İçerik değiştir

12 Haziran Milletvekili Seçimi

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 30 yanıt verildi

#1 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 10.04.2011 - 23:08

CHP'de liste sürprizi

Milletvekili aday listelerinin açıklanmasına saatler kala CHP'den sürpriz bir haber geldi. Partinin önemli isimleri Önder Sav, Kemal Anadol, Hakkı Süha Okay, Mehmet Sevigen Yılmaz Ateş, Mustafa Özyürek Onur Öymen ve Berhan Şimşek liste dışı kalırken eski başkan Deniz Baykal'ın listede yer aldığı belirtiliyor.

Kulislerden sızan bilgilere göre , CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul 2. bölgeden, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise İstanbul 1. Bölgeden milletvekili adayı gösterildi.

Parti genel Başkan Yardımcıları Umut Oran İstanbul 3. bölgeden, Erdoğan Toprak İstanbul 3. bölgeden aday gösterildi.

Eski Diyarbakır Baro Başkanı Sezai Tanrıkulu İstanbul 2. bölgeden, Çetin Soysal İstanbul 2. bölgeden ve Bülent Seyhan İstanbal 2. bölgeden aday gösterildi. Gazeteci Enver Aysever İstanbul 1. Bölgeden 16. sırada milletvekilli adayı gösterildi.

Ergenekon soruşturmasının tutuklu isimlerinden Prof Dr. Mehmet Haberal Zonguldak'tan, gazeteci Mustafa Balbay ve eski Başsavcı İlhan Cihaner İzmir'den aday gösterildi.

Eski YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan Ankara 1'inci bölgeden, Eski ATO Başkanı Sinan Aygün Ankara 2. bölgeden, aday gösterildi.

Güldal Mumcu İzmir'den, Faik Öztırak Tekirdağ'dan, Volkan Canalioğlu Trabzon'dan aday gösterildi. Öte yandan gazeteci Ayşe Önel'ın kızı Şafak Pavey'in de isminin listede yer aldığı belirtiliyor.

PARTİ MECLİSİ TOPLANDI

CHP Parti Meclisi (PM), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Genel Merkez'de saat 20.30'da başlayan toplantıda, CHP'nin 12 Haziran milletvekili genel seçimlerine yönelik aday listesi belirlenecek.

PM toplantısı öncesi Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanarak milletvekili aday listelerine son şeklini verdi. MYK toplantısının uzaması nedeniyle daha önce saat 17.00'de toplanacağı duyurulan PM toplantısı, yaklaşık 3.5 saat gecikme ile başladı.

MYK'da şekillendirilen listeler, PM üyelerinin onayına sunulacak. Üyelerin itiraz ettiği adaylar üzerinde tartışılarak yerine yeni adaylar belirlenecek.

Ayrıca toplantıda, 29 seçim çevresinde yapılan önseçim ile bazı illerdeki aday yoklaması sonuçları hakkında da PM'ye bilgi verilecek. Önseçim yapılan illerden Aydın, Çorum, Denizli, Gaziantep, Manisa, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Trabzon'da toplam 10 kontenjan adayı da görüşülecek.

Milletvekili aday listelerinin yarın saat 17.00'ye kadar Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edilmesi gerekiyor.

Öte yandan, milletvekili listelerinin PM toplantısından sızmaması için de özel önlemler alındı. CHP Genel Merkezi'ne dünden bu yana ziyaretçi alınmıyor. Gazetecilerin de CHP Basın Bürosu'nun bulunduğu genel merkezin ikinci katı dışındaki katlara çıkışlarına izin verilmiyor. Toplantı sırasında genel merkezde sinyal bozucu jammer çalıştırılarak, telefonla dışarı bilgi çıkışının da önüne geçilmeye çalışılıyor.

Bu arada, CHP genel merkezi yöneticilerinin bilgi akışında kullandığı şifreli intranet sisteminin dün akşam saatlerinde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce yasa dışı olarak engellendiği ileri sürüldü.

Kaynak : Hürriyet Gazetesi

Değişiklikler Kaydedildi...

#2 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 11.04.2011 - 17:06

Ak Parti Milletvekili Adayları

Adana 1. Sıra Ömer Çelik

Ankara 1. Bölge ilk sıra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bülent Gedikli, 6. sıra Yalçın Akdoğan

Ankara 2. Bölge Cemil Çiçek, Haluk İpek

Antalya 1. sıra Vecdi Gönül, Mevlüt Çavuşoğlu, Menderes Türel

Karabük 1. sıra Mehmet Ali Şahin

İzmir 1. Sıra Ertuğrul Günay

İstanbul 1. Bölge Recep Tayyip Erdoğan, Egemen Bağış, İdris Güllüce, Hakan Şükür

İstanbul 2. Bölge Nimet Çubukçu, Ayşenur Bahçekapılı, Burhan Kuzu

Mersin 1. sıra Zafer Çağlayan. Mersin'den seçilen vekillerin hiçbiri listeye giremedi.

Mardin 1. sıra Muammer Güler

Manisa 1. sıra Hüseyin Tanrıverdi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Manisa yerine Bursa'dan aday gösterildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan saat 18.00'de parti genel merkezinde basın açıklaması yapacak.

#3 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 11.04.2011 - 19:20

CHP

Aday gösterilmeyen vekiller, listeye tepki gösterdi. En ağır eleştiri Canan Arıtman’dan geldi.

Arıtman "Laf olsun, liste dolsun, hayırlısı olsun" derken, partinin yenileşmediğini, dönüştüğünü öne sürdü. Arıtman, bu listeyle iktidarın hedeflenemeyeceğini savundu. CHP İzmir’de liste dışı kalan milletvekillerinden bazılarının görüşleri şöyle:

Canan Arıtman: Liste dışı kalmış bir vekil olarak duygusal davrandığım düşünülebilir, ancak öyle değil. Uzun yıllardır siyaset yapıyorum. Hiçbir görevin kalıcı olmadığını, geçici olduğunu bilerek bugünlere geldim. Listede olup olmamamızın önemi yok ama, listelerin amacı o partiyi iktidara taşıyacak güçleri, ekipleri oraya koymaktır. İktidar hedeflenmemiş, parti içi iktidar hedeflenmiş. Bundan büyük üzüntü ve kaygı duydum. Türkiye için, çocuklarımızın geleceği için kaygı duydum. İzmir özelinde bakarsak ’laf olsun, torba dolsun, hayırlısı olsun’ listesi. Hiçbir özen gösterilmemiş. Bu şuradan belli; Birinci bölgede olan Balçova’nın ilçe başkanlığını yapmış biri (Mustafa Moroğlu) ikinci bölgeden aday gösterilmiş. İlçesinin nerede olduğuna bile bakılmamış. Laf olsun, liste dolsun. Yenilenme değil dönüşüm listesi ama neye dönüşüyor, neye dönüştürülmek isteniyor önemli bir soru işareti. Büyük bir tasfiye var. İktidarı hedefleyen bir partinin kendi unsurlarını, kolunu bacağını kesmeden, güçlendiren listeler hazırlaması gerekiyor.

Selçuk Ayhan: Milletvekilliğim sürecinde vatandaş gibi çalıştım, şimdi de vatandaş gibi çalışmaya devam edeceğim. Siyasetin içinde olacağım. Bundan sonraki süreçte ne olacağını zaman gösterir. Ancak listede Genel Başkan’ın koyduğu kontenjanlar dışında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel’in ağırlığı görülüyor. Örgüt, buna tepkili.

Ahmet Ersin: listeyi gece öğrendim, benim için sürpriz oldu. Genel Merkez ciddi değişim yapmış. Bunun ilk adımı zaten kurultayda atılmıştı. Bu ikinci adım oldu. Listede olan arkadaşlarımız İzmir’i rahatlıkla temsil edebilirler. İlk anda şaşırdım ve üzüldüm ama şoku atlattım, sıkıntı yok. Seçimde örgütle çalışacağım. Kırgınlığım yok üç dönem milletvekilliği yaptım.

Bülent Baratalı: Kırgınlığım, üzüntüm yok. Bu partiden dört dönem belediye başkanlığı, iki dönem milletvekilliği yaptım. Tam tersi partime daha fazla bağlandım. Bu yeni CHP’nin listesidir. Şaşırmadım, bir yıl önce böyle bir tablo yaşanacağını biliyordum.

Kemal Anadol: Herhangi bir görüş belirtmeyeceğim

#4 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 12.04.2011 - 08:47

Şamil Tayyar milletvekili olacak. Çok kavga çıkar mecliste seneye. Bu adamın hem dili bozuk hem sinirlerine hakim olamıyor. Üstelik de yanar döner. Yarın öbürgün CHP tek başına iktidar olsa oradan aday olur. Böyle bir isnanı AKP nasıl alır hayret. Ben de Tayyip Erdoğan'ı akıllı biri sanardım.

Şamil Tayyar'ı iki dakika izlemeye tahammül edemiyorum.

#5 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 12.04.2011 - 16:51

tayyip le kemal dışında 548 kişi dahamı varmış :P
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#6 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 12.04.2011 - 19:45

Milliyet'in bugünkü 1. sayfası..
Kemal Kılıçdaroğlu AK Parti 2. Bölge 1. Sıra adayı. Nimet Çubukçu da CHP'ye geçmiş.

Gönderilen Resim
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#7 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 12.04.2011 - 20:23

:D

#8 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 13.04.2011 - 22:26

gandi kemal belkide baraj tehlikesine önlem almıştır melih :)
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#9 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 16.04.2011 - 17:08

CHP'den büyük Cihaner sürprizi

CHP Denizli İl Başkanlığı İlhan Cihaner'in Denizli'de ikinci sıradan kontenjan adayı olduğunu açıkladı. CHP, Cihaner'in adaylığını Yüksek Seçim Kurulu'na bildirdi.

Gürsel Tekin yaptığı açıklamada, "İlhan Cihaner'i Denizli ikinci sıradan aday gösterdik"

#10 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 16.04.2011 - 18:26

Biz yüzde 35 alacağız, AKP yüzde 33 alacak göreceksin

Süheyl Batum Eskişehir’de CHP İl Başkanı Erman Gölet, milletvekili adayları Kazım Kurt, Prof.Dr. Gaye Usluer, Muharrem Şenel ve Muharrem Varlık ile birlikte esnafları ziyaret etti. Sokakta karşılaştığı vatandaşlarla sohbet edip partisine oy istedi. Batum’a yolda karşılaştığı bir kişi, "Keşke Demokratik Sol Parti, İşçi Partisi ve CHP bir arada seçime girseydi. Niye kabul etmediniz?" dedi. Batum da, "Reddetmedik, yanlış anlaşılma olacaktı. Sanki bizi güçsüz, İktidar olamayacakmışız gibi algılanacaktı" diye konuşunca; aynı kişi, "Zaten alamayacaksınız. Araştırmalar oy oranını yüzde 25 gösteriyor en babası 30 gösteriyor. Otuz tane araştırma var. CHP’yi yüzde 20-25 gösteriyorlar. Bu otuz araştırmanın otuzu da yalan mı?" yanıtını verdi.

VALLAHİ YALAN

Süheyl Batum ise "Otuzu da yalan, vallahi yalan. Biz yüzde 35 alacağız, AKP yüzde 33 alacak göreceksin. Sen de buradasın, ben de buradayım" dedi. Batum’a aynı kişi bu kez "İnşallah Amerika’ya dik durursunuz. Altını oydurmazsınız, Silahlı Kuvvetlerin kağıttan kaplan olmaktan çıkartırsınız" diye konutu.

ERGENEKON ELEŞTİRİSİ

Hamamyolu Caddesi’nde parkta oturan bir vatandaş da Süheyl Batum’a "Ergenekoncuyu doldurdunuz" dedi. Batum da "Ergenekoncu yok bizde. Ergenekon’la hiç endişeniz olmasın. Hiç endişe etme, kimse altı oku ne kırabilir ne şey yapabilir. Endişe etme sakın, bırak bu basın devamlı anlatsın" yanıtını verdi.

Süheyl Batum ve beraberindekiler daha sonra ayakkabı tamircileri çarşısını dolaşarak buradaki esnaftan CHP için oy istedi. Batum, bir simitçiden beraberindekiler için 8 simit aldı ve 10 lira verdi.

#11 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 18.04.2011 - 01:42

AKP oy kaybetse dahi(bana fazla oy kaybetmez gibi geliyor) tek başına iktidarını devam ettirir. CHP'nin oylarında önemli bir artış olur. CHP Kemal Kılıçdaroğlu faktörüyle(yerel seçimlerdeki performansı dikkat çekiciydi) %25'e dayanabilir ve hatta %25'in üzerine de çıkabilir. MHP %10-15 arası oy alır. Bir ihtimal %15'ten birkaç puan fazla. Genel olarak meclis aritmetiğinde ciddi bir değişiklik olmaz. Seçim, AKP'nin tek başına iktidarının süresini uzatma seçimi olur. Yani millet tarafından ciddi bir oy kaybı yaşatılıp, ''ayağını denk al'' mesajı da çıkmaz bu seçimden. (umarım yanılıyorumdur)

Peki yeni dönemde ne olur ?

AKP

Başkanlık sistemini gündeme getirir ve bunu referanduma götürür. Bu süreçte de istenilen sonucun elde edilmesini kolaylaştırmak amacıyla; Ümraniye davasında(belki parti liderlerine kadar uzanacak) yeni tutuklama dalgaları olur, medya desteğiyle beraber halka darbe korkusu daha fazla enjekte edilerek kurtuluşun otoriter başkanlık sisteminde olduğu, güçlü bir iktidarın darbecileri tamamen temizleyeceği mesajı verilir. Eğer başarıya ulaşılırsa, muhalifler tamamen susturulur, açılım süreci hızlanır. Özerklik tartışılır ve hatta bölünmeye kadar gidilir. Açık açık yeni bir ülkenin inşasına başlanır. Cumhuriyet rejiminin, cumhuriyet kazanımlarının ruhuna fatiha okunur. Aksi durumlarda, açılım süreci inişli-çıkışlı bir seyirde devam eder. Gümdemi başörtüsü, darbeciler, Kürt sounu vs vs. muhabbetleri belirler. Dış politikada da yeni şeyler olmaz. Bu gün olduğu gibi şova yönelik, hiçbir karşılığı olmayan çıkışlarda bulunulur. Yani kısa vadede bu dönem nasılsa bundan sonraki dönem de aynı olur. Ama ülkeyi tamamen ele geçirme amacı son bulmaz.

CHP'

Bildiğiniz üzere CHP'de bir değişim söz konusu. Yeni yönetim kadrosu başörtüsü ve Kürt sorununa daha ılımlı yaklaşıyor. Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'da halkçı bir imaj çiziyor. Ama bu değişim yeni dönemde CHP'nin ülke gündemini belirlemesine yardımcı olur mu, AKP'nin tek başına iktidarını sallantıya sokar mı bilemem. 

MHP

MHP aynen devam eder. Bu gün ne savunuluyorsa yarında aynı şey savunulur. Farklı yollara sapılmaz, başka yerlerden medet umulmaz. Yani parti çizgisinde, ideolojik kırılma olarak yorumlayabileceğimiz köklü değişiklikler olmaz diye tahmin ediyorum. Belki, özellikle Kürt sorunu ile ilgili çok sert çıkışlarla ülke gündemi tamamen alt üst edilip, bütün ezberleri bozacak hamleler yapılabilir.

Ayrıca şunu da belirteyim: Engin Alan paşanın Tayyip Erdoğan karşısında aday gösterilmesi de çok iyi oldu. Atatürk'ün bozkurtları Said-i Nursi'nin talebelerine karşı. Biz Türk ordusunun yanındayız mesajı da verildi. Darbeci, demokrasi düşmanı vs vs. diye cızırtı yapılmasın. Engin Alan paşayı Silivri'ye göderen millet iradesi meclise de gönderir.

#12 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 18.04.2011 - 20:09

YSK'dan 12 vekil adayına veto

Yüksek Seçim Kurulu, aralarında Hatip Dicle, Leyla Zana, Sabahat Tuncel ve Gülten Kışanak'ın da bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının adaylıklarını, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetleri bulunduğu gerekçesiyle iptal etti.YSK kaynaklarına göre, milletvekili adayları bağımsız olarak başvurdukları için yerlerine yeni aday gösterilemiyor.

Karar üzerine açıklama yapan Sırrı Sakık “Bu karar yeniden şiddete davetiye çıkartmaktır. Bize daha hiç bir şey tebliğ edilmedi. Ne olduğunu, neye dayanarak yapıldığını bilmiyoruz. Üstelik kararın içinde olduğu söylenen iki kişi Gülten Kışanak ve Sabahat Tuncel milletvekili, haklarında mahkumiyet kararı yok YSK neye dayanarak bu kararı alıyor. Bu hukuksuzluğa karşı çıkacağız. Zaten tüm hayatımız hukuksuzlukla mücadele ile geçti. Bunun. Bize dayatılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

KİM NEREDEN ADAYDI
Sebahat Tuncel İstanbul, Gültan Kışanak Siirt, Hatip Dicle ile Leyla Zana da Diyarbakır'dan adaydı. Milletvekili aday listeleriyle ilgili ön çalışma yapan ve geçici aday listelerini belirleyen Yüksek Seçim Kurulu, 12 bağımsız ismin adaylıklaırnı iptal etti. Bu kişiler arasında dikkat çeken isimler, seçimlerde bağımsız isimleri destekleme kararı alan BDP'nin adayları: Sebahat Tuncel - İstanbul, Gültan Kışanak - Siirt, Hatip Dicle ve Leyla Zana - Diyarbakır, Ertuğrul Kürkçü-Mersin.

#13 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 18.04.2011 - 20:34

Gürsel Tekin: 18 ilin 13'ünde birinciyiz
CHP'nin ikinci adamı Gürsel Tekin partisinin oy oranını sürekli arttırdığını ileri sürdü

OYLARIMIZ SÜREKLİ ARTIYOR
Habertürk TV ekranlarında yayınlanan ve Balçiçek İlter'in sunduğu Söz Sende programına konuk olan Gürsel Tekin, Doğu Anadolu başta olmak üzere CHP'nin Türkiye'nin bir çok ilinde büyük bir yükselişte olduğunu iddia etti.

18 İLİN 13'ÜNDE BİRİNCİ PARTİYİZ
Sunucu Balçiçek İlter'in Kılıçdaroğlu'nun yüzde 29.5 oranı açıklamasını hatırlatınca Tekin daha detaylı bilgiler verdi. Yaptıkları araştırmalarda 18 ilin 13'ünde birinci parti olduklarını iddia eden Tekin, 'Balıkesir, Manisa, Mersin başta olmak üzere bir çok şehirde birinci partiyiz' dedi.

#14 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 18.04.2011 - 22:11

Ortalık fena karışacak..
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#15 Lamos

Lamos

Kelyu

• Dokunulmazlar
  • 7.490 Mesaj

Gönderim zamanı 19.04.2011 - 23:08

Karar üzerine açıklama yapan Sırrı Sakık “Bu karar yeniden şiddete davetiye çıkartmaktır."

Şerefsizlik almış başını gidiyor. Etrafı yakıp yıkıyorlar hiç bir bok olmuyor. Hala demokrasi, hala bizi dışlıyorlar diyorlar. Allahsız Kitapsızlar... Bankaları, postaneleri yakıyorlar otobüsleri ateşe veriyorlar sonra hizmet isteyip demokrasiden bahsediyorlar. koduğumun çocukları.... :yucky:

#16 _RomantizmA_

_RomantizmA_

Pembeler içinde uçuk MAVİ

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj
  • İlgi Alanları:sonsuzluk; ölüm...

Gönderim zamanı 19.04.2011 - 23:14

eee bunlar yoksa demokrasimizin gelişmesi için uğraşmıyorlar mı? Öyle olsa içerde olmazlar mı? Ki öyle olmayan askerlerimizi gezetecilerimizi bile içeri tıkmadık mı biz?

İstanbulun göbeğinde Atatürk'ün yüzüne imralıdaki it'in resmini çeken, Türk Bayrağını indiren bu kardeşlerimiz ülkemizin daha da demokratikleşmesini daha da özgürleşmesini sağlamaya çalışmıyorlar mı yoksa?

Yarın imralıdaki caniden talimat alacaklar, zaten devlet geri adım attı... Yaşasın demokrasi, yaşasın bunlara ibne diyene "faşist" denilmesi özgürlüğü... Yaşasın faşist olmak!

[Bebeğim Öldü]

Hayatımın gerçek öykülerine ayrılan bir filmin soundtrack’ındayım
Bir yazar mıyım yoksa tek şiirlik şair mi?
Notumu verdi hocalarım nasihati koydum cebime
Ve zorda kalana dek çıkarmadım..
Ve ben bozuk paraydım anlaşılamadan çiklet oldum
Ve ben bütündüm yaramı sevgilimde bırakıp yarımı sokağa attım
Canımı yolda buldum canıma teslim ettim; canına okudum
Canıma kastım…

#17 Lamos

Lamos

Kelyu

• Dokunulmazlar
  • 7.490 Mesaj

Gönderim zamanı 19.04.2011 - 23:26

19 Nisan 2011 - İSTANBUL

YSK’nın veto kararını protesto etmek isteyen grup Tarlabaşı’ndan Aksaray’a giden İETT otobüsünü hedef aldı. Otobüs onlarca gösterici tarafından taş yağmuruna tutuldu. Ne olduğunu anlayamayan vatandaşlar kendilerini yere attı. Otobüsün camları kırıldı. Daha sonra otobüsün kapılarının açılmasıyla dehşet dakikalarından kurtulan vatandaşlar bir anda sağa sola kaçmaya başladı.

19 Nisan 2011 - DİYARBAKIR
Yurdun dört bir yanında olduğu gibi Diyarbakır’da da göstericiler YSK kararını protesto için sokaklardaydı. Göstericiler polisle çatıştı, taş, molotof ve havai fişekle saldırdı. Bir çok kişi yaralandı. Bazı kişiler gözaltına alındı.

Ancak Sur ilçesinde garip bir olay yaşandı…

Melikahmet Caddesi'nde bir grup gösterici, barikat kurup yolu ulaşıma kapattıktan sonra Büyükşehir Belediyesine ait otobüsü durdurdu.

Saldırmadan önce şoförü ve yolcuları uyardı ve otobüsü boşalttı. Göstericiler emin olduktan sonra molotofkokteylileriyle otobüse saldırdı. Otobüsün büyük bir kısmı yandı, itfaiye ekipleri olay yerine gelerek otobüsü söndürdü.

Kaynak

Bu olay 2009 yılında Serap Eser’in İstanbul’da İETT otobüsüne atılan molotofkokteyli sonucu yanarak yaşamını yitirmesi olayını akıllara getirdi.

Şimdi şöyle bir şey olmuş. Adamlar kendilerinden olanlara bir halt gelmesin diye mi otobüsü boşaltıyorlar yoksa çok medeniler çok insancıllar çok ileri demokrasiden yanalar ve protesto-eylem falan yapmayı çok iyi biliyorlar da "insanlara zarar gelmesin, devletin malı zaten deniz yemeyen keriz ee biz de yakalım madem" düşüncesindeler mi? Vay anasını avradını ya.

Bunlar hala meclise girmeye çalışıyorlar ve bunlara müsade var. Ulan öğrenciler kopya skandalı için protesto ediyor biz de istesek onların karşısına bilmem kaç kişi çıkartırız deniyor. Üniversiteliler bazı şeyler için sadece yürüyüş yapmak istiyor cop, biber gazı falan müdale ediliyor, memurlar, işçiler, kadınlar, öğretmenler keza görmediği şiddet kalmıyor ama bu şerefsizler bir türlü yakalanamıyorlar. Ne hikmetse ara sokaklara girip izlerini kaybettiriyorlar. Ulan ne ara sokakmış be. Gönderilen Resim

#18 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 19.04.2011 - 23:31

Mehmet Ali Birand – Posta Gazetesi
YSK katı hukuki değerlendirmelerle son derece tehlikeli bir siyasi karar almıştır. Ülkeyi ateş topuna döndürecek oranda bir tehlikeyle karşı karşıyayız. İktidarı muhalefeti ve medyasıyla Türkiye BDP'ye destek olmalı ve bu duruma bir çözüm bulmalı. Aksi halde güneydoğu sokakları ateş topuna döner. Kandil dağına çıkışlar bir misli artar. Kürt sorununu çözmek istiyorsak, iyi niyetimizi göstermek istiyorsak bu fırsatı kaçırmayalım. Kaçırırsak da sonradan ağlamayalım.

Can Ataklı – Vatan Gazetesi
YSK’nın kararı bildiğim kadarıyla kesin karar oluyor. Alınan kararlar yasalara uygun mu bilemem ama karar doğru olabilir. Ama tabi bunun siyasi boyutu var. Mahkeme bir karar verirken bunun sonuçlarını da düşünmeli. Yargı kararlarına saygılıyız diyorsak buna da saygılı olmak durumundayız. Tabiî ki bu karar eleştirilebilir. Ama bu kararı eleştirenlerin şiddet dışında her türlü girişimini meşru görüyorum.

Kanat Atkaya – Hürriyet Gazetesi
Bu karar kimin kararıdır? YSK’nın kararı gibi görünüyor ama hangi zihniyetin ürünüyse umuyorum ne yaptığını biliyordur. Ben bilmediğine eminim. Sonuçlarını kestiremiyorum ama iyi bir yere varmayacağı ortada. İnsanların temsil hakkının elinden alınması, meclis dışında bırakılması hiçbir mantıkla açıklanamaz. Bu işin içinden nasıl çıkacaklar merak ediyorum.

Ergun Babahan – Star Gazetesi
YSK barış sürecini engelliyor ve bu kararla seçim sonuçlarını dizayn etme çabasına girdi ayrıca BDP içinde ‘Seçim ertelensin ‘ ifadesini de gerçekçi bulmuyorum.

Faruk Bildirici – Hürriyet Gazetesi
YSK, bu kararının ağır siyasi sonuçları olacağını bilmek zorunda. Bu karar salt hukuki gerekçelerle açıklanamaz. Daha önce de çeşitli örneklerini gördüğümüz biçimde yeni bir gerekçe bularak YSK'nın bu kararı geri almasını temenni ederim. Aksi halde Türkiye yeni bir sürece girecek ve bu süreç daha kanlı daha çatışmalı ve hızla ayrışmaya giden bir dönem olacak.

#19 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 19.04.2011 - 23:36

Veto hakkında köşe yazarları ne yazdı? sayfasında yorumlardan birisi ;

özlem çabuk
Bu adamlar terör suçundan yargılanmadılar mı? o zaman veto yemeleri de doğal değil mi? köşe yazarlarını da anlamıyorum. Karşı çıkacak kişiler bile vetoyu yanlış bulmuş. Gösteriler olacak kan dökülecek diye terör yandaşlarına neden müsamaha gösterilsin.

#20 Lamos

Lamos

Kelyu

• Dokunulmazlar
  • 7.490 Mesaj

Gönderim zamanı 19.04.2011 - 23:41

Her ağladıklarında emzik mi verecez. Aman ha şiddet olmasın tek Doğu-Güneydoğu Anadolu değil İçAnadolu'yu da verelim bari . Her istedikleri boku da olay çıkartırlar aman verelim dersek yakında tüm ülke elden gider. Adamlar işin kolayını bulmuşlar. Bir kere de acız, elektrik-su yok yatırım yapılmıyor şöyle böyle diye ağlasalar ya. Ondan sonra çıkıp bizi dışlıyorlar deseler. Ulan sinirleniyorum ya.