İçerik değiştir

- - - - -

Yök Din Öğretmenini Böyle Eğitecek....

• Kilitli Konu Bu konu kilitli
bu konuya 18 yanıt verildi

#1 Ziyaretçi_TAVIR_*

Ziyaretçi_TAVIR_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 26.07.2006 - 14:09

İlahiyat fakültelerine bağlı eğitim veren İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümlerini Eğitim fakültelerine bağlayan YÖK, din öğretmenliği eğitiminin amaç ve programlarını da sil baştan değiştirdi. Programlardaki, ’din eğitimi’ ağırlığı en aza indirildi. Atatürkçülük ile birlikte Yabancı Dil, Bilgisayar, Felsefe, Sosyoloji, Antropoloji, Müzik, Psikoloji zorunlu ders yapıldı. Arapça pratik uygulaması tümüyle kaldırılırken, bunun yerine zorunlu olarak Türkçe Sözlü ve Yazılı Anlatım dersi konuldu.

BAŞ KAPATILMAYACAK

Yeni öğretim yılına 10 eğitim fakültesinin bünyesinde başlayacak bu bölümlerde, Kuran dahil hiçbir derste baş kapatılamayacak. Yeniden yazılan konsepte göre, ilköğretim din öğretmenleri, din olgusunu bilim, akıl, felsefe ve sanat ışığında betimleyebilecek biçimde yetiştirilecek.

BU YIL UYGULAMADA

Hürriyet’in ele geçirdiği yeni programın uygulanması, 10 üniversitenin eğitim fakültesi bünyesindeki İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünde başlayacak. İlk kez bu yıl, bu bölümlere yeni yerleştirilen öğrencilere uygulanacak yeni programın ana esasları şöyle:

ARAPÇA PRATİÐİ YOK

Halen bir ve ikinci sınıfın iki yarıyılında da haftada 4’er, ikinci sınıfın ikinci yarıyılında haftada 6 saat teorik, 2’şer saat pratik uygulamayla öğretilen Arapça dersi, artık sadece birinci sınıfın iki yarıyılında okutulacak. Haftalık teorik ders saati sayısı 3’e düşürülen bu dersin pratik uygulaması olmayacak.

KURAN DERSİ

Kuran’ın Ana Konuları, Hadis, Tefsir, Kelam dersleri tamamen kaldırıldı. Halen birinci ve ikinci sınıfta, ’Kuran Okuma ve Tecvid’ (Kaide ve bilgilere uygun okunması) adı altında okutulan dersin adı, ’Kuran Okuma Bilgi ve Becerisi’ olarak değiştirilip ikinci sınıfa alındı. Haftalık 4-5 olan teorik ders saati, iki yarıyılda da haftada birer saate indirildi.

PRATİÐİ İLAHİYAT’TA

Sadece alan bilgisi dersleri için İlahiyat fakültesi hocalarından yararlanılmasını öngören YÖK’ün, Kuran dersiyle ilgili önemli bir karara da imza attığı öğrenildi. Tavsiye niteliğindeki karar uyarınca, öğrenciler, başın kapatılması, ’İslami inanç gereği’ zorunlu olan Kuran dersi pratik uygulamaları için İlahiyat fakültelerine gidebilecekler. Bunun dışında hiçbir şekilde baş kapatılmasına izin verilmeyecek.

YURTDIŞI YAN ALAN

İlköğretim din öğretmenliğinde tüm yan alanlar da kaldırıldı. Bunun yerine dört üniversitede, ’Yurtdışı Din Dersi Öğretmenliği Yan Alanı’ konuldu. Ankara, Uludağ, Marmara ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakülteleri bünyesindeki bölümlerde açılacak yan alan programlarında, yurtdışında da görev yapacak din öğretmeni yetiştirilecek.

YABANCI DİL BİLGİSİ

Yan alan programını, yabancı dil hazırlık sınıfını başarıyla bitiren ya da KPDS veya dengi sınav notu en az 65 olan, ikinci sınıfın sonunda tüm derslerden başarılı öğrenciler alabilecek. Yabancı Dil dersinin ağırlıklı okutulacağı bu programda, Din Öğretimi ve Temel Dini Bilgiler dersleri yabancı dilde verilecek.

YURTDIŞINDAN HOCA

’Yurtdışındaki Türklerin Dini ve Eğitim Sorunları’nın yanında, Avrupa’nın Dini ve Kültürel Yapısını ders olarak görecek bu program öğrencilerine, ’Hıristiyanlık Mezhepleri ve Temel İnançları’, ’Dinlerarası Diyalog ve Misyonerlik’ de zorunlu ders olarak okutulacak. Bu dersler olanak ölçüsünde yurtdışından davet edilen öğretim elemanlarınca verilecek.

Program esasları

Arapça pratik yerine Türkçe Yazılı ve Sözlü Anlatım dersleri konuldu. Osmanlı Türkçesi de zorunlu ders değil.

Atatürkçülük, Yabancı Dil ve Bilgisayar zorunlu ders oldu.

Okul Deneyimi ve Öğretmenlik Uygulaması ders saatleri ağırlaştırılırken, pratik uygulama konuldu.

Eğitim fakültelerine konulan Topluma Hizmet Uygulaması isimli ders, din öğretmenliği için de zorunlu. Öğrenciler, toplumsal sorunları tespit edip, çözüm önerileri geliştirecekler.

Hz. Muhammed’in Hayatı dersi kaldırıldı, yerine Hz. Muhammed’in Söz ve Öğretileri dersi konuldu.

İslam Hukuku, İslam Dini Esasları, İslam Felsefesi, Uygarlık Tarihi, Mezhepler Tarihi, Din Eğitimi kaldırılarak ilk kez Müzik, Din ve Kültür, Türk Eğitim Tarihi, Ölçme Değerlendirme, Dinlerde Ahlak, Sanat Tarihi, Dini Akımlar, Özel Eğitim gibi dersler zorunlu kılındı.

Bu yıl 490 öğrenci alınacak

ÜNİVERSİTELERİN İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümlerine bu yıl toplam 490 öğrenci alınacak. Bu bölümleri, imam hatip mezunlarının yanısıra öğretmen liselerinin sözel bölüm mezunları da tercih edebilecekler. Ortaöğretim Başarı Puanları 0.8 katsayı ile çarpılacak bu öğrencilere ayrıca 0.24’lük ek katsayı uygulanacak.

İŞTE YÖK'ÜN DİN DERSLERİ İLE İLGİLİ EÐİTİM PROGRAMI...YANİ KENDİ KENDİLERİNİ HEDEF GÖSTERMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEÐİL...EVET BUNDAN SONRA DİNSİZLERDEN DİN DERSİ ALACAÐIZ..ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN...YAZIK ÇOK YAZIK...

#2 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 26.07.2006 - 14:16

BAŞ KAPATILMAYACAK

Yeni öğretim yılına 10 eğitim fakültesinin bünyesinde başlayacak bu bölümlerde, Kuran dahil hiçbir derste baş kapatılamayacak. Yeniden yazılan konsepte göre, ilköğretim din öğretmenleri, din olgusunu bilim, akıl, felsefe ve sanat ışığında betimleyebilecek biçimde yetiştirilecek.

Diğer dersleri anlarımda,Kuran dersinde nasıl baş kapatılmaz ya..Nereye gidiyoruz böyle bilmem..Modernlik insanın başının açık veya kapalı olmasıyla eş değermiş demekki..YAZIK BU ZİHNİYETE..Asıl örümcek kafalılar bunlar işte ama millet hala uyanmıyor..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#3 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 26.07.2006 - 19:37

Kur'an-ı Kerim'i okurken bayanın başını kapaması gerekiyor..

Değişiklikler Kaydedildi...

#4 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 26.07.2006 - 23:08

Kusarım ama buraya şimdi. O ne ya? Gerekiyor diye birşeyi nereden çıkardın yahu?

Saygıdan kapatırsan amenna da ne demek "gerekiyor"?
Yapmayın Allah aşkına ya..
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#5 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 26.07.2006 - 23:10

Saygıdan kapatırsan amenna da ne demek "gerekiyor"?
Yapmayın Allah aşkına ya..

:P

In the end, it's not the years in your life that count.
it's the life in your years..

#6 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 27.07.2006 - 08:37

Dokuz'da zaten farklı bir şey söylememişki..Ya da bunun tam aksi bir tavır sergilememişki..Hemen herşeyi kafanıza göre yorumluyorsunuz..Ve hemen peşinizden de şakşakçılar * düşüyor..!
Neyse Kuran-ı Kerim okunurken baş kapamak mecbur değildir,saygı ve edepten baş kapatılır..Bu konuyla alakalı uzmanların görüşlerine yer vereyim hemen..

Kural değil gelenek

Örtünme konusunu Diyanet İşleri Eski Başkanı Tayyar Altıkulaç da ‘‘Kural değil gelenek’’ olduğunu belirtti. ‘İlla örtülecek diye bir şeyin’ sözkonusu olmadığını söyleyen Altıkulaç şöyle konuştu: :

‘‘Bir hanım başını örtmüyorsa, başörtülü değilse de, Kuran okunurken, dinlerken ya da benzer bir ortamı yaşarken başını
örtmesi bizim geleneğimizde hep varolagelmiş bir şeydir. Kuran dinlerken baş örtülecek diye bir kural yok. Ancak, geleneğimizde bir ibadetle meşgul olurken hanımların örtünmeleri söz konusudur. Bir hanım başını örtecekse örter. Normalde başı açıksa, Kuran okurken illa da örtecek diye bir şey söz konusu değil. Hanımların başlarını örtmeleri gerekir mi, gerekmez mi, sorusunun yanıtı önemlidir. İslamda hanımların başlarını örtmeleri genel anlamda esastır. Kuran okurken başını örtmüş örtmemiş o kadar önemli değil. Geleneğimizden gelen bir şeydir bu. Geleneğimizin ayrılmaz parçasadır. Ama, başını örtmüyorsa onun normal zamanda örtünmemesine göre, daha önemli bir kusur da sayılmaz.’’

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan bir uzman, Kuran okunurken başın kapalı olmasının şart olmadığını söyledi. Uzman, başı kapalı Kuran dinlemenin adetten olduğunu ifade etti. Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanı şöyle konuştu:

‘‘Kuran okunurken başın kapatılması şart da, farz da değil. Başın açık olması da haram değil. Dini edep olarak kapatmak yalnızca adettendir.’’

*Arkanızdan gelen yorumun sadece el çırpma ifadesi kullanıldığı için o kelime sarfedilmiştir...

* * *

Susuyorum..

#7 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 27.07.2006 - 10:41

Ben şu an uzman yorumlarını falan umursamıyorum GLAmor, ben gördüğüm yorumu eleştiriyorum. "Gerekiyor" kelimesinden ben şunu anlarım=zorunluluk.
Kimse zorunlu değil başını kapatmaya. Mütabık mıyız?

Türkçem iyidir, o yüzden bu yorumu yaptım.
Lütfen o ilk cümleni değiştir. Her seferinde lâf sokma birilerine.
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#8 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 27.07.2006 - 10:58

Hiç bir yazımı değiştirme gibi bir niyetim yok..Ben böyle düşünüyorum..Sende öyle düşünüyorsun..O halde sende değiştir o yazını Mel..

Evet Kuran dinlenirken veya okurken baş kapatma zorunluluğu diye birşey yoktur,farklı birşey söylememişim..

Uzman yorumları konusunda ise sana katılmıyorum..Uzman yorumlarını umursamaman ,uzmanlarıda pek kaale almadığını gösterir..O halde aklıma hemen şu geliyor..Hastalandığında falan( ki ALLAH korusun) ,doktora falan gitme sen nasılsa uzman yorumları ve dolayısıyla uzmanlar senin için bir anlam taşımıyor..

Her seferinde laf sokma,bir admin olarak bunu sana yakıştıramadım..B cümleyi bana saretmen senin bile taraflı bir tutum içinde olduğunu gösteriyor..Kendini açıkça belli ettiğin için ayrıca teşekkürler,çok dürüstsün..

* * *

Susuyorum..

#9 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 27.07.2006 - 10:59

Çarpıtma *uhuhu

Şu an konumuz uzmanların görüşü olmadığı için bunu söyledim. Şu an ben gördüğümü söylüyorum sana.

Ben yazımı niye değiştireyim, hakaret mi ettim? *ne
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#10 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 27.07.2006 - 11:04

Çarpıtma *uhuhu

Şu an konumuz uzmanların görüşü olmadığı için bunu söyledim. Şu an ben gördüğümü söylüyorum sana.

Ben yazımı niye değiştireyim, hakaret mi ettim? *ne

Bende sana hakaret etmedim,hatta kimseye hakaret etmedim..

Elric normal üye ve admin farkını sende daha iyi anlıyoruz..Adminken bu kadar konuşmazdın sen..Niyemi? Bi düşün istersen..Üye olunca dilinin bağı çözülmüş mübarek adam seni ;)

* * *

Susuyorum..

#11 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 27.07.2006 - 13:02

Kur'an-ı Kerim'i okurken bayanın başını kapaması gerekiyor..

Gayet açık söylemişim. Anlaşılmayacak ne varki.
"Gerekiyor" demişim. E doğru. Neden gerekli ? Kur'an-ı Kerim'e verdiğimiz saygıdan , önemden , sevgiden dolayı gerekli. Takmayan sevgisiz , önem vermiyor , saygısız demiyorum. Ama başını kapaması gerekiyor sevgiden , saygıdan dolayı..

#12 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj

Gönderim zamanı 27.07.2006 - 13:15

Güzel ifade et o zaman. Bir ben mi eşekim de yanlış anladım :P
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#13 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 27.07.2006 - 14:11

Neden gerekli ? Kur'an-ı Kerim'e verdiğimiz saygıdan , önemden , sevgiden dolayı gerekli. Takmayan sevgisiz , önem vermiyor , saygısız demiyorum. Ama başını kapaması gerekiyor sevgiden , saygıdan dolayı..

ee burdan başını kapamayan saygısız anlamı çıkmış olmuo mu yanii, saygıdan gerekiyorsa kapamayan saygısız oluo sanki... ;)

kendisininneolduğunuanlamayaçalışankişiselkonseptualistnot:
yoksam ikinci eşek de ben mi oluom anlayamadım ama du eşek demiyim aynısı olunca şakşakçı oluoduk o zaman bazı anlama zorlukları bulaşıcıymış diim bari...
:P

#14 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 27.07.2006 - 14:12

yanlış ifade etmişim demekki.
olur böyle şeyler..

#15 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 27.07.2006 - 14:16

yanlış ifade etmişim demekki.
olur böyle şeyler..

yanlış ifade mi desek yoksa arkasında duramadık da her zamanki gibi hemen yön değiştirdik mi desek....

sık sık mı bi de.. :P

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 27.07.2006 - 14:17

Bir tane daha konu ile alakasız tartışma mesajları olursa burada konu kapanacaktır. Kişisel saldırı, sataşma yapmayın!!!

#17 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 27.07.2006 - 14:27

Neden gerekli ? Kur'an-ı Kerim'e verdiğimiz saygıdan , önemden , sevgiden dolayı gerekli. Takmayan sevgisiz , önem vermiyor , saygısız demiyorum. Ama başını kapaması gerekiyor sevgiden , saygıdan dolayı..

ee burdan başını kapamayan saygısız anlamı çıkmış olmuo mu yanii, saygıdan gerekiyorsa kapamayan saygısız oluo sanki... :P

Evet aynen öyle,Kuran dinlerken veya okurken başını kapatmayan saygısız oluyor YARADANINA karşı !!

Nasıl büyüklerimizin yanında küfür etmiyorsak veya onlara duyduğumuz saygıdan dolayı bazı hal ve hareketlerimizi kısıtlıyorsak,bu da öyle birşey işte...İdrak edip anlamaya çalışmak bu kadar zor mu?

* * *

Susuyorum..

#18 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 27.07.2006 - 15:00

Takmayan sevgisiz , önem vermiyor , saygısız demiyorum.

dokuzun kendi söylediği için yazılmıştır o satırlar....

İdrak edip anlamaya çalışmak bu kadar zor mu? ;)

dipnot:özür dilerim wili ama illa cevap isteniyor...mecburen yani...affola... :P

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 27.07.2006 - 15:26

Asıl amaçtan uzaklaşıldığı için, konu kapatılmıştır.
Lütfen Forum Kuralları'na riayet ediniz.