin dediği gibi Kainatta bütün varlık bir nokta imiş gerçekte o noktada hayal imiş

Bu sitede naturel arkadaş tanrı hiç kitap yazmadı diyor gerçekte Resululah A.S a verilen bir kağıt veya ciltli bir kitap yoktu bunu gökte bir yerde tahtı olan tanrı mantığıyla düşündüğün zaman izah etmek mümkün değil bunun gibi yığınla sorularla karşılaşırsın bu yüzden atesitler böyle bir tanrının olamıyacağını söyleyerek inanmıyorlar .

gerçekte ALLAH öyle sınırsız sonsuz bir varlıkki onu izah etmek aslen mümkün değil ki bu satırlarda hiç mümkün değil! bir kaç kelimeyle anlatmaya çalıştığın zaman yanlış anlaşılıyorsun bildiğin bir kaç site veriyorsun (abuk,sabuk diyerek reddediyorlar herkesin bakış açısı farklı Allah herkesi ayrı özellikte ve güzellikte yaratmış bizede bu güzellikleri seyretmekten, eyvallah demekten başka birşey düşmüyor

sevgi ve dualarımla

#36 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 09:00

Madem Tanrı'da ALLAH'ın ismi ise ,Esmaü'l Hüsna'da neden ''Tanrı'' ismi geçmiyor??

Tanrı , ALLAH değildir..

* * *

Susuyorum..

#37 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 09:12

Bizim tapındığımız Tanrı Allah'tır.

TDK

Tanrı, Allah demektir denilmiyor.
Gönderilen Resim

#38 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 11:08

Gönderilen Resim

Hâlâ neden bahsediyorsunuz siz yahu? İlla çıkıp kendisinin mi söylemesi lâzım "ben sizin Tanrınızım" diye be?

Varsın Allah'ın 99 ismi içinde olmasın. Tanrı denilince Allah'ın ululuğu mu azalacak?

2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#39 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 11:17

Tanrı denilince ALLAH'ın ululuğu tövbe haşa tabiiki azalamaz..Hatta bu laf edilmez bile!!

Ama ben sana Melih değilde,Cavit desem ?? Benim adım Melih desen,bende hayır sen Cavitsin desem..Memnun,veya hoşnut olurmuydunuz?

ALLAH bizleri yaratmış,sırf kulları için büyük imkanlar vermiş..En küçük böceği bile,dağı,taşı,ağacı,denizi,rüzgarı aklınıza ne gelirse artık,insanlar için ,kulları için yaratmış..Ve bizim O'na verdiğimiz karşılık onun ismi bile olmayan,bişeyle hitap etmekmi olmalı??

Bu kadar zormuki?

* * *

Susuyorum..

#40 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 11:18

Melih'e cavit demek ayrı bi konu, Melih'e insan demek ayrı bir konu.

Melih'e insan diyorsak, Allah'a da tanrı deriz.
Gönderilen Resim