İçerik değiştir

- - - - -

Macaristan - Budapeşte..

• Yanıtlamak için giriş yapın
Bu konuya yanıt verilmedi

#1 Taurus

Taurus

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 267 Mesaj
  • İlgi Alanları:♫ ♬ ♪ ♩ ♪ ♫ ♬ ♪ ♩ ♪

Gönderim zamanı 04.10.2011 - 19:32

Budapeşte, ortasından Tuna Nehrinin geçtiği Macaristan'ın Başkenti görülmeye değer şehirlerden biri..Tuna kenti ikiye ayırıyor ve bir yaka Buda, diğer yaka Peşte olarak anılıyor..Buda Budin'den gelme ve aslında tarihte iki ayrı şehir bunlar..Peşte Buda'ya göre daha modern ve yeni yapılar barındırdığından, ağırlıkla gezmeniz gereken yer Buda yani eski şehir bence..(En azından ben bu tavsiyeye uydum ve pişman değilim)..

Kanuni Sultan Süleyman'ın Osmanlı Mülküne kattığı ve 150 yıl civarı Osmanlı'nın hüküm sürdüğü bu topraklarda ister istemez Osmanlı Eserleri arıyor insanın gözü..Ancak ne yazık ki, ben sadece Gül Baba Türbesi'ni görebildim..Elbette Buda Kalesi'ni saymazsak..Buda Kalesi, çıkmaya üşenmezseniz 10-15 Dakika yürüme ile çıkılabilen, kente hakim bir tepe üzerinde..Bence sırf yukarıdan aşağıdaki manzaraya bakmak için bile çıkmaya değer ki Kale ayrıca güzel..

Tuna üzerindeki Zincirli Köprü'nün güzelliğini görmeniz için geceyi bekleyin derim..Hele bir de profesyonel bir fotoğraf makinanız varsa, eşinizi dostunuzu hayran bıraktıracak pozlar çekeceğinize kefilim..

Ben her gittiğim yerde, o yerin büyük ibadethanelerini görür gezerim..Zira ayrı bir özen ve ayrı bir mimari ile yapılıyor, içleri bezeniyor..Onlardan Budapeşte'de görmenizi tavsiye edeceğim yer Aziz İstvan Katedrali..Hani belki içeride ayine de denk gelirseniz, ilahileri dinlemek müzikalite olarak keyif verici..Ben burada denk gelmedim, ama denk geldiğim yerlerden biliyorum..Matyas Kilisesi'de var ancak benim ilgimi çekecek kadar hoş gelmedi..

Çocukken Pal Sokağı Çocukları'nı okuduysanız sürpriz! Pal Sokağı Çocukları Heykeli'ni Burada görebilirsiniz..Gönderilen Resim

Devlet Operası, Kahramanlar Meydanı ve benim görmediğime yandığım Balıkçılar Tabyası'nı da gördükten sonra, kent merkezinde yürüyerek turlayın..Bina içerisinde (Bizdeki hanlara benzer) kurulan pazarı mutlaka gezin ve lütfen hava da güzelse dışarıya masa atmış kafelerden birine oturun ve geleni geçeni izleyin..Gerçekten yaşayan bir kent ve ilginç bir dinginlik hissettim insanların yüzünde..Hele ki benim gibi yeni yüzlerden haz alıyorsanız çok mutlu olacağınıza eminim..Alışverişleriniz de Forint'in yanısıra Euro'yu da rahatlıkla kullanabilirsiniz, ancak tavsiyem Forint'le yapın alışverişinizi..Para çevrimlerinde gayet başarılılar (Kendileri için..Gönderilen Resim )

Gulaş'ı duymuşsunuzdur ya da duyacaksınız..Ancak yemenizi tavsiye etmiyorum, zira domuz eti kullandıklarını bizzat mekan sahibinden öğrendim.."Halal" yazan arap restoranlarında hallettim ben yemek işini..He illa oraya dair bi'şiler yiyeceğim derseniz, pankek yiyin..Krema ve marmelat konusunda oldukça iyiler..Keyif alırsınız..

Hediyelik eşya konusunda Budapeşte baskılı tişörtler, kupalar, tabaklar, magnetler oldukça uygun..Kar küresi isteyenlerde bol çeşitle karşılaşacaklar..

Pahalı bir kent değil, ancak ucuz denecek kadar da değil..MAsrafınızı, küçük bir Anadolu şehrinde yapacağınız harcama kadar diyebiliriz..

Gidip görecek olanlara iyi gezmeler..

Bu mesaj Taurus tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 04.10.2011 - 19:36

Gönderilen Resim
Akılsızlar hırsızların en zararlılarıdır.Zamanınızı ve neşenizi çalarlar..(Goethe)