İçerik değiştir

- - - - -

Mandala Ne Demektir, Nasıl Yapılır?

mandala mandala çizmek mandala ne demektir mandala çalışmaları terapi meditasyon ruhsal dinginlik konsantrasyon mandala sanatı

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 3 yanıt verildi

#1 hüfyaa

hüfyaa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 6.884 Mesaj
  • İlgi Alanları:binkelam.com,birkizbirana.blogspot.com,sadecegelinlik.blogspot.com,erkekgiyimkusam.blogspot.com,sadeceelbise.blogspot.com,bakimveguzelliksirlari.blogspot.com

Gönderim zamanı 15.10.2015 - 15:21

Bugün de bu konuya takıldım, mandala ne demektir, nasıl yapılır falan; böyle şeylere. Esas olarak mandala şöyle bir şey, bu şeyin varyasyonları işte:

4fc36c965e6dff570d5383d86bd0cd51.jpg 

Sankstritçe kökenli bir sözcük bu Türkçeye 'Enerjiyi tutan kap' olarak çevrilebilir. Mandala çalışmaları daima daire şeklinde oluyor ve bir merkezden başlayıp  dışarıya doğru düzenli bir şekilde yürüyerek sonuçta bir bütünlük oluşturan bir desen...şeklinde oluyor bunlar. Kadınların yaptığı bazı dantel örnekleri de bu kategoriye giriyor mesela, eski yapılarda, sarayların duvarlarında falan gördüğümüz bu gibi desenler, bazı kilim desenleri ve daha başka şeyler...Günlük hayatta bir sürü karşılığı var yani. 

91EY5XPC3fL._SX466_.jpg

Mandala sanatı bir terapi şekli aynı zamanda, bir meditasyon şekli; yani oturup bu şekilde uğraşırsanız. Konsantrasyon gerektiren bu çalışmaların ruhsal dinginlik sağlama özelliği varmış. Aslında yazılacak başka şeyler de var da, kendi siteme de yazmak niyetindeyim bir ara ayrıca ama şimdilik bu kadar, gözlerim çok yoruldu onları dinlendiricem. Sonra birkaç laf daha yazarım sanırım, takıldığıma göre bilgi toplamam lazım zaten.

tumblr_njrexdBdOK1rjgwteo1_500.jpg

ne giderim peşlerinden..ne ardımda devam olsun..
ne uyarım,ne hükmeder..kalanlara selam olsun...

#2 Lamos

Lamos

Kelyu

• Dokunulmazlar
  • 7.490 Mesaj

Gönderim zamanı 15.10.2015 - 19:51

Mangal, Mandal ve Mandela gibi çeşitli şeyler aklıma gelmedi. O yüzden ben bu konuya hiç girmedim eyvah.png

crazy_pilot.gif yehu%5B1%5D.gif moped.gif prrr.gif

#3 hüfyaa

hüfyaa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 6.884 Mesaj
  • İlgi Alanları:binkelam.com,birkizbirana.blogspot.com,sadecegelinlik.blogspot.com,erkekgiyimkusam.blogspot.com,sadeceelbise.blogspot.com,bakimveguzelliksirlari.blogspot.com

Gönderim zamanı 16.10.2015 - 10:34

Rica ederim Lamos, konular senin, 5 konuya kadar, anlaşma öyleydi. ihi.png Bunu başarıyla sabote ettiğine göre tongue.png geriye 4 hakkın kaldı ihi.png ben pazara çıkıcam, yokluğumu fırsat bilip şansını zorlamayacağına güveniyorum ihi.png

Atımın da nalı yoktur heyyy karaoke.gif

Üzerinde çulu yoktur heeyyyy karaoke.gif

Gölbaşı'nda yolu yoktur, git gelemem emmim kızı pazara tezgah açıcam bugün. tongue.png

#4 hüfyaa

hüfyaa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 6.884 Mesaj

Gönderim zamanı 18.10.2015 - 13:16

Mandala çizmek için gereken malzemeler şunlar: Kağıt, kalem, pergel ve cetvel. Bir video görmüştüm bu konuda ama şöyle bir baktım, bir ara daha iyi inceliycem. Pergelle çapları giderek büyüyen daireler çiziyorlardı orada. Sonra da onların içini süslüyorsun herhalde; merkezde bir figür oluyor, diğer figürler ondan dışarıya doğru devam ediyor. Ama düzenli ve estetik bir şekilde, rastgele değil.

TLSmandala2.jpg

Mandalanın yararları konusunda birkaç söz edelim; yaratıcılığı ve dikkat toplama yetkinliğini arttırıyor, insanı sakin ve serinkanlı olmaya sevkediyor (Konsantrasyon istediği için herhalde), ruhla zekanın kaynaşmasını sağlıyor. Stresten kurtulmak açısından da işe yarıyormuş ayrıca. Mandala bu faydalarından ötürü bir çocuk eğitimi aracı olarak da kullanılıyor bu arada. 

ac53923009b6d23f04da88765ec7de88.gif

large.jpg