İçerik değiştir

Haremlik.. Selamlık

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 49 yanıt verildi

#1 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 15:30

Partililer harem selamlık oturdu

Gönderilen Resim

Kadın ve erkeklerin ayrı ayrı oturduğu harem selamlık düzen, hayatımıza iyice girdi. Dün Kars ve Batman'dan yansıyan manzaralar, bu gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in de katıldığı Kars AKP İl Kongresi'nde partili kadın ve erkekler, salonda ayrı ayrı oturarak harem selamlık bir görüntü oluşturdu.

Haberin devamı..

Ee buyrun bakalım bu nedir şimdi ?

Ha pardon bu da özgürlük.. İsteyen istediği yere oturur di mi..
Gönderilen Resim

#2 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 16:13

Biri dier tarafı oturmak istemişde alınmamışmı ? Öle bişimi var ?
Bunun haber olması için öle bişi gerekirde..!!

smiley-sport036.gif  

#3 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 17:31

diğer tarafa oturmak isteyip de alınmayan olmas ki bu "camia"da..
gönüllü oturmaslar zaten..

neden haber..çünkü;artık hiç saklamadan gizlemeden rahat rahat yapmaya başlıyorlar istediklerini..

herşeyi açıklamak için özgürlük kavramına sığınılmasın daha fazla..

herkese özgürlük ama bana da anneee....!

In the end, it's not the years in your life that count.
it's the life in your years..

#4 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 17:48

Anlamadıgım özgür olmayan ne haberde ? Biri bana burdaki eksik özgürlüğü açıklasın !!

smiley-sport036.gif  

#5 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 17:54

canımım pisi...habere baktığında herşey normal mi geliyo..ordakiler için özgür herşey evet.

Ama biz, ben bilmeden başka bi ülkeye mi ışınlandık..Nerdeyiz bis...

yarın da tekrar okulları mı haremlik selamlık yapıcaz..Sonra işyerlerini..sonra evlerimizi..

kaçıcaz mı birbirimizden kadın erkek...Bu manzaraları gören minikleri cinsiyet ayrımcılığının yanlış olduğuna nasıl inandırıcaz peki..

#6 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 18:02

Cumhuriyete kökten bağlı kişilerin böyle haremlik selamlık olayları gördüklerinde neden büyüttüklerini anlayamıyorum. Bu tür olaylar Cumhuriyeti yıkmaz. Bundan neden korkuyorsunuz. Asıl Mustafanın dediği gibi eğer bir bayan erkeklerin oturduğu yere gidip oturmak istediğinde izin verilmiyorsa sorun olur.

Evde haremlik selamlık oturuyoruz biz. Evedemi karışıyorsun yoksa diantha ?

Korkmayın , lütfen korkmayın... Cumhuriyeti kimse yıkamaz. Şeriat gelmez arkadaş..

neden haber..çünkü;artık hiç saklamadan gizlemeden rahat rahat yapmaya başlıyorlar istediklerini..

Gizli yapıldığında da yok efendim gizli örgüt bunlar diyorsunuz .

Değişiklikler Kaydedildi...

#7 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 18:12

senin evine niye karışıyım ki dokuz..
kastımın bu olmadığını anlamanı beklerdim..ama nedense inatla demediğim şeyleri anlamaya çalışıyorsun..

bunun korku olduğunu ısrarla söyleyerek amacın ne olduğunu da anlamış diilim..
benim ki korku diil, ben sadeve uzun yıllardır çok uğraşılarak elde edilmiş değerlerimize, az olsa var olan demokrasi ve çağdaşlık anlayışının yıkıldığını görmek istemiyorum..sosyal hayatlaında istediklerini yapabilir insanlar..bu ayrımı görmememkte direniyosanız..saygı duyarım bu da sizsiniz sonuçta..

#8 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 18:18

Canım kardeşim onun cinsiyet ayrımınla alakası yok önce bunu anlamak lazım onun kavramı başka bişiden müzdarip cinsiyet ayrımcılıgını neresinden gördün çok geniş ve uzun bir yazı yamak gerek ama kısaca bi kaç cümle ile.. Hatta başka bir durum u lanse etmek belki o ayrıma sebebi netleştirir.. Cinsel yönden taciz edilen insanların portfoyune baktıgında karşına türbanlı yada kara çarşaflı diye nitelendirdigin insanlardan o kadar az çıkarki göremessin bile hatta çıkarsa gözüne sokacak kadar haber niteligi taşır tonla taciz olayı lanse bile edilmez..
Bunu baz al haremlik selamlık kısmında ayrımcılıgı deil zira o ayrımcılık deil O selamlıkda olan kişilerin kızlarınıda görebilmeni çok isterdim ama şunu baz alarak aynı kültürle yetişmiş insan ların aynı kültürde olacagını elinde bulundurarak aynı kültürde olmak istemeyen lere o kültürün yaklaşımıını baz al bunuda dikta etmenin anlamı olan çogunluk fikri içinde yapki zorlama yada ayrım veya özgürlük düşmanlıgı harici olsun...

Da ben başka karanlıklar içinde kabuslardayım bunları sölüom diye beni bir kısma atacaksan eğer şunu bil önce.. Görsellik aldatıcıdır..

smiley-sport036.gif  

#9 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 18:21

ben sadeve uzun yıllardır çok uğraşılarak elde edilmiş değerlerimize, az olsa var olan demokrasi ve çağdaşlık anlayışının yıkıldığını görmek istemiyorum....

hah işte burası...
benim baştan beri anlatmak istediğim şey bu.. Bunu söylemenize hiiçmi hiç gerek yok. Çünkü bu değerleri kimse yıkamaz. Korkmayın derken bunu söylüyorum. Bu ülkede Ordu var demiyormuyuz ? Ordu'nun görevlerine bakın bir Allah aşkına...

#10 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 18:32

Ordu var kapı gibi dooru..

ama herşeyi orduya bırakıp yan gelip yatıcaz mı..yine bizim yerimize başkalrının düşünmesine izin mi vermemiz gerek..

ayrıca pisicik...neden dinen bunun ayrımcılık olarak lanse edilmeye çalışıldığındayım ben zaten..bu kadar anlayışlı,insanı hatta kadını öne çıkaran bi dinin bööle bi ayrımcılık,kadını erkeği ayrık tutacağına inanmıyorum,inanmak istemiyorum..

#11 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 19:05

He bak buna sebeb olanı bende merak ederim..
Şuna benzettim HLA B27 bilirsin sen her olanda rahatsızlık yaratmaz.. Kalıtsal gibi sanki böle lanse edilmiş gibi kulakdan kulaga gibi kavramları yatsıyamamak gibi içinden seçip almak gibi..

Bilmiyorum ben bişi sol lobumla sag lobumda savaş var üstelik düşman ikisi.. *ne!!!

smiley-sport036.gif  

#12 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 19:06

Mümin erkeklerle mümin kadınlar birbirlerinin dostlarıdır.

9Tevbe Suresi 71

Ayetten de anlayacağımız gibi Allah iman eden erkek ve kadınların, cins, mahrem, namahrem ayırımı yapmadan dost olmalarını istiyor. Peki camiye gitmek için bile evden çıkması, birazdan göreceğimiz izahlara göre erkeklerle konuşması bile engellenen kadın bu dostluğu ne zaman ve nasıl kuracaktır? Hayat sahnesinde yanyana faaliyetin, yardımlaşmanın, beraber hizmetin insan neslinin yarısı olan kadının dışlanması ve diğer yarısı olan erkeklerle irtibat ve dayanışmasının kesilmesiyle sağlanması mümkün müdür? Aynı ayetin devamında bu dostluğu sağlayanların Allah’ın rahmetini kazanacağı söylenir. Eğer bugün Müslüman olduğunu iddia eden toplumlardan rahmet kesilmişse kanaatimce birçok sebebinden biri de bu ayetin gereklerinin yerine getirilmemesidir.

Hanefilerden bazıları kadının sesinin de avret olduğu görüşündedirler.

Fıkhus Siyre sayfa:400

Bir hadis şöyledir: Ancak ve ancak mahremleriniz olan erkeklerle konuşacaksınız.

İbni Kesir 4/355

AÐZINDA ÇAKIL TAŞIYLA KONUŞMA

Bırakın kadın erkek Müslümanlar’ın arkadaşlık etmesini; haremlik selamlıkla, kadınlar erkeklerden tamamen soyutlanmış ve kendi aralarında konuşan kadınların sesinin bile erkekler tarafından duyulmaması gerektiği söylenmiştir. Bu arada çok zaruret olursa kadının ağzına çakıl taşı alıp sesi tanınmadan erkeklere o da zaruret miktarı bir şeyler söyleyebileceği izahını yapan daha insaflılar(!) da vardır.

Camiye gitmesi, tek başına hacca gitmesi, erkeklerle konuşması engellenen kadının, aybaşı olduğu zamanlarda namaz kılamayacağı, Kuran okuyamayacağı, oruç tutamayacağı izahlarıyla da bu ibadetleri engellenir. Oysa Allah Kuran’da aybaşı olan kadınla cinsel ilişkiye girilmemesini ister. Eğer Allah aybaşılı kadının namaz kılmasını, Kuran okuyup, oruç tutmasını istemeseydi hiç şüphesiz bunları da bildirirdi. Fakat aybaşılı kadını pis gören mantık, –İsrailiyat kökenli uydurmalar aracılığıyla– Kuran’a aykırı bu uygulamayı da dinimize sokmuştur.

Kadının yeri soğumadıkça erkek, kadının oturduğu yere oturmamalıdır.

Kadınlara Dîni Bilgiler sayfa 24

Günümüzde de otobüs ve minibüslerde gelenekçi dinin uygulayıcılarının, bu hadisten kaynaklanan hareketleriyle sergiledikleri komik manzaralara şahit olabiliriz. Aslında haremlik, selamlık ve diğer tüm izahlara göre aynı otobüs ve minibüse binmemeleri gerekenler, başka çıkar yol bulamayıp aynı toplu taşıma araçlarına binince yine de bu önemli uygulamalarından vazgeçememektedirler.

Kaynak: http://www.kurandaki...anindininde.htm

Gönderilen Resim

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#13 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 19:19

Bizde bunu dioduk birbiriyle tezat oluşturmaz.. iki ayrı yapı gibi degindigin hanefi ayrımı gibi ne bilem?

ben en isi çıkayım burdan bunaldım..

smiley-sport036.gif  

#14 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 19:22

24.10.2004 tarihinde M. Erhan Altınöz sordu.

Ziyaretler ve Haremlik-Selamlık: Allah’ın Selami, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun, sayın hocam. Önemli bir sorum vardı. Malumunuz İslam’da akraba ziyareti çok önemlidir: 1- Akrabamız İslam’ı usullere göre yaşamıyorsa (örneğin haremlik-selamlık kuralına uymuyorsa ) ziyaret edelim mi? 2- Akrabamız (cahilliğinden veya bilerek) İslam düşmanı ise ziyaret edelim mi? 3- Akrabamız Müslüman olmasına rağmen yaşantısı bir kâfirin ki ile aynıysa ve hatta daha beterse ziyaret edelim mi? 4- Bütün bu bahsettiğim özellikleri taşıyan akrabalara gerekli uyarı ve nasihatleri yaptığımız halde fayda etmezse ziyarete devam edelim mi? Bu sorduğum sorular komsular için de geçerlidir.

Prof.Dr. Faruk Beşer;

Allah Rasulü Efendimiz (sa) "bütün insanlara uyarıcı ve müjdeleyici olarak gönderilmiştir". Bu bütün insanlar içerisinde, kendisi dışındaki en iyi insan olan Ebubekir bulunduğu gibi, muhtemelen en kötü insan olan Ebucehil de vardır. O her türlü insanla konuşmuş, sorulara cevap vermiş, davranışıyla bir müslümanın nasıl olacağını göstermiş ve İslam’ı en güzel şekilde temsil etmiştir. Onun yolunda olanlar ve kendilerini onun misyonuyla görevli sayanlar da bundan başkasını yapamazlar.

Belki burada onun şu özelliklerine de dikkat çekmemiz gerekir: O bütün insanlarla konuşurken, onları dinlerken, sorularına cevap verirken hiç bir zaman kaba davranmamış, karşı tarafı suçlayıcı hakaret etmemiş, en güzel olanla, kibar ve tatlı ifadelerle konuşmuş, bununla birlikte İslam’ı tanımayan ve yaşamayan insanlarla oturup malayani sohbet yapmamış, ondan bundan konuşmamıştır. Anlatacaklarını anlatmış, dinleyeceklerini dinlemiş, hatta diğer taraf dinlemesini istemişse sonuna kadar beklemiş ve dinlemiş, sonra da ayrılıp gitmiştir. Bazen de anlatmak için kendileri davet etmiş ve anlatmıştır. Dinlemişlerse anlatmaya devam etmiş, dinlememişlerse bırakmıştır.

Ama bütün bunların yanında o bunları, çok önemli bazı özelliklere de sahip olarak yapmıştır: Konuştuğu ve dinlediği insanlardan, ne dünya bilgisi olarak, ne de diğer bilgilerde geri kalmamış, hep önde olmuştur. Onlar da bu açılardan onu hiç bir zaman küçük görememişlerdir. Eğer kabul etmemişlerse bu sebeplerden değil, inatları sebebiyle kabul etmemişlerdir. Unutmamak gerekir ki, insanlar, bilgisiyle, dünya görüşüyle, ahlakıyla küçük gördükleri insanı dinlemezler, dolayısıyla söylediklerini de anlamazlar.

Eğer bu söylediklerimiz iyi anlaşıldıysa, akrabalarımız -Allah korusun- Ebucehil gibi bile olsa ziyaretlerine gitmemizde, konuşmamızda, anlatmamızda ve hatta dinlememizde hiç bir sakınca bulunmadığı gibi, bu ayna zamanda bizim bir görevimizdir. Ama onlar Ebucehillik yapmakta ısrarlı iseler ve bizim gitmemizden hoşlanmıyorlarsa o zaman bizim gitmemizin de elbette bir anlamı kalmaz.

Ancak burada bir noktaya daha dikkat çekmemiz gerekir: Karşı taraf dinlesin dinlemesin, dinlemeye hazır bulunsun ya da bulunmasın, bizler bazen kendimizi İslam’ın tek temsilcisi sanıp ha bire anlatarak emr bilmaruf yaptığımızı zannederiz. Oysa çoğu zaman en etkili dil susmak ve haliyle anlatmaktır. Bu sebeple eskiler, "lisanul hal, entaku min lisani’lmakâl", yani hal dili, kâl/söz dilinden daha etkilidir, demişlerdir.

İkinci olarak, bu gün müslümanlar genel itibariyle yeterli bilgiye, dünya görüşüne ve tecrübeye sahip bulunmadıkları için nazarı itibarla dinlenilmemekte, dinlenilmedikleri için de kabul görmemektedirler. Onun için en güzeli, en azından bir süre için, hal dillerini konuşturmaları, kâl dillerini ise susturmalarıdır diye düşünüyorum.

Bu sebeple mutlaka gidilmeli ama tartışma ve cedel yerine, susmak ve müslümanın efendiliğini göstermekle yetinilmelidir. Ziyaretler bir İslam’a davet aracına dönüştürülmemelidir. Çünkü ziyaret başlı başına bir güzelliktir ve İslam ise güzelliklerden ibarettir. Bu sebeple ziyaret eden insan zaten bu fiiliyle İslam’ı anlatmış olur.

Bu temel prensipleri belledikten sonra şunları da bilmemiz iyi olur:

1.Haremlik selamlık İslam’ın bir emri değildir. Uzun süren oturmalarda ve sohbetlerde, rahat olabilmek ve hoş olmayan davranışlardan korunmak için, özellikle Osmanlı döneminde alınmış bir tedbir ve tercihtir. Doğrusu İslam ahlakı açısından fena da değildir, tercihe şayandır. Ancak bunu İslam’ın bir emri gibi görüp, kadınla erkeğin bir arada bulunamayacağını söylemek ve bunu dinin bir vazgeçilmezi kabul etmek doğru değildir. İslam’ın kadından da erkekten de istediği bir örtünme/tesettür tarzı vardır, her iki taraf da bunun esas şartlarını yerine getirdikten sonra, halvet, gibi, ten teması gibi, laubalilik gibi diğer mahzurlar da bulunmadıktan sora bir mekânda olmalarının şerî bir engeli yoktur. Mesela, oturup beraber yemek yiyebilirler.

2–4.Diğer sorularınızın cevabını da buraya kadar söylediklerimle verdiğimi sanıyorum.

Bir kez daha tekrar etmeliyiz ki, bizim problemlerimizin çoğu; cahillik ve bağnazlık sebebiyle kendi halimizi, kabullerimizi ve yaşayış biçimimizi İslam sanıp, böyle olmayanların, sapık, ya da -Allah korusun- kâfir olduklarını zannetmemizden kaynaklanır. Bu çok tehlikeli bir durumdur ve ülkemizdeki, özellikle de sufi müslümanlığa hakim olan anlayış ve manzara budur. Bundan kurtulmanın tek yolu, cehaletten kurtulmaktır. Cehaletten kurtulmanın tek yolu da, birilerini dinlemekten çok, okumaktır.

Kaynak: http://farukbeser.com/tr/sorucevap.asp

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,

#15 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 19:25

Birde bu olayların nerede olduğuna bakalım..
Nerede ? Kars'ta.. Batman'da...

O yörenin kültürünü , geleneğine , örfüne adetine dikkat edelim. Bu toplantıya özgü yapılmamıştır bu , her zaman yapılıyordur. Oradaki halk bizim gibi değerlendirmiyordur bu haberi . Kaldıki bu olayda birşey yok. Erzurumda bunun alâsı var ben kendimi bildim bileli *ne

#16 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 19:33

Bundan kurtulmanın tek yolu, cehaletten kurtulmaktır. Cehaletten kurtulmanın tek yolu da, birilerini dinlemekten çok, okumaktır.

Şu kısmı kafamı karıştırdı sadece geri kalanı hiç kimseyi farklı görmüo..

Okumaktır cümlesinin başında kuran var sanırım dogrumu ?

Yani : birilerini dinlemekten çok, kuran okumaktır.

smiley-sport036.gif  

#17 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 19:36

Orada da sorun olduğunu söyleyen çıkabilir şu an spark gibi -ki bu tür konulara girildiğinde ben neden geriliyorum ? çay içeyim *ne

#18 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 19:38

Herkes istediği yerde oturabilir, Türkiye'miz özgür bir ülke *ne

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,

#19 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 19:39

Haber niteliği olmayan bir konuda bile konuşuyoruz demektir bu -ki sağolasın sonlandırdığın için konuyu sabrili.

#20 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2006 - 19:52

Sağolasın kardeşim benim (:

Sen orda ben burda oturacağız kavgasını bırakmamız gerekiyor artık.. Bak bahar geldi, yarın Ulusal Harabe Kardeşliği 1. Pikniği'ne gideceğiz. (Musaözü Barajı, Fidanlık, Regülatör v.B) Yani orada da sen o ağacın altında, bu şu taşın yanında mı otursun diyeceğiz? :msn-103: Hem o gazetedeki resimede aldanmayın, eminim dışarıya çıktıklarında aynı arabanın içine sığmak için üst üste gidenler bile vardır. Bizde onların oturacağı yerin kavgasını yapıyoruz. Nereye otururlarsa otursunlar, yeter ki bizi yönetenler başımıza gelipte oturmasınlar :msn-114:

Sizlere hayırlı Akşam Oturmaları :msn-114:

(:

Bu mesaj sabrili1 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 30.04.2006 - 19:56

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,