İçerik değiştir

- - - - -

her konuda evrensellik..

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 3 yanıt verildi

#1 asturias

asturias

Benimle Oynar mısın?

• Üyeler
  • 2.167 Mesaj

Gönderim zamanı 01.08.2006 - 12:39

Herkese merhaba! Bu ara işler yoğun olunca yazamıyorum pek, ama artık daha sık yazıcam valla.

Arkadaşlar, konunun adı evrensellik..Hem de her konuda. Ya arkadaşlığa çok önem veririm, ve herşeyden önce insan olması yeterli benim için. Çok şükür hayatımda 3 tane gerçek arkadaşım var ve onlar dışında çok yakın olanları da var..Biri rum, biri selanik göçmeni, biri kürt, biri de alevi. Yani gerçek arkadaşlarım. İnanın ben kendimin tam olarak ne taraftan olduğunu bile bilmiyorum ve sanırım bilmek istemiyorum. İlgimi çekmiyor da diyebilirim. Tercih meselesi. Kızmayın ama önemsiz buluyorum. Yani rum olsam ne yazar, alevi olsam ne yazar.. İletişim kurmasını biliyorsam, İyi geçinmesini bildikten sonra, yalnız kalmak istemiyorsak eğer, bence gerisi hikaye.

Müziği çok seviyorum, gitar çalmayı ve şarkı söylemeyi de..Hangi müziği dinliyorsunuz? Mesela klasik müzik mi? Bence, klasik dinliyorsan, büyük ihtimalle düzeni seven, azıcık disiplinli, hayat konusunda çok riski göze almayan ve hatta titiz bir insansındır. Diyeceksiniz ki niye? Ya şöyle düşünüyorum; klasik müzikte nota önündedir, ve kendi yorumunu katamazsın içine. Ne verilmişse onu çalarsın. Di mi? Peki jazz dinliyorsan? Jazzda doğaçlama vardır. İçinden geldiği yaparsın müziğini. Bence riski seversin, değişikliğe düşkünsün, çok da düzenli değilsindir, devamlı yeni birşeyler ararsın, biraz da başına buyruksundur.. Yani dinlediğimiz müziğe göre karakter analizi yapabiliriz bence. Yanılıyor muyum arkadaşlar? Ama her tür müzik için de analiz yapmak zor. Ama imkansız değil:) Ben en çok türk halk müziğinde kendimi buluyorum, tüylerim diken diken oluyor çoğu zaman. Am klasiği de , rock'ı da, sanat müziğini de, özgün müziği de vs. severim. Demek ki gerçekten evrensellikten yanaymışım gibi geliyor bana. Hem de her konuda..

Müzik gibisi var mıııııı? :P
Tam buradayım ben
Görmek istediğin yerde
Belki 1 adım ötende
Belki düşünde
Sadece hisset beni
Ben buradayım..

#2 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 02.08.2006 - 02:12

Çok şükür hayatımda 3 tane gerçek arkadaşım var

bununla ilgili gerekli serzenişlerimi yaptım ama burdan da geçeyim dedim.. :friends:

evet müzik gibisi yok kesinlikle...bilen bilir ben sözlere takıntılı olanlardanım..beste de elbette önemli ama sözler...ah bu şarkılar da olmasa....

evrensellik dersek...insanların neden birbirlerini bir şekilde yargılamak , ayırmak için daha doğrusu bu denli büyük çaba sarfettiğini oldum olası anlamadım...
kürt olsam,ya da fransız,ya da yahudi ya da ya da batılı doğulu ne farkedicek ki..

bizim ülkemizde insanlar ilk tanıştıklarında önce nerelisin diye sorarlar, tutturamadıysa ordan, alevi misin sorusu gelir, o da mı olmadı hemen başka bi soru.. bulana kadar...nereliyim neciyim kime ne... paylaşabilio muyuz hayatı, dertlerimizi, sevinçlerimizi, hüznümüzü, gözyaşımızı bazen,bazen çığlıklarımızı mutluluktan..daha ne isteriz ki ...ne kadar yaşayacağımız bile belli değilken, hayat yeterince zorken neden daha fazla kastırıyoruz birbirimizi...

müzik evrensel doğru peki müziği yaratan insan değil mi insan neden evrensel olamıyor ürettiği olurken... *heyo

In the end, it's not the years in your life that count.
it's the life in your years..

#3 arinna

arinna

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.289 Mesaj
  • İlgi Alanları:Kitap,film,mayışmak,internet,müzik..

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 00:06

sanırım bislerde şöyle bişey var; Yaşadığımız şehri, mahalleyi, bölgeyi ve ülkeyi o kadar çok sahipleniyoruz ki; başkalarının bu topraklar üzerinde bizlerle sevincini, üzüntüsünü, duygularını paylaşmasına izin veremiyoruz. Ya da kısmen veriyoruz ama kopuk bir iletişim kuruyooruz.Yani bu ne farklı kökenden ya da mezhepten olan vatandaşı tatmin ediyor, ne de bizim vatandaşı...
Niçin hep birlikte barış ve uyum içerisinde yaşamayalım? Hepimiz aynı yıldızlara bakıyoruz, aynı gezegenin üzerindeki yol arkadaşlarıyız ve aynı gökyüzünün altında yaşıyoruz.

Aunius Aurelius Simachus

#4 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 04.08.2006 - 00:12

Tersine ki ; bizleri biz yapan degerlerin içinde o kültür kanallarında dendigi gibi çeşitliligi kutlamak adına çok şeyler yapılmışdır ve yapılmaya devam edilmekdedir ama düzen içerisinde yeniliklerin insanlara dier insanlar yerine medya tarafından (ki onunda nasıl verilmesi gerektigine dair hiç bi fikri olmayan bir medyadan bahsedioruz) verilmesinden kaynaklanan öncelik kavramının deişmesinden.. Öndelik kavramın yeniden oluşturulmasından para nın cazibesi ile güzel degerinin alabora olmasından..
vs vs

smiley-sport036.gif